1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Lampy LED radzą sobie coraz lepiej – uprawa pod LEDami

Dyskusja w dziale Dobór oświetlenia rozpoczęta przez Wujo w dniu 11.06.2012

 1. Wujo

  Wujo Guest

  Dwa nowe rekordy zbiorów zostały ustanowione pod lampami LED’owymi.

  Nigdy nie widzieliśmy tak dobrych wyników pod lampami LED. LED’y w końcu się obroniły
  Dutch Passion Seed Company


  Medyczna marihuana była kontrowersyjnym tematem w Stanach Zjednoczonych odkąd Kalifornia zalegalizowała jej używanie w 1996. Jednak od tamtego czasu medyczna marihuana weszła na dobre już do 17 stanów, z Waszyngtonem na czele.

  Przez całe generacje rolnicy uprawiający konopie w domach polegali na lampach HPS (High Pressure Sodium) oraz MH (Metal Halide). Jednak od pewnego czasu coraz lepiej radzą sobie lampy LED, bijąc światowe rekordy plonów ustanowione przez lampy HPS i MH.

  Przez ostatnie trzy lata lampy LED pozwalały osiągać rekordowe zbiory, co zostało udokumentowane w tysiącach internetowych growlogów. W 2011 roku firma Dutch Passion Seed ogłosiła ponadto następującą nowinę:

  Nowy rekord dla odmiany Auto Mazar został pobity przez Seymour Buds. Obecnie wynosi on 350 gramów z jednej rośliny. Ta uprawa pozwoli uświadomić wielu osobom jaką drogę pokonały lampy LED przez ostanie lata. 345 watowy panel LED dał efekty przypominające 600 watowego HPS’a. Nigdy nie wiedziałem, że LED jest tak wydajny.

  Link do rekordowej uprawy:
  New Auto Mazar world record. 350g harvest from single plant. Here is the grow diary. | Dutch Passion

  W ostatnim artykule napisanym przez Dutch Passion Seed w maju 2012 roku dla Soft Secrets, firma wspomina o kolejnym rekordzie:

  Byliśmy pod takim wrażeniem rekordową uprawą Seymour’a, że podarowaliśmy mu nasionka naszej nowej odmiany AutoFem – Think Different. Ku naszemu zaskoczeniu udało mu się wyciągnąć z pojedynczej rośliny aż 356 gram. Uprawa trwała 75 dni i była oświetlana 600 W LED’ami (2 x 300W). Nigdy nie widzieliśmy tak dobrych wyników z lamp LED.

  Jest to wynik o ponad 100 gram lepszy w porównaniu z dotychczasowym rekordem dla odmiany z autofloweringiem – 250 g, osiągniętym pod lampami HPS. Jest to bardzo dobra wiadomość dla ludzi uprawiających medyczną marihuanę, którzy czekali na zastąpienie lamp HPS w związku z dużym poborem mocy, silnym nagrzewaniem się lamp oraz kosztowną wymianą żarówek.
  Lampy LED nie powinny nagrzewać się bardziej niż ok. 50 stopni celsjusza, w porównaniu z ok. 350 stopniami przy lampach HPS. Taka redukcja ciepła zmniejsza parowanie wody z roślin oraz usuwa konieczność silnej wentylacji, co przekłada się na mniejsze koszty prowadzenia uprawy.  Powyższy artykuł pochodzi od firmy produkującej lampy LED, dlatego może brzmieć lekko propagandowo. Nie można jednak pominąć efektów jakie dają lampy LED.

  [​IMG]
  Źródło: CNBS.pl - Zielone źródło informacji
   
  ZIELONA and like this.
 2. random

  random Błyskotlwy

  Widmo, widmo, widmo.
  Te ledy są kolejnym dowodem na to, że to nie ilość lumenów na Wat ma znaczenie, a właściwe widmo + moc.
  W necie pełno jest zdjęć i filmów z upraw różnych roślin pod różowymi ledami albo pod innymi lampami z purpurowym światłem.
   
 3. Wujo

  Wujo Guest

  ilosc lm na wat rowniez ma to znaczenie... to nie sa zwykle ledy stosowane dla bajeru w zapalniczkach...
   
