1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Męskie i żeńskie rośliny

Dyskusja w dziale Płeć konopi rozpoczęta przez nowy w dniu 13.12.2011

 1. nowy

  nowy Użytkownik

  Ponieważ jesteśmy szczególnie zainteresowani uprawą roślin żeńskich - właściwie tylko nimi, chyba, że chcecie skrzyżować jakieś dwie różne odmiany. 'Ważne jest abyście wiedzieli jak je od siebie odróżnić. Chociaż mało, kto potrzebuje opisu roślin Żeńskich, to z osobnikami męskimi sprawa wygląda całkiem inaczej. W tym artykule postaram się przekazać wam swoje doświadczenia z określaniem płci roślin we wczesnym stadium rozwoju. Mam nadzieje, że jesteś już posiadaczem kilkutygodniowych sadzonek, które właśnie przeszły jeden z ważniejszych okresów swojego rozwoju.

  Powinieneś także mieć w pamięci, że jeżeli umieścisz roślinki w jakimś osłoniętym miejscu na świeżym powietrzu i będziesz podlewał je czyta wodą (bez żadnych nawozów) to powinieneś je regularnie obracać. Zapobiegnie to wzrostowi roślin w jedna stronę, będą krótko mówiąc krzywe. Niektórzy hodowcy wspomagają swoje roślinki za pomocą niedużych patyczków, aby przeżyły także te słabsze. Jeżeli masz wystarczającą ilość nasion odradzałbym tą metodę. Matka natura dokona naturalnej selekcji i koniec końców będziesz posiadaczem najsilniejszych z możliwych roślin. Jeżeli, pomożesz im w najtrudniejszym dla nich okresie, to nigdy nie będą zdolne do rozwinięcia się w wielkie silne rośliny. Reguła, „że przeżywają tylko najsilniejsi" sprawdza się tu doskonale szczególnie, jeżeli zamierzasz uprawiać na świeżym powietrzu. Jedyna dopuszczalna metoda pomocy małym siewkom jest usunięcie uschniętej powłoki nasiennej z młodych liścieni, uniemożliwiają one dostęp światła do roślin, a nie wszystkie silne później rośliny są w stanie z tym poradzić.
  Wielkie znaczenie ma ostateczne miejsce hodowli. Należy wybrać miejsce jak najbardziej nasłonecznione, w przeciwnym wypadku wasze rośliny rozpoczną gwałtowny wzrost w górę w poszukiwaniu bardziej intensywnego światła. Z takich roślin nigdy nie wyrastają silne rośliny i pozostają one rachityczne także w dalszych etapach wzrostu.

  Dziewczyna czy chłopiec

  Jeżeli przyjrzymy się bliżej biologii marihuany, zauważymy, że są to rośliny dwu płciowe. Innymi słowy każda roślina rozwija się w osobnik męski lub żeński, pod koniec cyklu wytwarzając odpowiednie do płci kwiaty.
  Oczywiście jak każda poważna reguła i ta ma swoje wyjątki ją potwierdzające. Czasami hodowcy lub sama natura produkuje hermafrodyty, są to osobniki, na których możemy odnaleźć jednocześnie męskie i żeńskie kwiatostany. Szanse na pojawienie się takich osobników pomiędzy twoimi roślinami są naprawdę niewielkie. Jeżeli jednak takowe się pojawią najlepszym wyjściem będzie je usunąć z plantacji niezwłocznie po tym jak się pojawią. Zapobiegnie to zapyleniu normalnych dziewczynek.
  W większości przypadków, męskie osobniki dojrzewają kilka tygodni wcześniej od żeńskich. Podczas wczesnych etapów kwitnienia na chłopcach w okolicach miejsca wyrastania liści pojawiają się jakby małe kiście winogron. W nich właśnie znajduję się pyłek, który jeżeli do tego dopuścimy zapyli nasze kobietki. Jest to nocny koszmar każdego hodowcy. Dlatego każdy chce jak najwcześniej rozpoznać płeć swoich podopiecznych. Można oczywiście pozwolić pracować naturze i usunąć je podczas kwitnienia. Problem w tym, że wystarczy kilka dni spóźnienia, a wasze dziewczynki będą zapylone, a wy obudzicie się z ręką w nocniku.
  Po procesie zapylenia wasze dziewczyny nie będą już więcej rosły i całą swoją energię przeznaczą na produkcję jak największej ilości nasion. Zbiór zapylonych roślin jest strata czasu i energii. Kwiaty będą bardzo małe, z niewielka ilością żywicy o bardzo kwaśnym smaku. Lepszym wyjściem jest pozostawienie ich, aż dojrzeją. Będziecie mieli, chociaż dużo dobrej jakości nasion gotowych na następny sezon.
  Aby zapobiec temu dramatycznemu wydarzeniu jest bardzo ważne, aby usunąć męskie osobniki odpowiednio wcześnie. Statystycznie rzecz biorąc połowa sadzonek rozwinie się w dziewczynki, a druga połowa w chłopców. Usuwając chłopców odpowiednio wcześniej zaoszczędzicie sobie mnóstwa pracy i stresu w dalszych etapach rozwoju. Taka eliminacja na plantacji da w konsekwencji więcej miejsca dla osobników żeńskich, co pozwoli im wyrosnąć większymi. Rośliny będą mogły przetworzyć więcej światła słonecznego, a ty będziesz się nimi troskliwiej opiekował wiedząc, że są to kobietki.
  Ostatnio pojawiły się na rynku nasiona feminizowane, których producenci gwarantują, ze wszystkie roślinki, jakie z nich wyrosną będą dziewczynkami. Pogłoska niesie, że rosną one słabsze, a jakość jest nieporównywalna do standartowych nasion. Osobiście nigdy nie używam 100% żeńskich nasion do uprawy. Powody są dwa. Po pierwsze są one znacznie droższe od zwykłych nasion, a po drugie zaraz opisze wam sposób na bardzo wczesne rozpoznanie dziewczynek.

