1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Jak zrobić dobrą mieszankę gleby

Dyskusja w dziale Gleba rozpoczęta przez dzonson. w dniu 04.02.2012

 1. dzonson.

  dzonson. Weteran

  Jest wiele rzeczy, które czynią dobrą glebę znakomitą glebą. Możliwość napowietrzenia jest pierwszym i być może najważniejszym aspektem przy tworzeniu dobrej mieszanki. Jest wiele środków do użycia aby zapewnić korzeniom dobry dostęp do powietrza. Perlit i wermikulit są prawdopodobnie najczęściej używanymi substancjami. Perlit to naturalnie występująca skała, w większości krzem. Tworzą ją także inne pierwiastki, jak aluminium, potas, sód, żelazo, wapń oraz magnez. Perlit jest właściwie klasyfikowany jako forma "szkła naturalnego" Tak jak wermikulit, po rozgrzaniu rozszerza się wielokrotnie od pierwotnej objętości. W przypadku perlitu, przy rozgrzaniu, składnik wody wyparowuje tworząc wiele małych bąbelków (kieszonki powietrzne). Następną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę składając własną mieszankę jest substancja, która miałaby zatrzymyać wodę. Kokos, mech torfowy i sama ziemia doniczkowa. Włóknina kokosowa to "włókno kokosowe" lub "pył kokosowy" będące produktem ubocznym przy ekstrakcji dłuższych włókien z łuski kokosa.CoCo Coir Peat jest materiałem wiążącym pochodzącym z części włóknistej łupiny. Najlepsza część "pyłu kokosowego" jest myta, odcedzona i oceniona przed zamianą w różne produkty włókniny kokosowej do zastosowań rolniczych. Do naszej mieszanki będziemy jeszcze potrzebować keramytu który posypany na dno pojemnika pomoże odprowadzać zbyteczną wodę oraz posypany na górę pojemnika zapobiegnie szybkiemu wysychaniu podłoza. PH jest zawsze zagadnieniem w każdym rodzaju uprawy marihuany, czy to bezglebowym czy też w glebie. Jednym z najłatwiejszych sposobów uzyskiwania właściwego PH jest dodanie wapna dolomitowego do mieszanki. Wapno to związki wapnia lub magnezu zmielone na proszek. Najczęściej wapń i magnez pochodzą ze skały wapiennej. Mogą również być z muszli ostrygowych, przemysłowych produktów ubocznych. Najłatwiej jest ustabilizować PH ziemi mieszając jeden kubek miałkiego dolomitu na stopę sześcienną 30x30x30cm ziemi doniczkowej. Wymieszać gruntownie z suchą ziemią. Przemieszać ponownie glebę w pojemniku po podlaniu.
  Czas złożyć to w całość.

  Na liście zakupów mamy:
  3 worki perlitu
  1 stopę sześcienną ziemii doniczkowej[30x30x30cm] (tanio albo drogo, zależy od Ciebie)
  1 dużą kostkę włókniny kokosowej
  1 duży pojemnik plastikowy
  1 worek wapna dolomitowego
  1 gwóźdź
  kilkanaście litrów keramzytu

  1.Przekłuj dno pojemnika, żeby był odpływ.
  2.Wrzuć kostkę kokosową do pojemnika i rozciągaj włókno (jak podaje instrukcja). Najczęściej zabiera to jakieś 17-20 litrów wody do nasączenia. Rozłamywanie rękami wydaje się przy tym pomagać.
  3. Dodaj ziemię, wymieszaj.
  4. Powoli dodaj 3 kubki dolomitu do pojemnika cały czas mieszając.
  5. Nawadniaj całą mieszankę aż do momentu, gdy woda zacznie wyciekać z otworów w dnie pojemnika.
  6. Poczekaj do jutra
  7. Dodaj 3 worki perlitu i zmieszaj.

  No i masz idealną mieszankę doniczkową. Ilość z tego przepisu wystarcza na zapełnienie 9 do 10, 12-15 litrowych wiader.
  Pamiętaj aby na dno i górę pojemników posypać 2-5cm keramzytu.  źródło: wiki.haszysz.com
   
  marcin3652 and Hitchcock like this.
 2. Witam ciekawa gleba mam zamiar z niej skorzystac mozesz napisac mi o jakie wielkosci workow chodzi perlitu i wapna dolomitowaego??
   
  Last edited by a moderator: 05.07.2012
 3. ZIELONA

  ZIELONA Administrator Administrator

  Kolego Dawid22- nie podawaj NIGDY danych na tego typu forach !!!!!
  Chyba że chcesz mieć wjazd ... masz od tego PW !!!!!
  Twój post z numerem GG musiałam zmazać częściowo ( dla twojego bezpieczeństwa)
   
  jachcetylkomiećswoje likes this.
 4. Witam
  Mam pytanie bo jestem początkującym i pierwszą przygodę w " rolnika" chciał bym zacząć jak najprościej . Czy nie ma sklepów które polecają już takie gotowe mieszanki ?
   
 5. karp

  karp Kumaty

 6. ZIELONA

  ZIELONA Administrator Administrator

 7. Al Bundy

  Al Bundy Expert

  Tak jak ZIELONA Ci napisała, na outa możesz pojechać po taniości i kupić np. tę Athenę. Robiłem na niej jedną uprawę i jak na tę cenę nie było źle.
  Jeżeli chcesz coś robić w warunkach "domowych" to jednak polecałbym Ci wydać tych kilka groszy więcej i wybrać coś z oferty sklepów specjalistycznych,
  chociażby tego: Gleby i podłoża | Flora & Fauna Specjalistyczny Sklep Ogrodniczy
   
 8. Faktycznie zapomniałem dodać że to ma być mieszanka do wewnątrz . Czyli na początku polecacie gotowca czy ktoś może ma jakąś sprawdzoną ziemię np. z OBi
   

nasiona marihuany, nasiona konopi