 4. random

  random Błyskotlwy

  Bądź tak uprzejmy i wskaż źródło na podstawie którego tak twierdzisz. Oczywiście mówimy o oświetleniu dla roślin, a nie czytaniu książek, czy innym oświetleniu domów, mieszkań, fabryk, ulic itp.
  Te ledy mają mieć po prostu większą moc (liczoną w Watach), a nie większą ilość lumenów przypadających na wat. Czemu się uczepiliście lumenów? Roślinom nie potrzebne są Wasze lumeny! To nie Wy macie więcej korzystać ze światła i jego barw tylko rośliny.
  Takie ufo led 90 Wat ma mieć(w teorii, bo w rzeczywistości nie widziałem widma tylko kolor światła) odpowiednią barwę dla roślin - purpurę(czy róż - jak zwał tak zwał).
  Zobacz na youtube uprawy pod ledami. Liczy się tylko odpowiednie widmo i moc.
  Lumen jest jednostką strumienia świetlnego - Strumień świetlny : "Przyjmuje się, że oko ludzkie najwyższą czułość osiąga dla światła o długości 555 nm. Definiuje się również współczynnik skuteczności świetlnej określający skuteczność świetlną dla promieniowania dla pewnej długości fali świetlnej w porównaniu do skuteczności świetlnej promieniowania o długości 555 nm. Z definicji wynika, że dla światła o długości fali 555 nm współczynnik ten osiąga wartość maksymalną, czyli 1. Dla światła o długości fali 400 nm i 600 nm współczynnik dąży do 0, co oznacza, że niezależnie od strumienia energii, światło staje się dla człowieka niewidoczne." Takie właśnie fale - 400 do 500 i 600 - do 700 (z pominięciem 500 do 600) są najbardziej potrzebne roślinom, a w szczególności dwa punkty pomiędzy 400 a 500 i dwa punkty pomiędzy 600 a 700. Wynika z tego, że to co dla ludzkiego oka jest słabo widzialne jest potrzebne roślinom. Więc nie o lumeny tu chodzi, bo jak określić lampę, która w swoim widmie nie posiada (albo posiada znikomą ilość) fal z zakresu najbardziej widzialnego - 500 do 600 parę? I tym samym posiada może z 30lumenów na wat, a jednocześnie mając moc 125W śmiało konkurować z HPS'em 400W mającym ponad 100 l/W.
  [​IMG]
  A tu jeszcze bardziej czytelny wykres:
  [​IMG]

  Widać tu dokładnie, że roślinki potrzebują 430 i 453, a potem 642 i 662.
  Standardowy HPS dla roślin spełnia tak naprawdę te wartości w niedużym procencie, nadrabiając mocą. Dlatego lepsze są purpurowe ledy i CFL z mojej strony internetowej o maksymalnie zbliżonym spektrum. Przecież szukając ofert specjalistycznych lamp do doświetlania roślin, nie pytałem się kolegów z ulicy, tylko czytałem fachowe opracowania z tej dziedziny i pytałem producentów.
  Lumeny określają czułość ludzkiego oka, a ono jest najbardziej czułe właśnie tam, gdzie rośliny bardzo mało korzystają.
  Jak poszukasz widma "roślinnego" HPS'a, to najlepsze będzie w nim tylko 642 i znacznie mniej 662, a o niebieskim nie ma co mówić. A przecież każdy by chciał, żeby ilość i jakość jego pomidorów była jak największa i jak najlepsza, prawda?

  Widma powyżej nie przedstawiają całości fal potrzebnych roślinom. Te brakujące niestety też zawierają się w tych samych przedziałach - 400 -500 i 600 do 700 - może z małą tolerancją +/-.
   
  Last edited: 06.08.2012
  marcin75 likes this.
 5. Wujo

  Wujo Guest

  to ty mi tu ksiazkowe wyklady robisz... poszukaj sobie takowych diod na TME chociazby i sprawdz specyfikacje i ceny nie chce mi sie dyskutowac, i dokrztalc sie jescze...
   
 6. random

  random Błyskotlwy

  Bądź tak uprzejmy i wskaż źródło na podstawie którego tak twierdzisz.
  To może Ty mnie dokształć jak jesteś taki bystrzak.
  Na razie tylko gołosłowny.
   
 7. Wujo

  Wujo Guest

  nie chce mi sie odszukiwac tematow, poczytaj troche... na #.com ziomal panel budowal i zobcz czego uzywal...
   
 8. random

  random Błyskotlwy

  Czytałem już dawno. Mi też się wielu rzeczy nie chce. Jak się już czegoś podejmujesz, albo z kimś nie zgadzasz, to wal albo jak Ci się nie chce w ogóle nie zabieraj głosu.
   
 9. random

  random Błyskotlwy

  Ponieważ tak wspaniale się znasz, to zwrócę się ponownie z prośbą o wskazanie źródła powyższej wypowiedzi. O tych niezapalniczkowych ledach też by się przydało. Myślę, że wielu ogrodników mogłoby skorzystać, gdybyś rozwinął swoją wypowiedź. Naprawdę nie chodzi mi tylko o mnie, chociaż chętnie też bym skorzystał. Wiedzy nigdy nie za wiele.

