Growboxy, namioty uprawne - nasze set'upy :)

przezorny 18.11.2015

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
 1. przezorny

  przezorny Kumaty

  Witam wszystkich!

  Nie wiem, czy można umieszczać jeszcze, czy też już nie, mam nadzieje, że tak, abym się na darmo nie produkował.

  Czytając nagłówek tego konkursu, zajrzałem i się zainteresowałem. Przeedukowawszy cały post uświadomiłem sobie, że jest on dla mnie. Chodzi o to, że moja osoba (aby zbytnio siebie nie opisywać) jest ukształowana w bardzo ograniczonej zdolności majsterkowej i wszelkie zbliżone dziedziny z nią związane. Jednym słowem, dużym wyzwaniem jest dla mnie wymiana opony w samochodzie a co mówić o złożeniu boksu, do uprawy pomidorów. Jednak się podjąłem i udało mi się z pomocą techniczną innych kolegów internetowych go zmontować, co uważam sam sobie za duże osiągnięcie. Obawy jakie towarzyszyły mi przy złożeniu tego boksu, były dość duże, tym bardziej, że po drodze napotkałem na wiele trudności (szczególnie jeżeli samemu się składa ścianki nie posiadając jakich kolwiek podstaw technicznych), ale udało się zrealizować projekt i to jest najważniejsze. Ale do rzeczy. Co zrobiłem moje.

  Przechodząc do meritum sprawy, opiszę budowę mojego grow boxa, który stoi w miejscu, gdzie wilgotność oddziałowywuje mocno na konstrukcje. Szczególnie wtedy gdy się go nie używa w moim przypadku, miesiące od kwietnia do września. Czyli wtedy gdy lampa nie chodzi i nie następuje do ogrzewania pomieszczenia gdzie miesci się boks.

  Matriał z jakiego został zbity box to płyta osb bodajże 10mm. Płyty przymocowane do siebie są krętami o różnych długościach. I tutaj sugeruje zakupić różne grubości i długości, bo na pewno się przydadzą. do tego warto nabyć tak jak w moim przypadku dodatkowe sznurki z zamontowanymi od razu haczykami aby zaczepić filtr, wentylator, wiatrak mieszający czy co innego sobie można wymyśleć. Do płyt osb należy doliczyć kantówkę 4 x 4, oraz zwykłe metalowe kątowe wsporniki, przydadzą się. Rysunku technicznego nie opisze bo się na tym nie znam. W każdym bądź razie wymiary mojego boks to 125x125x160 w centymetrach. U mnie tylko takie wymiary mogły zostać zastosowane, głównie przez wysokość.

  Można postawić pytanie skoro jestem nieogarnięty w majsterkowaniu dlaczego nie kupiłem gotowego boksa. Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest jedna. Kwestie finansowe. Jednak jak by nie było w przypadku boksa o takich wymiarach, należy liczyć się z wydatkiem około 2000 tyś., zł. A to i tak po najmniejszej lini oporu. Kupując normalnie w sklepach, domyślam się, że aby skompletować wyposarzenie z mojej szklarni można, by było przygotować się na wyższe koszty.

  Płyta OSB to chyba kosztowała z kantówkami około 300 zł., z jakąś częścią wkrętów.
  Farba do wymalowania boksa wyniosła około 30 zł. Farba biała matowa - takie otrzymałem wskazówki. Wyszedłem z założenia, że lepiej pomalować niż kupować folie mylar czy jakieś inne opcję, gdyż malowanie okazało się najprostsze.
  Wiadoma sprawa, montując boksa, musicie zaopatrzeć się w jakieś zawiasy aby, można była jakoś drzwiczki otwierać ;)

  Jeżeli chodzi o otwory w boksie(mam na myśli wlotowe powiterza), to ja mam zrobionych 6 o średnicy 125 mm. Taką znajomy dostarczył mi tarczę. U mnie jest na każdej ściance po dwa, oprócz drzwi wejściowych. Po za tym, jeszcze jeden otwór umieściłem w górnej części na doprowadzenie kabli. Dziury zasłoniłem dodatkowo siatką materiałową, aby żadne owadziki nie przechodziły. Wentylator wyciąga powietrze, ciśnienie robi swoje, więc wszystko wraca do normy :).

  Jeżeli chodzi, o wyposarzenie wnętrza. To ja mam osobiscie zestaw zakupiony od jednego człowieka, który sprzedał mi dwa wentylatory 365 m3/h - używam tylko jednego wyciągającego, odbłyśnik dwie żarówki, zasilacz 600 hps. Kable, kupiłem stosunkowo mocne - sam tego nie podłączałem, dałem do elektryka i mi to wszystko pozłączał. Jako, że drugi sezon choduje pomidorki, musiałem w obecnym sezonie przemiejscowić położenie lampy jest to byc może trochę kłopotliwe, jeżeli chodzi o zaglądanie do boksa, ale ja się już przyzwyczaiłem i mi zwisający kabel nie przeszkadza, a zaznaczę, że podczas ostatniej uprawy, coś się robiło w kostce w lampie przy odbłyśniku, tzn. zauważyłem topniejącą kostkę. Więc zostałem zmuszony tak umiejscowić wszelkie złącza kabelków, aby były widoczne gołym okiem i nie daj Boże tworzyły jakiekolwiek zagrozenie. Dodatkowo razem z wentylatorem i lampą był filtr węglowy do wiatraka 365 m/3. W tym momencie zaznaczę, że w moim przypadku, należy się zaopatrzeć w dobry węgiel o wyskoim CTC powyżej 75%, im więcej tym lepiej. Ale z tego co zauważyłem, to mi osobiście ciężko czasami opanować zapach, który może być zdradliwy. Ale domyślm się, że w moim przypadku gdy boks nie jest maksymalnie szczelny, poprostu zapach może się wydobywać z dziur wlotowych powietrza, bądź poprostu z nieszczelnych dobrze drzwiczek wejściowych. Co mogę podpowiedzieć w wyeliminowaniu, zbędnego hałasu warto się zaopatrzeć w rurę giętą wyciszającą, dostępną ogólnie w odpowiednich sklepach. Mi osobiście znacznie wyciszyło wydobywające się z wentylatora powietrze, trochę miejsca zajmuję, ale w moim przypadku to nie jest aż takie ważne. Warto zwrócić uwagę na miejsce, ale i na montaż wentylatora i filtra. Pierwotnie można zauważyć jak został umieszczony. Podczas drugiej uprawy przeniosłem go w inną pozycję. Mianowicie bezpośrednio do otworu wyciągającego powietrze. Po pierwsze powietrze nie ma trudności z wylotem na skrętach rury powodując dodatkowy szum, po drugie w tym miejscu gdzie był filtr i wentylator zamierzam umieścić jeszcze jeden wiatrak mieszający. W przypadku montażu wentylatora do ścian bocznych czy sufitu, lepiej stosować mocne sznurki, które naprawdę wyciszają jego pracę, a tym samym nie powodują drgań boksa i dodatkowych dzwięków. Za te urządenia zapłaciłem około 600 zł.

  Warto nadmienić nad moim autorskim pomyśle, który według mnie zdaje egzamin doskonale. Mianowiście myślę tutaj o umieszczeniu zasilacza na półce wiszącej. Była konieczna, gdyż na ziemi istnieje niebezpieczeństwo zalania a na zewnątrz zbyt duża wilgotność mogła by uszkodzić zasilacz. Wobec powyższego wymyśliłem pułkę. A jaką zobaczycie na zdjęciach. Na górze zasilacz sobie leży i ma dobrą temperaturę pracy.

  Jeżeli chodzi o mój przypadek to warto dokupić jeszcze takie proste zamki do zamykania drzwi. Ale tu wydaje mi się inwencja twórcza jest nieograniczona.

  Warto się zaopatrzeć w termometry, programatory czasowe najlepiej cyfrowe - te się bardziej sprawdzają, jak masz częstsze krótkookresowe ograniczenia w dostawie prądu. W analogowych nie ma prądu odliczanie czasu staje i burzy określony przez Was plan uprawy. Termometry u mnie są wewnątrz i na zewnątrz, celem pomiaru temeratury i wilgotności tak wewnątrz jak i zewnątrz. W pomieszczeniach o większej wilgotności warto znać takie wartości. Tutaj koszty około 200 zł. w sumie.

  Oczywiście w pierwotnej fazie wzrostu rośliny wskazany jest nawilżacz. Koszt 100 zł.

  Nieodłączny powinien być również wiatrak mieszający. Ja obecnie mam jeden, lecz po tym jak w tamtym roku gdy na podwórzu było już cieplej a tym samym i w boksie temperatura wyższa, to i się pojawiła pleśń. Wobec tego warto o tym pamiętać najlepiej myślę zastosować dwa oddzielne, aby mieszały powietrze w dzień ale i w nocy też, by chronic kwiatostany przed niedobrą pleśnią. Koszt wiatraka 40 zł.

  Byłbym zapomniał o grzejniku, którego podczas większych mrozów używałem. Koszt około 50 zł.

