Europejski rynek marihuany – prognozy na najbliższe 9 lat

ZIELONA 04.03.2019

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
 1. ZIELONA

  ZIELONA Autorytet Administrator

  Z populacją 720 milionów ludzi – dwukrotnie większą niż w USA i Kanadzie łącznie – Europa jest na najlepszej drodze, aby w ciągu najbliższych pięciu lat stać się największym na świecie rynkiem legalnych konopi. Ostatni raport – opublikowany w Davos – przewiduje, że europejski legalny rynek marihuany będzie miał wartość 123 miliardów euro (140 miliardów dolarów) do 2023 roku.

  Według raportu European Cannabis Report, “W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy europejski przemysł konopi indyjskich w Europie urósł znacznie bardziej, niż w ciągu ostatnich sześciu lat. Sześć nowych krajów zalegalizowało marihuanę do celów medycznych, a ponad 500 milionów euro zostało zainwestowane w europejski przemysł marihuany medycznej.” Jest to czwarta edycja raportu od grupy badawczej Prohibition Partners, która specjalizuje się w wyjaśnianiu najnowszych osiągnięć legislacyjnych i kluczowych trendów branżowych w Europejskim przemyśle marihuany.

  Kiedy w Europie organizuje się coraz więcej prestiżowych konferencji biznesowych dotyczących konopi indyjskich (Cannabis Capital Convention, Cannabis Europa, ICBC Berlin), oczywiste jest, że europejski legalny rynek marihuany rozwija się w oszałamiającym tempie. Główna zmiana w polityce koncentruje się wokół dostarczania marihuany do celów medycznych. Europejscy pacjenci, decydenci, inwestorzy, biznesmeni, naukowcy i naukowcy medyczni mogą skorzystać z zachodzących zmian.

  Trzy największe obecnie europejskie rynki medyczne – Włochy, Holandia i Niemcy – mają w sumie 130 000 pacjentów leczonych konopiami indyjskimi. Raport przewiduje, że liczba ta wzrośnie do 225 tys. w 2019 r. – i do roku 2028 generowałaby 58 mld euro dla europejskiego rynku. Przewiduje się, że liczba ta zostanie przynajmniej podwojona po wprowadzeniu legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego. Do tej pory Luksemburg zobowiązał się być pierwszym europejskim państwem, które wprowadzi w pełni zalegalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych maksymalnie w 2023 r.

  W 2019 roku oczekuje się dużego wzrostu na rynku niemieckim i włoskim – drugim i trzecim co do wielkości rynku europejskim po Holandii. Zgodnie z prognozami raportu, do roku 2020 oba kraje będą wyprzedzać holenderski rynek marihuany, który jest najstarszy w Europie. Niemcy, Włochy i Holandia opracowują przetargi na licencje uprawowe, starając się zbudować krajowy przemysł, który zaspokoi lokalny popyt, zamiast polegać na eksporcie z Kanady.

  Południowoeuropejskie państwa, takie jak Macedonia zaczynają opracowywać krajowe programy uprawy, które będą oferować tani produkt dostępny za pośrednictwem wewnątrzunijnych sieci handlowych. Ich klimat idealnie nadaje się do uprawy konopi outdoor, która to jednak nie może zagwarantować standaryzowanego produktu. Łącznie istnieje 14 krajów europejskich, w których konopie medyczne są legalne w jakiejś formie – połowa z 28 krajów, które tworzą Unię Europejską.

  Ogólnoeuropejska harmonizacja prawa

  Na kontynencie europejskim leży prawie 50 krajów – każdy z własnym prawem. Raport potwierdza, że na drodze do europejskiej legalizacji może być kilka wyzwań. Władze wszystkich krajów oraz przedsiębiorstwa zaangażowane w zmianę przepisu będą musiały osiągnąć konsensus w sprawie przepisów prawnych dotyczących transgranicznych łańcuchów dostaw, standaryzacji produktów i umów handlowych.

  Cannabis Europa organizuje wydarzenia, które przyciągają wielu kluczowych interesariuszy w ramach europejskiego przemysłu legalnej marihuany. W zeszłym roku odbyła się ich pierwsza impreza w Londynie. Na początku lutego konferencja odbyła się w Paryżu, a w raporcie znajdziemy kilka słów właśnie o Francji: “Francja jest symbolem hipokryzji polityki konopi indyjskich w Europie Zachodniej. Francuski rząd zachował konserwatywne stanowisko w sprawie marihuany zarówno medycznej, jak i rekreacyjnej, mimo że Francja jest jednym z krajów, w których spożycie marihuany jest najwyższe.”

  Francja nie jest jedynym krajem potencjalnie znajdującym się u progu zmiany polityki. Wygląda na to, że rząd oraz opinia publiczna stają się coraz bardziej pro-konopne. Wynika to w dużej mierze z rosnącego poparcia społecznego na rzecz legalizacji, gdy widoczne stają się korzyści handlowe i społeczne. Czynniki, takie jak nowe możliwości zatrudnienia, dodatkowe dochody z podatków, zmniejszenie przestępczości i możliwość prowadzenia szerszych badań klinicznych, stanowią siłę napędową dla ustanowienia legalnego rynku konopi indyjskich.

  Całość art -

  Europejski rynek marihuany – prognozy na najbliższe 9 lat


  .
   
Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...