1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Porady w wyborze spota.

Dyskusja w dziale Wybór spota rozpoczęta przez PanoramiX w dniu 11.03.2013

 1. PanoramiX

  PanoramiX Autorytet

  Witajcie
  Pozwólcie, że w tym miejscu będę się chwalił moją wiedzą praktyczną na temat miejscówki plantacji (mowa oczywiście o Outdoor).
  W tym dziale zajmiemy się tak ważnymi sprawami jak wybieranie miejsca pod krzaki, przygotowywanie go, kamuflowanie i oczywiście głównymi zasadami jakie powinniśmy zachować aby nie zostać wykrytymi. Ale o tym za chwilę...


  Domku dla naszych małych "pociech" powinniśmy zacząć szukać jak najwcześniej - ba! nawet wtedy gdy nie jesteśmy jeszcze pewni, że będziemy tam hodować nasze dzieci.
  Oczywiście - szukanie miejsca w ziemie, gdy wszystko pokrywa śnieg mija się nieco z celem. Można się rozejrzeć, ale na wiosnę i w lecie wszystko będzie wyglądało zupełnie inaczej.
  Nie radzę w panice szukać miejsca gdy nasze roślinki już wykiełkują, bo wtedy pozbawimy się możliwości wielu udogodnień i będziemy mieć dużo pracy, a poza tym zrobi się niewysłowiony bajzel (dla chętnych: wyobraźcie sobie - noszenie ziemi, kopanie, tachanie nawozów, perlitu, lawy i innych bajerów gdy zostanie nam mało czasu ).

  Najczęściej osoby decydujące się na hodowlę outdoor wędrują do pobliskiego lasku, lub osiedlowego parku. Tam można znaleźć zaciszne miejsce w którym będziemy się czuli zarówno my, jak i nasze "diabliki".
  Stanowczo odradzam hodowlę w pobliżu jezdni, autostrad lub ścieżek samochodowych. Nie tylko dlatego, że jest spora szansa, że podczas jakichkolwiek prac absolutnie przypadkowy przechodzień zobaczy nas, co może go zainteresować do dalszych poszukiwań, a to z kolei doprowadzi go do naszych "dzieci". Jest jeszcze drugi powód - metale ciężkie, które znajdują się w spalinach samochodowych osiądą na listkach naszej roślinki i ją okropnie zatrują. Owszem - efekt palenia będzie podobny, ale sama świadomość, że inhalujemy coś, co jest śmiertelne (mówię o spalinach oczywiście) nie nastroi naszej fazy fantastycznie.
  Radzę zapuścić się na wiosnę (zanim jeszcze komary się wylęgną a zieleń wystrzeli z każdej gałęzi) w miejsce, które uważasz za stosowne. Myślę, że nikt z rozsądnych osób Ci nie napisze gdzie sadzi, ja również.

  Wiadomość dla niebieskich:
  Tutaj nie umieszczamy adresów naszych upraw. Możecie opuścić to miejsce!


  Dobrze jeśli miejsce nie jest zbyt oddalone - 1,5h drogi to już absolutny max (ale dla extremistów, masochistów i kolesi z full time'm lub nieskończoną kondycją może być i więcej). Jako wyznacznik drogi powinniśmy sprawdzić ile zajmie nam tam dojście pieszo i/lub dojazd na rowerze.
  Nasz "drugi dom" powinien być praktycznie nieodwiedzany przez jakiekolwiek osoby z leśniczym/dozorcą włącznie. Ewentualnie możemy wypatrzeć sobie jakąś zapuszczoną polankę gdzieś daleko, daleko - ona też się nada, ale o tym za chwilę.

  Musimy pamiętać o tym, że w lecie nasze miejsce zostanie opanowane przez komary i inne małe żyjątka - to bardzo utrudni naszą "medytację" i wprowadzi w stan całkowicie odmienny od zamierzonej idylli. Nie możemy jednak uniknąć insektów - gdyby ich nie było zbyt wiele osób za chętnie chodziłoby do lasu.

  Pamiętajmy:
  Im trudniej nam dostać się do naszego "magicznego miejsca", tym trudniej tam dostać się komukolwiek.

