Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
 1. Post #1

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  nasiona marihuany, nasiona konopi
  The Complete guide to Sick Plants,pH, and Pest troubles! – Kompletny poradnik odnośnie chorób roślin, pH oraz problemów ze szkodnikami.

  Przeprowadziłem bardzo dużo badań na chorych roślinach a także bardzo dużo pomagałem innym rozwiązywać problemy z chorobami ich roślin. Rozpoznawania większości problemów nauczyłem się od innych, ich problemów z roślinami i stale zgłębiałem wiedzę na ten temat. Niektórych rzeczy nauczyłem się przez własne doświadczenia, na przykład problemy które miałem z moją roślinką dotyczyły pH gleby, wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy jak wielką rolę może odgrywać wartość pH w prawidłowym rozwoju rośliny. Szczerze mówiąc podstawową rzeczą niezbędną przy hodowli jest dobrej jakości tester pH, cyfrowy (elektroniczny ) tester będzie najlepszym wyborem. Są również do kupienia innego rodzaju testery pH jak na przykład wodny test pH, nie są drogie i też zadziałają dobrze, jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na cyfrowy ( elektroniczny ). UNIKAJ testów do badania gleby, nie sprawdzają się i są nie dokładne. Listki do testowania pH także się nadadzą. Także jeśli używasz testów do badania gleby na wyniku wychodzi że gleba ma pH 7 a ty nadal masz problem z roślinką, 9 na 10 przypadków będzie winna woda, którą podlewasz, zmieniając pH – sprawdź ją. Chyba że używasz takich dodatków do gleby jak mączka kostna czy mech torfowy, bo one na pewno zmienią wskaźnik pH. Dodawanie orzechów do wody powoduje obniżenie jej pH, ale zanim tego dokonasz dobrze jest sprawdzić jej faktyczny stan. Braki składników odżywczych, są w większości przypadków spowodowane ludzkimi błędami, razem z ich za wysoką lub za niską ilością w wodzie. Najlepszym przedziałem składników odżywczych zawartych w wodzie zdolnych do wchłonięcia jest pomiędzy 5 pH a 7 pH oraz TDS (TDS - całkowita ilość rozpuszczonych substancji stałych ) pomiędzy 800 a 3000 PPM ( PPM - ilość części na milion ). Utrzymując wodę w tych przedziałach unikniemy braku składników odżywczych.


  Azot (N) Przemieszczające się pierwiastki oraz makro pierwiastki.

  Korzyści: Azot pełni bardzo ważną funkcję w twojej roślinie; ten pierwiastek jest odpowiedzialny za produkcję chlorofilu, fotosyntezy oraz aminokwasów, które są podstawą budowy protein. Produkcja niezliczonej ilości enzymów wpływających na rozwój łodyg oraz regulowanie szybkości rozwoju rośliny.
  Azot jest największym przemieszczającym się pierwiastkiem, przemieszcza się po całej roślinie. Zazwyczaj niedobór zaczyna się w dolnej części i przechodzi do środkowej części rośliny, najszybciej jest zauważalny na starszych liściach. Niedobór azotu powoli będzie kierował się ku szczytu rośliny. Liście rośliny mogą być zielone u góry a zżółknięte na dole co oznacza że występuje niedobór. Zbiory z takiej rośliny będą znacznie niższe. Liście w najgorszym przypadku mogą przybrać kolor fioletowy.
  W przeciwieństwie do niedoboru Magnezu, niedobór azotu ukazuje się w końcówkach liści powoli przechodząc na całość. Niedobory magnezu i azotu są podobne a co za tym idzie trudne do rozróżnienia. Niedobór azotu pojawia się na koniuszkach liści przechodząc na całość, natomiast niedobór magnezu ujawnia się na liściu powodując jego zżółknięcie ale pozostawiając żyłki zielone. Jeśli roślina zwolniła tempo rozwoju a jej listki żółkną oznacza to, że wystąpił brak składników odżywczych. W środkowym oraz końcowym okresie kwitnięcia roślina wykaże braki składników odżywczych praktycznie zawsze. Ten proces jest całkowicie normalny więc pozwól roślinie żółknąć z braku potrzebnych ( zużytych ) składników odżywczych. To pomoże ci przy ostateczny ?? spłukaniu ?? a później zbiorze. W trakcie tego procesu NIE UŻYWAJ azotu aby naprawić zaistniały problem. Jeśli roślina nie będzie już potrzebowała tych liści po prostu je zgubi.
  Części dotknięte brakiem azotu to: starsze liście, całość rośliny, koniuszki liści w niektórych przypadkach.
  Za duża ilość azotu w podłożu lub ziemi. Roślina będzie miała CIEMNOZIELONY wygląd i opóźnione dojrzewanie. Zależnie od tego jak azot był zaangażowany w okresie rozwoju wegetatywnego, za duża jego ilość będzie skutkowała wysoką rośliną ze słabą łodygą. Przyrost wtórny będzie żywiołowy a jego transpiracja będzie wysoka choć nie zawsze. Skażenie azotem może być zauważalne kiedy są bardzo bardzo suche warunki prawie jak w czasie suszy, co może obrazować efektami popalenia. Jeśli dasz roślinie składniki odżywcze bazujące na amonie może pokazać skażenie NH4+, co spowoduje mniejszy przyrost wtórny i zmiany obejmujące korzenie i łodygę a krańce liści wywiną się do dołu. Także wachlarze dużych liści będą przypominać wyglądem szpony. Końcówki liści skierują się do dołu gdzie same liście zostaną na miejscu, tak jakbyś skierował palce swojej dłoni ku dołowi. Liście mogą być powykręcane podczas wzrostu… głównie podczas nowego przyrostu wtórnego. Korzenie będą pod spodem rozwinięte spowalniając kwitnięcie. Zbiory będą zmniejszone, ponieważ zbyt duża ilość azotu we wczesnym stadium kwitnienia powoduje zwolnienie tempa rozwoju kwiatostanów. Pobieranie wody z gruntu jest także ograniczone poprzez zniszczenie naczyń rośliny. Za duża ilość potasu i azotu zablokuje dostęp wapnia do rośliny.