  Do uprawy pomidorków polecam Bio Bizz Zestaw Startowy. Koszt około 180 zł. Nie trzeba mierzyć PH. To wiele ułatwia.

  Zaznacze, że przed drugim sezonem odgrzybiłem cały boks od środka i pomalowałem go jeszcze raz dwoma warstwami farby matowej.

  Myślę, że to by było na tyle co mogę napisać o konstrukcji mojego boksu. W razie pytań jestem do dyspozycji.

  W załącznikach zdjęcia boksu z roślinkami i bez roślinek oraz ostatnie z mojej uprawy.

  Za błędy wybaczcie :rastaman:
   
 2. Crash_Kush

  Crash_Kush Tuptuś

  Witam,
  Poniżej przedstawię jak powstał mój mały ogródek.

  Mały boks to i dosyć krótka prezentacja ale kto wie może kiedyś komuś we Wrzechświecie okaże się pomocna.

  1. Po pierwsze konstrukcja.
  Po pierwszej przygodzie w kartonie wiedziałem czego szukać i na jakie wymiary mogę sobie pozwolić. Nie po zostało nic innego jak odszukać na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych odpowiedniej opcji.
  I oto trafiła się ładniejsza szafka o wymiarach zewnętrznych 75cmx49cmx45cm:
  Fabrycznie szuflada u góry, poniżej komora przedzielona półką.
  Wewnętrzne wymiary to 70cmx45cmx40cm. Także powierzchnia użytkowa boksa wynosi 0.18 m2.
  Lica szuflady i drzwiczek zostały sklejone klejem montażowym.

  Btw. Zapierdalałem z nią w formie złożonej przez pół miasta ;D

  fot. nr 1 Brama i jej strażńik.

  [​IMG]

  2. Otwory
  Dalej konieczna było rozstawienie otworów na wentylatory. Wlotową dziurę zlokalizowałem w bocznej ścianie na wysokości ok. 20 cm od dna do dołu otworu.
  Wylot wylądował na tylnej ściance 10 cm od ściany bocznej i 3 cm od 'dachu' szafki.
  Wycięcia zostały wykonane wyrzynarką.

  3. Ściany wewnętrzne
  Kolejnym krokiem był wybór pokrycia ścian warstwą refleksyjną. Tutaj padło na białą matową farbę - obecnie jest 5 warstw. Pierwotnie poszły 3 i przed nowym projektem nałożyłem kolejne dwie bo wystąpiły pożółknięcia.

  fot. nr 2 i 3 Box przy włączonych/wyłączonych ledach.

  [​IMG]
  [​IMG]

  4. Wentylacja

  Wentylacja jaką zastosowałem to 3x 80mm wentylatory komputerowe. Na oba z otworów oraz jeden mieszający wewnątrz zamontowany na stelażu przymocowanym do ściany boksa(fot.), daje to możliwość zmiany kąta. Wiatraki zasilane są zestawem zasilaczy który posiadam i w zależności od zapotrzebowania je zmieniam. Obecnie są to 5V/800mA wlot, 6V/800mA wylot, 3.5V/350mA mieszający.

  fot. nr 4 i 5 Wentylator wlotowy środek i z zewnątrz.
  [​IMG]
  [​IMG]

  fot. nr 5 Wentylator wylotowy z zewnątrz.
  [​IMG]

  fot. nr 6 Wentylator mieszający.
  [​IMG]

  5. Neutralizacja zapachu

  Jeśli chodzi o sposób filtrowania zapachu to ograniczam się jedynie do maty węglowej, którą w prowizoryczny sposób montuje na wylocie oraz jako uszczelnienie do drzwiczek boksa - sprawdziłem tą metodę przy poprzednim grow i przy świeżej macie potrafiłem zniwelować zapach prawie do zera. Mata w tym wypadku pełni jeszcze inną bardzo ważną funckję - uszczelnia też przed wydostawaniem się światła. Obecnie mam drugiego boksa bez jakichkolwiek zabezpieczeń toteż, stosuję inny środek - maskujący w postaci odświeżacza. Oczywiście mimo to zapach merry jest wyczuwalny w mieszkaniu ale w moim przypadku nie gra to znaczącej roli.

  fot. nr 7 Mata na taśme przy wylocie.
  [​IMG]

  fot. nr 8 i 9 Maty uszczelniające na drzwiach.

  [​IMG][​IMG]

  fot. nr 9 Odświeżacz powietrza AirWick.
  [​IMG]

  6. Oświetlenie
  Do tego boksa zamontowałem panel LED firmy Plantophonics pracujący w dwóch trybach 23W dla fazy wzrostu i 32W dla kwitnienia. Panel oparty jest na diodach OSRAM.

  fot. nr 10 Panel LED 23W/32W Plantophonics.
  [​IMG]

  fot. nr 11 Druty regulujące pozycję panelu.
  [​IMG]

  7. Nawilżanie

  W fazie wegetacyjnej doraźnie stosuję nawilżanie 5-litrowym ultradźwiękowym nawilżaczem, który podaje parę na wlotowy wentylator. Zakupiony jako używany na jednym z portali ogłoszeniowych za 50 zł.

  fot. nr 12 Nawilżacz 5l firmy Boneco.

  [​IMG]

  8. Kontrola warunków

  Do pomiaru panujących warunków stosuję analogowy termometr&higrometr taki czerwony najprostszy. Nie ukrywam, że nie jest to największy problem przy korzystaniu z panelu LED ale wiadomo kontrola musi być.

  9. Donice
  Następnie przyszedł czas na wybór ilości podopiecznych w naszym grajdołku. Póki co są to dwie panny w przystosowanych do bycia doniczką pojemnikach o pojemności ok. 9,5l. Donice mają porobione otwory od spodu i po bokach ponadto są wyłożone tkaniną ogrodniczą.
  Jednak juz znalazłem odpowiednie doniczki o pojemności ok 4,5 l które wypróbuję przy następnej okazji. Przy takiej wielkości na spokojnie można zmieścić 4 takie donice.

  10. Osprzęt treningowy
  Na wyposażeniu tego boksa jest jeszcze jeden element który ze względu na wykorzystanie pewnych części i samego wymiaru nie sposób pominąć. Do treningu typu ekran zieleni - SCROG zmontowałem siatkę na szkielecie z palików z podstawą z półki która dzieliła dolną komorę - dlatego też idealna na wymiar i jest integralną częścią tego boksa. Siatkę uplotłem z drutu ogrodniczego. Całość trzymają gwoździe i klej monterski. Dzięki dopasowaniu i wykorzystaniu takiej konstrukcji można wyciągać donice co ułatwia dostęp do roślin.

  fot. nr 13 i 14 siatka do SCROG z możliwością wyciągania z growboxa.
  [​IMG][​IMG]

  Wszystko mam podpięte do elektronicznego programatora.

  fot. nr 15 programator czasowy elektroniczny.
  [​IMG]


  Jeśli chodzi o koszta to nie ma co ukrywać, że największą inwestycją w tym kierunku był panel LED który kosztował mnie w czasie jego kupna jakieś 450 zł.
  Po za tym szafka, 80zł, farba 15 zł, nawilżacz 50 zł, wentylatory 20 zł, pojemniki 30 zł, mata węglowa 15 zł, programator 30 zł, klej montażowy 10 zł, zasilacze 3 za 5 zł na targu.
  Szafek można nawet za darmo szukać, ja nie ukrywam, że zależało mi żeby się komponowała z umeblowaniem w pokoju :)
  Biorąc pod uwagę, że można zastąpić oświetlenie LEDowe np. 3x32W CFL koszt ok 100 zł to można się zamknąć nawet w 350 zł za koszt samego boksa*, a oczywiście większość z tych rzeczy posłuży dłużej niż jedną uprawę.
  Reszta to już koszty uprawy o których wysokości każdy sam decyduje indywidualnie. Można kupić płyn helliga za 10 zł albo i phmetr elektroniczny za 500 zł.
  Ja osobiście korzystam z bardziej ekonomicznych opcji i chwalę sobie elektroniczny pomiar PH wody przy użyciu urządzenia żółtego powszechnie dostęnego za około 50 zł + płyn helliga jak kontrola i pomiar kwasowości ziemi.
  *(ceny podane w poście są szacunkowym kosztem poniesionym i w zależności od wielu zmiennych czynników mogą ulec zmianie)

  Poniżej FR przeprowadzone w powyższym boksie:
  https://forum.nasionakonopi.pl/341,...ssion-x1-white-dwarf-af-x1-3x-32w-0-18m2.html
  https://forum.nasionakonopi.pl/341,...t-lemon-haze-outdoors-23w-32w-led-0-18m2.html
  https://forum.nasionakonopi.pl/314,...x1-wmxwm-af-x2-cfl-68w-0-10m2.html#post327941

  Pozdrawiam! :piona:
  :D:
   
