1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Trening LST

Dyskusja w dziale Trening rozpoczęta przez gandzior w dniu 19.03.2011

Tagi:
 1. gandzior

  gandzior Autorytet

  Ostatnio przeczytałem artykuł o lst na icmag (widziałem parę dni temu w jakimś wątku na forum, ktoś podawał link) stwierdziłem że to bardzo dobry opis techniki LST i warty przeczytania. Tak więc postanowiłem przetłumaczyć aby użytkownicy mogli z tego skorzystać. Na pewno znajdą się błędy w tłumaczeniu gdyż nie znam angielskiego perfekcyjne, ale myślę że wspólnie z wami uda się przetłumaczyć 100% treści. Więc do dzieła:  Po pierwsze chciałbym podziękować twórcą potężnego wątku LST rozpoczętego przez Caprichoso (szkolenia LST w szczegółach. Dlaczego krzewy są lepsze) jest to bardzo pouczające i oprawione wspaniałą kolekcją obrazów przedstawiającą proces LST.  Nie tak dawno nawet nie wiedziałem co to LST i dopiero zacząłem poszukiwania na ten temat. Teraz jednak okazuje się, ze niektóre z ostatnich komentarzy (i niektóre starsze komentarze) w wątku o treningu LST , świadczą o nieznaniu podstaw techniki LST. Więcej niż kilka osób tylko naśladuje to co widzi na zdjęciach i mówi "WOW! To naprawdę zadziałało"


  Mam nadzieję że ten post (wraz z badaniami jakie przeprowadziłem) pomoże zrozumieć niektórym ludziom kilka rzeczy, jeśli chodzi o LST. Istnieje wiele informacji na temat LST, ale sprowadzają się tylko do zdjęć i wykresów. Jeżeli rozumiesz co to jest LST i co robisz podwiązując roślinę, będziesz wiedział kiedy i jak stosować LST dla twoich roślin.
  Jeżeli zrozumiesz dlaczego i jak działa LST, to nie będziesz potrzebował nawet zdjęć aby go wykonać.
  Tak więc zaczynamy Panie i Panowie, na początek zamieszczę trochę informacji i wiedzy naukowej z różnych źródeł i artykułów.


  Sztuka LST

  Czym jest LST ?

  Dlaczego LST działa ?

  Jak działa LST?  W oparciu o te informacje, powinieneś być w stanie przeprowadzić LST, a także dowiedzieć się jak polepszyć swoje treningi LST. Zamiast patrzeć na zdjęcia i z nich uczyć się się LST, będziesz ich używał jako przykładów jak robić LST.  Czym jest LST ?

  LST oznacza low stress trening, czyli nisko stresujący trening.
  Jeśli chodzi o uprawę marihuany, LST odnosi się do określonego rodzaju nisko stresującego treningu. Wydaje się z zewnątrz (dla niewprawnego oka) że trening roślin jest to proste nauczanie roślinki aby rosła niska i miała duże kwiaty. Tak naprawdę to jest bardziej skomplikowane.
  Topping roślin (lub po prostu ucinanie) jest w rzeczywistości wykonywane z podobnych powodów co LST. Nawet jeśli są to zupełnie inne metody. To też jest forma treningu (wysoko stresująca).
  Wielu z was może myśleć "topping i LST nie są nawet podobne do siebie. Piszesz steki bzdur. Kończę czytać ten post."
  Cóż, zostań chwilę ze mną, a wszystko Ci wytłumaczę.

  Dlaczego LST działa ?

  Jedną z pierwszych rzeczy jaką musisz zrozumieć w LST są: auksyny.
  Jeśli ich nie rozumiesz, to wtedy tylko podwiązujesz swoje rośliny tak aby wyglądały jak rośliny na zdjęciach.
  Auksyny są to hormony roślinne, które współdziałają z innymi hormonami tworząc "układ nerwowy" najprościej tłumacząc. Auksyny sterują niemal wszystkimi aspektami wzrostu roślin.
  Auksyny są używane, aby promować wzrost. Przeprowadzone badania (w latach 50, w co wierzę) wskazywały że poziom auksyn ma wpływ na płeć roślin. Niektóre badania wykazały również że poziom auksyn odgrywa dużą rolę w dojrzewaniu kwiatów.
  Przede wszystkim auksyny w marihuanie, są odpowiedzialne za produkcję bocznych pąków wzdłuż głównego pędu rośliny. Przypadkiem kiedy usłyszymy coś co brzmi jak: "to wyrosło przypadkowo" kiedy roślina została ranna lub przycięta.
  Z LST nie jest to takie proste jak: "zrobić więcej auksyn. planty wyrosną duże."
  Więc dlaczego mamy uczyć się o auksynach skoro nie będziemy wytwarzać ich więcej ? Mam na myśli że więcej znaczy lepiej jeśli chodzi o marihuanę.

