Choroby roślin i sposoby ich zwalaczania

Problemy jak to problemy pojawiają się zwykle tam, gdzie się ich najmniej spodziewamy. Niestety! Nie należy się zbytnio zamartwiać o naszych podopiecznych, ponieważ konopia to bardzo silna i odporna roślina i trzeba naprawdę niekorzystnego zbiegu okoliczności by zgingła. Nie oznacza to bynajmniej, że można zostawić je na ‘’pastwę losu”. Różnice w zbiorach (zakładając, że roślina prawidłowo zakwitnie) przy nieodpowiedniej uprawie i optymalnych warunkach są bowiem tak znaczące, że rzadko który hodowca ma ochotę zrezygnować z kilkuset procentowego wzrostu plonów. Warto wigc zadbać, by nasze roślinki miały zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Pomogą wam w tym poniższe wskazówki.



Problemy jak to w życiu bywa mogą pojawić się zawsze i wszędzie, a najczęściej w czasie i miejscu, w którym się tego najmniej spodziewamy. Nie znaczy to bynajmniej, że mamy się im poddać tracąc nasze ciężko wyhodowane zioło. Absolutnie nie!!! Poniżej przedstawię kilka sposobów jak sobie z nimi poradzić i uratować nasze zbiory. Bardzo polecam metody naturalne, a to ze względu na to, że to co wyhodujemy sami spożyjemy. Czy to paląc, czy to jedząc. Oczywiście w sytuacji ekstremalnej - która występuje jednak stosunkowo rzadko - trzeba oczywiście użyć chemicznych środków ochrony roślin. W najgorszej sytuacji są oczywiście hodowcy, których plantacje zostały zaatakowane tuż przed zbiorem. Ogranicza to bowiem możliwość użycia środków chemicznych - nawet w awaryjnych sytuacjach. Chemiczne środki ochrony roślin mają "okres karencji” wynoszący od dwóch do trzydziestu pięciu dni - jest to okres, podczas którego absolutnie nie można spożywać i/lub palić spryskanego nim zioła. Bardzo dokładnie przeczytajcie ulotkę informacyjną konkretnego środka i absolutnie bezwzględnie zastosujcie się do zaleceń w niej zawartych. Jedynym odstępstwem jakie możecie zrobić jest ZMNIEJSZENIE, NIGDY ZWIEKSZENIE
stężenia .Podczas oprysków, ale także w czasie przygotowywania roztworów użytkowych używajcie co najmniej rękawiczek, a najlepiej pełne odzienie ochronne: rękawiczki, okulary i jakieś ubranie, które będzie przeznaczone do tego celu. Nie palcie papierosów, ani skrętów podczas oprysków. Otwórzcie okna i drzwi jeżeli to możliwe. Starajcie się nie wdychać oparów środków ochrony roślin. Są to substancje EKSTREMALNIE TOKSYCZNE, szczególnie dla zwierząt zimnokrwistych, włączając w to faunę akwariową. Przechowujcie je w firmowych opakowaniach lub z oryginalnymi metkami i instrukcja stosowania.


Szkodniki konopi


Jeżeli uprawiacie konopie pod gołym niebem w lasach lub w bliskim jego sąsiedztwie bardzo prawdopodobne, że spotkacie się z sarenkami/jeleniami lub efektami ich żerowania. Zwierzęta te bardzo lubią konopie i mogą całkowicie obgryźć korę z waszych krzaczków, nie gardzą także młodymi pędami.

W drastycznym przypadku może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia całej plantacji. Sposobów prewencji jest kilka. Do walki z tymi szkodnikami wykorzystamy ich naturalną skłonność do unikania drapieżników i ich dobry węch. Odpowiednio rodystrybuowany zapach drapieżnika wokoło naszych krzaków powinien utrzymać te zwierzęta z dala od miejsca hodowli. Zapach ten może pochodzić od naturalnych wrogów saren

Ochrona roślin i sposoby zwalaczania chorób

W sklepach dla myśliwych można kupić koncentrat moczu wilka i innych zwierząt drapieżnych, który należy rozlać w okolicy waszych krzaczków. Jeżeli nie możecie zakupić gotowego produktu także rozrzucanie sierści psa, także włosy ludzkie. Można także oddać mocz w okolicy. Takie proste zabiegi powinny utrzymać z dala te miłe zwierzęta.


