1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Zbiór i przechowywanie marihuany

Dyskusja w dziale Kiedy ścinać rozpoczęta przez Salam alejkum w dniu 12.02.2012

 1. Salam alejkum

  Salam alejkum Administrator Staff Member Administrator

  Konopie są rośliną jednoroczną czyli ich cykl życiowy zamyka się w naturalnych warunkach w okresie poniżej roku co jest zależne od klimatu. Podkreślam w naturalnych warunkach” ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie żeby posiadać w domu dekoracyjny krzak przez kilka lat - wystarczy po prostu nie indukować przejścia do fazy kwitnienia. Z osobistego doświadczenia wiem , że przetrzymywanie roślin hodowanych w celach ich konsumpcji powyżej 12 - 18 miesięcy powoduje że krzaki zaczynają się deformować, zostaje zaburzony także proces kwitnienia i rezultaty takich eksperymentów nie są zadowalające.

  Kwitnienie konopi nie jest zależne od tego do których z dwuch głównych odmian nalerzy roślina. Oczywiście jest to zdeterminowane konkretną ‘’krzyżówką” , a konkretnie zawartym w niej materiałem genetycznym. Krzyżówki dostępne u komercyjnych dostawców powstają przez dokładną selekcje roślin matek sa tez dokładnie scharakteryzowane. Właśnie te charakterystyki , które powinny być na każdym opakowaniu kupowanych przez nas nasion powinny być podstawa naszego wyboru co do hodowanej odmiany.
  W zależności od wybranej odmiany faza kwitnienia wacha się miedzy 40 , a 125 dniami, widać więc że różnice sa znaczne. W naszej części świata , gdzie okres wegetacji nie jest za długi powinniśmy wybierać odmiany raczej wcześniej niz później dojrzewające.
  Może się bowiem zdążyć , że wybrana przez nas późna z kond inąd bardzo smaczna, odmiana spodka się z zimnym latem o niewielkiej ilości słonecznych dni. Wtedy prawdopodobnie nie wystarczy czasu na wykształcenie prawidłowej wielkości kwiatów , może ich być albo bardzo mało albo mogą być bardzo słabe. Jeżeli hodujemy rośliny na dwoże ale w doniczkach takim wypadku możemy ratować się” codziennym przenoszeniem ich w całkowicie zaciemnione miejsce skracając im tym samym odpowiednio wcześnie długość dnia indukując tym samym ich dojrzewanie.

  W Polsce zależnie od pogody w danym roku okres wegetacji zaczyna sie w okolicach kwietnia , a kończy pod koniec listopada. W tym właśnie okresie cały cykl wegetacji powinien sie zamknąć. Wczesne odmiany hodowane na zewnątrz mogą być nieraz w pełni dojrzałe już pod koniec sierpnia , te późne nie raz nie są w pełni gotowe na początku listopada. Jeżeli mieliśmy tego pecha i przed pełnym wykształceniem się szczytów zastały nas wczesne jesienne przymrozki, które występują zwykle w nocy przy gruncie , nie zawsze oznacza to , że nasze rośliny nadaja się tylko na śmietnik. Niektóre odmiany sa bardziej inne mniej odporne na mróż jednak w dużej liczbie przypadków metabolizm roślin zostaje jedynie poważnie zachamowany na okres zimnej nocy i wraca na w miarę normalny poziom kontynując proces dojrzewania. Odmiany , które zostały przemrożone mają zwykle smak zmieniony w stosunku do nie przemrożonych na bardziej ‘’haszyszowy”. Co jest zaletą dla jednych jest wadą dla drugich - jednak faktem jest, że smak pod wpływem mrozu się zmienia.
  Moment w którym konopia jest dojrzała jest bardzo łatwy do przeoczenia, szczegulnie początkujący hodowcy zwykle zrywaja swoje krzaczki zbyt wcześnie. Nie można sztywno trzymać się terminów podanych przez producenta nasion. Podaja bowiem oni termin w którym najwcześniej można ściąć krzak. Z reguły od tego terminu mija jeszcze 14 do 25 dni po którym konopia jest w pełni dojrzała. Aby wykryć ten moment bedziecie musieli uzbroić się w silne szkło powiększające lub kieszonkowy mikroskop. Tanie mikroskopy w kształcie długopisu można dostać na targowiskach i obywateli byłego ZSRR. Tak uzbrojeni powinniście udać sie na miejsce hodowli i dokładnie przyjżeć się kryształkom żywicy na kwiatach. Pod silnym szkłem powiększającym mają one kształt niewielkiego bezbarwnego grzybka.
  Jeżeli grzybek ten jest przezroczysty roślina nie osiągnęła jeszcze pełnej dojrzałości. Jeżeli grzybek ten matowieje i/lub zmienia kolor na bursztynowy wasz krzaczek osiągnoł swój maksymalny potencial rozwoju. Żniwa możecie zacząć jeżeli zmieni barwę powyżej 50% grzybków.
  Na kilka 3-4 tygodnie przed planowanym ścięciem krzaka nalerzy usunąć wszystkie tgz. liście wiatrakowe (ang. fan leavs) czyli najwieksze wystepujące na krzaku. Usunąć można także pozostałe wieksze liście , pozostawiając tylko te malutkie w bezpośrednim sąsiedztwie szczytów. Liści takich nie opłaca sie wyżucać , w zalerzności od odmiany moga byc całkiem mocne i jeżeli nie bedą nadawały sie do palenia to na pewno można je wykorzystać do przygotowania jakiś smacznych psychoaktywnych potraw lub zużyć do wyrobu haszyszu.

