Uprawa Indoor od A do Z - Podstawowa wiedza dla początkujących

Usatysfakcjonowany 25.04.2012

 1. Temat przydatny dla początkujących growerów, którzy chcieliby uprawiać własne krzaki w domu pod lampami. Jest w nim wiele wartościowych treści i przydatnych.

  Podział nasion

  View attachment 45683

  Pestki, ziarna, seedy - Wszystko zaczyna się od ich wyboru. Musimy zdecydować czy ma być to szybka uprawa czy jesteśmy bardziej cierpliwi i nie zależy nam na czasie.
  Główne kategorie pestek:
  • Pestki z AF regularne
  • Pestki bez AF regularne
  • Pestki z AF feminizowane
  • Pestki bez AF feminizowane
  Feminizowane są droższe, ale są w 99% kobietami.

  Jeśli jest to szybka uprawa najlepiej wybrać rośliny z Autofloweringiem ( AF, ATF, AUTO, AUTOMAT, AUTOFLOW ) - czyli takie które zakwitają bez względu na fotoperiod
  1. Czas uprawy Automatów (przy optymalnych warunkach) zamyka się maksymalnie w 65 dniach od kiełka do harvestu.
  2. Plon z jednej rośliny jest zadowalający i zależnie od warunków możemy nawet osiągnąć 30-40g z jednej rośliny. Płeć rośliny można rozpoznać po 15-20 dniach. Jeśli chcemy mieć pewność że będzie z tego palenie a nie pyłek najlepiej wziąć feminizowane- zapewni to nam też bezstresowe zagospodarowanie miejsca w boxie.

  Jeśli mamy więcej czasu polecam rośliny bez AF czyli takie które potrzebują przejść okres wegetacji i kwitnienia. Czas wegetacji (weg) jest ustalany przez nas samych oraz przez warunki jakie posiadamy natomiast czas kwitnięcia (flo) wynosi zależnie od odmiany od 6 do nawet 12 tygodni. Podczas Wega roślina musi mieć 18h światła i 6h ciemni, podczas Flo 12h światła i 12h ciemni. Wadą pestek niefeminizowanych jest to, że poznajemy ich płeć dopiero podczas fazy kwitnienia.
  Nasiona można nabyć w kilku zaufanych seedbankach, takich jak sklepy z nasionami marihuany

  Jak widać wachlarz jest szeroki, wystarczy wybrać coś dla siebie.
  1. Fotoperiod - czas naświetlania weg 18/6, flo 12/12.
  2. Harvest - ścinanie


  Kiełkowanie nasion

  Jest bardzo wiele sposobów na to, ja opiszę ten najprostszy.
  Wrzucić nasionko na 48h do wody, później położyć na 12-24h na zwilżone, niemokre płatki kosmetyczne znajdujące się w talerzyku, przykryć drugą warstwą płatków i drugim talerzykiem. Odstawić w ciemne i CIEPŁE miejsce najlepiej 10 cm od grzejnika, ale nie na grzejniku! Jeśli pestki są dobrej jakości to wykiełkują na 100%.

  Dodatkowo: Prawidłowe kiełkowanie nasion


  Sadzenie jaka ziemia, jaka woda

  Musimy teraz wsadzić kiełki do ziemi najlepiej takiej, która ma pH między 6.1 a 6.5 Oczywiście jest dużo rodzajów ziemi i każdy grower/farmer ma swoją ulubioną ale kupując trzeba pamiętać że pH musi tyle wynosić. Jeśli mamy mało pieniędzy polecam przejść się na cmentarz i kupić zwykłą biohumusową pH 6.0-6.5. Następnie zależnie od tego jakie to pestki, wsadzamy je do doniczek(docelowych jeśli to Femi) lub kubeczków po śmietanie/jogurcie 500ml. Robimy w nich dziurki, żeby nadmiar wody mógł odpłynąć, sypiemy ziemie po sam brzeg i palcem robimy dziurkę w ziemi na głębokość ok 1cm. Wrzucamy delikatnie kiełek i przysypujemy ziemią, nie przyklepujemy ziemi, podlewamy wodą 2-3 duże łyżki stołowe.
  Woda- najlepiej zaopatrywać się w wodę z biedronki czy lidla- niegazowaną. Kosz 5L to jakieś 1,50 zł więc nie zbankrutujemy. Doniczki bądź kubeczki kładziemy w temperaturze pokojowej tj 20oC. Czekamy aż wyjdą może to potrwać nawet do 7 dni więc czekamy cierpliwie(nie rozgrzebujemy Ziemi!!) podlewając raz dziennie 2 łyżki wody. Jeśli już wyjdą wkładamy je do boxa. Czytaj niżej.


