1. Czy nowe forum Ci się podoba?

Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
    Dismiss Notice

Przycinanie liści wiatrakowych

Dyskusja w dziale Techniki uprawy rozpoczęta przez Lumia w dniu 05.10.2014

1. Lumia

Lumia Dyskutant

Czytałem dużo tematów na ten temat i sam w końcu nie wiem, są podzielone zdania na ten temat.
    A wy co o tym sądzicie? roślinki mocno się zakrzaczyły i są na dole zasłonięte szczyty.
    Jeśli przycinać to jak.

2. TheSpecialOne

TheSpecialOne Expert

Możesz sznurkami ponaciagac żeby słońce dochodziło tylko ostrożnie.Przycinaj jak chcesz dopiero z tydzień przed scinka bo tak to stres dla rośliny.

2 people like this.
  3. x0x

x0x Dyskutant

Ooo kolego (koleżanko) wybrałaś bardzo ciężki temat. Za pewne zostanie przeprowadzony na mnie licz ale...
    Ja osobiście polecam przerywane liści wiatracznych przy uprawie indor. Są to tak żywe rośliny ze sobie poradzą a nie przerywane powoduje dwie rzeczy.
    Pierwsza to brak światła w dolnych partiach, chodź bym nie wiem co robił jakie treningi stosował to i tak jest za gęsto. Druga sprawa to pleśń. Podam to na swoim przykładzie. Mam 3 mieszajace wiatraki (tak wiatraki nie komputerowe małe pizdryki dające lekki powiew) i bez przerywania pojawiała mi się pleśń gdyż z liści tez woda paruje a jak nałoży się kilka na siebie nie ma opcji żeby woda się nie skroplila.

Czyli ogólnie polecam usuwanie nadmiaru liści ale z głową. ;d

1 person likes this.
  4. Hardcore

Hardcore Autorytet

Cięcie liści nosi miano Defoliacji jest ona stosowana przez nieliczną grupę ludzi, którzy później są hejtowani przez pozostałą część :( Tak to już niestety jest, ogólnie musisz poszukać ludzi którzy to stosowali i ich pytać każdego z osobna. Defoliacja ma sens w uprawach indorowych gdzie jest problem z równomiernym oświetleniem i w tym przypadku według mnie daje całkiem niezłe rezultaty (oczywiście pod warunkiem poprawnego jej wykonania a to nie taka łatwa sztuka). W uprawie OUT nie osiągniesz takich rezultatów ponieważ słońce dużo lepiej oświetla roślinkę... Ja osobiście na out aby doświetlić szczyty, wiążę te boczne i je odchylam oraz usuwam wszystkie uszkodzone liście (żółte, nadgryzione itd one się nie zregenerują) i według mnie samo usuwanie zepsutych liści daje spory efekt, możesz wejść w moją fotorelacje mam tam zdj prawie dwumetrowych roślinek z metrowymi kutasami :)

1 person likes this.
  5. brylant

brylant Expert

nie bo kazda opinia jet wazna mozemy ja nieco najwyzej naprostowac ;)

ja tez ale nie zawsze bo trzeba to robic w kontrolowany sposob i w odpowiednim czasie a nie wtedy kiedy nam sie podoba

4 people like this.
  6. grabarz

grabarz Expert

Obrywanie lisci obniza gospodarke rosliny, zmniejsza powierzchnie barwnika zielonego, zmniejsza efekt fotosyntezy, produkcja pozywienia spada, dodatkowy stres, czy tworzenie stanow zapalnych

Jedynie dla lepszej penetracji swiatla robi sie wyjatki

2 people like this.
  7. Lumia

Lumia Dyskutant

Dobra, to nie będe ich jednak przycinał ;p
    Dzieki panowie za wszystkie odpowiedzi i łapce po blanciku.

8. brylant

brylant Expert

a plony jednak wieksze. jest sporo watkow na zagranicznych forach gdzie niemal jednoznacznie odpowiedziano ze obrywanie lisci wcale nie jest tak szkodliwe jakby moglo sie wydawac. Jak tez wytlumaczyc obrywanie lisci w pomidorach, winogronach? Zwiekszaja plon, slodycz

2 people like this.
  9. Lumia

Lumia Dyskutant

T juz sam nie wiem xD
    Może przytne te największe? ktróre zasłaniają najwiecej. Tylko jak i w którym meijscu.