  Zbiór​


  Dzień w którym zamierzamy dokonać naszych prywatnych "małych żniw" jest bez wątpienia świętem i nagrodą dla każdego hodowcy , który poświęcił czas , pieniądze i ryzykował nieraz kara więzienia by doczekać się własnoręcznie wyhodowanej mocnej i aromatycznej marihuany. Jest też jednym z niebezpieczniejszych dni w trakcie hodowli. Trzeba bowiem ściąć rośliny i przetransportować je do miejsca suszenia. Właśnie w trakcie transportu i zbioru jesteśmy niemal bezbronni w wypadku złapania nas na ‘’gorącym uczynku”. Tak wiec uważajcie na siebie!
  Idealną pogodą na zbiór jest ciepły słoneczny dzień. Ważne jest aby od
  ostatniego deszczu minęło co najmniej kilka dni najlepiej słonecznych. Pomoże to dojrzałym juz szczytom uwolnić kilka dodatkowych kropel THC. Absolutnie nie nalerzy ścinać krzaków w czasie lub bezpośrednio po deszczu gdy rośliny sa wilgotne! Warto skorelować termin zbioru z pełnia księżyca - i nie jest to przesąd!!! Księżyc jako najbliższe nam ciało niebieskie o stosunkowo dużej masie reguluje przypływy oceanów na zasadzie prostego prawa grawitacji. Wpływa także na ‘’wyciąganie” THC z roślin , soki w krzaku są przyciagane w kierunku księżyca , czyli do góry , a wraz z sokami także THC.
  Niektórzy hodowcy praktykują celowe uszkadzanie krzaka na około tydzień przed planowanym terminem zbioru. Ma to na celu zmobilizowanie sił obronnych uszkodzonej rośliny do intensywniejszej produjcji soków a wraz z nimi także substancji psychoaktywnych. Robi sie to w ten sposób , że nacina sie łodygę (około 1/2 , ale tak by roślina sie nie złamała - można ja w razie potrzeby podtrzymać jakimś patykiem lub kołkiem) tuż nad powieszchnia gruntu i aby rana nie zabliźniła się za szybko wsadza się w tą ranę kawałek cienkiej blaszki stalowej lub miedzianej. Osobiście nie testowałem tego sposobu jednak zachęcam do eksperymentów , zabieg ten na pewno nie spowoduje , że nasza marihuana bedzie słabsza!
  Jeżeli bazując na pobieranych wcześniej próbkach zaplanowaliśmy już termin zbioru warto sie do niego właściwie przygotować. Zakładam , że nasza plantacja jest w jakimś oddaleniu od miejsca w którym mamy zamiar je suszyć. W zależności od wielkości naszej rośliny by ja ściąć potrzebny bedzie co najmniej durzy dobrze naostrzony nóż lub sekator. Warto także zabrać ze soba dobre nożyczki oraz torby z płutna na liście i kartonowe pudła na ściete gałęzie.
  Już podczas zbioru dobrze jest dokonać wstepnej selekcji. Na wstepie nożyczkami ścinamy wszystkie liście , które bez obawy możemy umieścic w płuciennych torbach im pogniecenie nie zaszkodzi. Możemy je puźniej wykożystać do wyrobu haszyszu lub gotowania. Nie polecam używania toreb z plastiku ponieważ w zależności od temperatury bardzo szybko rozpoczyna sie proces fermentacji, który nie dość , że zmienia smak ganjo to powoduje szybką degradacje cennego THC! W razie konieczności w chłodnym miejscu można przechowywać sierzo ściętą ganje w pastikowych torbach do maksymalnie 24 godzin.
  Gdy nasza roślina jest juz całkowicie pozbawiona liści i na krzaku pozostały same kwiatki ścinamy je partjami od góry do dołu. Warto jest podzielić całą roślinę na trzy w miarę równe piętra i ścinane gałęzie ze szczytami uddzielic od siebie. Te z samej góry beda najmocniejsze , jakość powinna spadać systematycznie w dół. W zalezności od odmiany wachania te bedą mniejsze lub wieksze , ale zawsze będą. Dlatego warto je sobie pogrupować. Każdą ścięta gałąź umieszczamy delikatnie w kartonie unikając ich zgniatania , lepiej juz zbyt długa gałąź przeciąć na pół niż ją gnieść. Gałęzi nie nalerzy zbyt ciasno układać nie muwiąc juz o ich upychaniu w pudle! Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu luźne wrzucanie ściętych gałęzi do pudła i gdy sie wypełni nalezy nożem wykonać kilka otworów wentylacyjnych i zamknąć. Jest gotowy do transportu.
  Tak zebrana marihuana jeżeli kartony są wyposarzone w otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza może być przechowywana kilka dni przed ostatecznym procesem suszenia.


