1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Jak zbudować growboxa

Dyskusja w dziale Budowa growboxa rozpoczęta przez diselryder w dniu 20.10.2011

 1. diselryder

  diselryder Geniusz

  Podstawy

  Zanim zbudujesz swój growroom i zaczniesz uprawę, powinieneś wiedzieć: Uprawa Indoor jest łatwa - przynajmniej jeżeli sam sobie nie będziesz jej utrudniał. Wszystko czego potrzebujesz, to growroom z dobrym oświetleniem oraz wentylacją.

  Nie ważne którą metodę wybierzesz - Hydro, w ziemi czy w coco - postępowanie według standardowych metod i praktyk da Ci idealny początek dla wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technik. Przed tworzeniem twojego indoor'a, wydajnego i najłatwiejszego jak to możliwe, PRZEMYŚL WSZYSTKO. Dobrze przemyślany i zbudowany growroom uczyni Twoje życie dużo łatwiejszym.

  Wybór odpowiedniego miejsca

  Prawie każde miejsce może zostać wykorzystane do stworzenia growrooma - zaczynając od kredensu, szafy, po cały pokój, garaż a nawet strych. Możesz także zbudować namiot czy zamkniętą komorę pod uprawę.

  Źródło prądu jest konieczne. Dla jednej czy dwóch lamp zwykłe gniazdko będzie wystarczające.

  Pamiętajmy także, o źródle wody. Przecież Twoje roślinki mogą czuć się spragnione smażąc się w promieniach tego światła. Nie polecamy używać deszczówki, gdyż w dzisiejszych czasach deszczówka zawiera mnóstwo elementów, które mogą zawierać grzyby, czy inne paskudztwa szkodzące naszej roślinie (To raczej w USA, chociaz katowice czy podobne rejony w polsce też pod to podpadają przyp mój).

  Światła i pompy mogą sprawiać kłopot swoim hałasem, musisz więc wziąć to pod uwagę. Należy uważać na sąsiadów, sypialnie itp.

  Nie wolno uprawiać na podłogach z materiału, takich jak dywan czy wykładzina. W tych mogą czaić się robale i bakterie. (Nie wspominając o smrodzie gnijącego dywanu jak przypadkowo się chlapnie nam wodą i zaczyna gnić - przyp. mój). Najlepiej usuń wykładzinę.

  Jeśli masz małe okno albo naturalne źródło światła w swojej przestrzeni uprawnej, powinienes je zasłonić. Ponieważ nie chcemy, aby jakiekolwiek światło wydostawało się z growrooma. No i oczywiście dlatego, że naturalne światło mogłoby wpłynąć na wzrost naszej rośliny. Z powodu kosztów prądu, wielu decyduje się na naświetlanie roślin w nocy (w polsce wtedy prąd jest tańszy - przyp mój), natomiast całkowita ciemność w trakcie dnia. KAŻDE NATURALNE ŚWIATŁO JEST W STANIE NAPSUĆ NASZEJ ROŚLINCE NERWÓW, co przyczynia się do utrudnienia jej wzrostu.

  Bardzo ważne - nie ważne jaką przestrzeń wybierzesz, będziesz musiał zapewnić roślinom dodatkową wentylację. Przeważnie używa się wiatraków. Małe wiatraczki są bardzo ciche, większe niestety robią trochę hałasu. Główna zasada - im więcej źródeł światła, tym wydajniejsza potrzebna nam jest wentylacja.

  Wiatraki przeważnie pracują 24 godziny na dobę, pamiętaj także aby użyć filtrów węglowych lub jonizatorów przy wiatrakach wyciągających powietrze z boxa. Wiatrak nie musi być w środku boxa, wystarczy ze będzie z nim w jakiś sensowny sposób podłączony.

  Aby zapobiec przegrzaniu, szczególnie w lecie spróbuj zrobić dość wysokiego box'a, chociaż takiego na 180cm. Jeżeli nie masz tyle miejsca, a temperatura Ci dokucza, pomyśl nad zmianą oświetlenia.