  Problemy z azotem wywołane przez niewłaściwe pH
  Zalana wodą gleba i gleba z małą ilością składników organicznych.
  Azot jest bardzo ważnym pierwiastkiem znajdującym się w roślinie, wszystkie są ale niektóre są ważniejsze od innych. Najlepszym pH gleby jest pH 6.8. Dlaczego ? Ponieważ jest to najlepsza wartość dla WSZYSTKICH dostępnych składników odżywczych, które roślina może pobrać wyłączając ryzyko zablokowania ich dostępności w glebie przez siebie nawzajem. Dla wodnego i bezziemnego podłoża najlepsze jest pH o wartości 5.8. Staraj się nie trzymać rośliny w chłodnych temperaturach ponieważ spowoduje to gorsze przyswajanie się składników odżywczych.

  Wartości pH dla azotu:
  Wartości gleby
  Azot zostaje zablokowany przed przyswajaniem przy wartościach 4.0 -5.5
  Najlepsze wartości przyswajania azotu to 6.0 -8.0 ( nie zalecam mieć pH ziemi powyżej 7.0 ) najlepszym przedziałem dla azotu jest 6.0-7.0 wszystko poza tym przedziałem będzie skutkowało niedoborami azotu.
  Wartości dla wodnego bezziemnego podłoża
  Azot jest nie przyswajalny w wodnym bezziemnym podłożu w przedziale 4.5 -5.0
  Najbardziej przyswajany jest w przedziale 5.5 – 8.0 ( nie zalecam mieć pH powyżej 6.5 w wodnym bezziemnym podłożu). Najlepszym przedziałem jest 5.0-7.0. Wszystko z poza tego zakresu będzie skutkowało niedoborem azotu.

  Uzupełnianie niedoboru azotu
  Unikaj nadużywania amonu azotu, który może oddziaływać na inne składniki odżywcze. Za dużo N opóźnia kwitnienie. Roślina powinna zostać dopuszczona do automatycznego zużycia zapasów N w końcowym stadium kwitnienia dla lepszego smaku Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać ! . Gleba z odpowiednią proporcją N-K-P powinna rozwiązać problem niedoboru azotu. Jakiekolwiek chemiczne bądź organiczne nawozy zawierające azot powinny rozwiązać problem niedoboru azotu. Peters all purpose plant food 20-20-20 jest dobry, Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, ( mieszać ˝ silny środek chemiczny, nie zmieszany może powodować zniszczenie rośliny !) a także mączka z krwi !, sugeruję rozpuścić ją dla szybszego działania. Innymi źródłami azotu są: wysuszona krew, mąka z nasienia bawełny ( działa wolno ), odchody nietoperza ( działa szybko ). Mączka kostna doskonale wchłaniana nie rozpuszczona ( także doskonałe źródło fosforu ). Mączka rybna jest dobrym źródłem azotu o średnim wchłanianiu, Seabird guano, All purpose Millennia Seabird.
  Poniżej lista rzeczy które pomogą uzupełnić niedobory azotu:
  Chemiczne nawozy
  Advanced nutrients Grow (2-1-6)
  Vita Grow (4-0-0),
  BC Grow(1.2-3.2-6.5)
  GH Flora Grow (2-1-6)
  GH Maxi grow (10-5-14)
  GH floraNova grow (7-4-10),
  Dyna gro Grow (7-9-5)
  Organiczne nawozy
  Dr. Hornby's Iguana Juice Grow (3-1-3)
  Advanced Nutrients Mother Earth Grow (1.5-.75-1.5)
  Earthjuice Grow (2-1-1),
  Pure Blend Pro (3-1.5-4)
  Bone Meal(0-10-0)
  Blood Meal(12-0-0)
  Fish Emulsion (5-1-1)
  Seabird Guano (11-13-3)
  Crab Shells(2.5-3.0-.5)
  Pure Blend Grow (0.4-.01-.5)
  Marine Cuisine (10-7-7)
  MaxiCrop Seaweed (1-0-3)
  Super Tea (5-5-1)
  Mexican Bat Guano (10-2-0)
  Sea Island Jamaican Bat Guano (1-10-0)
  Kelp Meal (1-0-2)
  Seaweed Plus Iron
  Neptune's Harvest (2-4-0.5)
  Alaska Start-Up(2-1-2)
  Bio-Grow (1.8-0.1-6.6)
  Age old Grow (12-6-6)
  AGE Old Kelp (.30-.25-.15)
  Neptune's Harvest (2-4-1)
  Maxicrop Seweed(.1-0-1)
  METANATURALS Organic grow (3-3-3)
  METANATURALS Organic nitrogen (16-0-0)
  Dodanie któregokolwiek składnika z powyższej listy powinno rozwiązać problem. Niedobory azoty są uzupełniane w około tydzień. Uszkodzone liście rośliny nie zregenerują się.


