Tani Filtr węglowy + Wentylator kanałowy ZRÓB TO SAM

Evidox 26.03.2018

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Evidox

Evidox Zagubiony

Siemanko, dziś pokaże wam jak zrobić samemu bez większych problemów czy wiedzy tani filtr węglowy oraz wentylator kanałowy.

Co będzie nam potrzebne :

- Węgiel aktywny granulat 6zł/1l
    - Wiatrak komputerowy 120mm x 120mm 15zł
    - Reduktor wentylacji 120mm na 100mm ( do kupienia w Castorama ) 2zł/1szt
    - Przewód wentylacyjny u mnie to 2m ( czym dłuższy tym ciszej ) 10zł/1m
    - Regulator napięcia 10zł/1szt
    - Mata węglowa ( do okapów ) 12zł/opakowanie
    - Opaski zaciskowe or Trytytki bezcenne
    - Taśma izolacyjna bezcenne
    - Klej na gorąco bezcenne
    - Wiertarka bezcenne
    - Wiertła ( do wyboru ) bezcenne
    - Brzeszczot bezcenne
    - Nóż bezcenne
    - Duże okrągłe opakowanie ( u mnie to po 20 letniej kawie ) bezcenne
    - Małe okrągłe opakowanie ( u mnie to odcieta tubka po sylikonie ) bezcenne

Kosztorys jest uzależniony od tego czy majstrujecie coś w domu sami czy tez nie

Dobra to zaczynamy, MacGyver ucz się :v:

Na początku zrobimy sobie filtr węglowy. Wiercimy multum otworów w naszych obu pudełeczkach, czym większe tym lepsze gdyż zwiększy to przepustowość filtra. Gdy już mamy wywiercone otwory sklejamy pudełka, mniejsze do większego i żeby było w miarę na środku. Ucinamy na wymiar naszej maty węglowej (jedną warstwę) i wsadzamy ją do większego pudełka, będzie zapobiegała wypadaniu węgla aktywnego (granulatu). Następnie zaklejamy środkowy otwór i sypiemy węgiel aktywny w opór, oczywiście trzeba ubić jak porządnego blanta i dosypać jeszcze trochę :D: . Następnie dajmy podwójną warstwę maty węglowej na górę i uszczelniamy taśma izolacyjna, ja dodatkowo zakleiłem klejem na gorąco dla lepszej szczelności i bym był pewny że wentylator zasysa tylko przefiltrowane powietrze.

View attachment 170373

View attachment 170370

View attachment 170365

View attachment 170371

View attachment 170372

View attachment 170375

View attachment 170376

Wentylator kanałowy- wpierw do łapy bierzemy brzeszczot i tniemy każdy z czterech boków wiatraczka by miał on wymiar naszej rury redukcyjnej. Następnie wklejamy go w jedna polówkę za pomocą kleju na gorąco i pamiętamy by wkleić go jak najbardziej w osi. W jednej części redukcji ( tego białego plastiku 120mm/100mm) wycinamy nożem mały skrawek by schować tam kabel po sklejaniu. Sklejamy obie części reduktora klejem na gorąco + taśma izolacyjna dla dizajnu haha . Na tak przygotowany zestaw zakładamy nasz przewód wentylacyjny zarzucamy opaski uciskowe bądź trytytki i składamy wszystko do kupy. Pamiętajcie przed złożeniem by sprawdzić w która stronę obraca się nasz wiatraczek. Co do skomplikowania układu wentylacji są 2 kable, czasem 3 jak ktoś ma droższy wentylator, łączymy kabelki jeden do drugiego jak wentylator się kreci to jest git. Nie da się tego zepsuć serio. Izolujemy kable w miejscu łączenia zawieszamy nasz gotowy filtr z wentylatorem i cieszymy się nie przypałowym boxem. Myślę że dość łopatologicznie to wytłumaczyłem w razie pytań śmiało piszcie, Bajooo :peace:

View attachment 170368

View attachment 170369

View attachment 170377

View attachment 170378

View attachment 170366

View attachment 170379

View attachment 170380

View attachment 170381

View attachment 170382

View attachment 170383

2. Heniekzbagien

Heniekzbagien Użytkownik

Zajebisty poradnik!
    Ciekawi mnie tylko czy taki wentylator nie zamuli się za bardzo? Masz przetestowany? I pytanie - co mocniejszego można wsadzić w te dwie redukcje żeby konkretnie zasysało, jeśli taki 120mm okaże się za słaby?
    Mam 120mm jako mieszak i identyczny zasilacz z regulacją i no hmmm....dmuchać dmucha, ale kurde nie wiem czy jako kanałowy to to się sprawdzi.
    Jak to wygląda u Ciebie panie? W jakim dużym boxie masz ten zestaw?

3. Tsubasa

Tsubasa Użytkownik

Fachowa robota panie Evidox. Będzie poradnik dla potomnych :D

4. Evidox

Evidox Zagubiony

Zrobiłem go do mojego aktualnego Grow, link niżej. Jak na razie wentylator ciągnie lepiej niż sasha grey :D: ale jest w fazie testów. Za dwa miesiące jak nasze potwory w boxie będą bardzo śmierdzieć to wypowiem się jak dokładnie się sprawuje wszystko. Jak na razie jest jeden problem z tym regulatorem i raz na 24h się wyłącza od przegrzania ale to pewnie przez to że wiozłem najtańszy jaki tylko był.

5. Heniekzbagien

Heniekzbagien Użytkownik

Ten mój kosztował dychę. Sprzedają go jako zasilacz do anten, z regulacją. Chodzi non stop, nic nie fika.
    Ciekaw jestem jak ci będzie się sprawował filtr na flo, bo patent zajebisty w swej prostocie.

6. Evidox

Evidox Zagubiony

Żeby nie spamić w innych wątkach mam do was wszystkich pytanie. Jak lub też czym uszczelniacze wylot z boxa. U mnie wąż wentylacyjny ma 100mm a otwór 120mm. Zalepiłem taśma wszystko do okoła lecz taśma po 2 dniach się odkleja. Jakieś pomysły?

7. Guantanamo Bay

Guantanamo Bay Tuptuś

Tylko ja nam problem ze zdjęciami ???

8. niestety u mnie też sie nie wyświetlają a szkoda bo bardzo przydal by mi sie ten poradnik

9. myszka

myszka Tuptuś

Fotek brak

• Lubie to x 1
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...