  Miejsce nie powinno być zbyt zacienione ani zbyt odsłonięte. Powinno mieć zielone tło, aby wszystko się pięknie wtapiało i powinno być ulokowane głęboko.
  Idealną sytuacją jest jeśli z naszego "domku" widzimy choć odległe kształty osób będących w pobliżu, a one nas nie widzą.

  Nie bójmy się zbaczać z wytyczonych ścieżek (przecież i tak już to zrobiliśmy ).  Kiedy szukacie miejscówki nie zapomnijcie o najważniejszym punkcie czyli nasłonecznienie ...
  -musicie wybrać taką miejscówkę żeby słonko świeciło maxymalnie długo przez cały dzień, a zatem odpadają miejscówki w głębi lasów, w dużych krzakach itp.
  jeśli chcecie wybrać najlepszą miejscówkę musicie zwrócić na to szczególną uwagę.

  dobrze jest sadzić krzaki na jakichś drobnych wzniesieniach, góreczkach itp. ...
  -
  -tak naprawdę miejscówki na wyśmienity Outdoor jest najlepiej szukać zimą i tą metodę stosuje kilku mi znajomych osób!!!!
  -
  a zatem pamiętaj jeśli szukasz miejsca zwróć uwagę na długość naświetlenia w danym miejscu, jest to bardzo ważny czynnik.
  szukaj terenów na których niema wysokich drzew ale takich gdzie przez cały rok występują liczne chaszcze, pokrzywy i wszelkiego typu chwasty ...
  róbcie obserwacje terenu z czasem możecie dojść do strategicznych myśli które przyczynią się korzystnie dla nas!!!
  obserwujcie wszystkie nieużytki, rozpatrujcie je pod wszystkimi punktami: dostępność, łatwość dostępu, ryzyko wpadki, odległość od dużych zbiorników ....
  - jeśli chodzi o zbiorniki wodne to najlepszymi są tylko "sztuczne stawy" które podczas największych opadów nie podnoszą znacząco stanów wody ...
  - odradzam miejscówki przy dużych rzekach ... ponieważ zdarzają przypadki utraty uprawy przez liczne opady ,
  - wyśmienitymi miejscówkami są malutkie polne źródełka przy których roślinki rosną przecudnie ...
  - dobrymi miejscami są też bardzo duże pokrzywy, kiedy dostatecznie skosimy roślinki z sąsiedztwa, konopie wyśmienicie dają sobie radę !!
  - najbezpieczniejszymi miejscówkami są oczywiście ogrody ale strach przed wpadką wyklucza ta miejscówkę ..
  - - również łąki i nieużytki są wyśmienitymi miejscami ....


  WSZYSTKO ZALEŻY OD DOBREGO DOBRANIA MIEJSCA W KTÓRYM POWINNIŚMY ZWRÓĆIĆ UWAGĘ NA :
  * dostępność do miejsca (im trudniej tym lepiej)
  * naświetlenie (unikajcie wysokich drzew w pobliżu ,wybierajcie tak miejsce alby było maxymalnie długo w słońcu ......

  * rośliny w otoczeniu
  * odległość od dużych rzek przybierających


  podsumowanie:

  Mówi się że dobre nasiona to połowa sukcesu,
  bo drugą połową jest dobre miejsce
  bo to jest prawda!!!
  ZASADY :
  -1. nie mówię nikomu gdzie mam plantację
  -2. z nimi nie chodzę na plantację
  (idąc na plantacje rozglądajcie się kilka razy czy nikt was nie obserwuje, bezpieczniej jest chodzić w nocy ... )
  Tekst nie mojego autorstwa ale może się przydać wielu osobom.


