1. Czy nowe forum Ci się podoba?

Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
    Dismiss Notice

Wydajność oświetlenia ile lumenów ma dana żarówka

Dyskusja w dziale Dobór oświetlenia rozpoczęta przez Salam alejkum w dniu 26.01.2012

1. Salam alejkum

Salam alejkum Administrator Staff Member Administrator

Skuteczność świetlna ( wydajność światła )

Jednostka: lumen/wat (lm/W)

Przykładowe skuteczności świetlne różnych źródeł światła:

żarówka: 8-10 lm/W
    żarówka energooszczędna: 50 lm/W
    ŚWIETLÓWKA KOMPAKTOWA CFL: 100 lm/W
    lampa halogenowa: 16 lm/W
    lampa fluorescencyjna: 45-104 lm/W
    biała dioda LED: 26-100 lm/W (231 lm/W osiągnięto w połowie 2011, firma Cree)
    lampa metalohalogenkowa: 85-115 lm/W
    wysokoprężna lampa sodowa: 150 lm/W
    niskoprężna lampa sodowa: 200 lm/W

Obliczanie potrzebnej ilości lumenów znajdziesz tutaj: Kalkulator lumenow

Last edited: 28.04.2015
    Rafcio89, Uagder, Gonzik926 and 10 others like this.
  2. Punky

Punky Weteran

CFL nie ma czasem 100lm/W?

Mvp and huginek like this.
  3. Salam alejkum

Salam alejkum Administrator Staff Member Administrator

ma, dzięki za poprawke ;)

pasner :) likes this.
  4. Vedro

Vedro Błyskotlwy

Czym się różni wysokoprężna od niskoprężnej HPS??

5. Eazy-E

Eazy-E Wiedza nadprzyrodzona

napisałem o tym temat poszukaj

Sudi80 likes this.
  6. gruby123

gruby123 Błyskotlwy

Firma Cree jakiś czas temu wypusciła diodę XM-L T6 wartość Lm 1000 przy 3 A na diode !

7. Ptasiek

Ptasiek Autorytet

prawie 30 zł za diodę. Masakra. I zrób tu tanio i dobrze

8. gruby123

gruby123 Błyskotlwy

fakt drogie te diody są ! ale ciekaw jestem czy by się spisały ?

9. Ptasiek

Ptasiek Autorytet

Powinny. Czytałem gdzieś długi artykuł, jak facet zastosował diody 1W w akwarium. Na początku miał rury, w sumie około 150170W. Zamienił je na ledy, w sumie 60W, potem zmniejszył do 30W, gdyż całkowicie wystarczało. Pisał, że rośliny świetnie rosną.
    A tak z innej mańki ciekawy link, dla mnie już znany. Wydajna lampka dla roślinek

10. gruby123

gruby123 Błyskotlwy

Tylko te diody wytwarzają trochę ciepła (grzeją się) i radiator musi być !

11. Eazy-E

Eazy-E Wiedza nadprzyrodzona

A jaki to jest minus tej diody ona i tak nie wytwarza aż tyle ciepła co hps a jak chcesz więcej światła to niestety będzie też więcej ciepła.

12. random

random Błyskotlwy

Szczerze mówiąc sam nie za bardzo wierzę w długą żywotność diód. Można uzyskać na nich właściwy obraz widmowy, tak więc pod tym kątem jak najbardziej tak. Na "nie", jest niestety wysoka cena i potrzeba chłodzenia. Nikt też nie wystawia pisemnej gwarancji na diody i ich ponadprzeciętną żywotność(to taka ściema i mit moim zdaniem).
    Widziałem kilkakrotnie jak wyrzucają z mieszkań nielegalne uprawy konopi w Holandii i standardowym oświetleniem były liniówki.
    Z innej beczki - wentylator musi być w boxie, ponieważ musi być sensowna wentylacja, a chłodzenie hps'a i diód jest zupełnie inną sprawą.

13. jupikx

jupikx Błyskotlwy

Planuje zrobic box'a 0,4-0,6 m2 na 2-3 krzaczki, a oswietleni z żarówek halogenowych 50W 1600lm. Jedna taka żarówka wystarczyła by na te krzaczki? I ile trzeba by mi bylo wiatraczków od kompa?

14. tomek17741

tomek17741 Dyskutant

Powieszchnia 0.4 m2

Minimalnie: 12000 Lumenów
    Srednio: 16000 Lumenów
    Optymalnie: 20000 Lumenów

Wlasne: 20000 Lumenów

1 wtlaczajacy
    2 wytlaczajacy
    3 mieszajacy
    te od kompa sa slabe zalezy ile amperow by mialy jeszcze

jupikx likes this.
  15. random

random Błyskotlwy

Halogen ma za dużo niebieskich fal, a zbyt mało czerwonych.

16. random

random Błyskotlwy

Bardzo przepraszam, ale wyrzućcie proszę te info o lumenach do kosza. Lumeny nie są wyznacznikiem światła dla roślin.
    Spójrzcie na panele led - tam jest mix kolorów - niebieski i czerwony z niewielką ilością zieleni(czyli tego co podnosi ilość lumenów).
    Roślinom potrzeba fotonów, a nie lumenów i w odpowiednich długościach fal.

Last edited: 11.11.2012
  17. И1K

И1K Wiedza nadprzyrodzona

Pierwsze słyszę, żeby ktoś wyliczał ile mu potrzebne fotonów do boxa. Zawsze liczy się luxy, a te z lumenów. Nie wiem jak w przypadku LEDów to się ma.

Last edited: 11.11.2012
  18. random

random Błyskotlwy

Całkiem możliwe, że pierwsze słyszysz, ale to nie moja wina. Podaję tu informacje, które sam posiadam i których odnalezienie zajmuje trochę czasu.
    Sprawdź sobie np. w wikipedii co to są lumeny i luksy i fotony, a potem poczytaj o świetle, które potrzebne jest roślinom.
    Lumeny nie mają żadnego znaczenia dla roślin. Odzwierciedlają ilość światła widzialnego ludzkim okiem. Ludzkie oko widzi najlepiej w zakresach 500-600 i najlepiej w 550, więc jeśli Twoje źródło światła ma dużą ilość lumenów, to długość fal, które emituje znajduje się blisko tego zakresu. Światło, które potrzebują rośliny - niebieskie(400-500) i czerwone(600-700) z minimalną domieszką zielonego (500-600Nm) jest dużo słabiej widziane ludzkim okiem i często typowe lampy do doświetlania roślin w ogóle nie podają ilości lumenów. Bo czy kupiłbyś panel led z 18 lumenami na Watt?

19. Robert85

Robert85 Błyskotlwy

http://www.ebay.co.uk/itm/190692918769?var=490076441362

Znalazlem Zarowke energooszczedna , Ale rowniez CFL Wiec Obliczenie lumenow wyglada 50l/w czy 100l/w ?

20. И1K

И1K Wiedza nadprzyrodzona

CFL to "energooszczędna". Zależy od producenta i ilości W lampy.CFL 32W od Philipsa posiada wydajność 2150 lm, czyli 67,19 lm/W. Z tej aukcji co podałeś jest tam informacja o 250W, która wg. nich ma 78 lm/W. Znajdź sobie taką lampę, przy której będą jasne informacje o strumieniu świetlnym, albo licz sobie jakoś 70 lm/W.

Robert85 likes this.

nasiona marihuany, nasiona konopi