  Tak się składa, że chciałem 4-5lat temu importować żarówki led do oświetlania pomieszczeń i mam takie niewielkie pojęcie o ledach. Stwierdziłem wtedy i do dziś dnia podtrzymuję, że led w oświetleniu domowym zastępujące żarówkę wolframową czy cfl jest nieuzasadnione ekonomicznie. Elektronika w tym zakresie tak szybko się rozwija, że mogłem się już uwstecznić.
   
  Last edited: 06.08.2012
  Street likes this.
 10. Wujo

  Wujo Guest

  hehe ziom zluzuj bary powiedzialem ze nie chce mi sie dyskutowac halogeny led oswietleniowe sa rozne ale z tego co sie orientuje budowa ze "zwyklakow" jest nie oplacalna ja sie tu nie madruje ale widze ze ty chcesz ponad to kontynuowac temat wiec sprawdz link przelicz koszta i zastanow sie czy dasz rade sam to zrobic bo co drugi tu dwoch swietlowek podpiac Budowa Panelu Led. koniec tematu z mojej strony jesli panele led to tylko sprawdzonych producentow ;)
   
  raydetth likes this.
 11. random

  random Błyskotlwy

  Spoko kolego, ja się nie prężę. Wybacz, że ciągnę ten wątek, ale jestem niezmiernie ciekawy jacy to są sprawdzeni producenci paneli. Zaznaczam, że nie jestem wobec Ciebie ironiczny ani złośliwy, a jedynie ciekawy Twojej opinii na ten temat.
   
 12. random

  random Błyskotlwy

  Znalazłem na szybko taki test porównawczy T5 roślinne i Ledy. Nie podano dokładnie jakiej marki są roślinne. Na ostatnim zdjęciu (i na wcześniejszych też) można zaobserwować manipulację w postaci odpowiedniego zbliżania i oddalania obiektywu aparatu od fotografowanych roślin i odpowiednie ustawienia donic z roślinami aby wykazać wyższość led nad t5. Moim zdaniem T5 nie są tu wcale gorsze, a mają 40W mniej niż te ledy. Więc jeśli przeanalizowalibyśmy ceny ledów i t5, to t5 są górą.
  University of Washington LED Grow Light Review | LED vs CFL | LED vs T5
   
 13. Żywy dowód ze LEDY są lepsze. Tam cena, moze i T5 są tansze ale mało wydajne, widać to wlasnie po tym jak podaleś ten link i jaka różnica jest. Led to jest technologia, ktora powoli podbija rynek i ma przewage nad HPS, ze względu na swoją cene dosyć sporą na razie jest mało testowana bo mało kogo na nie stać. Wiadomo świat idzie do przodu technologia również. Przecież nic co służyło/y przez lata nie bedzie wieczne, musi być jakaś zmiana coś musi przebić popularne "HPS" nie mówiąc CFL itd...Niewazne co to za roslinka, wazne ze widać ogromną rożnice i jak dobrze czują się pod LED'ami roślinki. Lecz co raz wiecej osób testuje LED'y i chwalą sobie naprawde są wydajne i rzeczywiście powalają swoim potencjałem. Wiadomo ile ludzi tyle opinii nie ma co tu spekulować na te tematy, bo każdy ma swoje zdanie i każdy ma coś innego do powiedzenia. I kazdy będzie bronił swojego zdania. Tak jak ty random wyżej napisałeś,

  Pożądanie pieniądza :) Dlaczego nie polecić kogoś LED'a, CFL etc... tylko z własnej strony. Odpowiedz jest prosta dla zarobku, no bo jak mozna skrytykować, lub nie polecać coś ze swojej własnej dzialalności ? Tak wlasnie działa rynek ;d Wszystko chciwość, pogoń za kasą, ok led led, spektrum, spektrum i takie inne tanie chwyty marketingowe, aby przyciągnać klienta na swoja strone i polecić coś ze swojej strony bo akurat tylko na tej jest te ważne "spektrum" nie ukrywam, ze moze miec to opcje, ale co do lumenów ze nie sa wazne, to dlaczego kazdy na nie patrzy ? Czy naprawde już mamy zakodowane z uprawa ze patrzymy tylko na lumeny ? Nie jestem w stanie na to odpowiedziec.

  Mam nadzieje, ze sie nie obrazileś za te słowa "krytyki" ze tak to nazwe. Ale jako "wielka korporacja" powinniscie być otwarci na krytyke ;d

  Pozdrawiam.
   