  Jak dodatkowo zabezpieczyć spota
  Wypisze teraz kilka pomysłów które można wcielić w życie:
  -smyczka policji- czyli musicie wykombinować sobie policyjną smyczkę a do tego jakieś stare klucze. Taka smyczke zostawiamy na spocie w celu odstraszenia nieproszonych gości.
  -taśma policyjna- tutaj już będzie ciężej coś takiego zdobyć ale warto spróbować (chodzi o tą żółtą taśme z napisem POLICJA), wystarczy rozciągnąć wokół roślin.
  -dycha (10zł) - jak Ci szkoda dychy poświecić dla swojego bezpieczeństwa to nie czytaj dalej- a więc, taka dyche (nie 2x5zł tylko banknot 10zł) zostawiamy na spocie w widocznym miejscu. Nastepnym razem jak będziemy na spocie dwie opcje 1- jest dycha, to bardzo dobrze, nikt sie nie skusił i nikogo tu nie było. 2- nie ma dychy, czyli spot spalony i dycha w plecy ;d

  To takie trzy pomysły, jak ktoś ma coś do dodania warto napisać.
   
  Last edited: 11.03.2013
 2. SkunSpecjal

  SkunSpecjal Wiedza nadprzyrodzona

  nie chodzic cały czas jedna droga zeby nie wydeptać scieszki nie rzucac smieci koło spota typu butelka po piwie
   
  Last edited by a moderator: 18.03.2013
  logitech and krisu1908 like this.
 3. mar2sk4

  mar2sk4 Inspiracja

  Z tą dychą, też jest różnie, lepiej zostawić piwo nieotwarte :). I po prostu się pofatygować dalej, małe szanse że przypadkowemu spacerowiczowi bd się chciało tyle zapieprzać.
   
 4. EveJLB

  EveJLB Wiedza nadprzyrodzona

  Hmm po co dyche , ja na moim spocie zostawiłęm cały sprzęt mineło 2 tyg i nic nie ruszone.
   
 5. ProMati290

  ProMati290 Kumaty

  Mój kolega (któremu zresztą pomagałem) przywiózł taczkę gówna krowiego, psiego itp.
  A z drugiej strony, gdzie rosną pokrzywy wszędzie i takie kolczaste roślinki, nie robiliśmy nic ;).

  Przez 3 tygodnie z hakiem (czyli do zbiorów, bo taki był czas wyłożenia super "odstraszacza" do zbiorów) nic nie ruszone.
   
 6. TomislaV

  TomislaV Forumowy guru

  Można wygooglować jakąś firmę która robi taśmy z nadrukami i po prostu takową zamówić, myślę że będę to w tym roku testował ;d
   
 7. Shinek

  Shinek Autorytet

  TomislaV ja np odradzam Ci pomyslu z tasma policyjna bo ja sam jak bym zobaczyl owa tasme to napewno bym nie uciekl stamtad tylko bym poszedl tam zobaczyc co tam jest i w ogole... ludzie sa ciekawscy strasznie wiec trzeba sie stawiac w sytuacji takiego spacerowicza kolesia... raczej watpie ze ktorys z was jak by zobaczyl tasme policyjna to by odszedl stamtad nie patrzac co tam takiego jest:P takze odradzam;p
   
  Cudowna, Canabio, Sativa17 and 3 others like this.
 8. Salam alejkum

  Salam alejkum Administrator Staff Member Administrator

 9. maryjan

  maryjan Zagubiony

  Piwo,dycha...jak dla mnie słabe metody na to by przekonać się czy ktoś był na naszym spocie.
  Ja robię tak: układam jakieś suche/świeże gałązki-w zależności od dostępności i możliwości-tak,aby wiatr lub deszcz ich nie przestawił oraz żeby wyglądały na naturalnie ułożone.I tak dookoła spota na różnych wysokościach układamy.Jeśli któryś z suchych badyli jest zrzucony/złamany lub świeży przestawiony to mamy pewność,że ktoś był i należy pośpieszyć się z przesadzeniem naszych pociech.
  Co do tych taśm policyjnych-pierwsze co robię to wchodzę sprawdzić po co taka taśma jest z takim miejscu :).
  Ja mam spota w odległości max 10m od drogi uczęszczanej przez ludzi.Doszły bezpiecznie ponad 2m planty,siedziałem przy nich nawet gdy ludzie drogą chodzili-ja ich widziałem oni mnie nie :)
  Tak naprawdę nie musimy szukać miejsca bardzo daleko-obserwowałem swojego spota przez ponad rok zanim zdecydowałem się na nim posadzić.Chodzi o to by nie było widać nas,ani plantów,a reszta to już nasza ostrożność. Ogólnie chodzi o to aby nikt nam na spota nie wszedł :) a jak już wejdzie to żebyśmy my o tym wiedzieli a intruzowi ma się wydawać,że żadnych śladów po sobie nie zostawił ;)
  Życzę dobrych miejsc :)
   