Zające

Zwierzęta te są śmiertelnie niebezpieczne dla upraw konopi pod gołym niebem.
Jeżeli uprawiacie w okolicy, w której występują, warto pomyśleć o jakimkolwiek zabezpieczeniu. Potrafią one bowiem w kilka dni zniszczyć sporą plantację. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że wracają one na miejsce wcześniejszego żerowania. Oprócz budowy mechanicznych zabezpieczeń - płoty nie ma pewnego sposobu na zabezpieczenie się przed tymi szkodnikami. Pewną formą prewencji jest, podobnie jak w przypadku jeleni, rozrzucanie zapachu drapieżnika w okolicy. Możecie pokusić się o zbudowanie czegoś w rodzaju płotka ze ściętych w okolicy suchych gałęzi. Przy odrobinie pomysłowości takie ogrodzenie nie będzie bardzo rzucać się w oczy postronnemu obserwatorowi, spełniając także swoją rolę. W odstraszaniu zajęcy
wykorzystać można także nagietki, których zapachu zwierzaki tolerują
Ochrona roślin i sposoby zwalaczania chorób
Zające czynią wielkie szkody podgryzając nasze krzaki.

Ślimaki

Ślimaki mogą być prawdziwym problemem tylko w dwóch przypadkach. Gdy zaatakują na wczesnym etapie rozwoju waszych krzaczków lub gdy przypuszczają atak w większej grupie. Domowym i skutecznym (do pierwszego mocnego deszczu) sposobem jest rozsypanie w odległości około metra “wianuszka” z soli, która jest śmiertelna dla ślimaków. Dobrze jest zrobić dwa lub nawet trzy takie kręgi, nie należy jednak przesadzać z ilością soli. Wianuszek powinien być szeroki na 1 góra 2 centymetry. W sklepach ogrodniczych jest spora ilość środków przeciwko ślimakom. Możemy podzielić je na preparaty wabiące ślimaki. Mają one za zadanie odwrócić uwagę ślimaków od konopi. Kolejnym rodzajem są środki odstraszające ślimaki, tak aby trzymały się z dala od waszych podopiecznych. Ostatnią grupą są preparaty zabijające ślimaki. Rolnicy, stosujący w praktyce zasady uprawy biodynamicznej wykorzystują niechęć tych stworzeń do pewnych roślin. Ślimaki unikają miejsc, gdzie rośnie: gorczyca, cebula, czosnek, nasturcja, szałwia, hyzop czy tymianek.
Ochrona roślin i sposoby zwalaczania chorób


