Czy taki zestaw ma sens?

Bibii 10.04.2020

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Siema, świeża krew na forum!

Czy mój zestaw ma sens?

Do rzeczy - planowany zestaw:
    -lampa sodowa 400W (to aktualnie mam)
    -box 50x80x170cm (to aktualnie mam)
    -wentylacja 280m3/h - wyciąg (to chcę dokupić)
    -6 doniczek 11L - 6 roślinek (to chcę dokupić)
    -wentylator mieszający 15w (to chcę dokupić)

Czy lampa nie będzie za mocna? Czy nie będzie wytwarzać zbyt wysokiej temperatury w takim małym boxie? Taka lampa chyba jest na na 1m2, a ja mój box ma 0,4m2.

Boję się, że wentylator będzie za słaby w odprowadzaniu temperatury/ciepłego powietrza przy takiej małej powierzchni i tej ciepłej lampie.

Czy coś tu zmienić w związki z lampą albo w ogole? Może przejść na LED albo słabszego HPSa kupić? Choć szkoda kasy, skoro już tą lampę mam.

Mam jeszcze pytanie odnośnie auto roślin.
    Czy dobrze rozumiem, że "auto" znaczy tyle, że roślina sama kwitnie i nie trzeba "zmusszać" roślinę manipulując światłem, żeby z wegetatywnego do kwitnienia przeszła?

Z góry dzięki za pomoc!
    Pozdro!

2. Dobrze rozumiesz automat sam zakwita.
    Lampa może być to że mocniejsza w niczym nie przeszkadza tym bardziej że masz i nie trzeba kupować ale wentylator jak masz zamiar kupować to 280 na bank za slaby dołóż kasę i weź dwu biegowy ja mam 0.64m2 lampę 315 wyciąg 330 dwa mieszaki i temp ciągle 30 stopni. Doniczki 11l mają 25cm x 25cm to zmiescisz także git ,ale będziesz musial wszystko dobrze przemyśleć bo będzie gęsto ;)

• Lubie to x 1
  3. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

Lampa 400w nie ma sensu...hps 250w to i tak za dużo ale jak zawiesisz pod samym sufitem to będzie ok...kupując hpsa 250w zaoszczędzisz 200zł na prądzie podczas uprawy...wyciąg faktycznie można by trochę lepszy żeby tą temperaturę odprowadził...roślinki na tym skorzystają bo wentylacja lepsza a będziesz sobie mógł ogarnąć jakiś fajny odbłyśnik a nie cool tube

No i 6 doniczek 11l to nie za dobry pomysł...dżungla będzie w tej szafeczce straszna a nawilżacz też ważna sprawa a na wega dla automatów tym bardziej

5 donic 11l i nawilżacz a i tak krzaki będą wypadać z szafy jak drzwi będziesz otwierał:)

• Lubie to x 1
  4. Dzięki za uwagi!!

Doniczki/roślinki mogą się nie pomieścić - było brane pod uwagę.

Czyli chyba najprościej kupić ten hps 250W, wtedy być może wiatrak 280m3 wyrobi być może jakoś z temperaturą (może jakiś inny wiatrak by był lepszy, ale ceny przerażają).

Myślę nad tym zestawem https://www.growtent.pl/product-pol-966-Zestaw-wentylacyjny-125mm-220-280-m3-h-2-biegi.html Jeżeli ktoś miałby jakiś inny zestaw w przystępnej cenie, chętnie zajrzę.

Mam jeszcze pytanie, bo z elektryki jestem na prawdę noob... Czy do mojej lampy 400W mogę podpiąć zarówkę hps 250W, żeby nie dokupywać całej lampy, a jedynie żarówkę, czy jednak muszę kupić żarówkę+zasilacz/lampę pod 250W?

Wiadomo, pod zwykłe lampy sobie można podpinać co się chce, ale tutaj na zasilaczu jest mowa o 400W "for high pressure mercury lamp - 400W".

Pozdro!

5. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

6. ja bym boxa wiekszego wsadził po te 400w może 80x80

7. Taniej niż to co kondor wyslal nie znajdziesz :)
    Co do HPS to może sprzedaj tego 400w albo zwiększ box ale tak jak wyzej 400w swoje prądu zje :/

8. Dzięki za pomoc!

W takim razie rzeczywiście sobie ogarnę 250W hps+ ten wentylatorek z allegro + filtr ala Kondor.