  Last edited: 23.04.2013
 10. ZjaranyZbyhu

  ZjaranyZbyhu Tuptuś

  ciekawe pomysły co do taśmy to macie całkowitą rację ;d......

  tak to ja polecam obserwować przez pewien czas wybrane miejsce i dopiero sadzić :P

  Pozdro ;d
   
 11. farmer .....

  farmer ..... Zagubiony

  maryjan bardzo ryzykujesz pamietaj ze mery ma silny zapach :P moze ktos wywachac xD odradzam..wlasnie tak dzialaja złodzieje
   
 12. dominikanin

  dominikanin Inspiracja

  Z tą dychą przybitą na spocie na widoku to dobry pomysl...nie wpadalbym tam odrazu z calym sprzetem... dycha to nic a sprzet...
  z taśmą policyjna odradzam, wiem ze sam bym chcial zobaczyc co tam sie stalo, a fakt ze nie ma nikogo dookola dalby mi zielone swiatlo.
   
 13. Sensimila

  Sensimila Wiedza nadprzyrodzona

  Tylko trzeba ta dyche tak zostawic zeby wiatr nie zdmuchnal a dodatku trzeba ogarniac czy deszcz czasem nie pada :)
   
 14. dominikanin

  dominikanin Inspiracja

  dyche na sznurku przywiązaną do galezi, jak najbardziej na widoku :))
   
 15. Pawlix

  Pawlix Autorytet

  dodam kilka słów na temat spota pamiętajcie ze w nocy też nie może być jakich kolwiek świateł latarni bo wam nawet maleńka ilość tego światła zgubi pełno sezonowce i na jesień skończycie z ręką w nocniku to znaczy z liściami bo wam krzaki nie zakwitną ;d
   
 16. _SzEjKoN_

  _SzEjKoN_ Geniusz

  Oo a gdzie mój komentarz O_O

  --- Dodano ---

  Mój komentarz zniknął nie wiem w jakich okolicznościach więc dam go 2 raz :)

  Jak dla mnie sadzenie w lasach to chujnia bo zawsze ktoś może chodzić tam na grzyby,a nie mamy pojęcia czy to czyjaś miejscówka,zawsze ktoś się może zgubić i przypadkiem trafić na nasze planty.
  Ja jakbym zobaczył dychę to bym ją olał i poszedł dalej szukać plantów,również odradzam taśmy ! :)
  Lepiej znaleźć Sb polane tam nikt nie wejdzie bo po chuj ? Ani tam grzybów nie ma ani drzew,kleszcza można złapać albo dzik Cię dojedzie.

  hahahah rozjebał mnie ^^ jak wklejasz cudze poradniki to chociaż je przeczytaj,a nie takie bzdury wklejasz..
  Ja sam mam spota niedaleko ludzi i jestem zadowolony :)
   
  Last edited: 31.07.2014
 17. RAS K.O

  RAS K.O Wiedza nadprzyrodzona

  XEROboy
   
 18. Synuthc

  Synuthc Tuptuś

  Panowie proponuje żyłkę fluo na ryby to wydatek 20-30 zł dookoła spota rozciągnąć 10-15 cm nad ziemią i sie sprawdza
  dodam że żyłeczka fluo jest w slońcu praktycznie nie widoczna gołym okiem :)
   
  2 people like this.
 19. 100_pytań

  100_pytań Kumaty

  najlepszy pomysl z wszystkich tu przedstawionych, sam tez tak robie ;d

  Piona :rastaman:
   
 20. p0werful str0ng

  p0werful str0ng dobry z NATURY

  Zawsze miej wylaczony gps . :]