  Jakie doniczki

  Im pojemniejsza donica tym większa roślina. W miniboxie najlepiej mieć jedną ok 7L donice i dobrze trenować roślinkę(o tym później) co da dobry efekt. Do większych boxów najlepiej stosować 11L z efektywnością 4 DONICE na 0.25m2, czyli na wymiar Boxa 50x50 wstawić 4 donice o wym 25x25cm.


  Wybór boxa

  Znowu musimy wybrać- czy jest to uprawa skromna czy chcemy trochę więcej krzaków, a co za tym idzie więcej palenia no i kosztów.

  • Minibox- mianem takiego określamy box o wymiarach podstawy poniżej 40x40cm. Jego budowa zazwyczaj pokrywa tylko koszty świetlówek i wiatraczków, gdyż resztę materiałów można znaleźć w domu/strychu/piwnicy a nawet śmietniku. Cieszy się uznaniem skromnych farmerów zaczynających swoją uprawę z mj.
  • Bigbox- mamy tu na myśli Minimum wymiary 50x50cm. Tutaj już nie wystarczą świetlówki a porządna lampa Taka jak HPS. Box taki można zrobić samemu lub kupić gotowy na stronach takich jak: sklepy z akcesoriami do uprawy

   Co do niego 'wsadzić' a raczej jaką odmianę? Ogólnie można każdą odmianę indoor, lecz jeśli jesteś początkującym, a domyślam się że tak jest, to powinieneś zamówić coś z AF ponieważ są to rośliny łatwe w uprawie i wybaczają wiele błędów. Trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu i wentylacji tak by temp nie przekraczała 30oC i nie spadła poniżej 24oC. Jak dobrać oświetlenie do boxa? Musimy wiedzieć ile potrzeba Lumenów
  Przeciętnie Świetlówka 20W ma ok 1000 lm(lumenów). Można je nabyć w każdym elektronicznym, czy w internecie. Wystarczy poszukać.
  Powierzchnię boxa jak i potrzebną ilość lumenów, bez problemu możesz wyliczyć naszym kalkulatorem: Kalkulator lumenow


  OŚWIETLENIE - Jakie oświetlenie do jakiej powierzchni

  Im większa powierzchnia tym więcej lumenów. Podstawowe oświetlenie dla poszczególnych rozmiarów boxów:
  • 20x20cm= 2000 Lumenów 1 swietlówka philips torando 32W
  • 30x30cm= 4500 Lumenów 2 Swietlówki philips tornado 32W
  • 40x40cm= 8000 Lumenów CFL 85W lub 4 swietlowki kompaktowe philips tornado 32W
  • 50x50cm= 12500 Lumenów HPS 150
  • 60x60cm= 18000 Lumenów HPS 250
  • 70x70cm= 24500 Lumenów HPS 250
  • 80x80cm= 32000 Lumenów HPS 400
  • 90x90cm= 40500 Lumenów HPS 400
  • 100x100cm= 50000 Lumenów HPS 400
  Sprawdź koniecznie też artykuł Ile lumenów ma dana żarówka


  Temperatura i Wentylacja

  Można użyć, wiatraków komputerowych lub łazienkowych. Trzeba pamiętać o temperaturze w przedziale 23-30°C.


  Uprawa i rozpoznanie płci

  Mamy już boxa i małe sadzonki oraz jesteśmy gotowi do uprawy, warunki są doskonałe i nadchodzi magiczny 14 dzień uprawy planty powinny wyglądać mniej więcej tak:

  View attachment 45704 View attachment 45706

  Należałoby teraz obserwować roślinkę jeśli to AF w celu określenia ich płci. Oddzielny temat jak rozpoznać jest w tym poradniku: Jak rozpoznać płeć konopi


  Nawożenie i trening

  • Nawozy - Jest ich cała gama dostępna na wcześniej podanych stronach. Najlepszym uznaniem cieszą się nawozy Organiczne. Jeśli brak pieniędzy najlepszy: BIOHUMUS FORTE na weg i PLANTON K na flo ich koszt to niecałe 10zł. Nawozimy zgodnie z podanym od producenta dawkowaniem.
  • Trening - Jest ich wiele rodzajów. Głównie każdy ma Zwiększać plon i pozwalać regulować miejsce w boxie. Najpopularniejszy to LST łączony z FIMem o którym można poczytać Trening LST. Niezależnie czy to automat czy nie trening wygląda tak samo, z tym że u roślin bez AF wykonuje się go w czasie wegetacji. Jeśli chodzi o automaty nic się dalej nie dzieje czekamy do harvestu.