  Cóż, nie w tym przypadku. Ta część jest bardzo ważna więc zapamiętaj: auksyny są najbardziej skoncentrowane (i zsyntezowane) w kierunku wierzchołka pączka lub końcówki roślin która jest najbliżej światła. Reszta rośliny może wytwarzać auksyny ale komórki muszą być zmuszone aby to robić. Teraz gdy auksyny są niezbędne dla wielu aspektów wzrostu, hamują również dostarczanie hormonów głównemu szczytowi. Wytworzą się nowe pączki które będą konkurować z głównym.
  Mówiąc prościej:
  Roślina jest bardzo szczęśliwa, posiada główny szczyt (pączek) i próbuje go wyciągnąć jak najbliżej źródła światła. Utrudnia to pozostałym dolnym szczytom wzrost ku górze.
  Jeśli nadal jesteście trochę zdezorientowani, pomyślcie o zdjęciach drzew i obrazie wzrostu tych, które mają kształt stożka. Pracują one aby pączek piął się wyżej nieba.
  Teraz, gdy już wiecie co to są auksyny i jak bardzo ważne są do wzrostu gospodarczego marihuany, można zacząć rozumieć jak działa LST.  Jak działa LST ?

  To jest ten moment gdzie wiele osób powie: "Topping i LST nie są nawet podobne. Piszesz bzdury."
  Kiedy usuwasz szczyt rośliny (ten najbliżej światła) gdzie większość auksyn jest skoncentrowana i zsyntezowane. Wiadomo że wysoki stres (high stress) wytwarza nowe pędy, wzdłuż macierzystych, które to będą rosnąć tak aby dostać się jak najbliżej światła i stać się głównym topem (apical bud).
  LST przyczynia się do pobudzenia wzrostu gospodarczego na dole, przez zwodzenie roślin (podwiązywanie) zamiast przycinania ich. W przyrodzie jeśli coś się stanie z rośliną i pączek który jest najbliżej światła zostanie zablokowany, będzie próbowała jakoś się poruszyć. Jeżeli nie będzie mogła tego zrobić to w efekcie wzrost wzdłuż pnia będzie niższy, a roślina spróbuje aby inny odrost zaczął wzrost w kierunku światła.  Kiedy zrobisz LST, przywiązujesz planta jak najniżej ziemi, wtedy jego system gubi się. Wyprodukuje auksyny które będą kierować się w stronę światła. Ponieważ roślina nie może już odbierać światła przez główny szczyt, gdyż jest podwiązana ku ziemi, wysyła wówczas auksyny aby tworzyły nowe pędy i nowe szczyty wierzchołkowe (roślina chce przetrwać).
  Niektórzy ludzie kontynuują trening gdy roślina jest starsza, lecz powinni to robić na samym początku jak roślinka jest młoda i auksyny wędrują od korzeni przez wszystkie piętra rośliny. Dalsze szkolenie jest proste, ponieważ jak widzisz na załączonych obrazkach, każdy wierzchołek można zmusić do wytwarzania nowych w dalszej części łodygi. Za każdym razem gdy podwiązujesz planta w dół, roślina daje się oszukać. Gdy tylko zastosujesz ten trening, roślina będzie wypuszczać nowe pędy które będą kierować się w kierunku światła, gdy nowe pędy podwiążesz w dół pod kątem 90 stopni (lub blisko niego) wyśle ona auksyny ponownie. To można kontynuować w nieskończoność.
  Teraz gdy już wiesz jak działa LST, nie potrzebujesz nawet patrzeć na obrazki. Po prostu wiedz że trzeba oszukać roślinę, aby sprawić by najwyższy szczyt nie był już najwyższy. To jest takie proste, a zarazem skomplikowane.
  Więc czego nauczyliśmy się tutaj ?

  - LST może być wykonane na każdej roślinie marihuany
  - LST jest kolejnym sposobem na zmianę/stymulację dodatkowych hormonów wzrostu, podobnie jak inne techniki treningów.
  - LST jest nisko stresującym treningiem

  Znajomość działania auksyn pomoże zrozumieć LST
  ]Jest wiele materiałów dostępnych na ten temat, ale są one zawarte w książkach i jeżeli naprawdę chcesz zrozumieć jak działają auksyny w marihuanie, musisz sięgnąć dalej niż wikipedia
  Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne wszystkim tym którzy chcą wiedzieć co to jest LST,jak działa oraz kiedy najlepiej je wykonywać.
  Jeszcze tylko jedna wskazówka: używajcie izolowanych przewodów gdyż są łatwe w kształtowaniu i nie trzeba robić węzłów.