  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Rozpuszczalny azot ( a szczególnie azotan ) jest odmianą która najszybciej wchłania się w korzenie rośliny, gdzie niewchłaniany azot ( jak mocznik ) musi najpierw zostać rozłożony przez mikrobakterie aby móc zostać przyswojonym przez korzenie rośliny.

  Informacja: Mączka z krwi, suszona krew, odchody, mączka z krasnorostów morskich, mączka z ziaren bawełny, mech torfowiec, siarka i mączka rybna są wszystkie kwasotwórcze i mogą obniżyć zawartość pH, więc jeśli dodałeś którykolwiek z powyższych nawozów skontroluj poziom pH.
  Informacja: Mączka z krwi, fosforyt, popiół ze spalonego drzewa ogólnie każdy popiół, mączka z krabów, są zasadowe i mogą podnieść poziom pH ziemi, więc jeśli dodałeś którykolwiek z powyższych nawozów skontroluj poziom pH.

  Poniżej 3 zdjęcia przedstawiające jak wygląda niedobór azotu… na pierwszym zdjęciu niedobór N w rozwoju wegetatywnym, na 2 zdjęciu niedobór N w okresie kwitnienia; to jest całkowicie normalny objaw podczas fazy kwitnienia , pozwól roślinie żółknąć w tej fazie, NIE DODAWAJ azotu w żadnej postaci ani nawozu, pozwól jej żółknąć jak to robi MJ w końcowej fazie kwitnienia. Ostatnie zdjęcie przedstawia roślinę z za dużą ilością azotu.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Fosfor (P) Przemieszczające się pierwiastki oraz makro pierwiastki.
  Korzyści:
  Fosfor robi wiele dla rośliny. Jedną najważniejszą czynnością fosforu jest: Występuje w korzeniach rośliny i wpływa na szybkość rozwoju rośliny, jest najważniejszym elementem podczas kwitnienia bo pomaga w kiełkowaniu późniejszych sadzonek. Fosfor jest podstawowym składnikiem odżywczym rośliny i od momentu kiedy jego zapotrzebowanie występuje w dużych ilościach staje się makro składnikiem odżywczym. Fosfor jest GŁÓWNYM składnikiem odżywczym w procesie reprodukcyjnym rośliny. Bez tego pierwiastka roślina nie będzie w stanie wytworzyć kwiatostanów zdolnych do dalszej reprodukcji.
  Kiedy zawartość fosforu w roślinie jest niewystarczająca, może spowodować to ogólny słabszy wzrost rośliny, niedobór powoduj słabszy przyrost i ogólne osłabienie. Jego brak powoduje słabszy rozwój liści oraz ich ewentualne choć nie konieczne odpadanie. Wrąbki dookoła liści lub liście do połowy mogą być brązowe, zawijając się do środka, powodując lekkie unoszenie się do góry. Wachlarze liści mogą mieć ciemno zielone/fioletowe kolory z żółtymi odcieniami wraz z stłumionym niebieskim kolorem. Łodyga może być czerwona jak i ogonek liścia. Nie jest to jednak 100% oznaką braku fosforu ale może nią być. Niektóre rośliny mają genetycznie uwarunkowaną zabarwioną na czerwono łodygę jak i ogonek liścia. W większości przypadków ciemno zielone zabarwienia z odcieniami czerwonego, fioletowego oraz niebieskiego na wachlarzach liści, jest oznaką niedoboru fosforu. Temperatura otoczenia poniżej 10C może powodować trudniejsze przyswajanie fosforu. Dużo ludzi myli niedobory fosforu z grzybicą, ponieważ faktycznie końcówki liści wyglądają jak zaatakowane grzybem. Natomiast sama szkoda pojawia się na końcówkach liści ich bokach a sam liść sprawia wrażenie pokrytego szkłem co w efekcie wskazuje na problem związany z pH. Częściami narażonymi na niedobory fosforu są: cała roślina, starsze liście, ogonki liści.


  Za duże ilości fosforu mają wpływ na zakłócenie pobierania przez roślinę: żelaza, potasu i cynku, miedzi, potencjalnie tworząc oznaki niedoboru tych składników organicznych. Przy za dużych ilościach fosforu występują największe niedobory cynku. Zawartość fosforu jest powiązana z zawartością wapnia.
  Problemy z fosforem wywołane przez niewłaściwe pH
  Zimna mokra gleba, kwaśna lub zasadowa gleba, zbita gleba.

  Gleba/ziemia
  Fosfor jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 4.0-5.5
  Fosfor jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.0 -7.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami fosforu.

  Wodne bezimienne podłoże
  Fosfor jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 6.0-8.5
  Fosfor jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 4.0 -5.8 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami fosforu.

  Uzupełnianie niedoboru fosforu
  Pewne niedobory podczas kwitnienia są całkowicie normalne, natomiast za duże nie powinny być tolerowane. Jakiekolwiek nawozy chemiczne bądź organiczne uzupełnią niedobory fosforu. Jeśli występują niedobory fosforu powinieneś użyć odpowiedniej mieszanki K-N-P powyżej 5. I znów Peters all purpose 20-20-20 będzie dobrym wyborem. Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, ( mieszać ˝ silny środek chemiczny, nie zmieszany może powodować zniszczenie rośliny !) a także mączka z krwi !, sugeruję rozpuścić ją dla szybszego działania. Innymi źródłami fosforu są: wysuszona krew,), odchody nietoperza ( działa szybko ). Mączka kostna doskonale wchłaniana nie rozpuszczona ( także doskonałe źródło fosforu ). Mączka rybna jest dobrym źródłem fosforu o średnim wchłanianiu, fosforyt ( średni stopień wchłaniania ).
  Poniżej lista która pomoże uzupełnić niedobory fosforu:

