Pomoc "zielonej" osobie :)

Vulus 08.09.2017

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Witam,

postanowiłem zbudować swojego boxa. Mam jednak kilka wątpliwości i jestem wręcz pewien, że nowe dopiero się pojawią.
    Także przybywam w poszukiwaniu pomocy. Oto pytania jakie nasuwają mi się obecnie na język:

Mam ograniczone miejsce na boxa, którego planuje zbudować od podstaw. Ograniczenie to 70cm wysokości, 30cm głębokości i 100cm długości.

1.Mam na oku dwie odmiany :> . Pierwszą z nich jest AK472 AF, drugą AK47 AF. Z tego co podaje producent pierwsza roślina rośnie do 80cm, zaś druga do 60cm.
    Biorąc pod uwagę te parametry i to, że z boxa odejdzie trochę wysokości na światełko itd. Zapewne powinienem wybrać drugą opcję, prawda ?

2.Idąc dalej zastanawia mnie ile miejsca może potrzebować taki krzaczek, starczy mu 20x20[cm] u podstawy, czy może potrzebuję więcej(a może mniej?)?
    Chciałbym ograniczyć wielkość boxa do minimum, wykorzystując jego powierzchnie jak najlepiej, muszę rozmyślić czy jestem w stanie zrobić to na 1,2 czy może 10 roślinek.
    Ogranicza mnie możliwość manewru co do rachunków za prąd.

3.No i tutaj z racji tego, że każda kWh jest na wagę złota, niekoniecznie pod względem czysto finansowym, chciałbym podpytać o oświetlenie. Zapewne w takim przypadku znajdzie się grono osób które rzuci hasło "panel LED", nie mówię że w przyszłości tego poważnie nie rozważę, aczkolwiek nie chciałbym wyrzucić nie wiadomo ile pieniędzy i się wkurzyć jak mi coś nie wyjdzie.
    Także tutaj moje pytanie, czy dajmy na to żarówki energooszczędne (chociażby tornado), mogą się nadać?

Jak narazie tyle, liczę na wypowiedzi kumatych osób :)

2. 1. nie sugerowałbym się aż tak tymi wartościami podawanymi przez producenta z tego względu że tak czy siak będziesz musiał zastosować trening - prawdopodobnie lst, więc spokojnie na te wysokość roślinka Ci wejdzie.
    2. Im więcej miejsca mu dasz tym bardziej rozwinie swój potencjał, myślę jednak że przy podstawie 100x30 nie byłoby sensu trzymać jednego planta ze względu na dużą szerokość. Uważam że możesz pokombinować z większą ilością. 2-3?
    3.Jeżeli panel LED to zbyt duża inwestycja to pozostaje Ci prawdopodobnie HPS, cflki moim zdaniem odpadają ze względu na zbyt dużą powierzchnie, po prostu zbyt dużo musiałbyś użyć tych żarówek.
    Jeżeli chodzi o moc takiego hpsa tu już musiałbyś sobie sam przeliczyć korzystając z jednego z kalkulatorów.

Generalnie wielu ludzi - w tym moje alter ego z holandii, hoduje krzaczki w pc boxach i dają radę, poczytaj fotorelacje innych użytkowników, jest to kompendium wiedzy, błędów i wniosków. Wiadomo że najskuteczniej uczyć się na swoich - na to przyjdzie jeszcze czas, to pewne - ale jak przerobisz ze 20 fotorelacji to znacznie Ci sie głowa otworzy, a i na pewno nakręcisz swoją zajawkę jak poczytasz jak ludzie zaczynają od nasionka a kończą na szyszkach :)

3. Crune

Crune Błyskotlwy

O jakiego hodowce pytasz? Pewnie myślisz o stronie thc-thc.com i Ak472 od Akseeds i ten automat od Seedbay?
    Nie bierz bardzo pod uwagę danych, jakie podaje producent, bo są one dla warunków optymalnych i bardzo różnie z tym bywa, ja miałem tego Ak47 (Nie Ak472) i mi go wywaliło aż na metr wysokości, bez naginania.
    Zastosuj trening LST, zmieszczą Ci się wtedy obie bez obaw. Przy odrobinie wprawy nie jest to trudne, a pozwala uzyskać pod lampą nawet do 40% więcej plonu, niż jakbyś miał jej w ogóle nie trenować

Zależy jeszcze do jak dużej donicy go dasz, temu boxowi dałbym troche więcej głębokości niż 30cm, a długość też zmniejszył. No i zdecyduj ile tam ma być roślin przede wszystkim.

