Budowa PC Boxa/Grow boxa Po kolei

Neska93 19.05.2019

Budowa PC Boxa/Grow boxa Po kolei 5 5 1votes
5/5, 1 głos

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
  1. Witam wszystkich serdecznie,

Kwestia zasadzenia własnej roślinki chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Ciekawość, chęć sprawdzenia się no i kwestia plonów oraz syf w kupnym ziele sprawiły, że zaczęłam zastanawiać się nad tym co raz częściej, a przeprowadzka "na swoje" tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że powinnam spróbować. No i..

.. No właśnie. Elektronika.. Jak tylko zabrałam się za oglądanie poradników zauważyłam masę kabelków, które trzeba podłączać. Problem w tym, że u mnie z elektryką jak z piłką nożną. Postanowiłam więc, że założę tutaj temat, z prośbą o pomoc a sama treść będzie na pewno późniejszym "kompedium wiedzy" dla osób tak samo głupich jak ja. Może zrobię również jakąś relację tak aby można było odsyłać do tego wątku.

A więc Panowie.. Interesuje mnie opcja z jedną roślinką, czytałam i czytam dużo na temat PC Boxów. Kwestie zakupowe jednak są dla mnie kompletnie nie zrozumiałe - mam na myśli kwestie elektroniki. Pytanie : W co dokładnie prócz lamp (wyczytałam o 2x Philips Tornado 23W) powinnam się zaopatrzyć? Wyczytałam również o wiatrakach jednak jak rozumiem powinny być dwa - wprowadzające, oraz wyprowadzające powietrze. Natomiast czy do tego potrzebny będzie jakiś zasilacz? To samo odnośnie lamp. Jak wygląda kwestia rachunków za prąd czy ktoś się orientuje o ile taki rachuneczek wzrasta?

No i kwestia doniczki, ziemi, nawozów oraz samego nasionka. Zależy mi bardzo aby była to w miarę prosta uprawa, ilość plonu na prawdę ma mniejsze znaczenie ponieważ i tak będzie na własny użytek.

I na koniec - ja na prawdę wiem, że powielam tematy, ale proszę uwierzcie mi ja czytałam forum od deski do deski. Potrzebuje po prostu kogoś, kto poprowadzi mnie za rączkę w kwestii zakupów oraz elektryki...

2. niedawno sam skleiłem boxa to mogę co nie co podpowiedzieć, co do lamp na jedną roślinkę dostałem informacje aby zakupić 4 lampy led które w sumie dają 1600lm + ,ja swojego boxa zrobiłem w obudowie po monitorze wymiary coś na oko 60x40x30. W środku wyścielane folia ratownicza. wentylatory podłączyłem poprzez kabel do zasilania laptopa (inaczej usmaży ci wiatrak)
    co do ziemi ja zakupiłem canna terra + podobno dobra :)

3. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

4. Dziękuje za podesłanie wątków i rady ale mi na prawdę nie chodziło o poradnik odnośnie budowy growboxa, a kwestie elektryczne w nim. Nie mam aktualnie żadnego schematu, nie wiem w jaki sposób to podłączyć. I to właśnie jest moja największa bolączka.

5. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Wentylatory to pikuś.
    Jak nie wybierzesz źródła światła to będzie ciężko coś doradzić z montażem

6. Witam ponownie. Przeszukałam gąszcz internetu, obejrzałam gigabajty filmów na youtube i nadal nie mam pojęcia w jaki sposób montować to wszystko do kupy. Ale! Jestem mądrzejsza o kilkanaście fotorelacji, poczytałam również o odmianach i wiem również mniej więcej w jakie nasiona celować. Co do oświetlenia to znalazłam ciekawy schemat na ... allegro.. i zastanawiam się czy to nie aby schemat który jest identyczny jak ten, którego potrzebuje do podłączenia oświetlenia w obudowie :
    - DIY – łańcuch świetlny

Co do żarówek jakie chciałam użyć to te :
    - Żarówka PHILIPS E27 TORNADO T2 23W barwa zimna

Nie wiem jeszcze czy kupić dwie czy trzy. Nie mam na miejscu obudowy która będzie wykorzystywana, ona dopiero do mnie dotrze. Pod warunkiem, że wykorzystam obudowę komputera bo zastanawiam się również nad złączeniem płyt osb.