  • Lubie to x 2
 3. ŚmiejącaSięTwarz

  ŚmiejącaSięTwarz Banned Zbanowany

  moj box a tak to wyglada

  WIDZE, ŻE ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY A ZACZĘŁA SIĘ PRAWDZIWA RYWALIZACJA TAKŻE ŻEBY PODWOIĆ SZANSĘ NA WYGRANĄ CHOĆBY TRZECIEGO MIEJSCA:) ZMUSZONY JESTEM ZGŁOSIĆ SWÓJ DRUGI PROJEKT
  WYMAGA MAŁYCH POPRAWEK I UDOSKONALEŃ ALE PRAWDZIWE DZIEŁA WYMAGAJĄ POŚWIĘCENIA NO I RODZĄ SIĘ W BÓLU I CIERPIENIU (UKŁON W STRONĘ SĄSIADÓW):)

  PORADNIK ODPUSZCZAM BO ZA DUŻO RÓŻNYCH ZALEŻNOŚCI ZEWNĘTRZNYCH- ZAWSZE CHĘTNIE POMOGĘ NA BIEŻĄCO

  krótko z czego co i jak:
  wymiary: miały być wewnątrz 50x60 wys 170 a wyszło mi przez pomyłke 60x48 (dlatego będę poprawiał drzwi- kwadratowe 11stki nie wchodzą tak jak powinny)

  • obudowa: płyta 18mm biała laminowana- docinana już w markecie( poza drzwiami je sam ciąłem)- uznałem, że wydanie 15pln łącznie na pocięcie będzie lepsze niż zajebanie całego mieszkania wiórami z piły tarczowej)- nie ze względu na równość
  • drzwi: z tej samej płyty- nie mogłem cieńszej na szybko znaleźć ale będę je poprawiał bo za wąskie wyszły( równe 25cm także donice 11L na styk) -zamontowane na zwykłym profilu tzw Ceowniku i kółko na dziale metalowym znalazłem idealnej szerokości co profil (zamiast 100pln za najtańszy system drzwi przesuwanych- 7pln profil i 4x 5pln za kółka)- troche zabawy ze spasowaniem, zrobieniem frezów pod śruby ale, że miałem sporo czasu
  • środek: folia Diamond 100% Lightite 3 wartswowa- srebrna ale będzie zmieniona na nową- teraz dam białą tej samej firmy; na drzwiach folia Mylar z dużej szafy, na rzepy zamykana- rzep na nicie przyczepiony
  • oświetlenie: HPS 150W osram navt żarówka ze zwiększoną mocą plus własnej roboty odbłyśnik zamknięty( zrobiony z pozostałości po ala wingu i szyba od starego stolika- cięta nożem Lux za 5pln-tragedia)
  • wentylacja- wyciag- ścienny Silent 100 (ni cholery nie mogę znaleźć jego metrażu m3 ale jest cichy i daje rade) przerobiony na kanałowy(dokleiłem na silikon do frontu jakąś przejściówkę/redukcje od wentylacji) + filtr eco fi 100, mieszające: 1x 140mm Zephyr, 1x140mm Silentum Pc i taki śmieszny ostatnio nabyty za 4pln usb ale zrobiony pod zasilacz- naprawdę zapieprza jak szalony( pewnie z tydzień podziała), jeden z tych pc wiatraczków służy troche za wyciąg ciepła z lampy- daje to dokładnie 1,5stC mniej:)wlot pasywny,
  Reasumując box wg mnie fajnie mi się wpasował w obecne meble, które nie są moje. Drzwi sa zamykane na klucz, nie lada zabawa była z wycięciem tej szczeliny pod skobelek z zamka ale wyszło-nie idealnie bo centrymetr się uchylą ale nic nie widać wtedy( to jakby komuś zachciało się zajrzeć pod moją nie obecność):oczy::oczy::oczy::pala::pala::pala:. Z temperaturą, świeżym powietrzem nie ma problemów- ładnie się spisuje-26-28/50%. Muszę tylko te drzwi pomniejszyć aby otwór był o parę cm szerszy i tę drugą połówkę uchylną bo nie wiem jak krzaki wyciągne jak zarosną:). Dodatkowo zamontowałem zamki walizkowe po 3-4pln- bardzo fajnie domykają i uszczelniają box. Chyba tyle:peace::peace::peace:
  ps mogę dodać, że nie jest to ostatni mój projekt także następny "gracz" niech się zastanowi czy warto:cwaniak::cwaniak::cwaniak::D:Dhahahaha
  ogólny
  View attachment 60286
  View attachment 60285
  View attachment 60287
  View attachment 60297

  wentylacja
  View attachment 60290
  View attachment 60293
  View attachment 60288
  View attachment 60299
  View attachment 60291 tam w rogu po prawej jest wlot pasywny fi120mm oklejony czarną watoliną

  oświetlenie i odbłyśnik

  View attachment 60298
  View attachment 60289
  View attachment 60294

  takie tam
  View attachment 60296
  View attachment 60295
  View attachment 60292

  to tak szczelina pod zamek(widać podejścia)
  View attachment 60300
   
 4. mattiv

  mattiv Błyskotlwy

  Box o wymiarach 45x 45x140cm, wykonany z płyt mdf laminowanych (18mm), poczatkowo wyłozony mylarem, aktualnie biała folia. Oświetlenie 2xLed PP 23/32w. Nawilzacz, rzadko używany - Zelmer 5l. Wentylacja - wlot pasywny (mata filtracyjna), wylot Noctua 140mm, do tego filtr weglowy ECO fi125mm 240-360m3/h, mieszajace 2x 120mm Silent Wings, wszystko podpiete pod 4 kanałowy regulator obrotów (2.5A). Priorytetem była cisza i zero zapachu;]
   
 5. THCLORD

  THCLORD Użytkownik

  konkurs

  To i ja cos od siebie dodam
  Ostatnio zameczylem czesc roślin panujacymy warunkami w moim poprzednim miejscu uprawy wiec postanowiłem postawić nowe pomieszczenie a ze to akurat się ladnie zgralo z konkursem to bardzo fajnie może cos się uda wygrac fakt nie ma w tym nic rewolucyjnego ale wydaje mi się ze jest spoko a wiec tak pomieszczenie sklada się z 3 boxow do uprawy po około 1,5 m2 i korytarza powiedzmy socjalnego
  Tutaj jest fotka z wejścia
  [​IMG]
  Nastepnie dodam mój generator co2 i urządzenie do dogrzewania w fazie ciemni pospolity smieciuch

  [​IMG]

  Teraz moje siatki do suszenia sa słitaśne ale co najważniejsze po 5 złotych sztuka

  [​IMG]

  Teraz zestaw nawozow

  [​IMG]

  [​IMG]

  I kilka innych gratów potrzebnych do wszystkiego i polowań na szkodniki

  [​IMG]

  Wnetrze jednego z boxow fakt rosliny w stanie agonalnym ale już im dużo nie brakuje na dole jeszcze w całym pomieszczeniu brakuje wylewki ale w boxach dalem 15 styropianu plus folia i tez jest ok

  [​IMG]

  jak widać wentylator mieszający jeszcze nie ma sojego miejsca ale niedługo będzie wszystko usprawniane

  [​IMG]

  a tu jeden z odblysnikow mojej roboty

  [​IMG]


  tak wygladaja wyloty ciepla z boxow kwitnących

  [​IMG]


  teraz czas na 2 boxa kwitnące praktycznie kopia z tym ze rosliny w troche lepszym stanie

  [​IMG]

  [​IMG]

  oczywiście odblysnik tez własnej roboty

  [​IMG]


  a tutaj już mój weg / klon / matczyny box


  [​IMG]

  wszystko ladnie pięknie pod bezpiecznikami można przy elektryce dlubac spokojnie

  [​IMG]

  Beda jeszcze dodawane usprawnienia do pomieszczenia z tym ze na razie nie ma na to czasu wiec dodaje tak jak jest musze zrobić jeszcze filtr wyciągowy i zrobić wyciag z pomieszczenia naszczescie aktualne rosliny prawie nie pachna wiec jest spokoj czeka mnie jeszcze wylewka w calosci i chyba na dwc się będę przerzucal jak tylko skompletuje wszystko do tego na szczycie tego regalika ma być klonownik nad nim jedna podwojna lampa jazeniowa wiec powinno być calkiem spoko


  Zapomnialem kartki z nick :P

  [​IMG]
   
 6. MaTTek

  MaTTek Kumaty

  Projekt #3

  To i jak spróbuję. A nóż, widelec może się uda:) Zgłaszam swój projekt. Zacznę od strony technicznej

  [FONT=&quot]Growroom: [/FONT]

  • [FONT=&quot] 2m x 2,5m = 5m2 h: 2,2m, pomalowany na biały mat[/FONT]

  [FONT=&quot] Oświetlenie:[/FONT]

  • [FONT=&quot]2 x HPS 1000W + odbłyśniki [/FONT][FONT=&quot]The Orginal Adjust-A-Wing LARGE miro9, żarówki Sunmaster 1000W DUAL[/FONT]

