1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków

Dyskusja w dziale Prawo narkotykowe w Polsce rozpoczęta przez Adw.M. Stelmaszczyk w dniu 30.03.2012

 1. Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

  Pojęcie znacznej ilości narkotyków nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane. Oznacza to, że to sądy w każdej rozpoznawanej sprawie dokonują oceny czy posiadana przez oskarżonego ilość narkotyków była ilością znaczną wymagającą surowszej kary.

  Opierając się doświadczeniu jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia wydziału karnego muszę przyznać, że pojęcie znacznej ilości narkotyków jest rozbieżnie interpretowane przez Sądy. Część sędziów wyraża pogląd, zgodnie z którym znaczną ilością narkotyków jest taka ilość, która odpowiada kilkudziesięciu działkom danego narkotyku. Wielu sędziów wyraża natomiast odmienny pogląd, zgodnie z którym posiadanie znacznej ilości narkotyków zaczyna się dopiero od posiadania kilkuset działek narkotyku. Oznacza to, że kilkadziesiąt np. 70 gramów marihuany jest uznawana przez część sędziów za znaczną ilość, a przez innych znaczna ilość marihuany zaczyna się dopiero od posiadania kilkuset, np. 200 gramów tego narkotyku. Podobnie zdaniem wielu sędziów posiadanie amfetaminy w ilości nawet 10 gramów odpowiadających 100 porcjom tego narkotyku (0,1 grama amfetaminy to standardowa 1 działka tego narkotyku) stanowi posiadanie znacznej ilości tego narkotyku, a dla wielu sędziów znaczna ilość tego narkotyku zaczyna się dopiero od kilkuset porcji, np. od 50 gramów odpowiadających 500 porcjom tego narkotyku.

  Jak widać orzecznictwo sądowe w zakresie interpretacji znacznej ilości narkotyków jest bardzo niejednolite. Tymczasem zakwalifikowanie czynu zarzuconego oskarżonemu jako posiadania znacznej ilości narkotyków rodzi dla niego poważne negatywne konsekwencje. W takim przypadku jedyną kara jaka może zostać orzeczona za to przestępstwo jest kara pozbawienia wolności w wysokości co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności. W praktyce orzeczniczej sądów karnych uznanie czynu popełnionego przez oskarżonego za posiadanie znacznej ilości narkotyków skutkuje wymierzeniem kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
   
  Beyonce, Salam alejkum and like this.