  Większość żarówek produkuje bardzo duże ilości światła, które nie jest dostatecznie wykorzystane. Zarazem nie chcemy aby wydostawało się ono poza naszego growrooma. Polecamy kilka różnych rozwiązań - całkowicie nieprzepuszczalne folie, poprzez mylar aby pomóc oświetlić roślinę, albo pokryć czymś odbijającym światło nasze ściany.

  Możliwe opcje:

  Przystosowanie całego pokoju

  W sumie, najlepiej dopasować przestrzeń uprawy do ilości naszego światła. Nie ma sensu używać 600W na 18m^2. Lepiej zebys zrobił boxa aby zatrzymać w nim światło, dla lepszego wzrostu rośliny i plonów.

  Jeżeli masz mały pokój i chcesz użyć całej przestrzeni, użyj 600 watowej żarówki na każde 2m^2. Pamiętaj także o tym, im więcej żarówek, typ większej potrzebujesz wentylacji ! Pamiętam że powietrze musi wchodzić tak samo jak i wychodzić z boxa, kilka dziur lub tłoczących wiatraków powinno załatwić sprawę. Wtłaczane powietrze powinno być wtłaczane np. z pokoju, a gorące najlepiej aby było wypuszczane na zewnątrz pokoju !

  Przystosowywanie małych pomieszczeń jak szafy, szafeczki i małe komórki.

  W tak małych boxach, staraj się aby było tak wysokie jak to możliwe. Chociaż 1,5 metra dla 250 watowej żarówki. Tak na prawdę potrzebujesz większej przestrzeni, zeby nie mieć problemów z temperaturą. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zastanów sie nad energooszczędnymi świetlówkami. Najlepiej to znajdz lepsze miejsce.

  W małych pomieszczeniach z 250, 400 lub 600 Watowymi żarówkami najlepiej użyć wiatraka który będzie wyciągał gorące powietrze z góry boxa i dziur wlotowych u samego dołu. Nadal jednak najlepszym wyborem zamiast dziur jest wiatrak wtłaczający powietrze do środka aby mieć dobry obieg powietrza. Pomoże to utrzymać idealną temperaturę. Gdy używasz wiatraków które wtłaczają powietrze do boxa, pamietaj aby wlotowe były mniejsze niż wylotowe.

  Gdy masz tylko jedna albo dwie świetlowki, dobre będzie powietrze prosto z pokoju. Twoje nagrzane zuzyte powietrze powinno byc wyprowadzone z pomieszczenia, albo chociaż jak najdalej od naszych roślin. Twoim celem jest to, aby powietrze nie wracało do boxa coraz bardziej podnosząc temperaturę w środku.

  Gotowe growboxy takie jak GroWell są bardzo popularne ze względu na to, że bardzo szybko można je złożyć, tworząc idealne miejsce dla uprawy, bez niepotrzebnych zmian w reszcie pomieszczenia. Są zrobione z wysokoodbijalnego światło tworzywa, czyli przekładając na nasze oczekiwania - zwiększenia plonów. Wiatraka używa się wtedy aby stworzyc idealny przeplyw powietrza przez boxa. Takie boxy zawierają w sobie wszystko co potrzebne: powierzchnie idealnie dobraną do dedykowanego światła, otoczenie - zaprojektowane z głową, praktyczne. Boxy te zrobione są z 35 milimetrowych kwadratowych plastików i łączników i mogą być bardzo łatwo montowane i rozmontowane wiele razy, w przeciwieństwie do drewnianych odpowiedników.

  Jeżeli juz zdecydujesz kupić gotowego Growboxa, nie zapomnij o:

  odpowiednim oświetleniu
  wyłączniku czasowym dla światła
  wentylacji.


  Wybór odpowiedniego oświetlenia


  Najczęstszym i najlepszym wyborem jest lampa HPS (high pressure sodium). Te możemy dostać w 4 podstawowych mocach:

  250 watów: Bardzo popularna na pierwszy raz wręcz idealna. Dla dość małych upraw, jak szafy czy małe komórki. Daje dość dobry plon.

  400 watów: Bardzo popularna, dobra dla wegetatywnego wzrostu ( tutaj jednak slyszalem ze dla weg MH sa lepsze. Przyp mój), małych growroomów lub troszkę większych, jednak z ograniczoną wysokością.