  [FONT=&quot] Zasilanie: [/FONT]

  • [FONT=&quot]2 x zasilacz NXE Lumatek SUPER LUMEN 1000W[/FONT]

  [FONT=&quot] Wentylacja:[/FONT]

  • [FONT=&quot] wlot: Prima Klima 800m3[/FONT]
  • [FONT=&quot] wylot: [/FONT][FONT=&quot]TD SILENT 1000/fi200mm 800-1100m3/h[/FONT]
  • [FONT=&quot][FONT=&quot]wentyl[FONT=&quot]ator mieszający[FONT=&quot], zwy[FONT=&quot]kły [FONT=&quot]pokojowy, powieszony na haku[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   [/FONT]
  [FONT=&quot] [FONT=&quot]W[/FONT]entylatory podłączone do cyfrowego regulatora temperatury[/FONT]


  [FONT=&quot] Nawilżanie:[/FONT]

  • [FONT=&quot] Nawilżacz powietrza Ventilution 3membranowy[/FONT]

  [FONT=&quot] Filtr: [/FONT]

  • [FONT=&quot]OdorSok 900 do 1500m3/h[/FONT]
  [FONT=&quot] Doniczki: [/FONT][FONT=&quot]
  [/FONT]

  • [FONT=&quot]Doniczki 8,5 litrowe, wszystkie sprzężone ze sobą i zbiornikiem 400litrowym na mieszankę, systemem AutoPot. Ziemia uniwersalna wymieszana w proporcjach 50/50 z keramzytem. [/FONT]


  [FONT=&quot]Na początku chciałbym pokazać co [FONT=&quot]znajduję się poza pomieszczeniem uprawowym ale jest potrzebne [FONT=&quot]aby to wszystko jako ta[FONT=&quot]ko hulało[FONT=&quot]. [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Zbiornik 400L na mieszkankę, podniesiony na wysokość ok. 50cm na uciętej europalecie. Dodatkowo na paletę położyłem i przykręciłem laminat aby w podłodze nie było szczelin. Wolałem żeby dno zbiornika leżało na równej powieżchni. Przed zimą planuję go jeszcze ocieplić styropianem albo wełną mineralną. Objechałem jeszcze silikonem zawór, żeby nie było niespodzianek z cieknącą wodą. Musiałem jeszcze przenieść podziałkę z przodu zbiornika w widoczne miejsce. Główny przewód od zbiornika przechodzi przez dziurę w ścianie bezpośrednio do groowrom'u.

  [​IMG]

  Wentylator wtłaczający, przy obecnej pogodzie prawie wogóle nie chodzi. Działa raczej jako wlot pasywny. Niestety mocowanie jest z drugiej strony i musiałem go przylepić na piance montażowej:)

  [​IMG]

  Szafka na nawozy i przyrządy

  [​IMG]

  Stacja pogodowa z czujnikiem zewnętrznym. Aż się zdziwiłem że pobiera dane z groowromu. Proszę nie zwracać uwagi na te brednie co pokazuje, ponieważ w czujniku są słabe baterie i świruje. Jutro wymienię baterię i będzie git.

  [​IMG]

  Umieszczę tutaj też propagator, co prawda już jest wyłączony i nie działa ale bez niego nie było by roślin w groowroomie.

  OK to teraz czas na groowroom. Sprzętu i pomieszczenie można już było zobaczcyć w mojej FR także postaram się wybrać takie zdjęcia, żeby sie nie powtarzały

  [​IMG]

  Świeżo po malowaniu jeszcze bez płytek

  [​IMG]

  Instalacja lamp i zasilaczy. Na fotce zatkana dziura na wylot. Nie przemyślałem położenia i musiałem zamurować i wykłuć nową na wprost wentylatora.

  [​IMG] [​IMG]

  Testy lamp

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Do podłączenia doniczek użyłem zwykłego ogrodowego węża. Wydawał mi się bardziej odpowiedni niż ten co daje producent, ponieważ jest elastyczny. Dodatkowo doniczki umiesciłem na styropianie żeby "nie ciągneło" od podłogi. Styropian jest widoczny na późniejszych zdjęciach.

  [​IMG]

  W pomieszczeniu zainstalowałem jeszcze dwie lampy. Włączam je najczęściej gdy doglądam roślinki i robię foty. Oczywiście najczęściej przed włączeniem HPSów co by roślin za bardzo nie stresować. Prawie wszystkie przewody ukryłem w kanałach elektrycznych.

  [​IMG]

  Filtr + silnik połączony duct tape'm. Wylot także obpiankowano pianką montażową.

  [​IMG]

  Komputer sterujący wentylatorami umieściłem na ścianie, zaraz przy wejściu.

  [​IMG]

  Lampy powiesiłem na łańcuchach. Łańcuchy zaś zamocowałem na hakach, które są wkręcone w wkręty ślimakowe.

  [​IMG]

  W chłodniejsze dni włączam farelke. Nie chodzi cały czas, podłączona jest do zaprogramowanej czasówki.

  [​IMG] [​IMG]

  Przyrządy pomiarowe: termometr cyfrowy z higrometrem i termometr analogowy:)

  [​IMG]

  W zielonym pojemniku włożony jest nawilżacz 3 membranowy. Nawilżacz startuje razem z lampami


  [​IMG] [​IMG]

  Zmontowałem jeszcze siatkę, w sumie to dwie siatki połączone ze sobą w celu zmniejszenia oczek. Siatki przymocowałem do tyczek które są wetknięte w podstawki Autopotów. To chyba wszystko:) Powodzenia wszystkim biorącym udział i tym oglądającym. Pozdro:)

   
  • Lubie to x 5
 7. TSW

  TSW Banned Zbanowany

  Tsw

  Witam, jako że organizatorzy konkursu narzekają na słabą frekwencje to śmiem dodać coś od siebie.

  Zatem, lecimy z tematem:

  Boksa, samą płachtę o wymiarach 60x80x120 otrzymałem od mattiva, zatem stelaż wykonałem sam. Zrobiłem to z rurek elektroinstalacyjnych o średnicy 18 mm łączonych trójnikami narożnymi używanych do łączenia rurek do prowadzenia wody termozgrzewalnych.

  Wentylacje stanowią póki co 2 wentylatory 12x12 do obiegu Cool Tuby fi 125, dł 49 cm i jeden 12x12 wyciągający. W razie potrzeby zamontuje wlot 10x10 i mieszający 14x14 wszystkie to pc coolery, wybrałem je ze względu na niski stopień hałasu. Cała wentylacja podpięta jest do zasilacza z regulacją obrotów 12v, 1 A. CT podpiąłem pod kanały wentylacyjne fi 125 (ct i wentylacja zakupiona we FF)

  Jeśli chodzi o oświetlenie to na weg dam 150 hps, flo 250 hps

  Cóż więcej napisać, jeśli chodzi o pozostały asortyment to nie ma za bardzo się nad czym rozwodzić, filtru nie montowałem bo zapach mi nie przeszkadza, mam jeszcze nawilżacz 3.2 L, PH metr i stacje pogody. W kwestii technicznej to tyle resztę zobaczycie na zdjęciach :D

  A pro po fotek - zdjęcia boksa plus stelażu

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Następnie: kanały wentylacyjne (zakupione w FF) podłączone do PC Coolera 12x12 za pomocą własnoręcznie obrobionej płyty styrodyrowej o grubości 5 cm -

  [​IMG]

  [​IMG]

  Zaontowane na śrubach 4'12 do ścianki namiotu -

  [​IMG]

  Oświetlenie wraz z chłodzeniem -

  [​IMG]

  Stacja pogody, doniczki i ph metr mativowy

  [​IMG]

  Nawozy -

  [​IMG]

  To tyle w kwestii aranżacji mojego boksa wiem że nijak ma się on do pozostałych zgłoszeń ale zawsze warto spróbować.

  Pozdro dla flory i fauny gdzie zakupiłem większość bajerów oraz dla mativa piona

  TSW
   
 8. Teraz czas na mnie :)

  Witam wszystkich bardzo goraco.​

  Na wstepie chciałbym podziękować sponsorowi nagrod „Flora And Fauna” oraz jednemu z organizatorow „Joker” za zoorganizowanie bardzo fajnego konkursu. Podziękowania naleza się tekze AL. Bundy’iemu. Bardzo mi pomogl w roznych kwestiach i rozwiewal rozne watpliwosci.  Chciałbym Wam opisac jak to wszystko powstalo co stworzyłem . Zajrzałem na forum, zobaczyłem informacje o konkursie i od razu wiedziałem ze musze cos przygotowac. Wiec najpierw zadalem sobie pytanie gdzie lub w czym zrobie swojego boxa?!