  Nawozy chemiczne
  Advanced nutrients Bloom (0-5-4)
  Vita Bloom (0-7-5)
  BC Bloom (1.1-4.4-7)
  GH Flora Bloom (0-5-4)
  GH Maxi Bloom (5-15-14)
  GH Floranova Bloom (4-8-7)
  Dyna-Gro Bloom (3-12-6)
  Fox Farm Tiger Bloom (2-8-4)
  Awsome Blossums

  Nawozy organiczne
  Dr. Hornby's Iguana Juice Bloom (4-3-6)
  Advanced Nutrients Mother Earth Bloom (.5-1.5-2)
  Fox Farm Big Bloom (.01-.3-.7)
  Earth Juice Bloom (0-3-1)
  Pure Blend Bloom (2.5-2-5)
  Pure Blend Pro Bloom (2.5-2-5)
  Buddswell (0-7-0)
  Sea Island Jamaican Bat Guano (1-10-0)
  Indonesian Bat Guano (0-13-0)
  Rainbow Mix Bloom (1-9-2)
  Earth Juice Bloom (0-3-1)
  BIO BLOOM (2-6-3.5)
  AGE OLD BLOOM (5-10-5)
  ALASKA MORBLOOM (0-10-10)
  METANATURALS ORGANIC BLOOM (1-5-5)


  Każdy z powyższych nawozów poprawi problem z niedoborem fosforu.
  Informacja: Mączka z krwi, suszona krew, odchody, mączka z krasnorostów morskich, mączka z ziaren bawełny, mech torfowiec, siarka i mączka rybna są wszystkie kwasotwórcze i mogą obniżyć zawartość pH, więc jeśli dodałeś którykolwiek z powyższych nawozów skontroluj poziom pH.
  Informacja: Mączka z krwi, fosforyt, popiół ze spalonego drzewa ogólnie każdy popiół, mączka z krabów, są zasadowe i mogą podnieść poziom pH ziemi, więc jeśli dodałeś którykolwiek z powyższych nawozów skontroluj poziom pH.
  Zdjęcie 1 przedstawia roślinę w trakcie rozwoju wegetatywnego z niedoborem fosforu.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Potas ( K ) przemieszczające się pierwiastki i makro pierwiastki
  Potas odgrywa także bardzo ważną rolę. Roślina która posiada odpowiednie ilości potasu będzie miała grubą i sztywną łodygę, odporność na choroby, dobre wchłanianie wody, a także zyska dużo pomocy dzięki fosforowi w procesie fotosyntezy. Potas znajduje się w całej roślinie. Jest istotny dla wszystkich czynności ( rośliny ) związanych z transportem wody. Potas jest istotny we wszystkich stadiach życia rośliny a najbardziej w momencie wytwarzania kwiatostanów.
  Niedobory potasu w roślinie powodują wolniejszy przyrost liści, a ukazuje się w postaci przypalonych końcówek liści. Roślina może się wyciągać natomiast gałązki mogą być słabe i łamliwe. Proszę nie mylić niedoboru potasu z niedoborem żelaza, ponieważ obydwa niedobory oddziałowują podobnie aby je rozróżnić: przy niedoborze potasu końcówki liści wykręcają się i usychają. Starsze liście zmienią kolor na czerwony i będą wykręcone do góry. Uszkodzone części rośliny: liście wachlarza zmieniają ich kolor na brązowy co może skutkować odrzuceniem martwego później wachlarza. Na starszych liściach mogą pojawić się zółtawe plamki pomiędzy żyłkami, przechodzące na całość liścia zmieniając kolor na ciemno żółty i powodując jego późniejsze obumarcie. Wzrost rośliny zostaje znacznie zahamowany zwłaszcza w okresie rozwoju wegetatywnego. Niedobory potasu mają także wpływ na rozwój kwiatostanów w okresie kwitnienia. Pierwszym efektem rozpoznawczym jest pojawienie się ciemnych rantów dookoła listka. Jeśli wilgotność gleby jest niska możesz szybko spodziewać się oznak niedoborów potasu. Potas jest dużo cieższej przyswajany przez roślinę gdy w otoczeniu występują duże wartości wapna lub amonu azotu, może być też spowodowane chłodną pogodą. Za duże wartości sodu ( Na ) powodują odsunięcie potasu od rośliny WIĘC miej to na uwadze. Części obrazujące brak potasu to: brzeszki liści, starsze liście.
  Gdy w ziemi znajduje się zbyt duża wartość potasu, może to przysporzyć dużych problemów, jak sole i kwasy niszczą układ korzeni, tym samym zbyt duża ilość potasu może powodować niedobory wapnia. Wiatraki liści okażą to przechodząc od jasnego do ciemno żółtego koloru występującego pomiędzy żyłkami. W przypadku cząsteczkowego niezrównoważenia, skażenie potasem może zredukować ich wchłanianie, tym samym prowadzić do niedoborów magnezu a w rzadszych przypadkach wapnia. Oczywiście zredukowanie wchłaniania może także prowadzić do niedoboru składników odżywczych takich jak: magnezu, mangany, cynku, żelaza oraz wapna.

  Problemy z potasem wywołane przez niewłaściwe pH
  Gleba zawierająca pasożyty, wysokie pH gleby oraz wody, gleba zawierająca duże ilości potasu, nadmiar soli kuchennej (sodu) w środowisku korzeni.


