GB z dwiema Pannami, jedna wydaje się lekko smutna - pomożecie?

dondamajk 08.11.2019

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Cześć,

Jestem bardzo początkującym ogrodnikiem, dlatego dmuchając na zimne wolę zapytać o zdanie bardziej doświadczonych. Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie w stanie mi powiedzieć czy wszystko jest ok, czy trzeba coś skorygować.

Posiadam gotowy set up z boxem 0.36m2:
    1. Growbox Monster Garden GS White 60 o wymiarach - 60 x 60 x 150cm
    2. Balast magnetyczny GIB o mocy 150W
    3. Żarówka sodowa wysokoprężna HPS GIB Flower Spectrum Pro o mocy 150W
    4. Odbłyśnik aluminiowy Stucco - refleksyjność - 80%
    5. Wentylator kanałowy Dospel Euro 1 - wydajność: 100m3/h.
    6. Filtr węglowy CAN Lite o przepustowości 150-165m3/h
    7. Wentylator mieszający Advanced Star

Do tego dodałem jeszcze wentylator wtłaczający bo początkowo miałem problem z za wysoką temperaturą.

Z uwagi na mocną wentylację mam też trochę mało wilgotności - ok. 50% w trakcie naświetlania, ale zamówiłem już nawilżacz, który mam nadzieję rozwiąże problem.

temp_wilg [1600x1200].jpg

Jeśli chodzi o same Panny, to są to automaty od Dinafema: Amnezja XXL i Sour Diesel... niestety nie wiem która jest która, bo jestem gamoniem i nie oznaczyłem sobie nasionek. Może z Waszą pomocą uda się je rozpoznać w dalszej fazie wzrostu.

Lampę trzymam ok 20-23cm od roślin i po teście na dłoni, uważam że raczej jest to dobra odległość.

Woda ma prawidłowe ph, zawsze w granicach 5.5-6.5.

Mieszanka ziemi też raczej ma wszystko co trzeba - Top Crop Heavy Mix - https://www.growbarato.net/sustratos/1377-heavy-mix-sustrato-de-top-crop-50l.html

Ale przechodząc do meritum, mam w sumie dwa pytania:

1. Jedna z Pań wydaje się dość smutna i ma lekko opadnięte największe liście. Wygląda na mało jędrną. W przeciwieństwie do drugiej, której liście wyglądają zdrowo i sztywno. Dzisiaj obie przesadziłem do airpotów, może to da tej smutniejszej więcej mocy.

smutna [1600x1200].jpg wesola [1600x1200].jpg

2. Drugie pytanie dotyczy fazy wzrostu, obie dziewczyny mają ok 7 dni (licząc od wyjścia kiełka z ziemi) - czy rozwijają się prawidłowo Waszym zdaniem?

Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie uwagi. Pozdrawiam!

• Lubie to x 1
  2. MissJokerSmoker

MissJokerSmoker Użytkownik

Powodzenia:) obydwie odmiany to sativy, moze byc ciezko z rozpoznaniem, ale zobaczymy:))

• Nie lubie. x 1
  3. Dzieki wielkie. A jak z Twojego doswiadczenia wygladaja kwestie odpowiedzi na moje 2 pytania?

4. MissJokerSmoker

Wygladaja na zdrowe i adekwatne na swoj wiek.
    Lekko oklaple listki moga swiadczyc o przelaniu, takze takze ostrozniej z podlewaniem:)

• Lubie to x 1
    • Nie lubie. x 1
  5. Super, dzięki za odpowiedź, trochę mnie uspokoiłaś, bo wydywały mi się trochę przymałe, w porównaniu z tym co widziałem na forum.

Dobrze też, że mówisz o tym przelaniu, bo dzisiaj znowu, po przesadzeniu je solidnie podlałem... w związku z tym teraz je trochę przesuszę. Jak identyfikujesz moment kiedy trzeba podlewać?

6. MissJokerSmoker

Glownie po wygladzie roslin i po wadze donicy. Metoda palucha tez dziala.
    Daj jej przeschnąć, obserwuj;))

• Lubie to x 1
    • Nie lubie. x 1
  7. Będę próbował ogarnąć po wadze donicy, bo mam wrażenie, że z uwagi na dużą cyrkulację powietrza, ziemia bardzo szybko się przesusza. A jak po wyglądzie roślin, jakie symptomy wskazują na to, że trzeba podlać?

Dzisiaj dziewczyny wystrzeliły, 2 doby po przesadzeniu w air-poty, mocno poszły w rozmiar i mają już 2 wyraźne poziomy liści. Liście u smutnej panny też się podniosły, także git.

IMG_20191110_125747 [1600x1200].jpg

Na ten moment plan jest taki, że jeszcze dzisiaj je przesuszę, sprawdzę sobie wagę donicy i jutro syto je podleje do przelania.

8. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Do przelania ich nie podlewaj...muszą mieć teraz w miarę sucho żeby korzenie puścić

• Lubie to x 1
  9. Ok, dzięki za uwagę, to skąd mam wiedzieć ile mniej więcej wody im podawać przy każdorazowym podlewaniu?

10. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Ile wody to zależy jakiej masz wielkości te donice i czy będzie szybko wysychać od warunków w boxie...ogołnie teraz lepiej częściej a mniej...sprawdzaj metodą na palucha...wsadzaj grzebalucha tak do pierwszego stawu i sprawdzaj czy mają wilgotno...jak już jest sucho albo minimalnie wilgotno to możesz znowu delikatnie polać...lej trochę przy samej łodydze a trochę naookoło żeby korzenie szukały tam wody i się rozrastały

• Lubie to x 1
  11. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Tak z 200-300ml co dwa-trzy dni...Ogólnie mają mieć wilgotno a nie mokro

• Lubie to x 1
  12. Właśnie wykonałem test "palucha-grzebalucha" i daje się odczuć delikatną wilgoć, także zgodnie z pierwotną koncepcją do jutra nie podlewam.