Przędziorki - Tetranychus

Przędziorki chmielowce i p. owocowce to rodzaj malutkiego pajęczaka - tak zwane “czerwone pajączki”, który rozmnaża się szybko i w krótkim czasie może zniszczyć krzak doprowadzając do jego uschnięcia. Osiągają one rozmiar od 0,1 do 0,5 milimetra długości i należą do roztoczy roślinożernych. Mają jajowate ciało z gładkimi szczecinami. Samice są długości 0,44 mm, letnie mogą być zielone, żółte, karminowo czerwone lub ciemno czerwone, lecz nigdy nie są całe karminowe. Samice zimowe są pomarańczowe lub ceglasto czerwone. Jaja kuliste, bezbarwne, błyszczące o średnicy 0,13 mm, larwa o długości 0,16 mm. Zimują zapłodnione samice w glebie, w resztkach kory w skrzynkach inspektowych. Śmiertelność w czasie zimy waha się zwykle w granicach od 15 do 50%. W końcu kwietnia na początku maja samice przechodzą na młode liście, rozwój odbywa się pod pajęczynką na dolnej stronie liści, trwa średnio 25 dni. W temperaturze 10’C trwa około 60 dni, a w temperaturze 19’C 16 dni. Samica składa dziennie od 2 do 6 jaj - w sumie około 60 sztuk. W populacjach dominują samice, a z jaj nie zapłodnionych rozwijają się wyłącznie samce. Ich rozwój trwa 1-2 dni krócej. Samice żyją średnio około miesiąca, samce około trzech tygodni. W sezonie w warunkach Polski rozwija się 4-5 pokoleń. Samice zimowe pojawiają się pod koniec września i w październiku czyli w okresie kwitnienia konopi. Można je rozpoznać tylko używając szkła powiększającego lub kieszonkowego mikroskopu. Górna powierzchnia liści jest pokryta malutkimi
srebrzystymi i brązowymi plamkami, na dolnej powierzchni zaobserwować można same roztocza i owoc ich pracy -połyskujący pod światło oprzęd z cieniutkiej sieci tych pajęczaków. Przędziorki owocowce nie tworzą oprzędu, ale składają maleńkie czerwone jaja, które rzucają się w oczy ułatwiając identyfikację. Silnie zaatakowane liście usychają i opadają.
W walce z nim dobrze sprawdza się ekologiczny preparat kompleksowy, którego przepis zamieszczam poniżej. W handlu dostępne są także naturalni zabójcy tych szkodników. Szybko rozprawiają się z tą plagą biedronki i roztocza drapieżne np. dobroczynek. Część tych naturalnych zabójców jest dostępna w ofercie internetowych sklepów ogrodniczych.
Jeżeli rośliny zostały zaatakowane bardzo silnie i waszym zdaniem należy zastosować środki chemicznej ochrony roślin dobrze radzi sobie z tymi szkodnikami 0,05% roztwór “Meatsystox-u”, którym rośliny należy opryskać. W razie konieczności oprysk można powtarzać co 10-14 dni. Innymi preparatami, które można zastosować w walce są: 20% roztwór Roztozolu, 8% roztwór Roztoczolu extra płynnego lub Fostiochlor E-30. Należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa stosując chemiczne środki ochrony roślin.
Są to substancje chemiczne o ekstremalnie wysokiej toksyczności, szkodliwe zarówno dla człowieka, zwierząt domowych jak i zwierząt akwariowych. Należy absolutnie bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Nie można zaniedbać uważnego zapoznania się z ulotką informacyjną. Rozcieńczenia jakie są zalecane muszą być odmierzane bardzo dokładnie. Nie można przygotowywać ich “na zapas”. Jeżeli po oprysku pozostała jakaś niewykorzystana ilość i jeżeli nie ma specjalnych instrukcji producenta co do sposobu utylizacji należy wylać roztwór do kanalizacji, a wszystkie narzędzia dokładnie wypłukać bieżącą wodą. Należy stosować odzienie ochronne, rękawiczki, okulary, maseczkę i fartuch. Ubranie to powinno zostać dokładnie wyprane po użyciu lub być przeznaczone tylko do tego celu.

