Pierwszy na świecie budynek zasilany glonami. Jego fasada żyje

ZIELONA 20.04.2015

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
 1. ZIELONA

  ZIELONA Autorytet Administrator

  Niemieccy architekci i inżynierowie zaprojektowali budynek, który jest całkowicie zasilany przez energię płynącą z żywych glonów - to pierwszy tego typu obiekt na świecie. - Czy może być coś bardziej ekologicznego? - pytają pomysłodawcy. "Glonowy dom" stanął w Hamburgu.  Algi jako źródło elekryczności i ciepła? To nie żart, ale koncepcja, którą Niemcy planują wprowadzić w życie. Pierwszym z przygotowanych projektów jest budynek Bio Intelligence Quotient (BIQ) o żyjącej fasadzie, która składa się z bio-reaktywnych szklanych paneli wypełnionych glonami.

  Ciepło wytwarzane w szklanych panelach

  BIQ dzięki algom w całości jest samowystarczalny i nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł energii. Jak go zasilają?
  W postaci gęstego miąższu trafiają do szklanych paneli, a tam w procesie fotosyntezy wytwarzają ciepło. Glony żywią się dwutlenkiem węgla i składnikami odżywczymi, które dostarczane są przez specjalne pompy wodne. Po tym, jak zostaną zebrane, przekształca się je w biopaliwo, a następnie spala w generatorze w centrum budynku. Dodatkowo, ruchoma zielona fasada zapewnia izolację i cień w słoneczne dni.

  Dlaczego akurat algi?

  Naukowcy zainteresowali się algami, bo rosną szybko (podwajają swoją masę kilkukrotnie w ciągu dnia) i nie wymagają specjalnych warunków hodowlanych. Przekształcają energię słoneczną efektywniej niż zaawansowane panele słoneczne. A oprócz energii produkują także tlen. Potrzebują do tego tylko dwóch surowców: dwutlenku węgla i wody, choćby tej użytej do spłukania toalety – im zawiera więcej toksyn, tym lepiej. Biomasa z wodorostów to jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii organicznej, bo jest wielokrotnie bardziej wydajna niż rzepak i szybciej odnawialna.

  W BIQ znajduje się piętnaście mieszkań na czterech kondygnacjach (o powierzchni od 50 do 120 metrów kwadratowych), na piątej - penthaus. Lokale nie mają ścian wewnętrznych, przestrzeń ma być konfigurowana według żądań mieszkańców.

  Projekt sfinansowany został przez niemiecką rządową dotację "Zukunft Bau" ("Budowle przyszłości"), która wspiera innowacje budowlane stawiające na samowystarczalne i odnawialne źródła energii.

  całość - http://www.dobrewiadomosci.net.pl/1201-pierwszy-na-swiecie-budynek-zasilany-algami
   
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...