1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Uprawa indoor - krok po kroku.

Dyskusja w dziale Śmietnik rozpoczęta przez kinga w dniu 03.02.2012

 1. kinga

  kinga Kumaty

  Uprawa Indoor

  Zakładając, że masz już odpowiednie nasiona, musisz dostarczyć roślinie dogodnych warunków do wzrostu. Istnieje mnóstwo technik hodowli, postaram się przybliżyć wam większość z nich. Warunki które musisz spełnić, aby roślina rosła, to odpowiednie natężenie światła, odpowiednia wentylacja, odpowiednia temperatura, odpowiednie podłoże i odpowiednio dużo miejsca.

  Światło
  Do hodowli marihuany nadają się następujące źródła światła, od najlepszego do najgorszego:
  - lampy sodowe (WLS)
  - lampy metalohalogenkowe (MH)
  - świetlówki
  - świetlówki kompaktowe

  Tak zwana "zasada kciuka" (p: chyba chodzi o anglosaski system metryczny z tym kciukiem ;-) mówi żeby utrzymywać natężenie światła na poziomie 500W na metr kwadratowy. Jeżeli dacie go mniej, to krzak straci na plonie i potencji, jeżeli za mało, to będzie się wyciągał w górę, w stronę światła i bardzo kiepsko rósł. Najlepiej nie schodźcie poniżej 400w/m2.
  Polecam hodowanie w szafkach - nie marnuje się światło, bo zostaje odbite od ścian. Żeby ściany odbijały jak najwięcej światła, można je wyłożyć mylarem (95% światła zostaje odbite, niestety słabo dostępne w Polsce), pomalować białą farba (75% - olejna ma trochę mniej niż matowa) albo wyłożyć folia aluminiową (60%, matową stroną do wewnątrz szafki).
  Źródło światła powinieneś trzymać jak najbliżej krzaków, uważaj jednak żeby ich nie spalić! (dobrym sposobem na sprawdzenie ciepła jest włożenie dłoni do szafki na wysokości szczytów krzaczków; jeśli po minucie jest Tobie za gorąco, to krzaczkom też będzie ;-) Jeżeli hodujesz pod świetlówkami, pamiętaj, aby trzymać je ok. 4cm od krzaków - inaczej będą wyciągać się w górę.

  Wentylacja i temperatura
  Aby zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę i odpowiedni poziom CO2, potrzebujesz wentylacji. Całe powietrze w szafce lub pomieszczeniu musi być wymieniane raz na 5 minut. Znaczy to, że jeżeli masz pomieszczenie o objętości 1m sześciennego (1x1x1m), to musisz mieć wentylator o wydajności 12m3/h
  Niestety taka wentylacja często nie jest wystarczająca, ponieważ większość źródeł światła emituje bardzo dużo ciepła. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto umieścić układ stabilizujący lampy sodowej na zewnątrz szafki. Można także zbudować reflektor chłodzony powietrzem. Reflektor taki można zamknąć szklaną szybą i przyczepić do niego przewód wentylacyjny, przez który wentylator będzie wysysał powietrze z reflektora, usuwając ciepło na zewnątrz szafki/pomieszczenia. Jeżeli nie stosujemy żadnego z tych dwóch rozwiązań, niestety będziemy musieli zastosować wentylatory o "mocy" równej mocy lampy, tzn. jeżeli mamy lampę sodowa 150W, to musimy zastosować wentylator o "przepustowości" 150m3/h. Przy zastosowaniu świetlówek nie jest potrzebna aż tak "silna" wentylacja, szczególnie jeżeli układy zapłonowe są na zewnątrz szafki i używamy rur "T8". W każdej szafce lub pomieszczeniu potrzebny jest termometr. Lepsze są te elektroniczne, ponieważ wyświetlają temperaturę z dokładnością do 1/10 stopnia oraz zapisują maksymalną/minimalną odnotowana temperaturę. Często mają także higrometr (urządzenie do mierzenia wilgotności). Optymalna temperatura dla naszych krzaczków to 23 stopnie; maksymalna, aby zdrowo rosły to 30, a minimalna to 18. Wilgotność powietrza powinna wynosić około 50% - podczas wzrostu wegetatywnego trochę większa niż podczas kwitnienia. Temperatura powinna być mierzona w górnych partiach rośliny, tam, gdzie jest najcieplej (z powodu lampy). Pamiętajcie, żeby zawsze robić odpowiednio duże otwory wentylacyjne, którymi powietrze zasysane jest do wnętrza szafki. Najlepiej 2 razy większe niż sam wentylator, który wydmuchuje powietrze z szafki (zawsze stosujcie go w ten sposób; nie używajcie go, aby dmuchał powietrze do wnętrza).

