Wykiełkowały ale nie wychodzą ponad glebę

bramboreczek 25.10.2019

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Witam,
    Posadziłem sobie nasionko ładnie wykiełkowało w 2 dni, po 1 dniu w wodzie (Dobrowianka ph 6,7) zrobiłem precrushing następnie do gazika na drugi dzień patrze a tu kiełek już ponad 1 cm. Wczoraj w godzinie bodajże ok 11:00 wsadziłem go bardzo delikatnie (nie dotykając kiełka pensetą) kiełkiem w dół do gleby "Westland - Gotowe podłoże do kwiatów domowych" (ph w H2O 5,5 - 6.0, w brico marche nie znalazłem lepszej wszystkie miały takie ph a ta jeszcze ma dodatek perlitu) na głębokość ok 0,5 - 1 cm. Podlałem delikatnie Dobrowianką (1 pełna zakrętka) miejsce włożenia nasionka i delikatnie okolice też na zakrętce od butelki. Całość siedziała w dzień na parapecie bo akurat fajnie słońce świeciło, a w nocy w szafce przy włączonej żarówce LED 14W której światło nie padało prosto na glebe tylko było troche odchylone (jak wyjdą listki mam przygotowane 3 takie żarówki po 1500 lm każda) z termometrem który wskazywał ok. 22 stopnie celsjusza. Dzisiaj patrze i nic nie wyszło ponad glebe. Kusi by tam zajrzeć, ale może lepiej poczekać?

Miał ktoś już doczynienia z tą ziemią od Westland? Wczoraj wieczorem zauważyłem kilka drobnej wielkości robaczków koloru pomarańczowego - żółtego wielkości 1mm (nie skaczące) coś w ten deseń, powyciągałem je delikatnie pensetą i zabiłem na podłodze i już ich nie ma :D było ich może z 8 w sumie
    Ludzie piszą że kiełkowanie jest najbardziej stresujące, ale nieprawda bo najbardziej stresujące jest wybicie się roślinki ponad poziom gleby. Pierwsze nasionko mi zgniło, bo za dużo wody na chusteczki dałem i po kilku dniach mimo że kiełek był zaczęło z niego śmierdzieć, włożyłem takie do gleby, czekałem 4 dni i nic, zaglądnąłem do środka a tam kiełek sie oderwał, jego końcówka zrobiła się lekko czarna, a ta skorupka nasionka była taka sflaczała jak nienapompowana piłka i wtedy akurat nie żałuję że zaglądnąłem bo pewnie do dziś dalej bym myślał że jednak wyrośnie. Oczywiście ziemie wymieniłem a doniczke wymyłem przed tym nasionkiem które jest tam teraz :)

Dam znać za kilka dni co i jak :P
    Trzymajcie kciuki

Last edited: 25.10.2019
  2. Robaczki nie są wskazane :drzewo:

3. One już były jakieś 4 godz po wsypianiu ziemi i umieszczeniu kiełka. Były trzymane w czystym miejscu, już drugi raz kupuję tą ziemię od Westland i zawsze one są
    robaczek1.png robaczek2.png

4. Hm, mogą byc nie szkodliwe albo będą podgryzać korzonki...

• Lubie to x 1
  5. mały apdejt, minęło kilka godzin, teraz patrze i wyjebało do góry coś dziwnego, listków nie ma, ale to na pewno roślinka :D
    Dziwnie to wygląda

r234.png

Last edited: 25.10.2019
  6. Dziwnie za 2-3 dni zobaczymy jak wyglądać będzie
    :odlot:

7. Rano może coś ruszy do góry, Póki co jest takie białe cuś co się rozchodzi na wszystkie strony xD

8. Tak to ma wyglądać? :)
    Dawać już full światło czy czekać aż do góry wyjdą listki? Bez tytułu.png

9. marcopolo

marcopolo Moderator Staff Member

Wyglada normalnie,teraz swiatelko zrobi swoje.