Nie mam niestety możliwości, żeby tego boxa rozbudować, będzie zbyt podejrzanie wyglądał :D Teraz wygląda schludnie i niepodejrzanie :D

Teraz jeszcze tylko odmianę "pobudzającą" ogarnąć i jazda :D

9. Jeszcze ostatnia kwestia w sprawie wentylatora (już ostatnia, bo nie chcę nadużywać :D ) i przewodu wentylacyjnego i filtra.

Kolejność w moim boxie byłaby taka:

FILTR 125mm -> PRZEJŚCIÓWKA 125-150mm -> WENTYLATOR 150mm -> PRZEJŚCIÓWKA 150-125mm -> PRZEWÓD WENTYLACYJNY 125mm.

Przewód mógłby być 150mm, ale wpadł mi w oko taki https://allegro.pl/oferta/tlumik-akustyczny-elastyczny-fi-125-growbox-hps-7786033862 , z tego co rozumiem pełni jednocześnie funkcję tłumika akustycznego, co mi się na pewno przyda.

Pytanie brzmi, czy przez te dwie przejściówki ostatecznie wentylator nie będzie chodzić głośniej oraz i czy nie będzie narażony na jakieś tam przeciążenia, te mniejsze kanały powietrzna będą go bardziej obciążać (nie znam się wentylacjach, więc to tylko takie moje domysły)?

Pozdro!

10. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

ciekawe...może i trochę wyciszy...takie zaledwie 2.5cm zwężenie nie powinno spowodować że wentylator będzie miał ciężej tymbardziej że rura potem się rozszerza...może minimalnie pogorszyć przepływ powietrza ale raczej nie będzie to miało większego znaczenia...jeśli zależy Ci na zredukowaniu hałasu to myślę że warto...no i ogólnie wszystko dobrze przemyślane...jedynie dosyć krótka ta rura ale że hps250w może być wysoko ze względu na spory zapas lumenów to myślę że będzie spokson:)

• Lubie to x 1
  11. Czegoś tu nie kumam :D co masz na myśli przez to:
    "jedynie dosyć krótka ta rura ale że hps250w może być wysoko ze względu na spory zapas lumenów to myślę że będzie spokson"

Czy sugerujesz w ten sposób cooltube? Gubię się :D
    Co ma długość rury do lampy? Wentylacja na górze, a lampa regulowana.
    (Jedyne czego się jeszcze obawiam do głośności tej konstrukcji :D )

12. green kondor402

green kondor402 Tuptuś

no właśnie chodzi o to że rurę z filtrem dobrze mieć w miarę blisko hpsa żeby odprowadzała ciepło przy okazji...wentylacja wcale nie musi być na górze...możesz podwiesić sobie gdzie chcesz w celu uzyskania najlepszego efektu...czasami potrzeba trochę większego kawałka rury żeby starczyła w okolice lampy...a pisałem że raczej będzie git bo ten hps ma spory zapas lumenów i może wisieć wysoko...nawet fajniej światło powinno się rozprowadzić po boxie jak lampa będzie wysoko

• Lubie to x 1
  13. Elo jeszcze raz!
    Zestaw został złożony... tylko, że ta lampa tak grzeje, że zawieszona najwyżej jak się da ok. 120cm (przy filtrze, który uniemożliwia zawieszenie jej na samej górze) na podłodze - nie mówiąc już o doniczce, która całość podniesie o jakieś 35cm- przy sadzonce jest temperatura 40C, chyba że się otworzy połowe boxa, to spada do 34C...

Macie jakieś pomysły jak zmniejszyć temperaturę?

Pewnie jednym z problemów jest to, że szafa drewniana nie ma jak oddawać ciepła, a na przykład namiot z tworzywa sztucznego łatwiej oddaje.

Mogę powiększyć wlot, ale to niewiele chyba da, skoro pół szafy trzeba otworzyć żeby zmniejszyć temperaturę.

Pozdro!

14. Jest tu kto? :D
    Dokładnie przy wiatraku mieszającym pod pełnym nawiewem (aż roślina się gnie) jest 30C, ale jak przesadzę do normalnej wyższej doniczki, to wszystko będzie bliżej lampy, czyli temp wzrośnie znowu do tych 40C (albo więcej), jak roślinki podrosną nie obejdzie się bez cooltube'a, ale do tego wilgotność kiepska przy tych temperaturach...

Żeby cooltube'a zainstalować przeba wszystko przebudować, a nie wiem o ile to zbije temperaturę... do tego pewnie trzeba by drugi mieszający żeby ten upał opanować...

Może macie jakieś inne pomysły? Może zmienić lampę, zamians HPS'a coś innego?

15. marcopolo

marcopolo Moderator Staff Member

Oswietlenie LED,jedyne wyjscie aby zapanowac na tem.

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...