  Początki zawsze najtrudniejsze - Konstrukcja
  Zacząłem chodzic po mieszkaniu, szukac w Internecie…… Pierwszy pomysl byla to lodowka – szczelna i dobrych wymiarow – nikt nie wpadnie żeby szukac boksa w lodowce? i na moje nieszczęście zobaczyłem segment mojej narzeczonej na wspolnym zdj kiedy wybrałem się do WC. Pomysl przyszedł sam wiec od razu pojechałem do mieszkania i zacząłem wybierac do będzie lepsze, po zmierzeniu nie musialem dlugo się zastanawiac. Wymiary to 47x34x120cm wiec wychodzi 0.16m2. W glowie roilo mi się od pomysłów, musialem się z tym przespac. Po przebudzeniu wiedziałem czego chce, nie zdając sprawy co mnie za to spotka.

  Tutaj niestety musicie mi wybaczyc bo z tego wszystkiego nie zrobilem zdj segmentu przed przerobka :(
  Jednak znalazlem jakies stare zdj =D
  View attachment 61962

  Czas na demolke !

  W koncu musialem się za to zabrac bo czas gonil, wiec przyniosłem swoja magiczna, uboga skrzyneczke z narzędziami i zaczalem działać, przerobiłem szafke, barek i szuflade na growboxa :>, wszystko wymalowałem na bialy mat. Poszly 4 warstawy. Niestety przyszedł czas wolny, przyjechałem na wspanialy weekend z narzeczona do mieszkanka nad samym morzem. Po wejściu do pokoju i ujrzeniu co tam było, zadala pytanie „Boze cos ty zrobil z moim segmentem?” już wiedziałem ze będzie niewesoło. Z głupim uśmieszkiem odpowiedziałem growboxa japierdole. Nie będę opisywal calej sytuacji ale skończyło się na wyprowadzce na 4 dni do rodzicow (ofc jej :D). Wiedziałem ze najgorsze za mna wiec moglem skupic się na szczegółach.

  Tutaj mamy boxa po przerobce oraz pomalowaniu na bialy mat
  View attachment 61826
  View attachment 61827
  View attachment 61818
  View attachment 61822
  Niestety barek okazal sie zlosliwy i po przerobieniu przestal wspolpracowac, musialem skrocic szuflade :D
  View attachment 61825
  Polaczenie barku z szuflada
  View attachment 61832

  Ciemność widze? Czyli OSWIETLENIE

  Tak wiec powstalo pytanie czym ja to oświetlę? Zacząłem studiowac Internet, szybko wyliczyłem ze potrzebuje 8000lm. Po dwoch dniach wybrałem HPS 100W, ponieważ mieszkanie jest niezamieszkane przez większość czasu, i panuje tam niska temp w zime. Na dodatek kilka osob podpowiedzialo mi ze rośliny pod HPS lepiej rosna. Wiec dlugo sie nie zastanawialem, zdecydowalem sie na nowa aby potem nie zalowac - wiadomo jak to jest kupujac uzywane przedmioty :).

  Zdj nr 3, haczyki do lancuszkow ktore beda podwieszac lampe
  View attachment 61823

  Bardzo wazna kwestia – wentylacja
  Przyszedł czas na wentylacje, nie miałem pojecia jak się za to zabrac. Podglądałem fotorelacje podobnych boxow. I zdecydowałem się na wlot pasywny, wentylator mieszający Mistral (120x120x25) oraz wentylator kanalowy o przepływie powietrza 150m3. Wymiary wlotu pasywnego to 20x15cm, wyciaglem go na lewej scianie 5cm od dolu. Niestety wentylator za tak niska cene wydal się glosny (40dB) wiec mogl draznic sąsiadów – postanowiłem wygłuszyć go domowym sposobem. Wygłuszyłem go w 100%. Styropian i gabke do mycia ma każdy (Ja miałem gabke od Flory bo zawsze daja w przesylkach haha)

  Wlot pasywny, niestety moje narzedzia byly bardzo ograniczone, nie posiadalem wyzynarki ;/
  Zdj przedstawia wentylator kanalowy juz razem z przewodami wentylacyjnymi
  View attachment 61836
  Tutaj mamy przygotowany juz karton do wygluszenia wentylatora.
  View attachment 61835
  Pod wentylator i nad pocieta gabka, na boki "piankowe fredzle"
  View attachment 61838
  View attachment 61837

  Palenie gumy – zapach​


  Jak to mowia starsi, mlody i głupi. Tak wiec ruszajac ze światel musialem przyswirowac. Od razu poczułem zapach spalonej gumy i zdalem sobie sprawe ze zapach może mnie „zdradzic” – zdecydowałem się na bardzo dokładne uszczelnienie boxa. Na wlocie pasywnym zamontowałem mate weglowa która m.in. dodatkowo powstrzyma robactwo przed wpełzaniem do mojej malej dżungli. Niestety po przerobkach segmentu powstaly niewielkie szpary wiec uszczelniłem je uszczelka uniwersalna a z efektu byłem bardzo zadowolony. Zdecydowałem się także na filtr weglowy ECO o przepływie powietrza 160-240 m3. Po montażu wszystkiego, uszczelniłem szpary miedzy filtrem a szafa sylikonem sanitarnym (żeby nie pleśniał jak zlapie wieksza wilgotność).


  Uszczelnienie boxa uszczelka, pokazane polaczenie barek-szuflada
  View attachment 61831
  Filtr weglowy, dla lepszego uszczelnienia z rura wentylacyjna przykleilem mate weglowa. (do tego sciagne wszystko metalowa opaska)
  View attachment 61839


  Diabel tkwi w szczegółach – wyposażenie

  Jeżeli chodzi o wyposażenie boksa, z tym tematem nie miałem większego problemu ponieważ zajmuje się terrarystyka. Nawilżanie – temat bardzo mi znany, zdecydowałem się na nawilżacz powietrza HB 1080 z elektroniczna regulacja wilgotności, ciepla mgielka i innymi bajerami (niestety zabralem go swoim gekonom orzęsionym ponieważ robil za bajer mgly w terrarium), do tego termometr razem z higrometrem z zapisem minimalnej i maksymalnej wartości od ostatniego „odczytu” (czujniki wymienione na niemiecie - nie lubie chinszczyzyny). Donice wybrałem 5.7l (bedzie w niej automat). Niestety PH metr oraz elektroniczny programator nie dotarl na czas :wisielec: . Za dobra rada Bundiego zdecydowałem się na nawozy Plagrona.


  Niedosyt – co tu zrobic?​


  Mój boks zaczal jakos wyglądać. Usiadłem sobie, włączyłem muzyke i przyglądałem się co stworzyłem. Pomyślałem nic nadzwyczajnego, chlopie zaskocz czyms jurorow !
  Stwierdziłem ze bez % nic nie wymysle wiec nie musze pisac co było dalej…… nietrzeźwy oglądałem strone Flory i jak zobaczyłem fioletowego stwora wiedziałem ze musze cos z tym zrobic. Tak wiec powstal projekt wykonany przeze mnie :DD postanowiłem ze będzie to wydrukowane na bialej folii 100% lightite aby wszystko spełniało swoja role. Tak wiec zaczely się poszukiwania ponieważ żadna drukarnia nie chciala się tego podjąć – wydrukowanie projektu w bardzo duzym formacie na specyficznej foli.. W koncu udalo mi się znaleźć odważna oraz doswiadczona drukarnie i tak powstala nowa aranzacja.

  Tutaj mamy sam projekt
  View attachment 61849
  Tutaj juz mamy projekt juz boksie - na zdj widzimy rowniez zamontowany filtr (Przy nastepnym zamowieniu bardzo prosze o smycz bo ta bardzo ladnie komponowala sie z "otoczeniem" i musialem ja uzyc :)
  View attachment 61841
  Zaczyna to jakos wygladac - z odblysnikiem
  View attachment 61846
  Warunek musi byc spelniony ;]
  View attachment 61840


  Pomysły to moja specjalnosc !​


  Jako ze mieszkanie w większości miesiąca jest niezamieszkale wiec moja starsza przychodzi tam podlewac kwiaty ponieważ ma o wiele bliżej ode mnie, czasami przychodza z odczytem licznikow itp kiedy jest mama i podlewa kwiaty. Zdalem sobie sprawe ze jak odkryja moja tajemnice to będzie nieciekawie. Tak wiec nie musialem się dlugo zastanawiac co zrobic. – zboczenie zawodowe – rozne czujniki to dla mnie codzienność. Od razu wybrałem czujnik Halla. Krotko wyjaśnię na jakiej zasadzie on dziala. Jest to pewnego rodzaju stycznik. Gdy ma w określonej odleglosci metal nad jego czarna „glowka” jest on „zamkniety” i prad sobie przepływa i wszystko dziala jak nalezy, jeżeli przestanie mieć w swoim zasiegu metal stycznik otwiera się a co za tym idzie wszystko co jest „za” czujnikiem przestaje działać. W moim wypadku wszystko – lampa,wentylacja itp.
  Montaż był uciążliwy ale się udalo. Ciezko go było „wyregulowac” na takim zawiasie. Zamontowałem go w taki sposób ze drzwi musza być „niedomkniete” - na grubosc mojego kciuka żeby wszystko działało, jak się otworzy lub zamknie drzwi to odcina cale zasilanie. Tak wiec problem mam już z glowy. Zawsze dostaje telefon ze podlala kwiaty lub była jakas kontrola wiec po pracy jade i ustawiam wszystko jak należy ;]