Daje sobie około tygodnia na "pozyskiwanie" wiedzy, dlatego każde podesłanie jakiegokolwiek tematu, który mi pomoże będzie mile widziane. Możecie również podawać mi które nasiona będą ładnie pracowały w tak małej przestrzeni obudowy komputera. Jak mówię - na dużym plonie mi nie zależy. Grunt żeby wybaczał błędy.

7. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Barwa zimna się nie nadaje na całą uprawę.
    Szukaj Biały Ciepły (2700K-3500K).
    Schemat podłączenia jest ok.
    Jeśli masz zdolności - celuj w płyty.
    Rozebranie obudowy (wymontowanie wszystkich blach ze środka) wiąże się z rozwiercaniem nitów.
    PC boxach każdy centymetr jest na wagę złota.

Duży problem może być z zamontowaniem oprawek od żarówek.

• Lubie to x 1
  8. Ok, dobrze, że nie zamówiłam żarówek a dosłownie chwilę przed informacją, że jest nowy post w temacie chciałam to zrobić. Zamówiłam jednak obudowę :
    -OBUDOWA MINI TOWER OSBORNE

Co do żarówek :
    -Żarówka Energooszczędna OSRAM E27 23W b. ciepła

Lepsze? No i kwestia oprawek. Ogólnie nie mogłam znaleźć dokładnie takich samych jak na załączonym linku, ale dorwałam coś takiego :
    - OPRAWKA E27 DEKORACYJNA PLASTIKOWA GWINTOWANA LED

Dlaczego mówisz o problemie z zamontowaniem żarówek do oprawek? Tego się tam nie wkręca? hehe

9. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

"Oprawek OD żarówek". Chodziło mi o przymocowanie oprawek do obudowy komputera.

Same żarówki będą ok.

Obudowa micro ATX - bedzie ciezko sensownie wszystko poupychać.

10. Czyli z obudowy rezygnować? Muszę szukać większej?

11. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Im więcej miejsca tym lepiej. Micro ATX ma chyba 40cm wysokości. Żarówki , doniczka zabierze swoje i ile zostanie na roślinę? 15-20cm?

12. Z tego co wyczytałam w internecie moja obudowa ma wysokość niecałych 43 cm, a obudowa atx 44. Mylisz chyba pojęcia ponieważ Micro atx to z tego co czytam rozmiar płyty głównej. A obudowa to Midi Tower choć mogę się mylić. Zdam się na Ciebie ponieważ widzę, że masz doświadczenie i widziałam Twoje fotorelacje. Żarówki jak i potrzebny osprzęt do montażu ich już zakupiłam.

Jakie odmiany polecasz do uprawy w takim PC Boxie?

13. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Nie istotne nazewnictwo, ważne wymiary.
    Im wyższa tym lepsza. I tak pewnie doniczkę trzeba będzie zbudować samemu. Chyba że się uda dostać jakaś maksymalnie pasująca do podstawy obudowy.

Co to odmiany to zajrzyj na panpestka.pl (@panpestka.pl ) i zapytaj na live czacie. Na pewną doradza. Dodatkowo poczytaj o treningu LST bo bez tego nie da rady.

