1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Trening LST,FIM,HST

Dyskusja w dziale Trening rozpoczęta przez KonopiaLeczy w dniu 04.02.2012

Tagi:
 1. KonopiaLeczy

  KonopiaLeczy Błyskotlwy

  Zrozumienie Treningu

  Po pierwsze powinienem wytłumaczyć zwroty prostymi słowy tak byśmy wszyscy wiedzieli, że mówimy o tym samym

  Screen Of Green (ekran zieleni)
  SoG - Sea Of Green (morze zieleni)
  Fuck I Missed (kur.. chybiłem)
  Low Stress Training (Techniki treningu o niskim poziomie stresu)
  High Stress Training (Techniki treningu o wysokim poziomie stresu)

  Mając już to za sobą (wyrażenia wyżej) przejdźmy do małych wyjaśnień dlaczego używa się tych metod i w jakim stopniu są one (te techniki) pomocne w osiągnięciach twoich roślin.

  Zaczniemy od wymienienia i obalenia przewijających się najczęściej mitów odnośnie treningu

  -Trening może być stosowany podczas fazy kwitnienia.
  -Trening to nie tylko kontrola wysokości rośliny.
  -Trenować można jakimkolwiek gięciem rośliny. Należy pamiętać, że na niektóre gięcie reakcje będą lepsze niż na pozostałe gięcia.

  Mając za sobą 3 powyższe mity przejdźmy do konkretów (do mięsa i ziemniaków J(ale mi to konkrety te ziemniaki)).

  Trening można podzielić pomiędzy 2 kategorie ​


  -Techniki treningu o wysokim poziomie stresu - HST
  -Techniki treningu o niskim poziomie stresu - LST ( powszechnie znaną jako metoda treningu - więc trzeba uważać o czym się mówi)


  Są zatem dwa typy treningu oznaczające jak słychać o wysokim bądź niskim poziomie stresu dla roślin trenowanych.

  W używanych technikach w oparciu o podręczniki i większość źródeł istnieją podstawowe różnice

  LST = nie uszkadza się fizyczne rośliny
  HST = fizyczne uszkadzanie rośliny ​


  Zwróćcie uwagę na to, iż nie napisałem „niszczenie” tylko „uszkadzanie” ponieważ, to jest trening, a żadne z nas nie ma zamiaru by krzywdzić nasze roślinki. Oba typy treningu spowodują powstanie zbliżonych rezultatów ale osianych w różny sposób. Każdy kto trenował ma wybraną przez siebie metodę. Aby pomóc w wyborze własnej metody, którą mógłbyś stosować w uprawie, przedstawię dobre i złe strony każdej z metod. W następnych częściach przewodnika przyjrzymy się szczegółowo różnym typom treningu. ​


  Dobre i złe strony Wysoko Stresującego trenowanowania (HST)

  Dobre strony typu treningu

  -Szybkość
  -Łatwość
  -Nie wymaga dodatkowego sprzętu (poza sprzętem do wywoływania uszkodzeń)
  -Świetny dla większych upraw

  Złe strony typu treningu​


  -Tworzenie możliwych ognisk infekcji
  -Może odbić się negatywnie jeżeli roślina słabo zareaguje
  -W większości przypadków nieodwracalny
  -Błędy są bardziej kosztowne
  -Wolniejszy przypuszczalny czas odradzania rośliny


  Dobre i złe strony Nisko Stresującego trenowania (LST)​


  Dobre strony typu treningu

  -Nie stresuje za bardzo roślin
  -Odwracalny (w większości)
  -Wybacza błędy - zawsze można coś poprawić.
  -Świetny dla małych upraw
  -Tym więcej “zabawy” im większe zaangażowanie

  Złe strony typu treningu

  -Wymaga dodatkowego osprzętu
  -Zabiera więcej czasu
  -Przypuszczalnie czerpanie mniejszej przyjemności w stosunku do zaangażowania (zależy tylko od ciebie)
  -Wymaga większego poniewierania roślinami
  -Trening poprawnie wykonywany przynosi świetne rezultaty, które odzwierciedlają się widocznie w jakości i wielkości zbiorów.