  Oto kilka przykładów mojego własnego LST:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Dołączona rysowana ilustracja, przedstawiająca LST:

  [​IMG]  Proszę o wytykanie błędów i propozycje korekt.

  Mam nadzieję że artykuł się przyda.
   
  Last edited by a moderator: 12.08.2014
  kaczy89, mattiv, GRYZU and 76 others like this.
 2. hoff

  hoff Guest

  Mam pytanko. czy z automatikami te sie to robi?? chodzi mi o to czy ten caly system zdązy sie zrobic w te 70-80dni ;]
   
 3. MCrusek

  MCrusek Banned

  no pewnie ze sie da ;) ja w tym roku trenowałem tak AK47 i bardzo ładnie wyszedł ;)
   
 4. Hitchcock

  Hitchcock Geniusz

  Na jakim najlepiej poziomi robic trening LST ?

  Jaki wzrost? (pietra lisci)
  Tygodnie ?
  I ile go stosowac ?
   
 5. sqn

  sqn Autorytet

  Jak widac na obrazku 3 pietra krecic obok doniczki dobrze wyjasnione masz Blanta
   
 6. ZIELONA

  ZIELONA Administrator Administrator

  Tak do końca trzymasz - podwiązujesz wraz ze wzrostem
   
 7. Aldi

  Aldi Zagubiony

  Wydaje mi się że widziałem już raz ten poradnik z tymi samymi obrazkami, pewnie to też był twojego autorstwa poradnik :)

  A co do ostatniego obrazka, to ładnie to wygląda na obrazku, ale w praktyce obwinięcie roślinki wokół doniczki do środka nie jest takie proste, więc to radzę rodzić tylko doświadczonym, znającym się na rzeczy. Natomiast początkującym proponuję tradycyjne rozwiązanie sztuki LST... Roślina na bok i po sprawie :)
   
 8. john33

  john33 Zagubiony

  a szczyt trzeba podciac ?? czy lepiej nie? jak to w koncu jest?
   
 9. ZIELONA

  ZIELONA Administrator Administrator

  LST , to nie podcinanie !

  Poczytaj o treningach ;]
   
 10. john33

  john33 Zagubiony

  chyba tak zrobie, a trzeba przyciac jakies liscie i glowny szczyt??bo juz tyle sie naczytalwm, ze nic niewiem na 100%
   
 11. ZIELONA

  ZIELONA Administrator Administrator

 12. frank Sinatra

  frank Sinatra Tuptuś

  dzieki faktycznie po przeczytaniu sprawa staje sie jasna, tylko jedno pytanie- ile powinny trać dane pokłony, mam na myśli przechylenie w jedna strone
   
 13. Mr.Kloda

  Mr.Kloda Wiedza nadprzyrodzona

  nie rozumie Twojego pytania "mam na myśli przechylenie w jedna strone"
   
 14. frank Sinatra

  frank Sinatra Tuptuś

  ile czasu roślinka powinna być pochylona, zgieta?
   
 15. PanoramiX

  PanoramiX Autorytet

  Aż nie puści odrostów (w sumie cały czas aż nie zesztywnieje jej łodyga).
   
 16. Czeszmnie

  Czeszmnie Użytkownik

  poczytajcie o ( toppingu topa ) w 3 tygodniu flo. z jednego robia sie 2 bardziej zbite ale nie uzyskałem jednoznacznej wiadomości czy wiecej jarania jest z tego

  --- Dodano ---

  dodam ze jaranie z tego topa jest o mniejszym zapachu i np. pozbawione włosków co do zawartości thc, brak opini
   
 17. frank Sinatra

  frank Sinatra Tuptuś

  witam, moja roślina to auto fem ak 47, teraz ma 13 dni od wykiełkowania, zastanawiam sie kiedy zaczac trening. na dziś roślina jeszcze przyziemna ale zakładam że niebawem odbije w gore
   
 18. cannabis123

  cannabis123 Geniusz

  od 3 piętra liści naginaj delikatnie ku dołowi.
   
 19. frank Sinatra

  frank Sinatra Tuptuś

  Ok dzięki ale napięcie minimalne - mam wrażenie ze jest jeszcze delikatna
   
 20. cannabis123

  cannabis123 Geniusz

  delikatnie po troszku, luknij sobie na fotorelacje i zobacz jak sie dokładnie podwiazuje i w których miejscach, nie stosuj nic cienkiego, daj najlepiej cos w miejsce sznutka by sie nie wrzynało
   

nasiona marihuany, nasiona konopi