Naukowcy z Poznania stworzyli tabletkę przeciwbólową na bazie ekstraktu z konopi

chili 02.03.2018

 1. chili

  chili Gość

  Poznańscy naukowcy opracowali metodę pozyskania z konopi środków wspomagających leczenie pacjentów chorych na raka. Wszystko przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

  Rozpoczęty 4 lata temu projekt prowadził Uniwersytet Przyrodniczy przy ścisłej współpracy z szeregiem partnerów. Opracowano technologię pozyskiwania z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych, środków wspomagających leczenie osób chorych na raka. Tabletki działają przeciwbólowo. Badania wykazały również, że zawarte w konopiach naturalne kannabinoidy mogą hamować rozwój, a nawet zabijać komórki rakowe.
  Udało się pozyskać ekstrakty i udało się opracować technologie formowania preparatu leczniczego z konopi . Preparatu, który może być docelowo podawany pacjentom-mówi Paweł Śledziński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
  Ten sukces to jest opracowanie tabletki przeciwbólowej na bazie konopi zawierającej czynniy kannabidiol mówi prof. Ryszard Słomski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
  W naszym preparacie nie znajduje się samo, czyste, syntetyczne CBD ale też szereg innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, których współdziałanie może nieść dla pacjentów dodatkowe korzyści - mówi dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
  Zespół zabiega o środki na kontynuację projektu. Naukowcy rozmawiają już też z firmami farmaceutycznymi, bo chcą rozpocząć produkcję.
  Żeby potwierdzić takie działanie wymagany jest szereg lat badań, meta-analiz, randomizowanych badań klinicznych oraz obserwacyjnych - tłumaczy dr Agnieszka Bienert, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.
  Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną- dodaje prof. Słomski.
  Dalsze badania mają się skupić na przeciwnowotworowym potencjale konopi.


  https://epoznan.pl/news-news-83666-N...raktu_z_konopi
   
  • Lubie to x 2
 2. v3nom

  v3nom Użytkownik

  Można się tego było spodziewać, prędzej czy później. Miejmy nadzieję że są lub będą tak skuteczne jak morfina ale tak nie otępiają

  Zastanawia mnie jedno:
  Kilkadziesiąt lat temu jak papierosy były mega spopularyzowane, modne i w ogóle fajne to nawet lekarze zalecali je chorym ludziom z kaszlem (nie wiem czy gruźlikom czy zwykłym przeziębieniowcom)
  Ciekawe czy jak nasze wnuki będą mieć po 30 lat to czytając wpisy o korzystnym wpływie konopii na zdrowie człowieka nie będą chichać pod nosem z głupoty medycyny i niewiedzy ludzkiej tak, jak my to robimy teraz czytając o papierosach :)
   
  • Lubie to x 1
Loading...
Loading...