  Trening niezależnie od tego jaki HST czy LST, stosuje się z tego samego powodu: aby zredukować poziom auksyn w czubku rośliny. Konopia jest rośliną, która rośnie w charakterystycznie nazywanej "wierzchołkowej dominacji." Oznacza to (tak jak u innych roślin), że roślina zrobi wszystko aby wypchnąć pojedynczy szczyt w kierunku źródła światła. Taki wierzchołek rośliny nazywa się stożkiem wzrostu albo szczytem końcowym. Szczyty roślin MJ są także tam gdzie największe Cole(Coca-Cola) są produkowane podczas ich bliskości źródła światła..

  Wierzchołek rośliny jest także miejscem, w którym szczególny typ auksyn (hormon rośliny) jest dominujący. Nazywany jest on kwasem indolo-3-octowym(IAA). Niestety z powodu chemicznych właściwości IAA, nie znajdziesz go wśród hormonów ukorzeniających, - możesz dokupić go. Najprawdopodobniej znajdziesz kwas indolilomasłowy (IBA) i/lub - kwasu alfa-nafylooctowego (NAA); lub inne auksyny.

  Tak więc, auksyny wspomagają wzrost gdy są na odpowiednim poziomie ale mogą także spowalniać, hamować wzrost oraz budzić wątpliwości gdy ich są na bardzo wysokim poziomie. Tak to wygląda w przypadku roślin cannabis. Roślina jest idealnie szczęśliwa mogąc wypchnąć jeden pączek w stronę źródła światła tak wysoko jak tylko da radę. Pozostałe pąki, położone niżej na gałęzi, będą pozostawały jako pąki pomocnicze i rozgałęzianie w tych miejscach nie występują zbyt często. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w mniejszych indorowych środowiskach. Spowodowane jest to bardzo wysoką produkcją auksyn w stożku wzrostu, co zapobiega przed wyrastaniem niższych pąków.

  Oczywisty przykład tego zjawiska w naturze zaobserwować można wśród rodziny drzew iglastych.

  Zatem trening niezależnie HST czy LST dokonuje się za pomocą 2 rzeczy:

  -(Usuwania/spowalniania wzrostu) głównego źródła auksyn
  -Nakłanianie rośliny do myślenia, że stożek wzrostu nie jest już w miejscu o najlepszym dostępie do światła.

  Usuwając główne źródło auksyn (pomocnicze) pąki nie są już dłużej blokowane. Roślinka skoncentruje się wtedy na pączkach pomocniczych i zacznie się rozgałęziać by podołać własnemu rozkazowi wytworzenia nowego stożka wzrostu. W idealnych warunkach, jeśli roślina rośnie niemalże symetrycznie oznacza to, że możesz bardzo często więcej nawet niż podwoić liczbę rosnących szczytów.

  Powodując by roślinie wydawało się że stożek wzrostu nie jest już najlepszym miejscu od źródła światła, wysyła ona wiadomość (poprzez auksyny i inne związki chemiczne) przez położone niżej pomocnicze pąki aż do łodyg, mówiącą im, że muszą rosnąć by dostać się do światła. Aby nie ucinając stożka i otrzymywać nowe zalążki formujących się pączków w dół łodygi należy: w zależności od długości łodygi wygiąć roślinę i z czasem otrzyma się wiele, wiele zalążków pączków.

  W innym przypadku możesz skończyć z większą liczbą zalążków bliżej źródła światła niż wcześniej, ale zazwyczaj aby nie skończyć z więcej niż tylko zarośniętym krzaczurem. Dlatego upewnij się, że w pełni wykorzystujesz światło.

  Teraz kiedy zrozumiałeś już istotę treningu, możemy zacząć przyglądać się przykładom ScrOG, SoG, FIM, Supercrop, LST, etc.
  High Stress Training (Trening Wysoko Stresujący)

  Super-cropping, topping, odcinanie, głów obcinanie, miażdżenie zalążków, wyginanie łodygi, FIM, nazywaj to jak chcesz: to jest trening o wysokim poziomie stresu (HST). Za każdym razem gdy fizyczne niszczysz roślinę by ją podtrenować powodujesz iż roślina poddaje zmianie procesy chemiczne i hormonalne, w których efekcie otrzymasz to czego wszyscy poszukują: więcej pąków na roślince.