  Gleba/ziemia

  Potas jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 4.0-5.5
  Potas jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.0 -9.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami potasu.


  Wodne bezimienne podłoże
  Potas jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 4.0-4.5; 6.0-6.5
  Potas jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 4.7 -5.3; 6.7-8.5 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezziemnego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami potasu.


  Uzupełnianie niedoboru potasu

  Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające potas uzupełnią jego niedobory. Znów Peters All Purpose plant food 20-20-20 przyjdzie z pomocą. Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, ( mieszać ˝ silny środek chemiczny, nie zmieszany może powodować zniszczenie rośliny !). Innymi uzupełniaczami potasu są: popiół z drzewa ( szybko wchłaniający ), Kelp Meal, świeży piasek ( wolno wchłaniający ), pył granitowy ( wolno wchłaniający ), siarczan potasu, siarczan magnezu potasu, Muriate of Potash – które są średnio przyswajalne. FOXFARM GROW BIG HYDROPONIC CONCENTRATE – szybko przyswajlany (FFGB może spowodowac spadek pH), Earth Juice Meta-K – szybko przyswajalny (może spowodować spadek pH). Liście nigdy nie powrócą do życia, natomiast sama roślina odzyska sprawność w 4-5 dni od podania szybko przyswajalnego nawozu.
  Informacja: popiół z drzewa może podnieść pH więc skontroluj poziom .
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.  Magnez ( Mg ) – mikro składniki odżywcze i pierwiastki przemieszczające się

  Magnez za pomocą żyłek znajdujących się w liściach dba o to by liście były zdrowe i dobrze rozwinięte. Jest niezbędny do produkcji chlorofilu oraz rozkładu enzymów. Magnez obecny jest w relatywnie dużych ilościach w roślinie, lecz jego nadmiar może spowodować skażenie rośliny.
  Niedobór magnezu jest jednym z najłatwiejszych niedoborów do określenia… zielone żyłki liścia wraz ze żółceniami na brzeżkach dookoła niego, są oznaką niedoboru, lecz czasami może się zdążyć, że żyłki liścia nie są zielone a końcówki liścia dookoła zmieniają kolor i unoszą się ku górze. Szczyty rośliny mogą przybrać kolor limonkowy ( jasnozielony ), liście mogą stać się suche i kruche, zwykle zaczyna się to w dolnych partiach starszych liści u młodej rośliny, natomiast przenosi się do części środkowej i wyżej wraz z rozwojem rośliny. Niedobór pokaże się najpierw na czubku liścia po czym przeniesie swoje objawy na lewy i prawy kraniec listka. Część wewnętrzna liścia stanie się żółta i miejscami brązowa, po czym zacznie więdnąć. Czubek listka może także wywinąć się do góry.
  Nadmiary magnezu w roślinie spowodują wzrost toksycznych soli, zaczynając niszczyć liście i blokować dostęp do pozostałych składników odżywczych jak np. wapń (Ca). Mg natomiast może zostać zablokowany przez za duże ilości wapnia, chloru, amonu w wodzie. Najgorsze co może być to zablokowanie magnezu przez niewłaściwe pH gleby, przez dodawanie magnezu dodatkowo, gdzie myślisz że robisz dobrze, tak naprawdę popełniasz błąd. Kiedy roślina nie może pobrać składnika odżywczego ponieważ poziom pH jej na to nie pozwala, a ty dodajesz jeszcze więcej tego składnika tworzysz w ten sposób znaczący nadmiar. Duży nadmiar zostanie okazany przez roślinę w postaci białawych i zółtawych odcieni na niej. Szczyty rośliny zaczną obumierać, liście zaczną odpadać. Części narażone na znaczne widoki braku magnezu to: liście i ich wewnętrzna część pomiędzy żyłkami, może ukazać się także na zewnętrznych częściach liścia.

  Problemy z magnezem wywołane przez niewłaściwe pH

  Lekko nadkwaszona gleba, gleba z nadmiarem potasu, wapna i fosforu.
  Gleba/ziemia
  Magnez jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0-6.4
  Magnez jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.5 -9.1 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami magnezu.


  Wodne bezimienne podłoże
  Magnez jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-5.7
  Magnez jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.8 -9.1 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami magnezu.

  Uzupełnianie niedoboru magnezu
  Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające magnez uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Inne składniki odżywcze zawierające w sobie magnez to: sól gorzka- szybko wchłaniana; wapień dolomityczne lub wapień ogrodowy ( to samo tylko że dwie różne nazwy ) – wolno wchłaniany, siarczan potasu, magnezja ( tlenek magnezu ) – średnio wchłaniany, Worm castings, crabshell – które są słabo wchłaniane, Earth Juice Mircoblast – bardzo szybko działający ( musisz go kupić zawiera także dużo innych 2 rzędnych składników odżywczych ).