Szczerze, to przy moich warunkach w boksie, 200-300ml co 2-3 dni wydaje się bardzo małą ilością, gleba bardzo szybko się przesusza... chociaż oczywiście mogę się mylić. W tym momencie roślinki są już w doniczkach docelowych - 15L air-potach.

Jutro wykonam kolejny test palcem i podleję mniejszą ilością wody. Będę częściej sprawdzał wilgotność gleby i mam nadzieję, że uda się wypracować jakiś system.

Generalnie jest jeszcze kwestia tego, że wsadzałem je do air-potów razem z cienką doniczką torfową tego typu - https://www.hemp.pl/produkt/do-torf-okr10x8cm i wydaje mi się, że jest też potrzebne trochę wilgotności, żeby tego typu doniczka zmiękła i się rozpuściła.

13. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

To niezłe wiadra jak na automaty:) na 15l to faktycznie tak 400-500ml by się przydało...ale ja bym lał w miejsce ścian doniczki torfowej a nawet trochę bardziej w kierunku ścian airportów żeby doniczka torfowa się rozmiękczała a mniejszą część wody bezpośrednio pod roślinki żeby nie miały mokro tylko wilgotno i puszczały korzenie na boki i przebijały się przez ten torf...może być tak że w miejscu obfitszego podlania ścianek torfu ziemia jeszcze nie wyschnie a przy łodydze będzie już susza...wtedy dolej tylko trochę pod łodygę i omiń rozmiękczanie i tak jeszcze mokrego torfu

• Kocham to ! x 1
  14. Jak kompletowałem zestaw przed wyjazdem do Hiszpanii, to na taki rozmiar się zdecydowałem... ale prawda taka, że ch... się znam. Generalnie mam 4 takie donice i plan był taki, żeby poćwiczyć i pouczyć się na 2 sztukach, a potem powtórzyć akcję na 4. Czy te 15L może mi jakoś utrudnić życie i prace nad nimi? Czy warto się zastanowić nad przesadzeniem do mniejszych?

Tak zrobię, dzięki wielkie za wskazówki!

15. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Raczej nic się nie stanie ale to po prostu marnowanie miejsca...korzenie automatów i tak nie wypełnią takiej powierzchni...mógłbyś przesadzić do 7l i dorzucić jedną albo dwie rośliny do boksa

• Lubie to x 1
  16. Ok, czaje... na ten moment już chyba nie będę kombinował, bo tak jak pisałem, chce zebrać pierwsze doświadczenia na 2 roślinach i więcej mi nie potrzebne. Zobaczymy co z tego wyjdzie i ile suszu uda się wykroić... jeszcze długa droga przede mną, więc wole mieć mniejszą ilość roślin pod kontrolą, żeby poświęcić im więcej uwagi.

Jak efekt końcowy będzie zadowalający i uda się doprowadzić projekt do końca, to powtórzę akcję na 4 roślinkach, ale i tak mi się zmieszczą 4x15L więc chyba nie ma co ponosić dodatkowych kosztów, na nowe air-poty. Zobaczymy, na to jeszcze będzie czas, bo prawda jest taka, że wiele jeszcze znaków zapytania przede mną, ale jedno już wiem - dla mnie opcja na indoor to tylko listopad-luty, czyli raz w roku, bo poza tymi miesiącami jest za ciepło i będzie duży problem z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury w GB. Przechodziłem to już przy tym projekcie, na początku października.

17. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

No jak taki masz plan to chyba wiesz co robisz:) A planujesz robić im lst? Mogł byś je ponaginać żeby lepiej wypełnić boxa i zwiększyć plon a masz akurat dobrą okazję żeby potrenować i rośliny i swoje umiejętności trenerskie:)...w lato mogłbyś na ledach albo cfl i klimatyzację poprawić trochę i też dało by radę pewnie:)

18. Tak, planuję LST, jak będą 4 pięterka i trochę wzmocni się łodyga, bo na razie jest grubości zapałki. Chcę potrenować każdy etap, żegy nabrać doświadczenie, więc i tego nie ma co pomijać, szczególnie, że można wydanie zwiększyć plon, a to na końcu chodzi. No i obie rośliny są dość wysokie potencjalnie, więc trening da mi gwarancję, że się nie przebiją przez boxa od góry... :-P

19. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Automaty to raczej tylko raz nagnaj bo nie ma miejsca na błędy i niepotrzebne stresowanie roślin...ja bym poczekał aż zakończą indukcję żeby urosły sobie na spokojnie jak największe a potem tylko główną łodygę zglebować i tyle...miejsca w boxie zostanie sporo i wszystkie odrosty po takim jednym wygięciu głównej łodygi będą elegancko doświetlone i będzie ich wystarczająca ilość...tak nie za dużo nie za mało czyli idealnie żeby się na nich szkolić a taką przecież masz wizję na ten grow:)

20. Szczerze, to myślałem o dwóch, ale skoro tak sugerujesz, to może ogranicze się do jednego.

Chodzi Ci o indukcję kwitnienia? Jak to zidentyfikować?

Dzisiaj u jednej małolaty, podczas podlewania i przekręcania, zauważyłem na liściach jakieś plamy... co to może być? Akurat na obu dolnych, z 1wszego piętra. Wszystkie pozostałe są zdrowe i zielone.

IMG_20191111_190938 [1600x1200].jpg IMG_20191111_190915 [1600x1200].jpg

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...