  Dzialanie czujnika Halla
  View attachment 61834
  View attachment 61833
  Zamocowany czujnik na gornym zawiasnie drzwi od pokoju
  View attachment 61830
  Tutaj mamy czujnik kiedy drzwi sa zamkniete, oraz otwarte. Czujnik wtedy jeszcze nie byl podlaczony do instalacji
  View attachment 61828
  View attachment 61829


  Czas dobiega konca – podsumowanie i koszty.​


  Wartaloby podsumowac swój projekt i policzyc ile kosztuje zrobienie boksa bez moich pomysłów. Czyli ile zwykly Kowalski potrzebuje kasy. Boks kosztowal mnie wiele pracy, nerwow i zaangażowania no i $ - jak wiemy koszty sa indywidualne. Tak wiec zacznijmy podstawowa czesc bez moich "zachcianek" :
  Konstrukcja 0zl
  Farba, opaski zaciskowe, wkrety, sylikonn 61zl
  Uszczelka podwójna 2m – 9zl
  Wentylator kanalowy 40zl ---- wentylator mieszający (Mistral 18 zl)
  Filtr weglowy + przewod went – 135zl
  Mata weglowa 17zl
  Lampa HPS 100W razem z odbłyśnikiem 193zl
  Nawozy, doniczki itp. 86zl
  Elektroniczny programator, ph metr 74zl (niedotarl niestety)
  Nwilzacz powietrza, termometr, higrometr 0zl​

  Daje nam to 633 zl – koszty oczywiście można obniżyć decydując się na tansze oświetlenie, filtr weglowy wlasnej roboty ograniczyc się do podstawowych nawozow oraz jak ktos posiada rozne rzeczy w warsztacie, Ja praktycznie nie posiadałem nic nawet wkrętów a styropian znalazłem pod śmietnikiem - naprawde :DD

  Zamkniety box
  View attachment 61847
  Niestety moje nasionko posadze za kilka dni, dlatego wlozylem inne sztuczne drzewko :) Przez HPS zdj slabo widczone
  View attachment 61848

  Bardzo dziekuje za uwage oraz przepraszam za slaba jakosc zdj i mam nadzieje ze komus moje pomysly sie przydadza !

  Niech wygra najlepszy !

  Pozdrawiam Tankjir.​
   
 9. ŚmiejącaSięTwarz

  ŚmiejącaSięTwarz Banned Zbanowany

  Fajna opcja Tankjir. Rozważałem również i tego typu rozwiązanie ale zrobiłem tę białą bo szersza ale wiecej niż 60 nie mogłem. No ale już trzeba było nie dziadować i zakupić za 5plnów ładne nowe "śrubki" i te małe płaskowniki to było by prima:)
  tak te zawiasy barkowe wyjątkowo złośliwe-wiem z własnego dośw.
  świetna robota wiertarką - podstawa dobre wiertło a i wyrzynarkie nie potrzebna
  wyciszenie lepiej wychodzi w wełnie niż styropianie- testowałem to i to i pianke i wełna najlepiej

  dołącze pare fotek tylko- specjalnie po terminie bo nie dokończony jak na razie projekt- te drzwiczk w środku, półki, środek itp. przeznaczenie- głownie dla młdzieży oraz co los przyniesie, głównym załozeniem wykorzystanie jak najwiekszej powierzchni nie przyciągajac zbytnio uwagi. jest tylko oświetlenie 4xT8 18W po 1300 każda
  łazienki królewskie czy brudna pralnia:) View attachment 61903 View attachment 61904 View attachment 61902

  Tych zapomniałem w końcu dodać do zgłoszonego projektu- jeżeli można to możecie je również wziąć do oceny
  :)
  View attachment 61906 View attachment 61905 - nowe dopasowane ocieplenie 3cm z każdej strony poza drzwiami- na nich od środka mate zagrzejnikową na styropianie pod mylarem dałem plus dodatkowo na plecach i dachu wełna.
  Doniczki podniesione i przesuwne żeby na podłodze nie stały- ta zaś zyskała dziury do odprowadzania nadmiaru wody- jak dojdą te dwie to cała tak bedzie zrobiona View attachment 61908
  Zamontowałem przełącznik biegów- View attachment 61910
  obniżany dach, żeby było łatwiej temp utrzymać- taka prowizorka- View attachment 61911 View attachment 61912


  ZDJĘCIA SAME SIĘ OBRACAJĄ!!!
   
 10. Muzyk

  Muzyk poprzedni nick - Wiki

  Najmniejszy projekt w tym konkursie!

  Witam panie, panów, ogranizatorów, uczestników i tych co tylko przejazdem! ;]

  Box, który chcę państwu przedstawić jest połączeniem funkcjonalności z prostotą.
  Praktycznie żadnych skomplikowanych mocowań, kombinowania z łączeniem kabli, uszczelniania.
  Wszystko jest wykonane prowizorycznie i ma pokazać, że można zrobić dobrego boxa:
  -przede wszystkim TANIO
  -bez specjalnych przygotowań i drogich materiałów
  -bez profesjonalnego sprzętu,
  -praktycznie bez użycia elektronarzędzi i innych bardziej skomplikowanych w użyciu rzeczy.

  Skąd w ogóle pomysł na taką prowizorkę? A chociażby stąd, że to nie jest konkurs piękności i nie zawsze ładne=funkcjonalne, a poza tym na wielu rzeczach można oszczędzić wykorzystując to co mamy pod ręką.

  Zrobienie tego boxa zajęło mi może maksymalnie 8 godzin, ale nie jestem pewien, bo robiłem sobie w tym czasie dużo przerw (upewniałem się na forum, czy wszystko robię prawidłowo).

  Specyfikacja

  Najpierw wymiary i co się w nim znajduje:
  -18cm na 40cm i 40cm wysokości
  -dwie żarówki Osram po 23w (1600lm każda i barwa 2700K), oraz jedna Philips 14w (750lm i barwa 3000K)
  -za odbłyśnik robią puszki po browarach
  -wentylacja to dwa wiatraki komputerowe 12V
  -ściany wyłożone kocem ratunkowym
  -doniczki robione przeze mnie 4l każda
  -podstawka pod doniczki, też robiona przez mnie
  -filtr węglowy
  -stacja pogodowa
  [​IMG]


  To by było na tyle z liczb, a teraz dokładna część opisowa ze zdjęciami.


  Box


  [​IMG]


  Boxem jest stary komputer. Został całkowicie wybebeszony, oprócz obudowy zasilacza, która została pocięta, a jej tylny fragment jest zamocowany z powrotem na swoim miejscu (bez tego byśmy mieli wielki otwór z tyłu obudowy).
  Wszelkie otwory po wejściach USB itd., oraz otwory wentylacyjne zostały pozaklejane taśmą dwustronną, na którą poszła zwykła gruba folia nie przepuszczająca światła. Dzięki temu wydziela się mniej zapachu, łatwiej zachować wysoką wilgotność, światło nie dostaje się do wewnątrz i oczywiście na zewnątrz też nic nie ucieka.
  [​IMG]


  Jedna z bocznych części obudowy została przykręcona na stałe, a druga się zdejmuje tak jak w normalnym komputerze. Warto pamiętać o tych wkrętach trzymających obudowę, bo jeśli ktoś na przykład obawia się domowników, to dzięki nim można mocno dokręcić bok boxa i żadne światło nam nie ucieka. Poza tym są wygodne w użyciu i nie musimy się bawić w śrubki i śrubokręty, ponieważ z łatwością odkręcają się rękoma.

  Jak widać na zdjęciu, w ruch poszła stara dobra szara taśma, która uszczelnia wyjście kabli z tyłu boxa, jak i została użyta do izolacji kabli.
  Nie wygląda to może pięknie, ale nawet totalnej ciemności nie widać światła wydostającego się z boxa!
  [​IMG]


  Tak oto prezentuje się wnętrze, po zdjęciu obudowy.
  Kable na wierzchu, jakaś folia wystająca z doniczek i inne dziwactwa - dla mnie norma :D


  Doniczki

  [​IMG]


  Zacznijmy od samych doniczek - budowa i to co się w nich znajduje.
  Pewnie wielu właścicieli PC Boxów wie, że dobranie dobrej donicy do takich wymiarów może nie być łatwe.
  Postawiłem na efektywność w wykorzystaniu dostępnej przestrzeni i doniczki zrobiłem sam. Pomierzyłem dokładnie wymiary, rozrysowałem to najpierw na papierze, potem przeniosłem to na dyktę. Powycinałem elementy (ręcznie, tak jak mówiłem - bez elektronarzędzi), a następnie ponawiercałem otwory w odpowiednich miejscach (tutaj musiałem zrobić jedyny wyjątek od reguły haha ręcznie zajęłoby to lata) i pozczepiałem elementy ziperkami. Może was dziwić czemu zamiast wyciąć jedną dużą donicę i ją rozgrodzić, to wyciąłem trzy małe. Zamysł jest taki, że donicę taką można po zakończonym grow rozłożyć na części i łatwo zmienić ją na przykład w jedną, dwie, trzy osobne doniczki (w zależności od potrzeby). Zrobiony jest bardzo porządny drenaż. Każdy przedział ma 4 litry, czyli w sumie 12 litrów, co przy tak małym boxie robi wrażenie.