• Kocham to ! x 1
  10. Robaczki zniknęły (przynajmniej ich nie zauważyłem) a na tą chwilę roślinka już taka jest :)

Niepotrzebnie obok niej tzn jakieś 5 cm od niej 2 dni temu posadziłem drugą (tylko dla odmiany nie robiłem jej precrushingu) i jeszcze sie nie pokazała. Ale jak się pokaże tzn. wyjdzie z ziemi ta druga to wyjmuje ją i wrzucam gdzieś indziej, albo do śmieci. Docelowo chciałem jedną ale zasadziłem 2 w razie gdyby tej pierwszej nie poszło.

Jeszcze mam pytanie, czy 2 żarówki LED z gwintem E27 po 1540 lm i trzecia żarówka 1050 lm wystarczą dla jednej roślinki? Wszystkie mają barwe 2700K. Naczytałem sie o tych barwach, że w fazie wzrostu powinna być 4500K albo 6500K. Ale komputer świecący na fioletowo to trochę podejrzany ^^
    aaa.png

Last edited: 27.10.2019
  11. Na początek wystarczą ,rosnąć będzie ,lecz plony zależeć będą od ilości światła...

:karmi:

12. Nie chcę specjalnie jakichś dużych plonów, bo robię to z czystej ciekawości ;)
    Martwi mnie trochę kawałek skorupki który sie przyczepił końcówki liścia zaznaczonego strzałką. Wole nie grzebać po tym bo jeszcze go uszkodzę, ale mam nadzieje że po jakimś czasie odpadnie :D
    No i jeszcze ta druga którą zasadziłem pokazała sie dzisiaj rano. Myślę o jej przesadzeniu, ale nie wiem czy to jeszcze odpowiedni moment
    777.png

13. Ta skorupka nie ma znaczenia, i rozsadził bym je już do osobnych doniczek, zanim korzenie są małe.

14. Wywaliłem tą drugą do kibla (po 2 dniach od wybicia się ponad glebe miała zadziwiająco długi korzeń ok 4 cm) bo nie mam drugiej doniczki i ziemii a nie chcę też ryzykować przypałem bo musiałbym dokupić więcej żarówek, wszystko zajmowałoby więcej miejsca itp.

Jak na 3 dzień to dobra roślinka czy za wolno coś idzie? (przekrzywiona lekko bo światło nie padało z góry tylko z jednej ze stron. w PC żarówki póki co są na tej półce gdzie dyski są, planuje to wypieprzyć i dać od góry ale jak roślinka
    podrośnie
    Temperatura w boxie przy ziemii to ok 24 stopnie, nie mam póki co możliwości podbicia jej do 30, jedynym źródłem ciepła są żarówki. Ponadto jeszcze w kompie są 2 wentylatorki no i miska z wodą i nasączonymi gazikami żeby wilgoć jaka taka była.
    2.png
    1.png

Last edited: 28.10.2019
  15. Wygląda ok , ale chyba liść ma trochę przyjarany :)

16. Eee no nie strasz nawet, ja tam nie widzę żeby się coś przyjarało
    1.png
    2.png 3.png 4.png

17. Rzeczywiście, coś mi się przywidziało na poprzedncih fotach, ale po kolorze myślę, że mogą być problemy, ale czas pokaże :)

• Lubie to x 1
  18. W sensie zbyt jasne listki? Czy chodzi o łodygę bo z lekka czerwienieje na dole. Czytałem że to z powodu zbyt niskiej temperatury. Ta możliwość jest najbardziej prawdopodobna. W pokoju temperatura ok 21 stopni stopni celsjusza, a te żarówki podnoszą do ok 24, a naczytałem się że optymalnie jest 28. Świece jej od 23:00 do 17:00 a od 17:00 do 23:00 ma ciemno

Na tych początkowych fotach był jeszcze kawałek skorupki na końcu liścia, też myślałem że przyjarane ale odpadł w końcu :D

Last edited: 28.10.2019
  19. Nie od temperatury, czas pokaże jak poleci dalej :)

• Lubie to x 1
  20. Dobra, jak coś to dam znać jak idzie :) :)

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...