  Zdjęcie pokazuje średni stopień braku magnezu

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Wapno ( Ca ) – Macro składniki i nieprzemieszczające się pierwiastki
  Wapno jest kolejnym ważnym elementem pomgającym tworzyć sprawne komórki w roślinie, aby była mocna i stabilna, wspomaga także rozwój korzeni w szczególności tworzenia odnóży w korzeniach tak aby mogły się swobodnie rozrastać w każdym kierunku. Wapno także pomga w zwiększeniu wchłanialności potasu ( K ) przez korzenie. Ca przemieszcza się w roślinie bardzo powoli, przeważnie utrzymuje się w korzeniach i najniższych partiach liści.
  Kiedy roślina będzie miała za mało wapnia, najszybciej pokażą to najmłodsze z liści, później starsze. Końcówki liści znaczą obumierać i wykręcać się, rozwój rośliny zostanie zahamowany. Roślina będzie miała osłabione łodygi i gałązki. W korzeniach rośliny pojawią się bakterie powodujące ich zniszczenie. Powolna transpiracja ( parowanie nad powierzchnia gleby ) pogorszy wchłanianie wapnia. Upewnij się że gleba nie jest zbyt kwasowa, ponieważ to spowolni absorpcję wapnia, co spowoduje niedobór. Liście oraz nowe liście mogą zmienić kolor na żołty/brązowy oraz mogą pojawic się kropki na liściach, często także pojawia się do okoła liścia ciemnobrązowa obwódka oraz wysychający koniuszek listka. Jeśli w początkowym okresie życia rośliny w glebie znajdują się za duże ilości wpania to spowolni jej rozwój. Części objawiające niedobór to : łodyga i ogonki liści, młode i starsze liście oraz korzenie.
  Problemy z wapnem wywołane przez niewłaściwe pH
  Bardzo nadkwaszona gleba z nadmiarem potasu, za sucha lub za mokra gleba, brak wapna może powodować zbyt kwaśna glebę, co może wywołać brak magnezu lub żelaza oraz znacznie opóźnić rozwój rośliny.
  Gleba/ziemia
  Wapno jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0-6.4
  Wapno jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.5 -9.1 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami wapna.

  Wodne bezimienne podłoże
  Wapno jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-5.3
  Wapno jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.4 -5.8 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami wapna.


  Uzupełnianie niedoboru wapna
  Aby uzupełnić niedobory wapnia, możesz dodać jedną łyżeczkę wapnia dolomitycznego do ziemi podlewając 0.9 litra wody. Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające wapń uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Możesz także użyć łyżeczkę lub dwie wapnia dolomitycznego dodanego do 3.78 l. ( galon) wody i tym podlewać roślinę – wolno wchłaniane. Gips ogrodniczy – średnio wchłaniany, kamień wapienny – średnio wchłaniany, kamień fosforanowy lub odchody zwierzęce oba są wolno/średnio wchłaniane.
  Informacja: Uwaga dodając gipsu, do skwaszonej gleby ( pH jest wtedy mniejsze niż 5.5 ) może mieć nie ciekawe skutki na różne rodzaje roślin, poprzez zwiększenie wchłanialności przez glebę aluminium, które jest trujące dla korzeni.

  Zdjęcia 1 i 2 obrazują niedobór wapnia. Pierwsze późny niedobór, drugie- dopiero co rozwijający się.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Cynk (Zn) – mikro składniki i nieprzemieszczające się pierwiastki
  Cynk wpływa na dojrzałość rośliny jest odpowiedzialny za rozwój liści, łodyg i gałązek. Cynk występuje w wielu enzymach także w hormonie wzrostu rośliny auksynie. Za mały poziom tego hormonu może powodować niski wzrost, małe listki. Cynk jest istotny w tworzeniu i aktywności chlorofilu. Rośliny posiadające odpowiednie ilości cynku mogą przetrwać suszę. Reguluje w jaki sposób roślina ma reagować na wilgotność i jej zmiany w glebie.
  Niedobór cynku u niektórych roślin będzie powodował kropki i białe kropki (chloroza), pojawiających się na starszych liściach pomiędzy żyłkami, stopniowo przechodząc na młodsze listki. Po czym powoli zacznie atakować nowo rozwijające się łodygi rośliny. Jeśli niedobór cynku nastąpił bardzo szybko może wyglądać podobnie do niedoboru manganu lub żelaza, bez zauważalnych efektów na listkach. Cynk nie przemieszcza się w roślinie także jego efekty będą widoczne w nowych przyrostach. Roślina którą ma niedobory cynku da małe zbiory i krótkie fazki. Listki z niedoborem cynku będą miały pomarszczone brzeżki. Następujące składniki odżywcze zostaną zablokowane przez zbyt wysokie pH: Cynk, żelazo i mangan, i zazwyczaj będą występowały razem jako niedobory. Niedobory cynku pojawią się najpierw na: liściach, ogonkach liści.
  Nadmiar cynku jest bardzo rzadko spotykaną sytuacją, ale jeśli już może spowodować ogólne więdnięcie rośliny a w najgorszym wypadku obumarcie.
  Problemy z cynkiem wywołane przez niewłaściwe pH
  Wysokie pH, mało ekologiczna materia, wysokie poziomy fosforu w glebie, brak azotu.
  Gleba/ziemia
  Cynk jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 4.5-4.7; 7.5-9.5
  Cynk jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.0 -7.0 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami cynku.

  Wodne bezimienne podłoże
  Cynk jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 5.7-8.5
  Cynk jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 4.0 -5.5 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami cynku.