10. brylant

brylant Expert

o panie tego juz nikt Ci nie powie to jest praktyka i "oko" ale jak chcesz mozesz powycinac te ktore zaslaniaja Ci odrosty nizsze

11. ZIELONA

ZIELONA Administrator Administrator

Ja zawsze biorę pod uwagę plusy i minusy , w tym wypadku na plus obrywania wychodzi korzyść w doświetleniu niedostępnych parti rośliny , ważną kwestią jest również stadium w jakim się to robi - czym innym jest pozbycie rośliny narzedzi budulcowych na wegu czym innym na flo - wybóru zawsze dokonuje ogrodnik ;]

1 person likes this.
  12. x0x

x0x Dyskutant

Akurat o to nie bój nic ;d jest wytwarzające ale nie mowa tu o moim boxie.

Chciał bym Ci zwrócić tylko uwagę ze tu nie odpowiadasz na moje pytania. Pytanie tematu jest proste chyba do przeczytania i zrozumienia prawda? co sądzicie o bla bla bla to oznacza że piszesz co sadzisz o tym a nie szukasz zaczepki pod czyimś komentarzem mówiącym o jego ogrodzie. Napisz coś od siebie chyba potrafisz się nie odnosić pod czymś postem a podać na własnym przykładzie etc.

13. brylant

brylant Expert

Zaczepka? nie mam na to czasu.... ale czmu mialbym na twoje odpowiadac jak nie Ty zaczales temat? poza tym nie bylo w twojej wypowiedzi pytan a stwierdzenia do ktorych sie odnioslem a nie zaczepialem ale luz zyj sobie w przekonaniu ze Cie zaczepiam. A ze zwrocilem uwage na to ze 3 mieszaki nie mowia wcale o wydajnosci rozprowadzania powietrza po boxie bo roznie dobrze mozesz te 3 wenty miec w boxie 90x90cm jak i 5x5m dlatego napisalem ze 3 mieszaki to moze byc malo zaleznie od wielkosci boxa. I nie mowie ze to zle czy dobrze ze masz 3 - twoj box twoja sprawa ile ich tam wcisniesz. Zreszta usuwanie lisci tylko by pozbyc sie wilgotnosci jest raczej kiepska metoda - do tego sa albo wentylatory (wyciagajace) albo osuszacze. Poza tym jak liscie nachodza na siebie znaczy ze za gesto w boxie.

ZIELONA to tez tak nie do konca jest ze jak sie pozbawia rosliny lisci na weg to zle. Po prostu nie mozna tego robic zbyt wczesnie jak juz wspominalem liscie minimum 2 tyg wiec przy wegu 4 tygodnie oberwalbym liscie tylko raz - tuz przed przelaczeniem na flo a potem po zakonczeniu strechingu. I wlasnie nie od growera to zalezy a tylko od wielkosci i stopnia rozwoju rosliny itd

14. ZIELONA

ZIELONA Administrator Administrator

Wszystko się zgadza Brylancie drogi mnie się rozchodzi o decyzje jakie podejmuje ogrodnik , jego doświadczenie i wiedze -

*Oczywiście czym innym jest obrywanie liści na wegu u sezonów a czym innym u automatów .

15. brylant

brylant Expert

a no to jasne przeca jakby ktos chcial automata oberwac z lisci - oj duzy blad... a z tym wczesniej sie nie zrozumielismy, sorento

16. grabarz

grabarz Expert

czytałem w poradniku żeby pozbywać się wiatraków na 3-4 tyg przed ścinką stwierdziłem ze ma to sens i tak robie mimo wad, cenić trzeba bardziej lepsze doświetlanie topów

tak jak uczyniłem temu ogkushowi :

[​IMG][​IMG]

3 people like this.
  17. brylant

brylant Expert

bardzo ladne masz te krzaczki Grabarz heh pozazdroscic aczkolwiek czytalem ze na flo niekoniecznie obrywanie lisci ma sens ale tez zaden ze mnie ekspert outowy ;)

18. Xorax

Xorax Wiedza nadprzyrodzona

Dlaczego duży błąd ? Sam usuwam liście na automacie, widzę tego efekty i również kilku doświadczonych growerów mi to poleciło.

19. Nancy

Nancy Wiedza nadprzyrodzona

to pokaz moze te efekty ;f

ja zaczynam obcinac liscie dopiero 2 tyg przed harvestem, wczesniej obcinam tylko w ostatecznosci ale zawsze lepiej podwinac listek niz uciac
    jesli obcinasz a nie wiesz jak i kiedy to robic to zapomnij o duzych, zbitych topach

20. Xorax

Xorax Wiedza nadprzyrodzona

Pokazuje cały czas. https://forum.nasionakonopi.pl/314,...royal-automatic-af-fem-2x-cfl-32w-0-08m2.html

Od momentu jak kwitnie mociej, tzn topy się tworzą uciąłem raz kilka liści. A tak w gdy topy się tworzyły po usunięciu w ciągu kilku dni miałem ich kilka razy więcej. Nie twierdzę że robię to dobrze, wciąż się uczę.

nasiona marihuany, nasiona konopi