  600 watów: Najbardziej wydajna i najpopularniejsza żarówka. Daje optymalne i równomierne światło. Dobra dla przestrzeni 1,5m^2 lub większych.

  1000 Watów: Ekstremalnie mocne naświetlanie, dla powierzchni większych od 2,5m^2

  Jeżeli masz małą szafkę, 250 Watowa żarówka da Ci świetne wyniki od początku do końca. Chociaż najlepiej by było, aby miała ona wysokość MINIMUM 1,5 metra. Jezeli potrzebujesz małej przestrzeni aby uzyc jej dla wczesnego wegetatywnego wzrostu, wtedy użyj świetlówek. minimalna wysokość dla takiej uprawy to chociaż metr, możliwe ze troszkę więcej.

  Wentylacja


  Jak wcześniej wspomniałem, jest to klucz do sukcesu. Idealna wentylacja zalezy od wielu czynników, takich jak pomieszczenie w ktorym sie znajduje, wysokość, wielkosc itp. Ale przyjmijmy 30 wymian powietrza w boxie na godzinę za normę.


  Budowa Growboxa

  Zamknięty grow box (skrzynia do hodowli) umożliwi stworzenie środowiska i jego kontrolę. Możesz regulować ilość światła, wody, wiatru, powietrza, składników odżywczych i szkodników. Tutaj masz gotowe plany grow box'a o objętości 64 stóp sześciennych (1,8 metra sześciennego)

  Materiały potrzebne do budowy

  3 kawałki sklejki lub płyty wiórowej o wymiarach 4 stopy (1,21 metra) x 8 stóp (2,42 metra) i grubości 0,5 cala (1,27 cm), przecięte na pół aby uzyskać sześć kawałków o wymiarach 4 stopy (1,21 m) x 4 stopy (1,21 m).
  6 listew o szerokości 1,5 cala (3,8 cm), grubości 1,5 cala (3,8 cm) i długości 8 stóp (2,43 m)
  listwę o wymiarach 8 stóp (2,43m) długości, 0,75 cala (1,9 cm) szerokości, 1,5 cala (3,8 cm) grubości
  trochę drobnych wkrętów do drewna
  klej do drewna
  wentylatory, oświetlenie, szyba (zależy od projektu)

  Potrzebne narzędzia

  piła elektryczna
  wiertarka/wkrętarka
  różne narzędzia ręczne

  Kilka rzeczy do zapamiętania

  Sprawdzaj plany przed rozpoczęciem jakiejś pracy. Mierz dwa razy a tnij raz.
  Jeżeli używasz lampy łukowej (ang. HID), wybierz uniwersalną. Dwa razy sprawdź kierunek przepływu powietrza w wiatrakach
  Zawsze używaj okularów BHP
  Upewnij się że powietrze przy oświetleniu nie nagrzewa się za bardzo. Użyj wiatraczka jeżeli to konieczne
  To ty musisz się zdecydować jaki typ oświetlenia , wentylacji i materiału odbijającego światło wybierzesz
  W grow box'ie otwartym oświetlenie i roślinki są w tym samym przedziale. Wymaga to dziurki wentylacyjnej na górze w pobliżu oświetlenia i jednej z boku box'a. To najprostszy sposób, w którym całe powietrze wylatuje przez jeden wylot. Jednak należy uważać, aby roślinki nie urosły zbyt blisko żarówki. Przeważnie jednak wiedzą że jest za ciepło i się odwracają.
  W grow box'ie zamkniętym szyba oddziela przedział roślinek od przedziału oświetlenia. Pozwala to na oddzielną wentylację oświetlenia i roślinek, redukując ilość straconego ciepła. Jeżeli planujesz użyć lampy łukowej, potrzeba będzie trzech dziur. Dziura pośrodku (spójrz na rysunek) jest używana jako wylot powietrza z komory oświetlenia, inna jako wlot powietrza do komory oświetlenia a trzecia jako wylot powietrza z komory roślinek
  Jeżeli planujesz montaż zraszaczy lub hodowlę hydroponiczną, musisz zbudować grow box zamknięty, aby chronić żarówkę przed wodą. Jeżeli używasz świetlówki, o wiele lepszy będzie grow box otwarty, ponieważ lampa ta wytwarza mniej ciepła.
  Kiedy podłączasz elektrykę, sprawdź czy wszystkie połączenia są bezpieczne . Nawet w małą dziurę w izolacji może dostać się woda lub twój palec i jest problem. Skręcane złączki są dobrym pomysłem.
  Wiatraczek komputerowy jest najlepszy do wentylacji. Aby było prościej, znajdź wiatraczek o napięciu sieciowym. Postaraj się znaleźć jak najmocniejszy (ok. 20-40 Watów) i najwydajniejszy (150 stóp sześciennych powietrza na minutę – 4250 litrów powietrza na minutę). Natomiast wentylatory w kształcie koła dla chomika pozwala na lepszy przepływ powietrza, nawet jeżeli ma takie same parametry jak komputerowy. Staraj się zaplanować inne otwory dla wentylatorów wokół już używanych. Pozwoli ci to na modyfikację box'a przez zrobienie nowego otworu i załatanie starego.
  Wstaw wiatraczek wypychający powietrze z box'a i wiatraczek wpychający powietrze do tego przedziału. Sprawdzi to że zapachy z box'a nie wyjdą inną drogą jak wentylacją.