Ochrona roślin i sposoby zwalaczania chorób

Szara pieśń - Borytris cinerea Pers.
Szara pleśń - choroba pleśniowa wielu roślin, wywoływana głównie przez gronowca szarego (Borytis cinerea Pers), grzyba z klasy grzybów niedoskonałych. Patogen atakuje różne rośliny: od doniczkowych poprzez ogrodowe, polne do leśnych drzew; w różnych fazach rozwojowych i różne ich części: od nasion po owoce i dorosłe osobniki.
Gronowiec szary spośród roślin warzywnych atakuje: fasolę, pomidora, sałatę, z sadowniczych: porzeczki, maliny, winoroślą, występuje pospolicie na owocach truskawek, gdzie może obniżyć plony o 30-60%. Występuje również na roślinach ozdobnych: cyklamenach, daliach, goździkach, różach, znana jest też z atakowania roślin leczniczych: konopi, estragonu i majeranku. Kiełki, siewki a nawet sadzonki młodych roślin drzewiastych uszkadzane są najczęściej w tunelach foliowych, inspektach czy szklarniach znajdujących się na szkółkach. Najbardziej charakterystycznym objawem występowania szarej pleśni są ślady pylącego nalotu i przebarwienia (plamy). Na siewkach wielu roślin objawem porażenia jest zbrunatnienie łodyg. Porażone pąki kwiatowe stają się brunatne i zamierają. Na roślinach wyrośniętych i ich owocach występują plamy brunatne, potem gnijące. Miejsca chore pokrywają się szarym pylącym nalotem, wśród którego tworzą się czarne, okrągłe i twarde owocniki grzyba (skleroty). Źródłem rozprzestrzeniania się choroby są martwe części roślin (np. pod korą), na których grzyb zimuje (w postaci przetrwalników lub grzybni). Wiosną warunkami szczególnie sprzyjającymi rozwojowi choroby są wzrost temperatury (optimum w zależności od innych warunków przy 15-24°C) i wilgotności powietrza (powyżej 90%) wskutek długotrwałych opadów. W mniej sprzyjających warunkach choroba może rozwijać się w formie utajonej. Botrytis cinerea może być pasożytem lub saprofitem, w związku z czym pleśń można obserwować zarówno na roślinach żywych jak i ich martwych organach. Siewki i sadzonki reagują żółknięciem i dość szybkim brązowieniem i zamieraniem. Często występuje zamieranie pączków, z dość charakterystycznym przegięciem w dół. Młode siewki szybko zamierają, następuje gnicie tkanek oraz występowanie oznak etiologicznych w postaci obfitego, szarego nalotu grzybni i pojawienia się czarnych sklerot. Na zważonych mrozem, zbrązowiałych, nowych przyrostach odmiany Haze i jej krzyżówek obserwowane były masowe pojawienia się grzybni gronowca szarego. Porażone pędy później czernieją i wykruszają się. Zależnie od rodzaju porażonego organu
i fazy choroby, na roślinach występują objawy w postaci brunatnych plam, lokalnej zgorzeli lub obumierania całych organów oraz zgnilizny i typowych oznak etiologicznych - szarej grzybni, trzonków konidialnych i czarnych sklerot. Gronowiec szary jest również sprawcą uszkodzeń nasion. Pojawienie się jego grzybni na materiale nasiennym zapowiada zawsze wyraźne obniżenie zdolności kiełkowania nasion. Rozwój patogena w szczególnych warunkach przechowywania możliwy jest przy temperaturze zbliżonej do 0°C. Zaatakowane nasiona pokrywają się ciemną grzybnią. Wśród strzępków wyraźnie widoczne są trzonki konidialne zawierające skupienia zarodników. W ogrodach domowych, w których jest sprawna wentylacja nie jest to choroba częsta. Uprawy pod gołym niebem bywają nią zaatakowane, szczególnie gdy jesień jest deszczowa i wilgotna. Hodując poza domem jako metodę zapobiegawczą można uznać wybieranie miejsc przewiewnych i unikać uprawy na terenach podmokłych. Walcząc z nim można stosować gnojówkę ze skrzypu polnego, której przepis znajdziecie poniżej. W przypadku ekstremalnie silnej inwazji szarej pleśni preparat miedziowy “Captan” powinien sobie poradzić z tą chorobą.

Mączlik szklarniowy - Trialeurodes vaporariorum

Mączlik szklarniowy - Trialeurodes vaporariorum - ma postać małej białej latającej muszki, która może zniszczyć całą uprawę w kilka dni. Jest to pluskwiak równoskrzydły z rodziny mączlikowatych (Aleurodidae), długości około 1,5 milimetra, barwy białej, skrzydła również białe. Larwy żółtawo-zielone, wielożeme. Występuje wiele pokoleń w roku. Jaja składa pojedynczo na spodniej stronie liści. Szkodliwe są zarówno owady doskonałe jak i larwy, które siedząc na spodniej stronie liści wysysają soki. Swoją bytność manifestuje plamami po wyssanych sokach na liściach. Pierwszym środkiem jaki należy zastosować jest preparat z szarego mydła, który powinien uporać się z tym problemem. Gdyby jednak nie dał rady i/lub owadów jest dużo polecam spryskać roślinkę preparatem kompleksowym.
W razie konieczności zastosowania chemicznych insekcydów należy stosować środki z grupy fosforganiczych, które bez większego problemu powinny uporać się z tym szkodnikiem.

Mszyce - Aphididae

Mianem mszyc określamy wspólnie przedstawicieli rodziny pluskwiaków
równoskrzydłych o długości od 1 do 3 milimetrów, barwy zielonej, brązowej, aż do czarnej. Mszyce wysysają soki roślin powodując zmniejszanie blaszki liściowej, skręcanie się i zniekształcanie liści oraz młodych pędów, a nawet zamieranie całych roślin. Ponadto jest jednym z najważniejszych przenosicieli wirusów roślinnych.
Ochrona roślin i sposoby zwalaczania chorób

Naturalne środki owadobójcze
Oto kilka receptur na skuteczne środki owadobójcze, oparte na naturalnych składnikach roślinnych (oczywiście oprócz mydła, które jest chemicznym wytworem człowieka - nie jest jednak szkodliwe dla zwierząt wyższych), które w 80% sytuacji załatwiają sprawę insektów na naszych krzaczkach.


