Skutki legalizacji medycznej marihuany w Kolorado

ZIELONA 12.04.2015

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
 1. ZIELONA

  ZIELONA Autorytet Administrator

  Przeciwnicy szerszego dostępu do medycznej marihuany argumentują, że taki ruch doprowadzi do wielu negatywnych skutków. Wymieniają między innymi wzrost spożycia, większą liczbę przestępstw czy samobójstw. Przyjrzyjmy się więc, czy ich obawy są słuszne. Posłużymy się w tym celu danymi ze stanu Kolorado, który już ponad 15 lat temu dopuścił użycie medycznej marihuany, a w 2012 roku zdecydował o jej legalizacji na użytek rekreacyjny.

  Wprowadzenie
  W 1975 roku, Kolorado jako pierwszy stan USA podjęło decyzję o dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany. Decyzję podjęto w oparciu o raport przygotowany przez National Commission on Marijuana and Drug Abuse, który zalecał złagodzenie kar za posiadanie i używanie. Od tej pory, posiadanie do jednej uncji marihuany było wykroczeniem obłożonym 100$ mandatem.

  W listopadzie 2000 roku zalegalizowano marihuanę do celów medycznych. Pomysł w referendum poparło 54% głosujących. Zgodnie z nowym prawem dozwolone było posiadanie 2 uncji oraz 6 roślin (przy czym nie więcej niż 3 dojrzałych). Wśród wskazań wymieniono m.in. choroby nowotworowe, jaskrę, ciężkie lub przewlekłe bóle, nasilone nudności, padaczkę czy silne skurcze mięśni. Między 2001, a 2008 rokiem do Departamentu Zdrowia i Środowiska w Kolorado wpłynęło 5993 podań o wykorzystanie medycznej marihuany.

  W międzyczasie, jesienią 2006 roku, podjęto próbę legalizacji posiadania do jednej uncji marihuany, na użytek rekreacyjny, przez każdego kto ukończył 21 lat. 58% głosujących było przeciw w skutek czego projekt upadł.

  Na początku 2009 roku, na terenie stanu funkcjonowało 250 przychodni. Po liberalizacji prawa nastąpiła komercjalizacja obrotu, co przyczyniło się do powstania ponad 700 kolejnych przychodni oraz wzrostu liczby pacjentów do 41 tysięcy.

  Po sześciu latach od pierwszego referendum podjęto drugą próbę – tym razem skuteczną. 6 listopada 2012 55% głosujących poparło legalizację marihuany. Nowe prawo umożliwiało każdemu kto ukończył 21 lat kupno marihuany, posiadanie do jednej uncji oraz 6 roślin. Osoby mieszkają na co dzień poza stanem Kolorado, mają prawo zakupić nie więcej niż 0,25 uncji. Pierwszy sklep został otwarty 1 stycznia 2014 roku.

  Skutki
  Przeciwnicy legalizacji twierdzą, że doprowadzi ona do wielu negatywnych następstw. Wśród nich wymieniają większe spożycie, wzrost przestępczości czy wzrost liczby samobójstw. Póki co nie ma dostępnych danych uwzględniających zmiany tych wskaźników po pełnej legalizacji w roku 2014. Skupimy się zatem na skutkach jakie przyniosły zmiany dot. medycznej marihuany z 2000 i 2009 roku.

  Na rysunku 1 widać użycie marihuany, alkoholu, kokainy i wszystkich nielegalnych substancji. Spożycie marihuany wykazuje tendencję spadkową po dopuszczeniu jej do użytku medycznego przez pierwsze kilka lat, następnie od roku 2006 do 2010 występuje widzimy lekki wzrost, a od roku 2010 spadek. Nie wystąpiła żadna radykalna zmiana, a zmiany prawa nie miały zauważalnego wpływu na spożycie. Z wykresu wynika również, że spożycie alkoholu wykazuje zbliżone tendencje do spożycia marihuany. Prowadzi to do wniosku, że na wykorzystanie obu substancji wpływają podobne czynniki społeczne.

  całość - Skutki legalizacji medycznej marihuany w Kolorado | Sekcja Analiz Merytorycznych
   
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...