  Ziemia


  [​IMG]


  A po co w ogóle ta folia w doniczkach? Ano dykta wchłania wodę i nie chciałem, żeby coś tam pogniło, poza tym była z odzysku i nie chciałem żeby ewentualnie jakaś farba, lakier i inne świństwa miały kontakt bezpośrednio z ziemią.
  Na spód donic poszła gęsta siatka, aby ziemia nie wylatywała przez otwory.
  Co do samej ziemii - uniwersalna do kwiatów, pH 5,5 - 6,5, wymieszana ze styropianem.

  Podstawka


  [​IMG]


  Podstawkę także musiałem zrobić na wymiar, bo przecież woda gdzieś musi spływać. Użyłem dwóch pudełek po butach, pocięte, posklejane, wyłożone folią (każdy chyba rozumie, że karton wodoodporny nie jest ;D)


  Oświetlenie i odbłyśnik  [​IMG]


  To teraz zajmijmy się oświetleniem.
  Żarówki takie jak wyżej wspominałem, są podłączone do oprawek z kostkami, dzięki temu nie musiałem się bawić z podłączaniem kabelków do oprawek :]
  [​IMG]


  Wszystko jest podłączone według tego schematu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Niechciałem wiercić dziur w obudowie, dlatego idąc od góry jest to wszystko przytwierdzone następująco:
  -Plastikowe opakowanie po jakiejś płycie CD ze zrobionymi otworami, przykleiłem je kropelką do "sufitu"
  -Przez dziury przewlekłem drut, który trzyma odbłyśnik
  -w odbłyśniku i opakowaniu są też otwory przez, które przeszły ziperki trzymające oprawki.
  Między oprawkami a odbłyśnikiem są małe ciasno zwinięte fragmenty materiału, które miały zapewnić, że żarówki nie będą się stykać z odbłyśnikiem.  [​IMG]
  [​IMG]


  Chciałem mieć pewność, że się będzie trzymać, więc dodatkowo wykorzystałem otwory, które są w obudowie.
  Pomogło mi to też w organizacji kabli.

  Wentylator wtłaczający


  [​IMG]


  W przedniej ściance jest umieszczony docięty kawał dykty, w którym zamocowałem wiatrak. Wszystkie szczeliny między dyktą a wiatrakiem, oraz między dyktą a resztą obudowy uszczelniłem pianką (nie pianką montażową, tylko taką najzwyklejszą pokroju pianki Eva, z której są zrobione np. karimaty). Dzięki temu nie ma możliwości, żeby cokolwiek drgało, ruszało się itd., a co za tym idzie, went chodzi cichutko. Dodatkowo dykta zapewnia, że przez przód obudowy nie ucieka światło (jedynie minimalna ilość przez wiatrak). Wcześniej był tam spory przelot, bo przód PC jest totalnie pusty (normalnie wchodzą tam napędy i dyski). Wiatrak wtłaczający umieszczony jest na takiej wysokości, aby nie przesłaniała go donica.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Strasznym problemem jest przytwierdzenie koca ratunkowego do dykty, ponieważ nie trzyma się jej taśma dwustronna. Z pomocą przyszła znowu kropelka :)

  Wiatrak wyciągający


  [​IMG]


  Drugi wiatrak (wyciągający) trzyma się dzięki taśmie i kropelce. Oczywiście umieszczony jest u góry boxa, aby wyciągał ciepłe powietrze. Na tylnej ściance obyło się bez dykty :D


  Tajemniczy kabel?

  [​IMG]


  Być może ktoś już zauważył pewien kabel dziwnie przytwierdzony do... No właśnie do niczego :D
  Kabel ten został tam zamocowany już w fazie budowy boxa (drugiego kabla – czerwonego, nie widać, bo jest pod folią), miał on służyć do zasilania wiatraków mieszających. Wykorzystywałem je przez połowę pierwszego grow, potem przerobiłem lekko boxa i problemy z temperaturą znikły, dlatego teraz ten kabel został luzem. W razie jakby był potrzebny, to zawsze mam go pod ręką i nie muszę rozpieprzać połowy boxa żeby ciągnąć nowy kabel haha

  Wylot powietrza i filtr


  [​IMG]


  Przenosimy się znowu na tył boxa. To dziwne coś widoczne na zdjęciu, to kawałek rękawa naciągniętego na plastikowe opakowanie przytwierdzone do obudowy. Ma on na celu powstrzymać wydobywające się przez wiatrak światło. Może nie wygląda, ale naprawdę spełnia swoje zadanie.


  [​IMG]  Na ten moment w miejscu “zaślepki” z rękawa jest filtr węglowy zrobiony z maty węglowej do okapów. Matę złożyłem na pół, owinąłem wokół jakiegoś okrągłego pojemnika I zszyłem. Denko pojemnika jest odcięte, a ścianki lekko ponacinane u dołu. Nacięte elementy odchyliłem do zewnątrz I wsadziłem go w wylot wenta w obudowie po zasilaczu.

  Szczerze mówiąc, to spodziewałem się lepszych efektów po założenia filtra. Przed założeniem waliło w całym domu tak mocno, że po przekroczeniu progu zapach już powalał. Na ten moment czuć tylko w pokoju, w którym stoi I jakoś na dwa metry poza nim. Jak się zamknie drzwi, to nie czuć wcale.


  Nawożenie CO2


  [​IMG]


  [​IMG]


  Podłapałem gdzieś swego czasu na forum pomysł jak nawozić rośliny ditlenkiem węgla domowym sposobem. Jako, że jestem wielkim fanem alkoholi domowych (a do tego projektu będzie takowy potrzebny), to wziąłem się do pracy :D
  Potrzebne nam będą:
  -składniki na wino, ewentualnie najzwyklejszy zacier na cukrze
  -wężyk
  -taśma
  -coś ostrego
  -druty


  [​IMG]  Najpierw musimy nastawić wino. W moim przypadku będzie to wino ryżowe, ponieważ jest to już tradycja, że co rok na zimę nastawiam baniaczek ryżowca :) Nie będę się zagłębiał w to jak owe wino się robi, bo od tego jest internet haha Cała zasada działania opiera się na wytwarzaniu dwutlenku węgla przez drożdże w procesie fermentacji. CO2, które normalnie by uciekało rurką fermentacyjną musi być poprowadzone do naszego boxa.

  [​IMG]

  W tym celu przenosimy się na tył boxa, gdzie już obrałem sobie dobre miejsce do zrobienia otworu na wężyk.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Dziurka zrobiona!

  [​IMG]

  Wężyk przeciągamy przez otwór i wsadzamy go na odpowiednią głębokość do boxa.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Ja wężyk przytwierdziłem drutem do doniczek, ale można to wykonać w sposób dowolny.


  [​IMG]


  Drugi koniec wężyka nakładamy na rurkę fermentacyjną, do której wcześniej wlaliśmy trochę wody i wszystko uszczelniamy taśmą.


  Trening


  [​IMG]


  Do treningu stosuję najzwyklejszy drut w otulinie, dostępny w wielu sklepach ogrodniczych, albo marketach.

  [​IMG]


  Uwaga! Przy pracy z drutem i ostrymi narzędziami może dojść do nieszczęścia! haha


  [​IMG]


  A tutaj panny po codziennym doginaniu ;]


  Warunki panujące w boxie


  [​IMG]


  Teraz przenosimy się na przód i zajmiemy się warunkami panującymi w boxie. To co na zdjęciu widać, to przód obudowy, na który jest skierowany nawilżacz. Dużo osób narzeka, że ciężko jest utrzymać dobrą wilgotność w PC, bo nie da się do środka wsadzić nawilżacza. Ja bez problemu mogę w środku utrzymać nawet 95% wilgotności przy włączonych lampach (oczywiście tego nie robię, bo to nie jest hodowla grzybów, tylko roślin haha). Rozwiązaniem jest ustawienie nawilżacza przy wiatraku wlotowym i nakrycie nawilżacza oraz boxa jakimś materiałem. Nie polecam folii, ani innych nieprzepuszczalnych materiałów. Ja używam starej koszulki rozciągniętej tak, że wszystko ładnie obejmuje. Dzięki temu para nie leci na boki, tylko zostaje pod koszulką. Wiadomo, że część z tego się skrapla, ale właśnie dlatego koszulka jest lepsza od folii, bo wilgoć z koszulki może odparować, a pod folią byśmy mieli powódź. Warto też pamiętać, że panele podłogowe, kanapy, gazety itd. nie lubią wody i możecie sobie coś po prostu zniszczyć. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest podłożenie pod nawilżacz folii, albo czegokolwiek co zaizoluje podłoże od wilgoci.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Pomiar temperatury, wilgotności i pH

