GB z dwiema Pannami, jedna wydaje się lekko smutna - pomożecie?

dondamajk 08.11.2019

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Cześć,

Jestem bardzo początkującym ogrodnikiem, dlatego dmuchając na zimne wolę zapytać o zdanie bardziej doświadczonych. Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie w stanie mi powiedzieć czy wszystko jest ok, czy trzeba coś skorygować.

Posiadam gotowy set up z boxem 0.36m2:
    1. Growbox Monster Garden GS White 60 o wymiarach - 60 x 60 x 150cm
    2. Balast magnetyczny GIB o mocy 150W
    3. Żarówka sodowa wysokoprężna HPS GIB Flower Spectrum Pro o mocy 150W
    4. Odbłyśnik aluminiowy Stucco - refleksyjność - 80%
    5. Wentylator kanałowy Dospel Euro 1 - wydajność: 100m3/h.
    6. Filtr węglowy CAN Lite o przepustowości 150-165m3/h
    7. Wentylator mieszający Advanced Star

Do tego dodałem jeszcze wentylator wtłaczający bo początkowo miałem problem z za wysoką temperaturą.

Z uwagi na mocną wentylację mam też trochę mało wilgotności - ok. 50% w trakcie naświetlania, ale zamówiłem już nawilżacz, który mam nadzieję rozwiąże problem.

temp_wilg [1600x1200].jpg

Jeśli chodzi o same Panny, to są to automaty od Dinafema: Amnezja XXL i Sour Diesel... niestety nie wiem która jest która, bo jestem gamoniem i nie oznaczyłem sobie nasionek. Może z Waszą pomocą uda się je rozpoznać w dalszej fazie wzrostu.

Lampę trzymam ok 20-23cm od roślin i po teście na dłoni, uważam że raczej jest to dobra odległość.

Woda ma prawidłowe ph, zawsze w granicach 5.5-6.5.

Mieszanka ziemi też raczej ma wszystko co trzeba - Top Crop Heavy Mix - https://www.growbarato.net/sustratos/1377-heavy-mix-sustrato-de-top-crop-50l.html

Ale przechodząc do meritum, mam w sumie dwa pytania:

1. Jedna z Pań wydaje się dość smutna i ma lekko opadnięte największe liście. Wygląda na mało jędrną. W przeciwieństwie do drugiej, której liście wyglądają zdrowo i sztywno. Dzisiaj obie przesadziłem do airpotów, może to da tej smutniejszej więcej mocy.

smutna [1600x1200].jpg wesola [1600x1200].jpg

2. Drugie pytanie dotyczy fazy wzrostu, obie dziewczyny mają ok 7 dni (licząc od wyjścia kiełka z ziemi) - czy rozwijają się prawidłowo Waszym zdaniem?

Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie uwagi. Pozdrawiam!

• Lubie to x 1
  2. MissJokerSmoker

MissJokerSmoker Użytkownik

Powodzenia:) obydwie odmiany to sativy, moze byc ciezko z rozpoznaniem, ale zobaczymy:))

3. Dzieki wielkie. A jak z Twojego doswiadczenia wygladaja kwestie odpowiedzi na moje 2 pytania?

4. MissJokerSmoker

Wygladaja na zdrowe i adekwatne na swoj wiek.
    Lekko oklaple listki moga swiadczyc o przelaniu, takze takze ostrozniej z podlewaniem:)

• Lubie to x 1
  5. Super, dzięki za odpowiedź, trochę mnie uspokoiłaś, bo wydywały mi się trochę przymałe, w porównaniu z tym co widziałem na forum.

Dobrze też, że mówisz o tym przelaniu, bo dzisiaj znowu, po przesadzeniu je solidnie podlałem... w związku z tym teraz je trochę przesuszę. Jak identyfikujesz moment kiedy trzeba podlewać?

6. MissJokerSmoker

Glownie po wygladzie roslin i po wadze donicy. Metoda palucha tez dziala.
    Daj jej przeschnąć, obserwuj;))

• Lubie to x 1
  7. Będę próbował ogarnąć po wadze donicy, bo mam wrażenie, że z uwagi na dużą cyrkulację powietrza, ziemia bardzo szybko się przesusza. A jak po wyglądzie roślin, jakie symptomy wskazują na to, że trzeba podlać?

Dzisiaj dziewczyny wystrzeliły, 2 doby po przesadzeniu w air-poty, mocno poszły w rozmiar i mają już 2 wyraźne poziomy liści. Liście u smutnej panny też się podniosły, także git.

IMG_20191110_125747 [1600x1200].jpg

Na ten moment plan jest taki, że jeszcze dzisiaj je przesuszę, sprawdzę sobie wagę donicy i jutro syto je podleje do przelania.

8. Do przelania ich nie podlewaj...muszą mieć teraz w miarę sucho żeby korzenie puścić

• Lubie to x 1
  9. Ok, dzięki za uwagę, to skąd mam wiedzieć ile mniej więcej wody im podawać przy każdorazowym podlewaniu?

10. Ile wody to zależy jakiej masz wielkości te donice i czy będzie szybko wysychać od warunków w boxie...ogołnie teraz lepiej częściej a mniej...sprawdzaj metodą na palucha...wsadzaj grzebalucha tak do pierwszego stawu i sprawdzaj czy mają wilgotno...jak już jest sucho albo minimalnie wilgotno to możesz znowu delikatnie polać...lej trochę przy samej łodydze a trochę naookoło żeby korzenie szukały tam wody i się rozrastały

• Lubie to x 1
  11. Tak z 200-300ml co dwa-trzy dni...Ogólnie mają mieć wilgotno a nie mokro

• Lubie to x 1
  12. Właśnie wykonałem test "palucha-grzebalucha" i daje się odczuć delikatną wilgoć, także zgodnie z pierwotną koncepcją do jutra nie podlewam.