  Istnieją 2 podstawowe typy treningu o wysokim stresie:
  Topping (odcinanie stożków poprzez FIM lub innymi metodami)
  okaleczanie łodyg
  Low Stress Training (Trening Nisko Stresujący)

  Łatwo się pogubić w tym treningu jeżeli zagłębia się temat treningów konopii po raz pierwszy. To z powodu skrótu od low stress training (LST) ale także zdarza się,że nazwa ta przypisywana jest jednemu z typów treningu o niskim poziomie stresu. Żadne ze znaczeń nie ma swojego pewnego źródła pochodzenia , ale wiele z nich wskazuje DELTA albo myMUSICveins (podziękowania dla greenisgold) popularyzując nazwę jak i technikę.


  Są dwa podstawowe typy treningu o niskim poziomie stresu: ​


  -Metoda podwiązywania LST
  -Screen of Green (ScrOG)(ekran zieleni)


  Trening o niższym poziomie stresu nie wymaga okaleczania czy niszczenia części rośliny, dlatego dla niektórych jest to najistotniejszy powód wybierania jej zamiast treningu o wysokim stresie. Treningu o niższym poziomie dokonuje się oszukując roślinę tak by myślała że stożki wzrostu nie są dłużej w stanie być stożkami wzrostu. W naturze, jeżeli gałąź zablokuje się o inną gałąź bądź liść zostanie przysłonięty przez większy z innego drzewa to roślina zrobi co w jej mocy aby wysterować stożek wzrostu tak by mógł rosnąć ku górze.

  Jeżeli jednak roślina nie może zbyt łatwo znaleźć takiego sposobu aby sprawić że rosnący szczyt mógł rosnąć spokojnie w stroną światła to poziom auksyn ulegnie zmianie i niższe partie zostaną wezwane do rozciągania się w celu znalezienia nowego stożka wzrostu.
   
 2. igorek555

  igorek555 Błyskotlwy

  ile roślinka powinna mieć wysokości żeby zacząć trening

  --- Dodano ---

  moje roślinki są w donicach dopiero trzeci dzień ale bardzo ładnie rosną mam ich 35 jaki trening lst mi polecacie
   
 3. mattiv

  mattiv Expert

 4. PanTop92

  PanTop92 Geniusz

  Mój jeden BigDevil mimo , że jest lekko zgięty i zawiązany( takie 1/4 LST ) by odrosty miały więcej światła , ale pomimo to każdy z odrostów się wydłużył i teraz mam pytanie :
  Czy odrosty mogę zawiązywać tak by były one wygięte na boki ?? Coś podobnego do tych drzewek "bonsai" jak niektórzy wyginają krzaczki na indoorze :)
  -
  -
  Ps. Jak coś to rośliny są w 8 dniu flo ( 40 dzień życia ) .
   
 5. Wujo

  Wujo Guest

  jasne ze tak.
   
 6. PanTop92

  PanTop92 Geniusz

  To w porządku :) na pewno pomoże !!
  A liście od kiedy przycinać i czy na pewno to robić ?? i jak tak to które ?
   
 7. Wujo

  Wujo Guest

  nie ruszaj lisci jesli nie ma koniecznosci.
  chyba ze lizakowanie chcesz robic...
   
 8. PanTop92

  PanTop92 Geniusz

  Skoro tak piszesz to chyba odpuszczę sobie w takim razie :)
  Bardziej mi chodziło o to czy usunięcie kilku największych liści dostarczy więcej energii i potrzebnych minerałów kwiatom ?
   
 9. ARYJCZYK 88

  ARYJCZYK 88 Weteran

  Nie nie bedzie zupelnie odrotnie zestresujesz bardziej rosline a to bez sensu jak ci przeszkadzaja to je ponaginaj
   
  JaSiePytam likes this.