  Kolejna rzecz, czyli pomiar tych wszystkich wartości.
  Ja używam czegoś takiego, a zwie się to bodajże stacja pogodowa. Mierzy temperaturę i wilgotność, a dodatkowo mogę sprawdzić odczyt z ostatnich 12 godzin. Jest to o tyle wygodne, że można sprawdzić jakie warunki były nocą, albo na przykład podczas, gdy byliśmy w pracy.
  [​IMG]


  Stację tą wkładam w tekturową obudowę, aby wynik nie był sfałszowany przez promieniowanie cieplne. Następnie wciskam ją za donicę przy wencie wyciągającym, bo przy wtłaczającym odczyt temperatury byłby znacznie niższy, zaś wilgotności wyższy.
  [​IMG]


  Ostatnim parametrem, który mierzę jest pH. Do tego wykorzystuję pH metr, jaki jest wykorzystywany do sprawdzania wody w basenie. Podaje wartość do jednego miejsca po przecinku, jest wygodny w użyciu, dość długo trwa zanim się rozskaluje i przede wszystkim można go tanio kupić. Przydatny do regulowania pH podawanej wody i sprawdzania wody wylatującej dołem donicy. Do sprawdzania pH gleby przychodzi z pomocą płyn Helliga.


  Zasilanie

  [​IMG]


  A jak to wszystko jest zasilane?
  Najzwyklejsza ładowarka od telefonu zasila wiatraki i jest podłączona 24 godziny na dobę.
  Poniżej mamy timer, nastawiony na 20 godzin pracy i 4 godziny spoczynku. Do timera podłączony jest przedłużacz, do którego podpięty jest zasilacz napędzający lampy i nawilżacz. Nawilżacz wyłącza się razem z lampami, bo w przeciwnym razie wilgotność by mocno skakała, a wręcz woda skraplałaby się w środku boxa i przy włączeniu lamp mogłoby pójść zwarcie.

  Jak zadbać o swojego boxa!


  Jako, że Jok napisał, że ma być to trochę w rodzaju poradnika, to jeszcze kilka słów o tym jak o swojego boxa dbać!
  Wiadomo, jak się dba, to posłuży, ale jak się to ma do boxa?

  Zacznijmy od nawilżacza. Co jakiś czas koniecznie trzeba go wyczyścić specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, ale mleczko usuwające kamień też da radę.
  Nawilżacz oczywiście odłączamy od prądu. Wylewamy z niego całą wodę. Napuszczamy czystej wody, rozpuszczamy w niej specjalny preparat do czyszczenia nawilżaczy i pozostawiamy aż kamień sam odejdzie. Jeśli używamy mleczka, to najwygodniej jest nałożyć go trochę na szczoteczkę do zębów (odradzam używać własnej, no chyba, że ktoś lubi taki cytrusowy posmak haha) i delikatnie szorujemy, a następnie wszystko pozostawiamy. Po jakichś 20 minutach spłukujemy. Podczas spłukiwania dobrze jest jeszcze raz wyszorować wszystko czystą szczoteczką, aby usunąć chemikalia! Teraz pozostało jedynie przetrzeć wszystko na sucho, wlać czystej wody i puścić nawilżacz na najwyższe obroty na jakieś 30-60 minut, aby mieć pewność, że jakieś pozostałości detergentów odparują i że wszystko działa.

  Kolejną sprawą są wiatraki. Co jakiś czas warto je przetrzeć z kurzu i popsikać WD-40, aby gładko chodziły (przynajmniej ja tak robię i działa haha).

  Koc ratowniczy ma to do siebie, że po jakimś czasie matowieje. Z tego co zauważyłem jest to spowodowane wilgocią (na folii pojawia się coś w rodzaju osadu). Najprościej jest lekko namoczyć szmatkę i przetrzeć ścianki boxa. Tak samo jak wcześniej, nie wiem czy to zadziała w przypadku np. mylaru, ale u mnie się sprawdza.

  W PC Boxach występuje też inny problem, mianowicie trzeba co jakiś czas wyjąć donicę z podstawką i wytrzeć dno boxa. Niska temperatura na dole sprawia, że woda łatwo się tam skrapla, dlatego warto zadbać o to, aby było sucho. Każda stojąca woda sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii I innego cholerstwa, a tego nikt by nie chciał. Ja pod podstawkę donicy wsadziłem jeszcze dodatkowo szmatę I samo dno wyłożyłem folią (niestety nie ma na zdjęciach).

  Co do żarówek, pamiętamy aby nie dotykać ich rękoma, najlepiej przez suchą szmatkę/papierowy ręcznik. Po zamieszczeniu w boxie upewniamy się też, że niczego nie dotykają (można zrobić jak ja, czyli coś podłożyć pod oprawki). Jeśli pod żarówkami umieścimy szybę, to dodatkowo nie będą one narażone na wysoką wilgotność, a jednocześnie obniżymy temperaturę w boxie. Nadmienię tutaj, że szyba pochłania aż 1/3 światła (nie wiem czy to prawda, tak twierdzi Bebook, który to mierzył).

  Wszystkie kable powinny być zaizolowane, bo chyba nikt nie chce żeby mu wywaliło korki. Ja po prostu oklejałem taśmą wszystko jak leci I działa haha

  Koszt budowy

  Na koniec jeszcze kosztorys, aby lepiej ukazać jak tania była budowa:
  -komputer był mój własny, także obudowe zdobyłem za darmo, (polecam poszukać na olx, allegro, itp. bo ludzie chętnie się pozbywają starych sprzętów nawet za darmo)
  -wentylatory wymontowałem z tego PC, więc też darmo, (jak wyżej, wystarczy znaleźć stary komputer)
  -żarówki 23w bodajże 14zł, a ta 14w chyba 8zł
  -dwa browary na odbłyśnik chyba 7zł, bo to porządne piwsko było haha
  -koc ratowniczy - 12zł, jeden wystarcza na oklejenie ze trzech PC
  -ziemia - 10zł
  -donica za darmo, tylko ziperki mnie kosztowały z 8zł
  -zasilacze i kable moje własne, ale nawet jakbym miał kupować, to w granicach 10zł da się wszystko dostać
  -taśma także moja, a na kropelkę wydałem z 8zł

  Podsumowując - około 67zł, mało jak za kompletnego boxa, co? A widziałem, że ludzie na forum są gotowi kupić PC Boxa za 180-200zł haha

  Żeby pokazać, że jest to zdatne do użycia, to podlinkowuję dwie fotorelacje z użyciem tego jakże pięknego PC:
  AKxXWRx [AF] + OG Kush [AF] - PCBox
  White Russian x Flash Babylon [AF] - PCBox
  Pisanie tego zajęło mi około 6 godzin, oczywiście z małymi przerwami haha :D
  Mam nadzieję, że trud zostanie doceniony, bo już od dawna mam w planach większego boxa i takie nagrody chętnie bym przytulił ;] Okażcie serce roślinom i nie każcie im się dłużej kisić w 0,07 metra kwadratowego! haha

  Jeśli wyżej postawieni rangą stwierdzą, że opis ten jest w miarę sensowny, to chciałbym prosić o możliwość wykorzystania tego jako osobny temat (nawet jeśli nie wygram), mający pomóc ludziom w budowie swoich pierwszych PC Boxów.

  P.S: Skończyłem pisać na 3 minuty przed końcem czasu. Już myślałem, że zawał mnie powali zanim to się prześle haha
   
  • Lubie to x 2
 11. .Salam alejkum

  .Salam alejkum Dyskutant Staff Member

  Rozpoczynam wątek dotyczący dzielenia się zdjęciami z naszych domowych ogródków

  W tym wątku dzielimy się aranżacją naszych boxów, wszelkie komentarze bez zdjęć proszę zachować dla siebie!
   
 12. Do filtra węglowego ma być podłączony wentylator który wciąga powietrze do boxu czy który wyciąga powietrze z boxu?
   
 13. ten który wyciąga powietrze z boxa - filtr oczyszcza powietrze i dzięki temu Ci nie wali MJ w domu
   
 14. Naaaaajs! Widzę, że mam tu do czynienia z profesjonalistami. ;) Ja sie dopiero przymierzam do tej "zabawy". Na razie tylko degustuję.
   
 15. Highlander

  Highlander Zagubiony

  Nowy set'up dla white widow :)) troche mi zajelo zlozenie tego do kupy, jako ze widoczna czesc to tylko polowa. A czasu malo. praca dom obowiazki, do tego krav maga, basen, silownia itp itd. Ale oto jest :) Szukam teraz jakiejs kontrowersyjnej nazwy dla nadchodzacej fotorelacji. Cos w stylu red army ;) Hmmm... jakies pomysly ? :D

  [​IMG]
   
 16. A o to moja zabawka :) ukryta
   
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...