  Podłoże
  Konopie lubią żyzną glebę, lecz łatwo jest z tym przesadzić. Zakładając uprawę najlepiej pójść do sklepu ogrodniczego i kupić najlepszą dostępną ziemię i perlit, wymieszać je w stosunku 2:1; jeżeli jest dostępny, to można dodać jeszcze wermikulit (p: raczej go w Polsce nie znajdziecie, znajdziecie za to keramzyt ;-).
  Młode sadzonki najlepiej wysadzać w małych plastikowych kubeczkach z przebitymi dziurkami w dnie - takie pojemniki są małe, wygodne i wystarczająco duże dla małej sadzonki. Po jakiś 3-4 tygodniach należy przesadzić je do większej doniczki. Optymalnie o pojemności 10 litrów. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, należy ją przesadzić do dużej doniczki, optymalnie 18 litrów. Pamiętajcie, aby doniczki miały dobry drenaż; nawet jeżeli już są w nich dziury, warto dorobić jeszcze kilka (p: możecie nasypać warstwę keramzytu o grubości ok. 1cm na dno i to dopiero przykryć wcześniej przygotowanym mixem ziemi)

  Kiełkowanie
  Jest wiele metod kiełkowania. Opiszę jedna - prostą i niezawodną - polecam dla początkujących i zaawansowanych... Składamy razem kilka ręczników papierowych, moczymy je i dajemy na talerz. Na ręczniku układamy nasiona i przykrywamy kolejną warstwą mokrych ręczników (uwaga: woda, którą moczymy ręczniki, musi być ciepła i najlepiej pozbawiona chloru (p: może być mineralna niegazowana)) i na górę dajemy kolejny talerz (do góry spodem oczywiście... ). Możemy to teraz położyć na czymś ciepłym, np. na lodówce albo na video. Najsilniejsze nasiona wykiełkują w mniej niż 24h, najsłabsze, z kolei, mogą kiełkować nawet do tygodnia! Regularnie sprawdzaj czy nasiona nie wykiełkowały i uzupełniaj wodę (p: ręczniki powinny być wilgotne, ale całość nie powinna "pływać"). Jeżeli z jakiegoś nasiona wystaje już 1cm kiełek, zrób mały dołek np. końcem łyżeczki, umieść w tym dołku nasionko i przysyp lekko ziemią, tak, żeby było ok. 5mm pod ziemią. Pamiętaj, że ziemia dookoła nasiona musi być bardzo luźna, żeby łatwo mógł rosnąc korzeń i żeby przylistki przebiły się ponad ziemię.

  Wzrost wegetatywny
  Na tym etapie rozwoju roślinki rozrastają się, szybko tworzą system korzeniowy. Podczas wzrostu wegetatywnego powinno utrzymywać się fotoperiod 24/0 lub 20/4 lub 18/6 (czyli 18 godzin światła, 6 godzin nocy - do manipulowania lampą/świetlówkami używa się zazwyczaj timera domowego, do dostania w sklepach elektronicznych bądź marketach RTV ). Możemy prowadzić naszą roślinkę w fazie wegetatywnej w nieskończoność, ale to i tak nie wpłynie na plon, ponieważ duże roślinki w dolnych partiach i tak nie maja dużych kwiatów, bo światło jest tam bardzo mało intensywne. Rośliny powinny "wegetować" maksymalnie przez 50 dni. Przez pierwsze 2 tygodnie rośliny powinny rosnąć pod świetlówkami, a jeżeli nimi nie dysponujesz, to odsuń swoja lampę sodową na ok. 0,5m od krzaków (p: ta odległość zależy od mocy lampy, jaką używacie). Konopie, a w szczególności niektóre odmiany, bardzo wyciągają się w górę podczas kwitnienia - mogą podwoić albo nawet potroić swoja wysokość (w stosunku do momentu, kiedy zmienialiście fotoperiod). Na tym etapie stosuje się nawozy organiczne lub chemiczne o dużej zawartości azotu (p: na etykiecie powinien być podany stosunek N+P+K (azot/fosfor/potas)). Nawóz o N+P+K 20-20-20 będzie odpowiedni (to do amerykańskich realiów się chyba odnosi - odpowiedni będzie nawóz do surfinii lub inny z przewagą N). Pamiętaj, żeby nie nawozić przed 3 tygodniem, a nawet przed 4, jeśli nawozisz nawozem mineralnym (sztucznym). Przenawożenie może zabić (p: "spalić" korzenie ;-) twoje krzaki. Pamiętaj, aby zaczynać od małej dawki (np. 1/4 zalecanej ilości) i stopniowo ją zwiększać. Nawozić powinno się 1-4 razy na 2 tygodnie. Podlewać co ok. 3 dni, kiedy ziemia pod powierzchnią stanie się sucha. Można to łatwo sprawdzić wbijając palec na głębokość ok. 3cm.