  Sposoby na rozpoznanie osobników męskich we wczesnych stadiach rozwoju

  Zatem zaczynamy. Na samym początku robię selekcje najsilniejszych siewek, z którymi przystąpię do następnych etapów. Jako, że tylko połowa z początkowej liczby nasion będzie dziewczynkami powinniście zacząć z dwa razy większą liczbą nasion niż zamierzacie wyhodować dziewczynek.
  Każdą małą roślinkę należy wyraźnie oznaczyć etykietami z kolejnymi numerami. Pozwoli to wam odróżniać poszczególne osobniki od siebie. Kiedy rośliny wyrosną dostatecznie durze (zwykle wystarcza na to maksymalnie dwa miesiące), pobieram z każdej z nich po dwa klony. Nie należy pobierać klonów ze szczytu rośliny, ponieważ zahamuje to jej wzrost, zawsze z dolnych partii.
  Biorę zawsze po dwa klony z każdej rośliny, a to na wypadek gdyby jedna z nich nie ukorzeniła się prawidłowo. Klony umieszczam w małych pojemnikach oznaczonych etykietami z takimi samymi numerami, jakie mają ich rodzice. Gdy klony się ukorzenią umieszczam je pod świetlówkami w 12 godzinnym reżimie świetlnym. W niedługi czas po tym małe kloniki zaczynają kwitnąć. Teraz pozostaje tylko czekać i uważnie obserwować, które roślinki pokazują męskie, a które żeńskie cechy. Etykiety na doniczkach łatwo pomogą wam wytropić męskie osobniki, które polecam usunąć z plantacji w workach na śmieci. Upewnijcie się, że nie dogrzebią się do nich okoliczni żebracy grzebiący w śmieciach. Takie radykalne postępowanie jest wbrew opinii większości hodowców, ale ja jestem zdania, że zgoda na ich współistnienie na plantacji może przysporzyć więcej szkód niż pożytku.
  Jeżeli nie macie miejsca żeby umieścić klony w domu pod świetlówkami, możecie je umieścić w odpowiedniej wielkości pudle kartonowym i ręcznie sterować oświetleniem przez otwieranie i zamykanie pudła. Sposób ten wymaga jednak dużo zachodu i systematyczności. Rośliny muszą być otwierane i zamykane przez cały czas o tych samych godzinach, a to wymaga samodyscypliny. 12 godzinny rytm musi być bezwzględnie zachowany każdego dnia.
  Aby pudło mogło pozostawać na zewnątrz nawet podczas opadów deszczu polecam okryć je jakąś przeźroczystą folią od zewnętrznej strony. Nie wykładaj folia wnętrza kartonu, bo potopisz roślinki.
  Co zrobić z takimi testowymi klonami? Nie musisz od razu ich niszczyć, możesz pozwolić im zakwitnąć i mieć miły przedsmak jesieni już wczesną wiosną.
  Doświadczeni hodowcy potrafią z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć płeć roślin jeszcze zanim wejdą one w fazę kwitnienia. Dziewczynki rosną wolniej i są bardziej rozłożyste. Chłopcy rosną dużo szybciej i są bardziej wybujałe. Jest to spowodowane koniecznością jak najefektywniejszego pozbycia się pyłku, a łatwiej tego dokonać z większej wysokości.
  Oczywiście nawet najbardziej doświadczeni hodowcy nie raz się mylą. Czasami jesteś w 100% pewny, że jest to dziewczynka, która okazuje się być samcem. Aby mieć 100% pewność zawsze stosuje sposób z pobieraniem po dwa klony z każdej rośliny. Wymaga to trochę zachodu, ale oszczędza wam i tak dużo bezsensownej pracy.
  Jeżeli chcecie być w zgodzie z Holenderskim prawem zezwalającym na uprawę tylko czterech roślin, musicie wykonać wasze rośliny matki gdzie indziej. Dlatego musisz przemyśleć, czy masz wystarczająco dużo miejsca w pokoju, aby hodować w nim wszystkie rośliny. Nawet z garści najlepszych nasion nie powstanie nic konkretnego. Będziesz miał dżunglę w pokoju, szczególnie, jeśli będziesz dodatkowo pobierał od każdej po dwa klony. Duża ilość krzaków oznacza proporcjonalnie silny zapach, a to może niepotrzebnie zwrócić uwagę sąsiadów i być początkiem kłopotów. Przemyśl to dobrze. Nie był byś pierwszą osobą, która zamierzała hodować tylko najładniejsze egzemplarze, a w konsekwencji hodowała je wszystkie. Mówię to tylko po to abyś zrozumiał, że uprawa marihuany nie może obejść się bez dokładnego planu uwzględniającego ilość roślin, dostępne do hodowli miejsce i twoje doświadczenie jako ogrodnika.

   

nasiona marihuany, nasiona konopi