Preparat "Kompleksowy”
Skład:

-0,5 litra wody
-100-120 gram ‘’mocnej” - cebuli (takiej przy której się płacze!)
-2 główki świeżego ‘’mocnego” czosnku -1-1,5 grama tytoniu papierosowego (2-3 papierosy)
-1/2 łyżeczki płynu do zmywania naczyń (jak najprostszy =najtańszy np. ‘’Ludwik”)
-120-150 ml(cm3) alkoholu denaturowanego lub spirytusu rektyfikowanego -2 łyżki stołowe maślanki -1 łyżeczka płatków mydlanych z szarego mydła

Cebulę i czosnek obrać, dodać tytoń z papierosów (bez bibułek) do miksera, dodać alkohol denaturowany i maślankę. Całość zmiksować na jednorodną papkę, po czym dodać płyn do zmywania i płatki mydlane. Odstawić na 2-3 dni do "naciągnięcia” w ciemnej butelce lub słoju. Roztwór przecedzić przez bardzo drobne sitko lub płótno i napełnić nim spryskiwacz. Jest to najsilniejsza i najbardziej skuteczna mieszanka jaką mogę polecić. Można nią opryskiwać rośliny co dwa - trzy dni, codziennie w razie naprawdę poważnego zagrożenia. Preparat należy trzymać z dala od dzieci, ponieważ tytoń, a konkretnie toksyczne substancje uwalniające się z niego są SILNYMI TRUCIZNAMI mogącymi w razie spożycia zaszkodzić szczególnie dzieciom.

Preparat "Mydlany"

-150 gram płatków mydlanych - najlepsze jest zwykłe szare mydło.
-3 litry wody.

Mydło rozpuścić w ciepłej wodzie i po wystygnięciu odstawić do sklarowania.
Cały roztwór przecedzić przez płótno i napełnić spryskiwacz. Preparat jest gotowy do zastosowania. Jest to najłagodniejszy z przedstawionych tu preparatów naturalnej ochrony roślin - co nie oznacza że nie działa i jest nieskuteczny - i jako taki powinien być zastosowany na pierwszej linii walki z insektami!!!

Preparat "Chili”

-4 duże papryki ‘’chilli” - świeże, jeżeli mają być suszone to 6-8 dużych sztuk.
-1 średnia - ostra cebula.
-1 duża główka świeżego, mocnego czosnku. -0,75 litra wody.

Papryki pokroić i nie usuwając gniazd nasiennych (to w nich jest większość mocy chilli) wrzucić do miksera, obrać cebulę i główkę czosnku i także wrzucić do miksera. Dolać niewielką ilość wody - szklanka i zmiksować całość na jednolitą masę.
Dodać pozostałą wodę i miksować jeszcze kilkanaście sekund. Odstawić zmiksowaną breję na 3-4 dni. Cały roztwór przecedzić przez bardzo gęste sitko lub płótno.
Roztwór jest gotowy do użycia. Spryskiwać zaatakowane rośliny codziennie.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Gnojówkę ze skrzypu polnego - Equisetum arvense - przygotować można bądź ze świeżych roślin bądź, co jest szczególnie wygodne w zimie z suszonego surowca.
Na jeden litr wody bierzemy 100 gram surowego skrzypu lub 15 gram suszonego skrzypu, który dostaniecie w każdej aptece. Zalewamy surowiec roślinny na 24 godziny, a następnie gotujemy przez 30 minut na malutkim ogniu, studzimy i cedzimy przez drobne sitko. Przed opryskiwaniem należy odwar rozcieńczyć w stosunku 1:5. Preparat ten zawiera dużo kwasu krzemowego, który działa głównie zapobiegawczo i wzmacniająco przed atakiem chorób grzybicznych. Zapobiegawczo można go stosować od wiosny do jesieni lub od fazy wegetatywnej do końca kwitnienia.
Gdy rośliny zaatakowała szara pleśń, opryski należy przeprowadzać preparatem rozcieńczonym w stosunku 1:2 przez kilka dni pod rząd. Przedstawiłem Wam najczęściej spotykane choroby i szkodniki jakie możecie spotkać podczas uprawy konopi. Opisane przeze mnie metody ich zwalczania są skuteczne i sprawdzone przez wielu rolników na całym świecie. Osobiście życzę Wam, żeby wiadomości jakie tu przedstawiłem nigdy nie dotyczyły Waszych roślin.

Autor: Zdenek Vyskoczil