1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Lampy LED

Dyskusja w dziale Dobór oświetlenia rozpoczęta przez Usatysfakcjonowany w dniu 02.12.2012

Tagi:
 1. [​IMG]


  Cervantes recenzuje lampy LED.
  Jest to pierwsza część artykułu o wykorzystaniu lamp LED do uprawy konopi. Kolejna cześć ukarze się w następnym numerze Soft Secrets POLSKA.

  Obecnymi czasy lampy LED są niemal wszędzie! Gdzie by się nie obejrzeć widać LEDy: w sygnalizacji świetlnej, światłach stop poprzedzającego cię samochodu, w reklamach ulicznych itd. Technologia wytwarzania lamp LED pochodzi z wczesnych lat 60’tych ubiegłego stulecie, kiedy osiągano wydajności rzędu 0,001 lm/W. Nowoczesne lampy LED są setki razy bardziej jasne i oszczędniejsze. Żarówki LED dostępne są w pełnym spektrum światła od ultrafioletu do podczerwieni. Nowoczesne lampy LED już od liku lat wykorzystuje się do oświetlania ogrodów z medycznymi konopiami. Jest jednak na rynku tyle sprzecznych informacji na temat ich typów, wydajności i przydatności do uprawy medycznych konopi, że pora rozjaśnić nieco ten zamglony obraz.
  [​IMG]

  Na zdjęciu widać panel LED do uprawy roślin. Możecie zauważyć wyraźnie każdą pojedyncza żarówkę. Muszą być one łączone w zestawy dla lepszej wydajności i zabezpieczenia przed wilgocią i awariami.  [​IMG]
  Jeden z producentów – Hydro Grow LED zabezpiecza swoje żarówki sferycznymi obudowami, które skupiają wiązkę światła i czynią zestaw bardziej wydajnym.
  Żarówki LED z elektronicznego punktu widzenia są półprzewodnikami, które wykorzystują energię elektryczną do produkcji światła. Ich odpowiedniki znajdziecie we wszystkich współczesnych komputerach. Nie maja one w swojej konstrukcji elementu żarnika występującego w lampach żarowych, fluorescencyjnych, czy CFL. LEDy emitują światło na innej zasadzie wydzielając przy tym znikome ilości ciepła w porównaniu do lamp zasilanych napięciem 120 – 240 V.
  Strumień świetlny i wydajność żarówek LED systematycznie rośnie dzięki wprowadzaniu do produkcji, co raz to nowszych technologii. Nowsze LEDy są także wytrzymalsze na bodźce mechaniczne i awarie tym spowodowane.
  Żarówki, które pobierają mniej niż jeden wat energii już dziś nie stosuje się do budowy zestawów do oświetlania ogrodów. Dzisiaj stosuje się wydajniejsze LEDy 1,2,3, a nawet silniejsze żarówki spotyka się w nowoczesnych zestawach. Nawet te same moce różnych producentów emitują różny strumień świetlny – popatrzcie na “Brilliance” poniżej.

  Zasilanie LED rozwiązuje się już nie za pomocą balastu, ale precyzyjnego zasilacza, który dostarcza prąd wysokiej jakości do żarówek, aby ich efektywność była optymalna. Zasilacz może być wyposażony w funkcję ściemniania obsługiwana przez najnowocześniejsze diody. Jasność części z nich można regulować w zakresie od 20 - 100%. Niezbędna do tego elektronika stanowi jedynie jeden z niewielkich układów scalonych przylutowanych do płytki zasilacza. Zmieniając oświetlenie w ogrodzie należy się zastanowić ile LEDów będziecie potrzebowali i być może zastanowić się nad zakupem zestawu zasilanego wspólnym zasilaczem, który jest efektywniejszy i łatwiejszy w obsłudze.
  Światło w żarówkach LED tworzy się na zasadzie elektroluminescencji, której wynikiem jest wytworzenie fotonów – energii świetlnej. Największą wydajność osiągają one w bardzo określonej temperaturze. Obecnie najwydajniejsze są żarówki LED 1 W. Większe moce nie są już tak wydajne i na przykład 3 W LED jest tylko 35% bardziej jasny niż jego 1W odpowiednik.
  [​IMG]
  Ten mały ogród jest oświetlany żarówkami LED i właśnie jest na początku fazy kwitnienia. Wygląda, co najmniej tak samo dobrze, jak rośliny uprawiane pod lampami CFL.


  Jeśli dioda pracuje w zbyt wysokiej temperaturze jej wydajność drastycznie spada. Podobnie jak dzieje się to we współczesnych kościach układów scalonych. Im bardziej są przegrzane tym mniej efektywnie pracują.
  Żarówki LED są zasilane prądem rzędu mili amperów, a nawet mniej, aby osiągnąć optymalną wydajność. Jest to wiedza, której przedstawienie wykracza dalece poza zakres tego artykułu. Przeciętny ogrodnik, najlepiej i tak wszystko może sprawdzić własnoręcznie prostym światłomierzem.
  Dużo więcej informacji na temat lamp LED znajdziecie w sieci. Wygoglujcie hasło ”LED grow lights”, a będziecie mieli informacji na wiele godzin lektury. Ja osobiście wole oglądać materiały video publikowane w serwisie YouTube. Można tam znaleźć źródło prawdziwej inspiracji!
  Obecnie lampy LED używa się do wegetacji i kwitnienia medycznych konopi oraz innych eksperymentów hodowlanych na mniejszą skalę. NIE są one jeszcze jednak konkurencją dla żarówek HPS w komercyjnych szklarniach.