  Uzupełnianie niedoboru cynku

  Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające cynk uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Każdy z niżej podanych nawozów uzupełni braki cynku: siarczan cynku, czelat cynku, tlenek cynku, lub możesz zakopać galwenizowane paznokcie w ziemi. Garden Manure - wolno wchłaniany, świeży piasek, mączka z ziaren bawełny obydwa są średnio/wolno wchłaniane.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjęcie przedstawia niedobór cynku w fazie wegetatywnej.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Żelazo (Fe) – mikro składniki i nieprzemieszczające się pierwiastki
  Żelazo jest ważnym enzymem rośliny, odpowiedzialnym za transport elektronów w procesie fotosyntezy.
  Żelazo reaguje z dużą ilością innych składników odżywczych, co może być przyczyną zablokowania przyswajania niektórych z nich. Jeli dodasz za dużo żelaza nie dodając wystarczająco fosforu, możesz spowodować niedobór fosforu, więc zwracaj uwagę na zawartości żelaza i fosforu. Liście rośliny mogą zmienić kolor na blado żółty tak jak i nowe gałązki, podczas gdy żyłki na liściach przybiorą ciemnozielony kolor. Jeśli gleba nie posiada poprawnego pH, żelazo stanie się nie rozpuszczalne. Przyczyną że żyłki na liściach mogą stać się białe lub blade to niedobór żelaza, gdzie przy niedoborze magnezu stają się zółte lub blado żołte. Niedobór ukazuje się w dolnych i środkowych partiach liści, do momenty gdzie liście będą wykazywały brak chlorofilu z drobną ilością kropek lub bez nich. Żelazo jest ciężko przyswajane i porszusza się w niej bardzo wolno.
  Dla roślin hodowanych na zewnątrz jest ciężej przyswajalny przy ciepłej pogodzie. Części rośliny wykazujące niedobory to: młode liście i ogonki liści.
  Za duża ilość żelaza może powodować niewłaściwy poziom pH, brązowe plamki na górnych liściach. Efekty mogą przenieść się na całą roślinę. Skażenie nadmiarem żelaza jest niemożliwe dla pH poniżej 5.5
  Problemy z żelazem wywołane przez niewłaściwe pH
  Zbyt dużo wody, szkodniki, problem z rozprowadzaniem wody ( np. za mało perlitu ). Wysokie pH, gleba ze zbyt małą ilością żelaza, nadmiar fosforu, cynku, manganu i miedzi.
  Gleba/ziemia
  Żelazo jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 3.5.
  Żelazo jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 4.0 -6.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami żelaza.

  Wodne bezimienne podłoże
  Żelazo jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-3.5
  Żelazo jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 4.0 -6.0 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej )Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami żelaza.

  Uzupełnianie niedoboru żelaza
  Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające żelazo uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Woda zawierająca rdzę, będzie działała. Inne nawozy zawierające żelazo to: Iron chelates, Ferric oxide, Ferrous oxide, Ferrous sulfate – wszystkie z nich są wchłaniane szybko. Świeży piasek, maczka z ziaren bawełny – są średnio wchłaniane. Obornik jest jednym z najlepszych naturalnych dostaryczieli żelaza dla roślin.

  Zdjęcia przedstawiają niedobór żelaza
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Siarka ( S ) - mikro składniki i nieprzemieszczające się pierwiastki
  Siarka odgrywa ważną rolę w rozwoju korzeni, produkcji chlorofilu i gromadzenia protein. Tak jak żelazo siarka przemieszcza się powoli w roślinie, a wyższe temperatury mogą powodować jej trudniejsze przyswajanie. Lecz w przeciwieństwie do żelaza, siarka jest dostarczana przez całe życie rośliny, głównie do dużych wiatraków liści. Siarka jest istotnym składnikiem w okresie wegetatywnym.

  Pierwszą oznaką niedoboru siarki, jest bladnięcie młodszych liści rośliny. Rozwój nowych młodych listków zostanie spowolniony, liście także mogą stać się łamliwe i zacząć opadać. Mogą także występować małe zmutowane listki. W okresie kwitnienia i tworzenia się kwiatostanów niedobór spowoduje ich umieranie. Będzie wystepowało żółknięcie młodszych liści wraz z zahamowanie ogólnego rozwoju rośliny. W przeciwieństwie do niedoboru magnezu, niedobór siarki zaczyna się od ogonków liści postępując ku ich czubkowi. Łodygi mogą stać się twarde o strukturze zbliżonej do twardości drewna. Niektóre rośliny mogą także pokazać czerwone/pomarańczowe plamki podczas żołknięcia. Łodygi zaczną się wydłużać ale nie będą poszerzać swojej objętości. Liście staną się sztywne i kruche, po czym zaczną odpadać. Części zainfekowane to: cała roślina jak i młodze liście oraz ich żyłki.
  Nadmiar siarki spowoduję, że roślina oraz jej listki będzie mała, liście staną się brązowe i wyglądające na obumarłe na końcówkach. Zniszczenia dokonane przez nadmiar siarki mogą wyglądać jak zniszczenia po soli, ograniczając rozwój rośliny.
  Problemy z siarką wywołane przez niewłaściwe pH
  Gleba/ziemia

  Siarka jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 5.5.
  Siarka jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.0 -9.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami siarki.

  Wodne bezimienne podłoże
  Siarka jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-5.5
  Siarka jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.0 -9.5 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej ) Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami siarki.

  Uzupełnianie niedoboru siarki

  Wymieszaj 1-2 łyżeczki soli gorzkiej z galonem wody ( 3.78 l. ) i podawaj roślinie dopóki sytuacja się nie poprawi. Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające siarkę uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Innymi środkami mogącymi uzupełnić siarkę są: woda deszczowa, tiosiarczan amonu – są szybko wchłaniane, siarka ogrodowa, siarka potasowa, gips.
  Informacja: Uwaga dodając gipsu, do skwaszonej gleby ( pH jest wtedy mniejsze niż 5.5 ) może mieć nie ciekawe skutki na różne rodzaje roślin, poprzez zwiększenie wchłanialności przez glebę aluminium, które jest trujące dla korzeni.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjęcie pierwsze, zauważ jak brak siarki obrazuje się na liściach- zaczyna się od końca liścia kierując się ku jego środkowi.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Mangan (Mn) – mikroskładniki i nie przemieszczające się pierwiastki.
  Mangan pomaga w przetwarzaniu enzymów na potrzeby chlorofilu oraz produkcji fotosyntezy.

