Polscy rolnicy zaczną uprawiać konopie?

Sensimila 29.06.2014

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
 1. Sensimila

  Sensimila Tuptuś

  View attachment 23818

  W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie rolnictwa, ruchów ekologicznych i przemysłu odtwarzalnymi surowcami roślinnymi, w tym konopiami włóknistymi. Powodów jest kilka. Po pierwsze szeroki wachlarz zastosowań, a po drugie – spore korzyści dla środowiska. A jeśli ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zostanie znowelizowana, i tym samym jeśli konopie będzie można uprawiać na cele energetyczne – polskie pola pokryją plantacje konopi…

  Uprawę konopi w naszym kraju reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nią w Polsce można uprawiać cztery odmiany, które zawierają mniej niż 0,2%. substancji halucynogennej: konopie Białobrzeskie, Beniko, Silesia i Tygra. Uprawa tych odmian może być prowadzona wyłącznie na potrzeby takich przemysłów jak: włókienniczy, chemiczny, celulozowo-papierniczy, spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny czy nasienniczy.

  Pod koniec stycznia br. Twój Ruch złożył projekt ustawy wprowadzającej możliwość uprawiania konopi włóknistych także do celów energetycznych. Wówczas poseł Jacek Najder przekonywał, że konopie włókniste będą doskonałym materiałem mogącym służyć jako biopaliwo. Poseł zaznaczał także, że za umożliwieniem uprawy konopi włóknistych do celów energetycznych jest konieczność implementacji pakietu klimatyczno-energetycznego, który zakłada, że do 2020 roku 15 proc. energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Nie omieszkał przy tym dodać, że uprawa konopi włóknistych do celów energetycznych „może przysporzyć nawet kilka tysięcy miejsc pracy”.

  Z kolei, jak donosi serwis Agronews.com.pl, z wyników badań nad właściwościami konopi i opłacalności jej uprawy na cele energetyczne wynika, że roczny plon biomasy uzyskany z hektara uprawy wynosi od 10 do 15 ton. Ciepło spalania wynosi około 18 MJ/kg. Ważne jest to, że źródłem energii jest nie tyle cała roślina, ale także produkty uboczny spalania jakim jest paździerz. „Prace doświadczalne przeprowadzone nad brykietyzacją paździerzy pokazują, że te ulegają naturalnemu procesowi sklejania się z powodu wysokiego ciśnienia i naturalnych substancji roślinnych. Dzięki temu nie trzeba stosować chemicznych dodatków” – tłumaczą specjaliści z Agronews.com.pl.

  Póki co, o przeciwdziałaniu narkomanii nie została znowelizowana. „Na razie w sejmie czeka projekt o wprowadzeniu możliwości takich upraw w życie. Pytanie tylko, czy pomimo ewidentnych różnic między tymi odmianami a konopią indyjską, nie dojdzie do zablokowania korzystnych przepisów z powodu obawy o rozwój narkomanii” – komentują specjaliści z serwisu Agronews.com.pl.

  Warto dodać, że plantacje konopi wpływają korzystnie na środowisko. Roślinę tę można uprawiać na skażonej glebie, bo absorbuje metale ciężkie. Do tego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków ochrony roślin. Kolejną jej zaletą jest to, że pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, przez co ograniczają efekt cieplarniany. Nie można zapomnieć też o tym, że wytwarzają one spore ilości biomasy, która powstrzymuje rozwój chwastów.  Oryginale źródło: Czy polscy rolnicy zaczną uprawiać konopie? | Dziennik Rolniczy
   
  • Lubie to x 1
 2. RAS K.O

  RAS K.O Tuptuś

  jak widać na tym forum to już widać, że uprawiają ;D
   
 3. ARYJCZYK 88

  ARYJCZYK 88 Tuptuś

  Budujemy podstawy do przemyslu włókienniczego w polsce!
   
 4. Halo halo,uprawiamy i mamy się dobrze. W tym roku jest wysyp konopi przemysłowych w Polsce, już są stowarzyszenia, zrzeszenia i targi z tego powodu.

  My także stworzyliśmy brand na poczet sprzedaży produktów z konopi - Dom Konopi. Zapraszam do sklepu -- https://domkonopi.pl/sklep/
   
 5. AlteGenieser

  AlteGenieser Tuptuś

  ktoś się orientuje jaki trzeba mieć areał by dostać pozwolenie na uprawe?
   
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...