  Koszty

  Koszty lamp LED to jak na razie największa wadą tej nowej technologii, aby mogła powszechnie zagościć w naszych ogrodach. Współczynnik opłacalności wat/złotówka jest nadal za wysoki. W 2012 roku diody LED dawały 40 – 60 lm/W. W obecnym roku 2012 ich wydajność wzrosła o około 10%. Technologia ta zmienia się z miesiąca na miesiąc i bardzo trudno być z nią na bieżąco!

  [​IMG]
  Do tej pory koszty żarówek LED były bardzo wysokie i przekraczały możliwości przeciętnego ogrodnika. Jednak z pewnością już w krótce z całą pewnością ceny staną się bardziej dostępne, jak to zawsze bywa z nową technologią.
  Ceny wahają się w granicach od 40$ za 15 watowy zestaw do 600$ za 300 watową lampę. W roku 2009 90 watowa lampa LED kosztowała 600$, czyli około trzy razy drożej niż w 2012. Dzisiaj mała 2,5 watowa dioda kosztuje około 2,5$/W. Przy większych mocach można znaleźć je po 2$ za wat mocy. Tradycyjne żarówki HID możecie już mieć w cenie 0,35$/W. Technologia LED rozwija się bardzo prężnie i należy oczekiwać szybkiego spadku cen.
  Diody firmy Hydro Grow LED maja wbudowane fizyczne elementy optyczne skupiającą wiązkę światła i zwiększającą wydajność o X% - patrz wykres. Za tą technologie trzeba jednak zapłacić 2,199$/W.
  Żarówka typu CFL daje strumień 800 lumenów z 15 W mocy za około 75$ na rok. Nowoczesne diody o takim samym strumieniu świetlnym wymagają już tylko 8W mocy do ich zasilania. To 50 000 godzin, albo więcej.
  Diody LED emitujące światło widma UV są jeszcze zbyt drogie do stosowania ich w domowych ogrodach.

  Jasność i spektrum światła

  Najlepszą jednostka do porównywania poszczególnych modeli jest ich moc – amper x volt = wat. Inne jednostki mogą być mylące i wprowadzać zamęt w głowach czytelników. Dla przykładu 3 W dioda LED zasilana prądem 350mA (mA- miliamper) wytwarza 1 W światła. W zależności od producenta obecnie najpowszechniejsze są diody o wydajności 40 – 60 lm/W- lumenów na wat. Najnowsze diody osiągają wyniki 200 lm/W, a firma Cree zapowiadała w 2011 wypuszczenie diody o wydajności 208 lm/W. Na początku roku 2012 nie było jej jeszcze na rynku. Jasno widać, że wydajność rośnie bardzo szybko w czasie.
  Jednak tak zimne kiedyś diody dziś generują już spore ilości ciepła, co jasno mówi nam, że być może postęp nie będzie tak szybki, ponieważ urządzenia te pracują optymalnie tylko w bardzo wąskich granicach temperatury. Jest to jedna z pochodnych mocy zasilającego je prądu (mA).

  [​IMG]

  Nie zapomnij, że im bardziej wydajne źródła światła LED wybierzesz tym więcej ciepła będą one generowały. Oznacza to, że wymagające większego prądu źródła światła nie będą wcale jaśniejsze od tych wymagających mniej prąd.
  Jak każdy obwód elektryczny także diody LED nie lubią wilgoci i powinny być dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Żadna para wodna nie może docierać do obwodów i żarówek LED.
  Optymalna temperatura pracy zapewniająca największą wydajność jest zawsze podawana w charakterystykach podawanych przez producentów diod i zależy także od spektrum emitowanego światła.
  Jeżeli zostanie ona przekroczona wydajność tego źródła światła drastycznie spada i co raz więcej prądu przekształcane jest w ciepło zamiast w światło. Przegrzane diody LED łatwo ulegają awarii i przepaleniu.
  Obecne są na rynku diody LED skupiające strumień światła. Firma Hydro Grow LED oferuje diody z wbudowanym układem skupiającym emitowane światło, ponad to nie tylko skupia ono światło, ale podnosi efektywność całego układu. Działają one na zasadzie „projektora kinowego”. Dzieje się tak dzięki wbudowanym w nie soczewkom skupiającym.
  Diody po produkcji podlegają szeregom testów mających dokładnie określić ich jasność. Jedne są po prostu jaśniejsze od innych z tej samej partii produkcyjnej i producent zażyczy sobie za nią więcej pieniędzy niż za mniej jasny 2, czy 3 gatunek.
  Kolejną zaletą diod LED jest możliwość produkcji ich w ściśle określonej z dokładnością, co do nanometra długością fali świetlnej – koloru. Dzięki temu można budować zestawy do oświetlania ogrodów o dokładnie dobranym spektrum światła idealnym do uprawy roślin.
  [​IMG]
  Lampy monochromatyczne są trudne w stosowaniu, a rośliny rosnące w głębokiej czerwieni wyglądają naprawdę dziwnie!
  Możliwość produkcji diod o monochromatycznym widmie umożliwiło wytworzyć niezwykle wydajne urządzenia o bardzo wysokim współczynniki PAR. Jednostka PAR określa wydajność danego źródła światła podobnie jak lm/W, ale uwzględnia całe spektrum emitowane przez diodę, nie tylko to widzialne okiem ludzkim. UWAGA: Spektrum każdej z tego typu diody można regulować, podobnie jak jej jasność.

  zrodlo: cannabis.info
   
  Gumball 3000 likes this.