 14. random

  random Błyskotlwy

  Nie uznaję Twoich słów jako krytyki, ale jedynie jako niewiedzę. Otóż nie zachwalam cfl dlatego, że je sprzedaję, a tylko dlatego, że jest to moim zdaniem w chwili obecnej najbardziej uzasadniony ekonomicznie zakup i gdybym był ogrodnikiem, to kupiłbym cfl.
  Ten link z porównaniem, nie pokazuje wcale że Ledy są lepsze. Przyjrzyj się dokładnie zdjęciom - już napisałem o tym wyżej. Zwykła manipulacja. Każdy głupi może tak zrobić zdjęcia, że ten sam produkt, czy roślina raz wyjdzie pięknie, a raz beznadziejnie. Robiłeś kiedyś zdjęcia dobrym aparatem? Wystawiałeś coś na Alle.. ze swoimi zdjęciami? Być może jesteś jednostką, która jest odporna na moje argumenty. Podejdź do nich bardziej wyluzowany. Nie musisz przecież u mnie nic kupić. Ja się nie obrażę. Nie jestem tu po to żeby właśnie dualny hps Ci sprzedać, tylko dla wymiany poglądów z uzasadnieniem, którego tu nie ma. Argumentu że komuś tam roślinka pod hps'em to wyrosła taka a taka, nie powinno się używać, bo to jest subiektywna opinia i odczucie.
  Poddajesz w wątpliwość kierowanie się widmem światła przy hps i cfl, ale dlaczego nie kwestionujesz tego widma przy Ledach?
  Przecież to właśnie dzięki odpowiedniemu widmu (ledy są czerwone i niebieskie) ledy mogą w ogóle startować w ogrodnictwie.
  Sumując: T5 roślinne (z dobrej firmy o dobrym widmie) są o takiej samej lub odrobinę wyższej wydajności niż ledy, przy dużo niższej cenie i lepszym rozłożeniu światła w standardzie. Następnie T5 są tak samo dobre jak odpowiednie cfl, ale to cfl są tutaj górą ponieważ: zwarta i kompaktowa budowa - możesz umieścić cfl w różnych pozycjach i różnych boxach; większa moc niż T5 za mniejsze pieniądze.
  Oczywiście, że każdy chce zarobić, ja też. Sprzedaż cfl i hps nie są moimi priorytetami i trochę prostacko i zaściankowo mnie postrzegasz. Jestem człowiekiem, który nie chce oferować czegoś, do czego nie ma przekonania.
  Mogę wprowadzić do oferty led, ale po co? Nie są tanie, nie były i nie będą. Nawet pomimo całej medialnej nagonki. Z prostego powodu - policz 20% zysku z produktu o cenie 700zł, a następnie 240zł. Już masz odpowiedź dlaczego o ledach się pisze i nagłaśnia.
  Nie będą tanie, bo nikomu na tym nie zależy, a wprost przeciwnie. Żarówki u skośnego 4 lata temu były kilka dolców tańsze niż dzisiaj. I co Ty na to?

  Ledy zastosowane w tym porównaniu są prawie sześciokrotnie droższe od T5.

  Co do lumenów - wynikają tylko i wyłącznie z niewiedzy, a potem ze stereotypu powtarzanego w kółko. Gdybyś naprawdę chciał lumenów na wat całe mnóstwo, to są lepsze lampy od hps (ale też jakieś sodówki), które mają jeszcze większe przełożenie lumen/wat. Czemu nie nazywają się roślinne? Właśnie z powodu widma.

  Piszę o CFL na mojej stronie, bo w Polsce raczej nikt poza mną takich lamp nie oferuje. Tym właśnie się różnię. Nie jestem muchą, która leci w tłumie z innymi:))
   
 15. random

  random Błyskotlwy

  Co do lumenów raz jeszcze - może przestaniecie się w końcu nimi podniecać?
  Sprawdziłem jeszcze oferty od dostawców na panele led.
  Panel 240 diód x 3W - 720W całość.
  Z hps'a byłoby pewnie ponad 100 000lumenów
  a tu niespodzianka - 13 200lumenów z całych 720W led. No i co?
  Słaba wydajność tych ledów skoro tylko mniej niż 20 na wat. A i tak pomidory rosną, prawda?
   
 16. No fakt rosną jak na drożdzach, wiec coś w tym musi być, ale teraz to mam małą wiedze i już mętlik w głowie. Nie bede dalej prowadził konserwacji bo nie mam juz nic na ten temat do powiedzenia ;d

  Pozdro.
   
 17. random

  random Błyskotlwy

  Rozumiem. Fajnie, że piszesz co myślisz.
  Dlatego właśnie wykazywałem, że najważniejsze jest spektrum i moc a nie ilość lumenów.

  Pzdr
   
 18. Gumball 3000

  Gumball 3000 Inspiracja

 19. random

  random Błyskotlwy


nasiona marihuany, nasiona konopi