  Budowa

  Zbuduj dwie ściany boczne box'u. Sklej listwę 1,5 cala x 1,5 cala ze sklejką i wkręć wkręty od strony sklejki.
  [​IMG]


  Następnie zrób ścianę górną i dolną.
  [​IMG]

  Zetnij sklejkę do wymiarów pokazanych na rysunku, będzie to ścianka przednia i tylna.
  [​IMG]

  Następnie, ustaw pionowo ściany boczne i przymocuj ścianę górną. Gdy upewnisz się, że pasuje, przykręć ją wkrętami. Nie używaj kleju na wypadek gdybyś chciał ją później zdemontować.
  [​IMG]

  Przewróć box i przymocuj drugą stronę w ten sam sposób
  [​IMG]

  Przymocuj tylną ścianę i zamontuj drzwiczki. Możesz użyć zawiasów, lub zamki.
  [​IMG]

  Jest wielu producentów i rozmiarów lamp łukowych (ang. HID). Aby zbudować oddzielny przedział dla oświetlenia, musisz sam dopasować ramkę do lampy.
  [​IMG]

  Zbuduj ramkę, aby zamontować szybę.
  [​IMG]


  Uszczelnij szczeliny w grow box'ie używając silikonu lub uszczelek do drzwi. Środek możesz pomalować białą farbą lub obić folią.
  Zapewni to lepsze odbicie światła w całym grow box'ie. Jeżeli planujesz hodowlę hydroponiczną lub zraszacze, folia zapewni ochronę drewna przed wodą i wilgocią.
   
  tetrus1, wojdiox and DomiS like this.
 2. Kooksik

  Kooksik Guest

  Szkoda ze zdjecia wygasly bardzo dobry poradnik jednak bez fotek lipnie..
   