Przyda się też folia do wyłożenia obudowy. Ewentualnie można malować na biało. Koce ratunkowe raczej odpadają

14. Ok w związku z powyższym zrezygnowałam z opcji z obudową komputera ze względu na fakt, że praktycznie każde obudowy które znajduje w rozsądnych cenach mają średnio ~45 cm wysokości. Wszystko co wyższe to i droższe. Alternatywnie mam nie używaną szafkę w biurku. Zmierzyłam ją i ma : Szerokość 37, Długość 43, Wysokość 68 cm. Mam tylko wrażenie, że to o wiele za dużo jak na potrzeby jednego kwiata, który będę hodować. Poza tym do takiej przestrzeni dwie żarówki 23W to na pewno za mało. No i pozostaje kwestia tego, że ta szafka ma grube obicie z tyłu i nie mam pojęcia jak bez narzędzi wywierce tam otwór na wiatraki i kable.

• Lubie to x 1
  15. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Nie będzie za duża. Bedzie dużo lepsza niż obudowa od PC. W robocie teraz jestem i nie bardzo mam jak pisać. Jak masz znajomego z wiertarka to Ci pomoże.

Jeśli będziesz szukać odmiany dla siebie to patrz na taką która nie będzie "pachnieć" . Może obejdzie się bez pitolenia z matami od okapów.

16. Mogę poprosić sąsiada o pomoc, ale co mu powiem? "No sąsiad pomóż wywiercić dwa kwadraty w biurku na wiatraki i kilka dziur na kable". Jestem pewna, że się spyta "Po co". Haha :) Przeklinam swój brak podstawowych narzędzi w domu. Do tego znając swoje zdolności manualne to będzie największa porażka w historii ludzkości - spalona instalacja w domu, dziury w biurku i ani jednego kwiatka w doniczce. ! Agrr

17. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

Tak na szybko szukając znalazłem odmianę co się zwie Low Ryder 2. Podobno niska rośnie i nie pachnie za bardzo. Daje lekkie palenie. Sam nie testowałem, ale może ktoś będzie miał informacje z własnego doświadczenia.

Nie kwadraty tylko koła bardziej...
    Wentylatory są kwadratowe, ale wycinasz otwory o średnicy "skrzydełek" i montujesz od środka wkrętami do płyty.

Znajdź kogoś kto nie będzie zadawał pytań, po za tym sąsiedzi im mniej wiedzą tym lepiej. W ogóle najlepiej trzymać to w tajemnicy (nawet przed bestfriendsami).

Masz do podłączenia dwie żarówki (czy ile tam się zdecydujesz ) i dwa wentylatory (trzeci mieszający też by się przydał).

Będzie Ci też potrzebny włącznik czasowy.

I nawozy.

18. Dobrze, zliczmy w takim razie wszystko czego będę potrzebować do kupy, żebym wiedziała co zamawiać, bądź ewentualnie szukać w sklepach :

- 2 Żarówki
    - 2 Oprawki
    - Przewód dwużyłowy + dwużyłowy z wtyczką do kontaktu
    - Wiatrak wtłaczający i wytłaczający powietrze + zasilanie (czytałam, że można wykorzystywać ładowarki od laptopa)
    - Programator czasowy
    - Termometr zewnętrzny
    - Coś do wyłożenia szafki (folia odblaskowa pewnie)

Plus do tego wszystkiego dochodzi koszt doniczki, ziemi, nawozu, ziarenek, coś jeszcze? Chcę przetworzyć wszystko na kwotę potrzebną na zakup ale wstępnie wydaje mi się, że to o wiele mniej niż zakładałam. Prawdę mówiąc wydawało mi się, że "na start" trzeba 500-600 zł.

19. Nowy84

Nowy84 Tuptuś

20. Rzeczywiście przypomina moją szafkę. Co do wyłożenia czymś jej - widzę, że Ty wyłożyłeś swoją jakimś białym materiałem a ja mam resztki białej farby po wykończeniówce mieszkania. Nada się? Czy takie rzeczy jak wskaźnik wilgoci dostanę w ogrodniczym?

To już będą w sumie moje ostatnie pytania. Jestem niesamowicie ciekawa jak to wyjdzie. W następnym tygodniu biorę się za złożenie boxa do kupy. Zastanawiam się nad założeniem fotorelacji.

Post się przydał? Oceń go proszę:
/5,
Loading...
Loading...