  Podlewanie Konopi

  Zasada jest taka, że lejemy gdy jest sucho. Roślinki w suszy potrafią przetrwać nawet do 1.5 tygodnia(oczywiście nie dopuszczajcie do tego). Najlepiej zaopatrzyć się w patyczek do szaszłyków i wbijając oceniać czy ziemia jest wilgotna czy sucha. Ja mam taki patent, że leję tyle, żeby przykryło powierzchnie donicy i co dzień sprawdzam czy sucho czy jeszcze trzyma wilgoć. Dobrze się zaopatrzyć w keramzyt i wysypać go na dnie donic bo dobrze trzyma wilgoć.

  Przy roślinach bez AF po ok miesiącu w (zależności od wysokości boxa i ile chemy mieć wega) przełączamy na 12/12 i roślina kwitnie. Nawozimy ją dbamy o nią, podlewamy i czekamy do harvestu.


  Upragniona chwila

  Gdy roślina ma 80% brązowych włosków pora na ścięcie. Ścinamy i wieszamy na sznurkach nasze piękne topk w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Suszymy około 7 dni. A powinny wyglądać tak:

  View attachment 45727 View attachment 45728
  View attachment 45729 View attachment 45730
   
  • Lubie to x 20
  Last edited by a moderator: 27.07.2015
 2. Ph ziemi

  Mam pytanie a ziemia o PH 5,5 - 7,0 nadaje sie do uprawy? Z gory dziekuje
   
 3. Mi się wydaje ,że tak . Ja osobiście posiadam ziemie uniwersalną 5.5 - 6,5 PH i do tego nawóz naturalny w płynie (koncentrat) i podlewam według zaleceń producenta . Moje maleństwa rosną jak na drożdżach , a mam odmianę nasion feminizowanych White Widow . Pozdrawiam
   
  • Lubie to x 3
 4. a jak z wilgotnoscia na wegu, a jaka na flo
   
 5. wentylator

  wentylator Zagubiony

  Na weg ok 70-80% na flo mniejsza ok 40% :)
   
  • Lubie to x 2
 6. TSW

  TSW Kumaty

  70 - 80 % weg, 40 - 50 % flo
   
  • Lubie to x 1
 7. Wiem ze stary temat ale chcialbym dodac ze przy scince nie patrzy sie na wloski a na kolor trichomow:)
   
  • Lubie to x 1
 8. A to taki nawuz naturalny po jakim czasie moge lac do mojej white widow ? A ma dopiero 10 dni i troszke mi lampy liscie przypalily ,ale wyrastaja juz nowe myslisz ze da rade ;]
   
 9. Ryjek

  Ryjek Użytkownik

  jak ziemie masz taką zwykłą to 30% dawki możesz już podać.
  potem 50% i po mału zwiekszaj co 2 podlanie. Za którymś razem podaj dwa razy samą wode między nawożeniem
   
 10. Siema
  Jestem nowy na forum.
  Jack Herer Auto
  HPS-250w
  Jeden duzy wiatrak wtlaczający i dwa mniejsze wytlaczajace
  Temp24-29 Wilgoć 30-50%
  Box wymiary standardowej szafy.
  Niestety ją przedawkowałem nawozami, była przelana 12l wody, stała 3 dni bez reakcji. Nie podlewałem jej od tygodnia i nadal ma wilgotna ziemie.
  Ma 20 Dzień i ok 22 cm wysokości. Zaczęła już kwitnąć? Jakieś włoski się pokazały. I nie wiem czy to jest kwitnienie czy określenie płci. Jeżeli to kwitnienie to zbytnio nie wiem co robić odżywki czekają caly zestaw z terra i pk. Roślina była przedawkowana, czy mam laćzyc vega z flores? czy na kwitnieniu tylko flores? ODŻYWEK TEŻ NIE DOSTAWAŁA OD CZWARTKU POMOCY
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Last edited: 06.06.2017
 11. Ale ty się gościu stresujesz, zawału dostaniesz wrzuć zdjęcia na galerie forum bądź przez załącznik w poście.
   
 12. pierwsza dziewczyna
   
Loading...

Użytkownicy znaleźli tę stronę, wyszukując:

 1. uprawa indoor automat krok po kroku

  ,
 2. ak 47 automatic indoor ile naswietlac

  ,
 3. jak uprawiać automaty indoor

Loading...