Oczywiście :D Philips Tornado 32W - to najtańsza i chyba najlepsza opcja, w zależności od powierzchni musisz dobrać odpowiednią ich ilość

4. benger

benger Użytkownik

jak to ma być prostopadłościan o wymiarach 30x100x70h to fajnie jak ogarniesz takie trzy doniczki tak zeby się najlepiej wpasowały do boxa wykorzystując maksymalnie powierzchnie 30x100 czyli kwadratowe 30x30. Nie sugerowałbym sie aż tak bardzo co producent podaje zrobisz "lst" taki trening i będzie git. Oświetlenie polecam https://ledison.com.pl/pl/p/Naswietlacz-Halogen-LED-COB-30W-4000K/230 masz ogólnie na ich strone kilka mocy. na taką powierzchnie potrzebujesz
    Powieszchnia 0.3 m2
    Minimalnie: 9000 Lumenów
    Srednio: 12000 Lumenów
    Optymalnie: 15000 Lumenów
    Wlasne: 15000 Lumenów
    najlepiej 15k lumenów ogarniesz aby było

5. Jeżeli chce mu się robić lampki choinkowe w wersji makro to faktycznie tornado może być, na szybko przeliczyłem jednak że na 0,3m2 potrzebuje ok. 15k lm.
    Tornado daje 2k, więc potrzeba 7-8 żarówek. Troche sporo.
    Jeżeli chodzi o energie no to wychodzi ponad 200 W
    HPS 150W spokojnie by tu załatwił sprawe.
    Cenowo wychodzi podobnie, jest ok. 25% oszczędności energii, no i nie ma pieprzenia z 7 żarówami naraz.

6. Panowie, ciesze się że tak licznie i szybko odpowiadacie. O treningu wiem, aczkolwiek wolałem się dopytać.
    Jest jeden szczegół, podałem że box może mieć takie wymiary, ale naprawdę liczy się każdy centymetr. (nohomo)
    Zapytałem najpierw o to ile powierzchni potrzebuje jedna roślinka żeby to jak najlepiej przekalkulować. Dajmy na to powiedzielibyście, że 20x20 to rozważyłbym jak mi to wszystko wyjdzie,
    kiedy zrobie boxa 20x60, albo może inna konfiguracja i wielkość.
    Chodzi o to, że potrzebuję znać (oczywiście mniej więcej) ile taka roślinka ak47/ak472 zajmie miejsca wtedy będę mógł policzyć co będzie jeżeli zasadzę 1/2/3 jak to wyjdzie powierzchniowo, prądowo,rachunkowo itd :)

P.S. Crune, tak mówimy o thc-thc. Skoro miałeś takiego planciora, mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak to jest z zapachem tego konkretnego egzemplarza? Ostro daje po nosie jak siedzi w ziemi ?

7. Crune

Crune Błyskotlwy

Tak wiem, ale nie napisał jakiego ma boxa, tylko ograniczenie. A wnioskuje, że coś mniejszego ma być, nie wiem :D Oczywiście, że w tej sytuacji sodówka lepsza

8. Dobrze rozumiesz :)
    Mam nadzieję, że teraz wszyscy zrozumieją moje intencję .

9. benger

benger Użytkownik

ja bym liczył chociaż 25x25 na roślinke, filtr zdecydowanie lepiej mieć.

10. Crune

Crune Błyskotlwy

Też raczej zależy od ilości, ja mam małego boxa 40x40 gdzie robie micro growy i w moim przypadku zazwyczaj nicnie potrzebuje do zapachu, wali u mnie w pokoju fakt, ale ja to lubie i nie stanowi dla mnie problemu :D. Jak chcesz się ukrywać to zapachy neutralizują np. filtry węglowe

11. Chcę, czy nie.. Muszę :)

--- Dodano ---

No dobra załóżmy taki scenariusz, że 25x25 starcza dla jednej roślinki. Potrzebuje 50k lm na 1m2. Wychodzi nam 0,125m2 dla 50x25. Co daje jakieś 6250lm.
    Dajmy na to, że decyduje się na tornado, jaką barwę światła potrzebuję ?

12. Jeżeli chcesz mieć jednego krzaczorka tylko, to faktycznie 25x25 od biedy może być.
    Polecałbym Ci jednak walczyć o każdy cm na plus dla niego. 30x30 np.

25x25 mówimy o powierzchni podstawy - miejscu dla donicy, jeżeli zostawisz troche zapasu, roślina będzie miała więcej pola manewru do rozrostu i puszczania nowych szczytów.

aha, na takiej powierzchni cflki jak najbardziej - wręcz wskazane.
    Pamiętaj jednak o tych 70cm wysokości i weź pod uwage przy projekcie że na początku będziesz musiał te światło umieścić stosunkowo nisko żeby roślinka Ci się za bardzo nie wyciągnęła, a później sukcesywnie je podnosić.

13. Crune

Crune Błyskotlwy

Ewenrualnie umieścić ją maksymalnie wysoko i żeby się nie chrzanić potem podstawiasz coś pod donice.. I wraz ze wzrostem opuszczasz, ja tak robie, bo nie chce mi sie manewrować z lampą ciągle ;]
    Dla automatów w zasadzie wszystko jedno, ale najlepsza opcja to 2700K (ciepła). Nadaje się na weg i flo nawet dla sezonów

• Lubie to x 1
  14. Dużo osób mówi o cfl, aczkolwiek zależy mi na każdym wacie mocy. I tutaj chyba najlepiej wyjdą żarówki energooszczędne.

Teraz załóżmy, że chce zrobić box pod 2x AK472. Robię pudło 30x60x70(gł./szer./wys.)

0,18m2=9000lm, zakładając że chcę to uzyskać z żarówek tornado, jakiej dokładnie barwy światła potrzebuję i czy te żarówki dają dużo ciepła? 70cm wysokości i koło 10cm odejdzie na same światełko

Dzięki za pomoc :)

--- Dodano ---

Czy mogę prosić o zamknięcie tematu? Mam jeszcze pytania, ale to bardziej w dział techniczny niż tutaj. Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...