Szczerze, to przy moich warunkach w boksie, 200-300ml co 2-3 dni wydaje się bardzo małą ilością, gleba bardzo szybko się przesusza... chociaż oczywiście mogę się mylić. W tym momencie roślinki są już w doniczkach docelowych - 15L air-potach.

Jutro wykonam kolejny test palcem i podleję mniejszą ilością wody. Będę częściej sprawdzał wilgotność gleby i mam nadzieję, że uda się wypracować jakiś system.

Generalnie jest jeszcze kwestia tego, że wsadzałem je do air-potów razem z cienką doniczką torfową tego typu - https://www.hemp.pl/produkt/do-torf-okr10x8cm i wydaje mi się, że jest też potrzebne trochę wilgotności, żeby tego typu doniczka zmiękła i się rozpuściła.

13. To niezłe wiadra jak na automaty:) na 15l to faktycznie tak 400-500ml by się przydało...ale ja bym lał w miejsce ścian doniczki torfowej a nawet trochę bardziej w kierunku ścian airportów żeby doniczka torfowa się rozmiękczała a mniejszą część wody bezpośrednio pod roślinki żeby nie miały mokro tylko wilgotno i puszczały korzenie na boki i przebijały się przez ten torf...może być tak że w miejscu obfitszego podlania ścianek torfu ziemia jeszcze nie wyschnie a przy łodydze będzie już susza...wtedy dolej tylko trochę pod łodygę i omiń rozmiękczanie i tak jeszcze mokrego torfu

• Kocham to ! x 1
  14. Jak kompletowałem zestaw przed wyjazdem do Hiszpanii, to na taki rozmiar się zdecydowałem... ale prawda taka, że ch... się znam. Generalnie mam 4 takie donice i plan był taki, żeby poćwiczyć i pouczyć się na 2 sztukach, a potem powtórzyć akcję na 4. Czy te 15L może mi jakoś utrudnić życie i prace nad nimi? Czy warto się zastanowić nad przesadzeniem do mniejszych?

Tak zrobię, dzięki wielkie za wskazówki!

15. Raczej nic się nie stanie ale to po prostu marnowanie miejsca...korzenie automatów i tak nie wypełnią takiej powierzchni...mógłbyś przesadzić do 7l i dorzucić jedną albo dwie rośliny do boksa

• Lubie to x 1
  16. Ok, czaje... na ten moment już chyba nie będę kombinował, bo tak jak pisałem, chce zebrać pierwsze doświadczenia na 2 roślinach i więcej mi nie potrzebne. Zobaczymy co z tego wyjdzie i ile suszu uda się wykroić... jeszcze długa droga przede mną, więc wole mieć mniejszą ilość roślin pod kontrolą, żeby poświęcić im więcej uwagi.

Jak efekt końcowy będzie zadowalający i uda się doprowadzić projekt do końca, to powtórzę akcję na 4 roślinkach, ale i tak mi się zmieszczą 4x15L więc chyba nie ma co ponosić dodatkowych kosztów, na nowe air-poty. Zobaczymy, na to jeszcze będzie czas, bo prawda jest taka, że wiele jeszcze znaków zapytania przede mną, ale jedno już wiem - dla mnie opcja na indoor to tylko listopad-luty, czyli raz w roku, bo poza tymi miesiącami jest za ciepło i będzie duży problem z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury w GB. Przechodziłem to już przy tym projekcie, na początku października.

17. No jak taki masz plan to chyba wiesz co robisz:) A planujesz robić im lst? Mogł byś je ponaginać żeby lepiej wypełnić boxa i zwiększyć plon a masz akurat dobrą okazję żeby potrenować i rośliny i swoje umiejętności trenerskie:)...w lato mogłbyś na ledach albo cfl i klimatyzację poprawić trochę i też dało by radę pewnie:)

18. Tak, planuję LST, jak będą 4 pięterka i trochę wzmocni się łodyga, bo na razie jest grubości zapałki. Chcę potrenować każdy etap, żegy nabrać doświadczenie, więc i tego nie ma co pomijać, szczególnie, że można wydanie zwiększyć plon, a to na końcu chodzi. No i obie rośliny są dość wysokie potencjalnie, więc trening da mi gwarancję, że się nie przebiją przez boxa od góry... :-P

19. Automaty to raczej tylko raz nagnaj bo nie ma miejsca na błędy i niepotrzebne stresowanie roślin...ja bym poczekał aż zakończą indukcję żeby urosły sobie na spokojnie jak największe a potem tylko główną łodygę zglebować i tyle...miejsca w boxie zostanie sporo i wszystkie odrosty po takim jednym wygięciu głównej łodygi będą elegancko doświetlone i będzie ich wystarczająca ilość...tak nie za dużo nie za mało czyli idealnie żeby się na nich szkolić a taką przecież masz wizję na ten grow:)

20. Szczerze, to myślałem o dwóch, ale skoro tak sugerujesz, to może ogranicze się do jednego.

Chodzi Ci o indukcję kwitnienia? Jak to zidentyfikować?

Dzisiaj u jednej małolaty, podczas podlewania i przekręcania, zauważyłem na liściach jakieś plamy... co to może być? Akurat na obu dolnych, z 1wszego piętra. Wszystkie pozostałe są zdrowe i zielone.

IMG_20191111_190938 [1600x1200].jpg IMG_20191111_190915 [1600x1200].jpg

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...