  erykziele12 and Andre0505 like this.
 3. Zielona Dama

  Zielona Dama Błyskotlwy

  Hej, jestem nowa, ale śledze wpisy od dawna i nasyneło mi sie mnóstwo pytań. Jestem na etapie zbierania materiałów do hodowlii indoor. Jest problem- nie mam możliwosci zmotania tych wszystkich odzywek, nawozów, itd.
  Materiały, które mam dostępne:
  -pomieszczenie, na początek box, lub komórka.
  -lampy led,
  -doniczki, ziemia,
  -mały wentylator,
  -folia aluminiowa do odbicia,
  -nawóz do pomidorów,
  Mam również dojście do wielu gatunków nasion, feminizowane. Mieszkam w Nl, wiec z tym nie ma problemu. Problem polega na tym, że jestem niedoświadczona i w zeszłym roku rzuciłam sie na głęboką wodę i spieprzyłam wszystko (bez boxa, bez niczego w sumie).
  I teraz PYTANIE. Czy mając to, co mam moja hodowla się powiedzie? Chcę zasadzić 3 drzewka. (Jedno outdoor, ale to nie teraz).
  Jakieś porady? Za co się zabrać?
  Moje podstawowe pytania:
  - Czy to prawda, że ziemia powinna zawierac 1 część kamieni, 1 część piasku i 2 czesci ziemi?
  - Jak często nawozić?
  - Jak często podlewać?
  - Jaka temperatura ma być w boxie?
  - Czy zwykłe ledówki na pasku są ok?
  - Czy dać switała tylko na suficie, czy na bokach też?
  - Czy dwa otwory wentylacyjne wystarczą po bokach czy zrobić dodatkowy w podstawie i suficie?
  - Czy box może być z kartonu?
  - Jaką wodą podlewac?
  - I o co chodzi z trenowaniem oraz naginaniem rośliny?
  Wszystko co będzie pomocne piszcie, prosze tylko, byście pisali prostym jezyiem, żebym zrozumiala :szok:
  Jak mi sięnie uda, to pies pogrzebany. ;dobranoc:
   
 4. Al Bundy

  Al Bundy Expert

  Najpierw napisałaś, że śledzisz wpisy od dawna, a zaraz potem wysypałaś z pudełka stos pytań przeczących temu stwierdzeniu. Jest tu wiele osób gotowych pomagać, podpowiadać i podsuwać pewne rozwiązania, ale naprawdę wypadałoby na początek chociaż chwilę poświęcić na dowiedzenie sie czegokolwiek z tego co już na tym forum napisano ;d Pozdrawiam.
   
 5. BobBudowniczy

  BobBudowniczy Wiedza nadprzyrodzona

  -Kamieni? :o woot?
  -jak roślina będzie miaął braki
  -jak będzie miała sucho
  -20-30*
  -co to są ledówki na pasku?
  -na suficie chyba że jakiegoś verticala robisz czy kij wie co ale wątpię
  -dobrze rozmieszczone wystarcza
  -widziaęłm takowe ale bałbym się o ewentualne zwarcie i spłonięcie calej chałupy
  -ph około 6,5
  -poczytaj na forum to temat rzeka
   
 6. Al Bundy

  Al Bundy Expert

 7. skurwiel#

  skurwiel# Stary wyjadacz

  Bob daj ludziom trochę poczytać. Wiem ze nie dawno zacząłes swą przygodę ale chyba trochę czytałeś najpierw. Led na pasku to te na taśmie co się używa do oświetlania np. Sufitu.
   
 8. Zielona Dama

  Zielona Dama Błyskotlwy

  Te rzeczy, które napisałam są różne w róznych postach. Chcę uzyskać jedną, spójną odpowiedz. Tak jak z tym piaskiem na przykład. Przeczytałam by dorzucic kamieni, ktoś inny napisał, że w żadnym wypadku. Wentylacja po bokach- ktoś pisze, że tylko po bokach i co pięc minut cyrkulacja powietrza, a ktoś inny pisze, że musi być w podstawie i suficie.

  --- Dodano ---

  W takim razie mogę użyć te ledy na taśmie? Powiem Wam szczerze, że nowej osobie naprawdę ciężko się odnależć na takim forum, nazwy są profesjonalne, dużo podzielonych zdań i stąd moje pytania- nie trzeba od razu hejtować :szok: w końcu zielone ma łączyć :cwaniak:
   
 9. skurwiel#

  skurwiel# Stary wyjadacz

  Nie możesz ich użyć. Nadają się tylko do podświetlenia sufitu;]
  Ma łączyć i owszem ale nie zwalnia z czytania ;]
  Czytaj dział początkujący. Jest mnóstwo informacji potrzebnych do startu. I czytelnie opisanych.
   
 10. Witam mam pytanie czy duży wiatr w boxie będzie dobry czy zły ddla roslinek. I 2 przez ten nasilony wiatr spada wilgotność
   
 11. Misticzek

  Misticzek Autorytet

  Wiatraki mieszające sprzyjają roślinkom.
   

nasiona marihuany, nasiona konopi