1. Czy nowe forum Ci się podoba?

Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
    Dismiss Notice

Schematy podłączania lamp

Dyskusja w dziale Dobór oświetlenia rozpoczęta przez diselryder w dniu 24.10.2011

1. diselryder

diselryder Geniusz

Schemat podłączenia kilku świetlówek kompaktowych

Schemat podłączenia świetlówki rurowej

1-statecznik
    2-kabel z wtyczką (220v)
    3-kostka
    4-starter
    Kabel koloru niebieskiego to kabel oznaczony literką "L"
    Kabel koloru czarnego to kabel oznaczony literką "N"

Schemat podłączenia lampy HPS (sodowej)

1-zaplonnik
    2-statecznik
    3-kostka
    4-kostka
    5-lampa sodowa
    Kabel koloru niebieskiego to kabel oznaczony literką "L"
    Kabel koloru czarnego to kabel oznaczony literką "N"
    Kabel koloru żóltego to uziemienie.
    Koniec żóltego kabla podlanczamy do blachy odblyśnika jako uziemienie.

Schemat podłączenia wentylatorów komputerowych

Schemat podlączenia wenty. komputerowych, z najodpowiedniejszym do nich zasilaczem, którego koszt to okolo 7zl.
    Po obcięciu wtyczek, w wentylku są trzy kabelki:

żólty-czarny-czerwony
    żólty jest niepotrzebny, więc ciachamy go calkowicie, zostaje nam czerwony plusowy, oraz czarny minusowy

W zasilaczu są dwa kable:

Caly czarny i czarny z bialym paskiem.
    Czarny z bialym paskiem jest plusowy, należy go podpiąć pod czerwony z wentylka, a czarny to minus wiec do czarnego od wentylka.

W przypadku lączenia już więcej jak jednego wentylatorka, wygląda to tak.

, lipka12 and Stecush123 like this.
  2. WizardOfGore

WizardOfGore Błyskotlwy

Ostatni schemat jest fajny ale tylko na obrazku. Ten zasilacz ma 12V a tyle potrzebuje jeden wentylato by działać na odpowiednich obrotach. Dwa wentylatory podłączone do zasilacza dają radę, jakoś. Cztery to już tylko kpina bo osiągnęłyby znikome obroty. Bless

3. Eazy-E

Eazy-E Wiedza nadprzyrodzona

Widze że ktoś tu uciekał z techniki. Napięcie prądu to jedno a natężenie to coś zupełnie innego 12v to napięcie jakie jest wymagane do optymalnej pracy ale to od natężenia zależy ile urządzeń jednocześnie zasilimy.

Proponuje experyment podłącz szeregowo 20 komputerowych wiatraków do gniazdka sieciowego 230v wedle twojej teorii wszystkie powinny pracować poprawnie.
    Gdybyś sie zdecydował to dawaj fotorelacje albo film ;d

4. DziubHerc

DziubHerc Tuptuś

5. Eazy-E

A może ktoś wstawić zdjęcie konstrukcji cepa ? :P

Minus do minusa plus do plusa inaczej będzie chodził odwrotnie. Połącz je równolegle nie szeregowo :P tu masz schemat jak wygląda połączenie równoległe jeśli dalej nie będziesz rozumiał nie będe w stanie Ci pomóc. Nie zrobie foty bo aktualnie mam tylko jeden wolny wiatraczek komputerowy.

Jeśli chcesz wiedzieć o tym coś jeszcze napisz a ja przeniosę te posty do nowego tematy i sie rozwinie jakąś dyskusje ;]

Last edited: 19.01.2012
  6. DziubHerc

DziubHerc Tuptuś

Nie, tu w tym temacie jest wszystko jasne, (jezeli chodzi o wiatraki) a prosze powiedz mi jeszcze o osiwetleniu, 3 zarówki energooszczedne laczyc rowniez rownolegle przewodem pod 230V?

7. Eazy-E

tak, zrób sobie odbłyśnik z blachy i na nim all kable poprowadź tylko pamiętaj o izolacji bo metal przewodzi prąd.

8. schemat podłączenia świetlówki

tak jak w temacie

mogę wstawić inne schematy jeśli ktoś jest zainteresowany
    a co do wentylatorów na 12v to jest potrzebny zasilacz a nie eksperymentowanie z szeregowym podłączeniem na 230V . Mogę podać gdzie tanio kupić albo jak zrobić taki zasilacz.

9. Growler

Growler Kumaty

" Kabel koloru niebieskiego to kabel oznaczony literką "L"
    Kabel koloru czarnego to kabel oznaczony literką "N" "
    no chyba coś ci sie pomyliło kabel koloru niebieskiego to N-neutralny inaczej zero.a czarny lub brazowy to faza.

10. EveJLB

EveJLB Wiedza nadprzyrodzona

Czyli jak montuje np 6 świetlówek i mam kabel 2 żyłowy to i chce dać na 3 świetlówki to jedna żyle rozdzielam na 3 cześci i wkładam pokolei do oprawki i tak z drugą żyłą tak? a potem to obkleić szkotem?

11. Żwirek

Żwirek Stary wyjadacz

Masz świtlówki czy żarówki bo to jest różnica jeśli zwykłe żarówki energooszczędne to podłąćż je według tego prostego schematu

https://forum.nasionakonopi.pl/131,oswietlenie/696,schematy-podlaczania-lamp.html

12. EveJLB

EveJLB Wiedza nadprzyrodzona

Świetlówki

--- Dodano ---

Jak chce do kilku oprawek podłączyć to żyłe na pare czesci podzielic ta?

13. Lit

Lit Banned

A jak podłączyć CFL trzon typu 2g11 (4 pinowe)

14. makulon

makulon Błyskotlwy

witam,
    mam problem z podłączonymi wentylatorami, jeden działa dobrze drugi wolniej jaka może być tego przyczyna i co mogę z tym zrobić ?
    pozdrawiam

15. OUT

OUT Guest

Jeśli je podłączyłeś do jednego zasilacza to tak jest, podłącz je osobno.

16. DPS

DPS Wiedza nadprzyrodzona

Pod jaki zasilacz podłączasz ?

17. makulon

makulon Błyskotlwy

tak podłączyłem do jednego ale patrząc na ampery wszystko jest ok i zasilacz ma jeszcze górkę !

18. OUT

OUT Guest

Wiatraczki masz identyczne?

19. makulon

makulon Błyskotlwy

tak, 2x zephyr 80. a co do pytania o zasilacz to tak freebox: model no: da-1212a, input: 100-240v-50/60Hz 0,5A, output: 12v 1.2A

20. Ktoś może mi napisać gdzie dostać statecznik? Bo albo słabo szukam albo nigdzie nie ma