1. Archiwum starego Forum jest dostępne pod adresem: forum2.nasionakonopi.pl
    Dismiss Notice

prowizoryczny filtr węglowy do boxa 50x50

Dyskusja w dziale Warsztat - dział techniczny rozpoczęta przez MariaMagdalena w dniu 10.05.2018

1. MariaMagdalena

MariaMagdalena Tuptuś

Mam zamiar zrobić uprawę na strychu.
    Zamierzam użyć jakiegoś taniego filtra okapowego z Castoramy.
    Do tego wiatraczek komputerowy do wlotu i drugi na wylot powietrza.

W związku z tym, że nie ma potrzeby całkowitej eliminacji zapachu chciałbym
    zamontować od wewnątrz taki okrągły krążek/filtr okapowy.
    A od zewnątrz wiatraczek komputerowy wyciągający powietrze.

Czy taka prowizorka się sprawdzi ?
    Zależy mi na tym aby nie waliło staffem na maxa, ale też nie ma spiny jeśli trochę będzie czuć..

2. ProrokX485X

ProrokX485X Weteran

Mialem cos podobnego w pcboxie
    Mniej wiecej do 80dnia uprawy bylo spoko potem zastanawialem sie czy czasem filtr nie jest dziurawy bo walilo nie milosiernie
    Bardziej pomysl o jakims wynalazku na wegiel aktywny

3. MariaMagdalena

MariaMagdalena Tuptuś

A wiatraczki jakie tam dać?
    Tzn. jaki minimalny przepływ powietrza i jakie obroty ?
    SilentumPC - 27,9 CFM (47,43 m3h) 1400 obr

Wystarczy ?

4. 2515

2515 Forumowy guru

Na strychu trochę gorąco może być w upalne dni, ale zawsze można przenieść PC w inne miejsce.

Tą matę (filtr kuchenny/okapowy) musisz dać na zewnątrz. Najprościej będzie wziąć jakąś siatkę, zwinąć ją tak aby miała średnicę wiatraka, owinąć ją kilka razy tą matą (ja mam trzy warstwy, ale mając mocny wiatrak możesz dołożyć kolejne warstwy i przypuszczam że, w tedy zapach to zatrzyma prawie całkowicie) jeden otwór zakryć folią i okleić taśmą, potem przyłóż że tak powiem tą tubę do wiatraka i oklej tak aby nie było żadnej szczeliny. Aczkolwiek może to nie trzymać, w tedy proponuję owinąć folią, kraniec tuby z bokiem waitraka, tak aby połączyć "mostem" całość (rozetnij reklamówkę, cokolwiek) i jedna stronę owiązać sznurkiem dość mocno do tuby, a drugą stronę foli owiązać wokół boku wiatraka (ja własnie mam mniej więcej tak to zrobione). Możesz użyć zamiast siatki, pojemnika plastikowego lub stalowego, tylko dziury trzeba by zrobić w tym zanim owiniesz matą, hehe.

Sprawdź tylko na koniec, czy po włączeniu wiatraka wyczuwalny jest przepływ powietrza przez całość, jeśli nie to, odejmij jedna warstwę maty....albo powiększ dziury....

Last edited: 10.05.2018
  5. 2515

2515 Forumowy guru

Ja używam taki zestaw:
    -wciagajacy: SilentiumPC Zephyr 120mm;
    -wypychajacy: SilentiumPC Mistral 120mm;

SilentiumPC Mistral 120mm chodzi na połowie mocy, i daje radę przez trzy warstwy maty.
    Jeśli chodzi o przepływ to, ja za tą cenę wydajniejszego nie znalazłem.

6. MariaMagdalena

MariaMagdalena Tuptuś

Ok. rozumiem.
    Na strychu rzeczywiście bywa gorąco, najwyżej zabiorę boxa do domu.

7. 2515

2515 Forumowy guru

Tak wygląda prosty schemat wykonania, ale ja mam dodatkowo przymocowaną tubę do wiatraka, i teraz tak myślę że, ty też musisz tak zrobić, bo inaczej to raczej nie zadziała....chyba że zadziała, hehe.... ale cała reszta pozostaje, bo ta folia uszczelnia połączenie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwie wystarczy że , przymocujesz tubę od wewnętrznej strony do boku wiatraka, potem owiążesz to i będzie wszytko dobrze, a w razie wymiany maty, bardzo szybko rozmontujesz całość.
    Nie potrzeba żadnej foli, ja musiałem tak wykonać bo mam trochę inna sytuację... ten drugi schemat jest prostszy. Wszelkie nieszczelności oklej/zaklej taśmą ....

[​IMG][​IMG]

Last edited: 11.05.2018
  8. 2515

2515 Forumowy guru

Wydaję mi się że korzystniejszym rozwiązaniem będzie filtr z węglem aktywnym, problem z zapachem nie istnieje w tedy....

To kwestia z ilu warstw robi się taki filtr, ile krzaków jest i jak duże będą rosły. Minimum 3 warstwy muszą być, choć przy odmianach które mocniej pachną, 3 niewystarczą na długo, trzeba wymienić matę...

1L granulatu to koszt chyba 10PLN, potrzeba będzie chyba 2L.
    Dodatkowo musi być wentylator dość mocny do tego, cena za coś takiego zaczyna się chyba od 50PLN. Niewiem jaki przepływ musi mieć, do danej grubości filtra.

Tak mocny wentylator będzie hałasował bardzo.... coś za coś. Wybór należy do ciebie.

Przytoczę tutaj na koniec jeszcze cytat... chyba Al nieobrazi się..... "nie celujmy do małej muchy z bazuki".... hehe, choć niektóre są natrętne i trzeba by przypierdolić takiej z grubsza od razu, to pozostaje jak kolwiek jeszcze kwestia, wielkości samej uprawy.

Last edited: 11.05.2018
  9. MariaMagdalena

MariaMagdalena Tuptuś

Uprawa 4x af, nie musi być tam idealnie bez zapachu.
    Najgorzej z tym wiatrakiem bo zależy mi na braku hałasu.
    Ciekawi mnie bardzo jak by to wyglądało ze zwykłym filtrem okapowym, wtedy mógłby być cichszy wiatrak.

10. 2515

2515 Forumowy guru

Przy uprawie 4 automatów to może lepiej zrobić, tak jak zaproponował prorok, bo potem trzeba będzie tłumic zapach środkami chemicznymi, a sam filtr z maty musiał by się składać z 6+++ warstw, do tak grubego filtra jak kolwiek mocniejszy wentylator był by potrzebny, a i tak prawdopodobnie by przepuszczał po czasie, chyba że to odmiany 100% sativ, w tedy zapach raczej jest delikatny...

11. MariaMagdalena

MariaMagdalena Tuptuś

To już wolałbym kupić "normalny" filtr weglowy za 100zł, koszt niewiele większy.
    fi100 -150 m3/h

Czy mocniejszy wiatrak komputerowy da radę z takim filtrem ?

Last edited: 13.05.2018
  12. 2515

2515 Forumowy guru

Przy fi100 chyba nie znajdziesz wystarczająco mocnego wentylatora od PC, ale mogę się mylić.
    Poza tym on kosztuje ponad 100PLN, mozna to wykonać samemu obniżając koszty ZNACZNIE... sprawdź czy dysponujesz w domu odpowiednimi narzędziami i materiałem potrzebnym do tego.

Last edited: 16.05.2018

nasiona marihuany, nasiona konopi