1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Główne rodziny konopi

Dyskusja w dziale Jaką odmianę wybrać rozpoczęta przez Salam alejkum w dniu 08.02.2012

 1. Salam alejkum

  Salam alejkum Administrator Staff Member Administrator

  W dzisiejszym artykule zajmiemy sig głównymi rodzinami konopi jakie możemy spotkać na komercyjnym rynku nasion. Od tych wielkich rodów pochodzi dziś około 80-90% odmian jakie można kupić w bankach nasion. Z ich pochodzeniem wiąże się wiele legend i mitów, nie zawsze prawdziwych, a czgsto kompletnie błędnych. Większość obecnie uprawianych odmian powstała w Kalifornii, a ulepszona i ustabilizowana została przez Holendrów, którzy to twórczo rozwinęeli sztukę uprawy marihuany.


  Rodzina Skunk’a

  Jest to bez wątpienia najpopularniejsza rodzina w Polsce, a to z powodu medialnej nagonki ignorantów, którzy tym mianem określają “chemicznie modyfikowaną pochodną marihuany”. Co, jak chyba nie muszę zaznaczać jest całkowitą brednią ignorantów na tyle leniwych, że nie chce im się sprawdzić o czym właściwie piszą. Nazwa “skunk” jest angielskim określeniem skunksa. Zwierzęcia, które w stanie zagrożenia broni się, pierdząc okrutnie śmierdzącym bąkiem. Po raz pierwszy uzyskano krzyżówki “skunka” pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w USA. Charakteryzowała się ona niespotykanym wcześniej, najintensywniejszym podczas kwitnienia zapachem. Skunk powstał ze skrzyżowania trzech odminan: Acapulco Gold, Colombian Gold i Afgan. Po sprowadzeniu do Europy Skunk#l był bazą dla holenderskich hodowców do uzyskania dziesiątków nowych odmian. Członkami rodziny skunksów są między innymi: Big Bud, Cheese (Skunk#l), Holland’s Hope, Ice, Jack Herer, Mazar, Shiva, Super Skunk i wszystkie odmiany mające “skunk” w nazwie.

  [​IMG]
  Skunk#1 słynny praojciec całej rodziny.
  Rodzina Thai

  Przedstawiciele odmian Thai są zwykle myleni z odmianami Vietnamese i Cambodian i odwrotnie. Pochodzą one z Azji Południowo Wschodniej i należą do c.sativa odmiany z tego regionu, są z definicji trudne do stabilizacji i często tworzą hermafrodytyczne bezwartościowe osobniki. W większości odmian mających w nazwie “Thai” znajdziemy przodków pochodzących z Kambodży nie Tajlandii jak sugerowałaby to nazwa, są one łatwiejsze do stabilizacji i oferują podobne efekty upalenia dla jakich są poszukiwane. Haj jest energetyzujący i orzeźwiający. Geny tej odmiany znajdziemy w dostępnych i dzisiaj odmianach np.: Cali Orange, Juicy Fruit, Haze, Kali Mist, Yumbolt.

  [​IMG]
  Thai w uprawie outdoor - w naszym klimacie odmiana ta dojrzewa tylko w niektóre lata.  Rodzina Haze

  Jest to kolejna wielka rodzina, która uprawiana jest pod wspólną nazwą będącą synonimem mocnego energetycznego upalenia i wysokiej zawartości THC. Haze jest multi krzyżówką zawierającą geny takich odmian jak: Colombian, Mexican, Thai/Vietnamese i prawdopodobnie Jamaican. Po raz pierwszy krzyżówka ta wyszła na światło dzienne w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w słonecznej Kalifornii. Cechą charakterystyczną większości odmian Haze jest bardzo długi czas kwitnienia -do 120 - 150 dni. Obecnie dostępne na nowo skrzyżowane odmiany mają czas kwitnienia znacznie zredukowany bez wyraźnego wpływu na słynny rodzaj haju. Zwiększono także ilość jaką można uzyskać z pojedynczego krzaka,
  ponieważ we wczesnych hybrydach była ona bardzo niska. Zawartość THC bywa ekstremalnie wysoka.

  [​IMG]
  Purple Haze - doskonałe połączenie tych dwóch słynnych rodzin.  Rodzina White

  Białe odmiany (White) są kolejną popularną rodziną, której najsłynniejszym przedstawicielem jest bez wątpienia White Widów będąca krzyżówką pomiędzy odmianami pochodzącymi z Brazylii i Indii. Jej pierwszym hodowcą był Shantibaba szwajcarski hodowca. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wdarła się ona przebojem na Holenderski rynek, w krótkim czasie zdobywając pierwsze nagrody na wszystkich konkursach konopnych i na trwałe goszcząc w menu większości coffeeshopów. Rodzina ta jest ogromna i mianem białych odmian określa się raczej wysoką zawartość żywicy objawiającą się białym nalotem przypominającym szron niż wspólnych przodków. Wiele oryginalnych krzyżówek znajduje się do dziś w ofercie Greenhouse Seeds Co., są to takie odmiany jak: El Nino (Godzilla), Great White Shark (Peacemaker), White Rhino (Medicine Man), wszystkie one zawierają w sobie pramatkę White Widów w różnych proporcjach. W ofercie innych firm także możemy znaleźć jej przedstawicieli takich jak: Snow White, PPP, White Pearl, White Russian, Papaya, Crystal i wiele wiele innych.

  [​IMG]
  White Widow - Jeden z najdoskonalszych przedstawicieli tej rodziny.  Rodzina Northen

  Rodzina Northen Light jest synonimem Holenderskich metod hodowlanych i krzyżowania idealnie dopasowanych do domowych upraw na ograniczonej powierzchni i przy sztucznym świetle. NL jest perfekcyjnym mezaliansem pomiędzy odmianami Thai i Afgani. Znajduje się on w ofercie większości banków nasion i coffeeshopów. Geny NL zostały wykorzystane w setkach współczesnych odmian. Dziś oprócz mniej lub bardziej czystych odmian NL obecne są takie słynne krzyżówki jak NL#5Haze. Odmiana ta jest wręcz stworzona do hodowli w domu. Krzaki są niskie, odstępy międzywęzłowe bardzo małe, a kwiatostany zbite i w dużej ilości. Czas kwitnienia jest także bardzo krótki bo około 40-50 dni.

  [​IMG]
  Northen Light z uprawy domowej.  Rodzina Bubblegum

  Rodzina ta należy do najmniej licznych, jednak z dnia na dzień przybywa jej przedstawicieli. Oryginalna odmiana, która dała początek całej rodzinie Bubblegum jest krzyżówką pomiędzy: Big Skunk, a Northen Lights#5 (czyli: Skunk x Afghan X Thai x Afghan). Cechą wyróżniającą członków tej rodziny jest charakterystyczny owocowy zapach łudząco podobny do zapachu klasycznej gumy balonowej. Wiele niezależnych producentów nasion posiada własne krzyżówki o cechach bardzo podobnych do oryginału.

  [​IMG]
  Bubblegum  Rodzina Blue

  Błękitna (Blue) rodzina nie należy do największych, jednak ze względu na charakterystyczną szaro-niebieską barwę dojrzewających kwiatów i wysoką zawartość THC warto o niej wspomnieć. Słynna krzyżówka Blueberry znalazła się w ofercie Dutch Pasion i z miejsca stała się przebojem. Jest to hybryda pomiędzy Jucy Fruit Thai i Afghan. Obecna jest ona w ofercie dużej ilości sklepów z nasionami.

  [​IMG]
  Blueberry
   
  Last edited: 23.08.2015