  Przechowywanie​


  Przechowywanie wykurowanej, przefermentowanej, a co najważniejsze właściwie wysuszonej maruhuany (8-10% wilgotności) nie jest także sprawą tak łatwą jak mogło by sie wydawać , jeśli oczywiście zalerzy nam na zachowaniu tego wszystkiego na co pracowaliśmy przez kilka miesięcy.

  Dwoma czynnikami jakie razem i osobno powodują degradacje THC zawartego w marihuanie jest światło i ciepło. Naszym celem jest stwożyc takie warunki, aby te dwa niszczące czynniki nie miały wpływu na owoc naszych zbiorów.

  Podstawowa sprawa sa tu pojemniki do przechowywania: moga byc to metalowe puszki po kawie lub herbacie (nie wilno stosować jakichkolwiek opakowań po środkach chemicznych np.farbach nawet po tym jak bedą dokładnie wymyte!).

  Osobiście stosuje dwa rozwiazania.
  Jeżeli wiem że jakąś ilość marihuany bede musiał przechowywać przez dłuższy okres czasu - kilka miesiecy
  pakuje je w słoiki typu ‘’twist” pomalowane na zewnątrz na czarny kolor zabezpieczajacy wkład przed światłem i zakopuje w ziemi. Zioło musi byc optymalnie wysuszone i nie wolno go ubijać , może byc zapakowane ścisło ale nie ubite. Miejsce styku zakrętki i słoika można jest zalać woskiem lub stearyna ze świec - zapobiegnie to ewentualnym przykrym niespodziankom jakie mogły by sie zdążyć gdyby do środka dostała sie woda. Tak zapakowane ziółko może byc z powodzeniem przechowywane przez okres kilku lat, bez obawy o stan zawartości.
  Jeżeli mam przechowywać ganjie krócej, trzymam ją w grubuch papierowych torbach lub po prostu szczelnych metalowych pudełeczkach.
  Prawidłowo wysuszoną ganje można także zamrażać jak czyni sie to z innymi ziołami. Umieszczamy je w pojemnikach kuchennych służących do tego celu i zamrażamy, temperatura powinna byc nastawiona na najniższą możliwą temperature. Ujemne temperatury nie wpływaja na moc zioła nie niszczą THC!!!
   
  Panaceum, jinling, Lisu and 8 others like this.
 2. A>V>E

  A>V>E Użytkownik

  a w lodowce jest +4 to tez odpowiednia temperatura by moje thc nie zniknęło ????
   
 3. Unknown

  Unknown Wiedza nadprzyrodzona

  Zbiór przechowywanie a gdzie suszenie :) To najważniejszy podpunkt
   
 4. Grumphy

  Grumphy Junglist Massive

  Witam szystkich! Mam male pytanie... jestem laikiem takze prosze bez smiechow :P Co sie dzieje z roslina po zbiorach? Czy ona odrasta czy jest na straty?
   
 5. rusek4262

  rusek4262 Kumaty

  jak utniesz sobie ręke to ona odrosnie? odpowiedz sobie na to i bedziesz miał odpowiedz na pytanie ;d
   
 6. .NAJARANY.

  .NAJARANY. Kumaty

  Konopia jest "jednorazowa" , "resztki nazwane stratami" mozesz wykorzystać jako podlewke przy nastepnej uprawie. Lub zmielic wszystko i zrobic z tego maslo, a z niego ciastka lub inne wypieki lub poprostu jesc na kanapkach...zasosowań jest mnóstwo...zrob line do statku lub ekologiczną odzież. Twoja wola co z resztą rosliny zrobisz.
   
 7. Grumphy

  Grumphy Junglist Massive

  Rusek a jak obetniesz galaz to odrosnie ? :v:

  Dzieki za info i juz niedlugo zaczne sie dzielic fotkami :) Dzis wsadzilem do ziemi kielek... mam nadzieje ze zobacze cos za kilka dni :P