  Kwitnienie
  Na tym etapie rośliny otrzymują światło przez 12 godzin (fotoperiod 12/12). Aby móc dostosować idealnie godziny, kiedy lampa jest włączona można używać timera. Na kwitnącą roślinę powinniśmy przewidzieć ok. 1/10m2 powierzchni dna szafki. Na początku pojawiają się "preflowery" (p: zalążki kwiatów) (czasem pojawiają się już w fazie weg.) i to dzięki nim możemy odróżnić płeć. Jeżeli zaobserwowałeś na swoim krzaku małe zielone kulki w miejscu gdzie łodygi schodzą się z pniem, to oznacza, że jest to roślina męska i należy ją ściąć ponieważ zapyli rośliny żeńskie i zamiast zioła będziemy mieli kilka tysięcy nasion (p: chyba, że chcemy nasion, a nie mocnego zioła). Osobniki żeńskie można rozpoznać po małym zielonym "czymś" w kształcie gruszki, z czego wychodzą 2 przezroczystobiałe "włosy".
  Na początku kwitnienia rośliny będą wyciągać się w górę i na szczycie rośliny, a także tam, gdzie łodygi łączą się z pniem, będą powstawać kwiaty. Będą coraz bardziej rosły, a owe "włosy" zmienią kolor z przezroczystego na biały, a później na bursztynowy. Jeżeli większość włosów jest już bursztynowa - czas na zbiory (p: jeżeli konopia przekwita, poziom THC zaczyna spadać; najlepiej zebrać krzaki, kiedy są najbardziej dojrzałe (ale nie przejrzałe ;-)).

  Techniki uprawy
  SOG - Sea Of Green - technika ta polega na sadzeniu bardzo dużej ilości klonów, bardzo gęsto "upakowanych"(ok. 25 na m2) dzięki czemu światło jest maksymalnie wykorzystywane. Klony zaraz po ukorzenieniu wprowadza się w fotoperiod 12/12, początkowo zaczynają szybko rosnąć a później zakwitają. Ta metoda daje zazwyczaj wyższe plony niż standardowe rozmieszczenie roślin (10 na m2). Pojedyncze rośliny maja mniejszy plon za to jest ich dużo więcej.

  ScrOG - Screen Of Green - ta technika polega na "trenowaniu" roślin do poziomej siatki. Rośliny rosną płasko, zapełniając cała siatkę, a potem zakwitają tworząc równomierne kwiatostany (topy). Cały sekret tej metody polega na równomiernym rozprowadzeniu światła i utrzymywaniu roślin w obrębie najintensywniejszego światła. Jeżeli zakładasz uprawę ScrOG pamiętaj, aby dziury w twojej siatce miały ok. 5x5cm (bardzo dobrze nadaje się do tego siatka ogrodzeniowa) i aby siatka była ok. 10-30 cm nad ziemią, optymalnie 20 cm. Należy utrzymywać roślinę w fazie wegetatywnej, aż zapełni ok. połowę siatki i wtedy przełączyć na 12/12. Normalne wyciąganie się do góry krzaka po zmianie fotoperiodu zapełni resztę siatki i zaczną się tworzyć kwiaty. Najlepiej tak "trenować" gałęzie naszej rośliny, aby były pod siatka i przez każdy otwór wychodził 1 "czubek" gałęzi (tam gdzie tworzy się kwiat). Należy pamiętać, aby trzymać lampę jak najbliżej roślin. Bardzo pomocny jest tutaj chłodzony reflektor. Można dzięki niemu trzymać lampę 5cm od topów, nie szkodząc roślinie. Bez niego, zależnie od mocy lampy, musimy trzymać go w odległości 15-50 cm, co znacznie osłabia intensywność światła. Ta metoda daje też większe plony. Istnieje wiele odmian tej techniki jak: V-ScrOG (Vertical ScrOG), siatkę i lampę umieszcza się pionowo; BOG (Box of Green) - to połączenie 2 poprzednich technik - używa się zarówno poziomej siatki jak i bocznych; COG (Cylinder of Green - siatka dookoła pionowej żarówki jest okrągła tworząc cylinder.

  Supercropping - polega to na częstym przycinaniu i przywiązywaniu roślin do doniczki, dzięki temu staja się niskie, szerokie i gęste. Pozwala to, tak jak w ScrOG-u, utrzymać roślinę w obrębie najintensywniejszego światła, co poprawia plony.  Pozdrawiam .
   
  Last edited by a moderator: 06.02.2012
  Klapaa13 likes this.
 2. TrawaPaleStresy

  TrawaPaleStresy Dyskutant

  Bardzo przydatne:)
   
 3. jaka technikę polecicie dla osoby która planuje 1 raz sadzić ? ;d
   
 4. Enteogenny

  Enteogenny Wiedza nadprzyrodzona

  Polecę Ci przeczytać całe forum i wrócić z konkretnym pytaniem w odpowiednim dziale ;)