1. Czy nowe forum Ci się podoba?

  Chętnie wysłuchamy Twoich uwag na temat funkcjonowania nowej odsłony forum. Zapraszamy do tego tematu aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami.
  Dismiss Notice

Biostymulatory na stres u roślin

Dyskusja w dziale Offtop rozpoczęta przez KWKZ w dniu 06.03.2018

 1. KWKZ

  KWKZ Inspiracja

  Siema elita!

  "Na rynku pojawiają się nowe środki, których zadaniem jest wspomóc wzrost roślin. Do jakiej grupy je zakwalifikować? Czy mają istotny wpływ na uzyskany plon?

  Biostymulatory to związki o różnym pochodzeniu. Część zawiera substancje aktywne ekstrahowane z surowców naturalnych, inne to produkty całkowicie syntetyczne. Do tej pory nie ustalono jednej, wspólnej definicji. Najczęściej mówi się, że biostymulator to substancja lub mikroorganizm przeznaczone do stosowania na roślinę, nasiona lub strefę korzeniową w celu wsparcia naturalnych procesów stymulujących efektywność wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny lub ich tolerancję na stres abiotyczny, taki jak susza czy przymrozek (wg Arcadia International Report for the European Comission 2014).

  Niektórzy specjaliści dokładają jeszcze tolerancję na stres biotyczny, a więc na szkodniki. Podejść jest wiele, ale generalnie chodzi o środki poprawiające dostosowanie się roślin do środowiska i wspierające wykorzystanie jego zasobów w maksymalnym stopniu. Biostymulatory nie są środkami ochrony roślin, nie są też nawozami. To odrębna grupa,*której zastosowanie może zwiększyć ilość i jakość plonu.

  Dlaczego używamy biostymulatorów?

  - Jeżeli warunki są zbliżone do optymalnych, chcemy wesprzeć procesy, które poprawiają wzrost i rozwój roślin. W przypadku wystąpienia stresu, chcemy im w takiej sytuacji pomóc. Wynikiem tych działań jest zwiększenie ilości i jeżeli jest to możliwe, jakości plonu -*mówi dr Arkadiusz Przybysz z SGGW w Warszawie. Zadaniem biostymulatora jest podniesienie naturalnej odporności roślin na warunki stresowe.


  Jakie są efekty?

  Po zastosowaniu biostymulatorów rośliny są wyższe, zwiększona jest liczba pędów. Następuje pobudzenie rozwoju generatywnego, pojawia się więcej kwiatów, a w konsekwencji owoców np. łuszczyn u rzepaku. Liście są większe, co sprawia, że proces fotosyntezy zachodzi z większą intensywnością (do 20%). Silniejsza jest przez to także transpiracja, jednak w uwodnieniu tkanki nie ma różnicy, ponieważ system korzeniowy się rozrasta, zwiększa się jego masa, a także zdolność do pobierania wody i składników mineralnych. Także zdolności kiełkowania się polepszają, a czas wschodów ulega skróceniu.

  Zastosowane środki wzmacniają ściankę i zwiększają średnicę źdźbła, co w zbożach ma istotne znaczenie i ogranicza wyleganie. Jednak najważniejszą korzyścią ze stosowania biostymulatorów jest łagodzenie przez nie stresów, jakim poddane są rośliny podczas wegetacji. Środki te niwelują negatywne skutki suszy, przymrozków, zasolenia czy też żerowania szkodników. Przykładowo łuszczyny rzepaku stają się mocniejsze, przez to bardziej odporne na szkodniki, które nie uszkadzają błon komórkowych. Dzięki zahamowaniu syntezy kwasu abscysynowego, proces fotosyntezy nie zmienia w dużym stopniu intensywności.*- To są elementy które mają duże znaczenie dla rolnika. To jest kilkanaście łuszczyn więcej na roślinie. I w każdej z nich jest kilkanaście nasion więcej, które często są troszeczkę cięższe. Co w ogólnym przełożeniu może mieć istotny wpływ na wielkość plonu -*przekonuje naukowiec.

  Biostymulator trzeba zastosować profilaktycznie, przed wystąpieniem stresu, inaczej nie należy się spodziewać optymalnego działania. Pamiętajmy, że te same preparaty zastosowane w różnych warunkach mogą dać niejednakowe efekty. Skutki ich użycia nie są tak dobrze widoczne jak po oprysku np. herbicydem, gdzie chwasty masowo giną, a rolnik bez problemu stwierdza, że środek działa... "

  Ciąg dalszy znajduje się tutaj:
  Biostymulatory na stres u roślin


  Źródło: wieścirolnicze.pl
   
  3 people like this.

nasiona marihuany, nasiona konopi