  Roślina w której występuje brak manganu, zamieni młode listki w żółto brązowe place z kropkami. Żółtawe plamki pojawią się na górnych młodszych listkach, natomiast na starszych liściach mogą lecz nie muszą pojawić się plamki koloru szarego. Nowo rozijające się listki mogą wyglądać normlanie jakby roślina wyrastała z problemu niedoboru. Części narażone : młode listki
  Za duża ilość manganu będzie blokowała dostępu żelaza do rośliny, plamki na listkach spowodowane są nie wystarczającą syntezą chlorofilu. Rozwój i roślina będzie znacznie osłabiona.
  Problemy z manganem wywołane przez niewłaściwe pH
  pH gleby powyżej 6.5, duże zawartości żelaza w glebie, mało azotu w glebie, susza.
  Gleba/ziemia
  Mangan jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 5.0.
  Mangan jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.5 -6.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami manganu.

  Wodne bezimienne podłoże
  Mangan jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-4.5
  Mangan jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.0 -5.6 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej ) Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami manganu.

  Uzupełnianie niedoboru manganu

  Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające mangan uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !), inne skadniki odżywcze zawierające mangan to : Manganese chelate , Manganese carbonate, Manganese chloride, Manganese dioxide, Manganese oxide, Manganese sulfate – które są szybko wchłaniane, obornik czy świeży piasek – które są średnio/wolno wchłaniane.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjęcie przedstawia niedobór manganu w fazie kwitnięcia.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Bor (B) – mikroskładniki i nieprzemieszczające się pierwiastki.
  Bor jest bardzo ważny przy dojrzewaniu rośliny, produkcji pyłku i produkcji nasion. Bor utrzymuje właściwy kolor rośliny oraz pomaga tworzyć jej strukturę.
  Niedobór boru ukarze się na młodszych liściach ( mogą zmienić kolor na żółty ), po czym na całej roślinie. Niedobór boru może spowodować niedobór wapnia. Korzenie rołśiny będą opuchnięte i będą produkowały krótsze odnóża. Końcówki pędów zaczną umierać, łodygi i ogonki liści zrobią się łamliwe. Niedobory boru są łatwe do rozpoznania pojawiają się na listkach w rodzaju plamek ( kropek ) które występują na truskawkach z tym że są bardziej rozciągnięte. Niedobory występują najpierw w miejscach gdzie roślina nadal zaczyna się rozwijać. Może także powodować że nowe pędy zaczną umierać lub mogą wyglądać jakby były popalone przez słońce. Topy zdeformowane, listki powykręcane często z plamkami, utrata właściwych kolorów. Kropki pojawiają się pomiędzy żyłkami liści. Mogą pojawić się wgłebienia na łodydze wraz z żółknięciem/brązowieniem liści. Bor jest ciężko absorbowany przy niewielkich ilościach potasu. Niedobory potasu mogą prowadzić także na zagrzybienie korzeni rośliny. Aby zapobiec niedoborom utrzymuj pH gleby poniżej 7.
  Bor w za dużych ilościach może powodować problemy, wysuszać końcówki liści powodując ich odpadanie w dużych ilościach. Podobne efekty ma niedobór magnezu lecz on nie atakuje nowych pędów rośliny. Części narażone to: młode listki, pędy rośliny.
  Problemy z borem wywołane przez niewłaściwe pH
  pH gleby poniżej 5.5 a powyżej 6.8, piaszczysta gleba, gleba z małą ilością nawozów i brakiem azotu.
  Gleba/ziemia
  Bor jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 5.0.
  Bor jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.0 -7.0 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami boru.

  Wodne bezimiennne podłoże
  Bor jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-5.0
  Bor jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.0 -6.0 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezimiennego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej ) Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami boru.

  Uzupełnianie niedoboru boru
  Jednym ze sposobów na niedobór jest odpowiednia regulacja wodą. Potraktuj roślinkę wodą zmieszaną z kwasem borowym, jedna łyżeczka na galon ( 3,78l. ). (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Inne składniki zawierające bor to: czteroboran sodu, kwas borowy, kolemanit, pięcioboran sodu, czteroboran sodu – które są wszystkie szybko wchłaniane; obornik, mączka kostna – średnio wolno wchłaniane.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjęcia obrazują niedobór boru w różnych fazach.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Miedź (Cu)
  Miedź odgrywa istoną rolę w rozwoju rośliny, łodyg i liści. Jest także odpowiedzialny za dojrzewanie rośliny oraz jej reprodukcję. Pomaga także w przemianie węglowodanów i redukcji tlenu.
  Brak miedzi przejawia się jako zatrzymanie rozwoju rośliny, nowe pędy zaczną obumierać, zielone liście zaczną nabirać niebieskawego odcienia, a samej roślinie będzie cięzko osiągnąc dojrzałość. Liście na szczytach zaczną szybko więdnąć wraz z niedoborami chlorofilu w nich, pojawią się blade i martwe miejsca na nich. W liściach na szczycie może się także pokazać niedobór chlorofilu w żyłkach liści powodując ich blednięcie. Rozwój i późniejsze zbiory zostaną znacznie ograniczone.
  Nadmiar miedzi spowodóje śmierć rośliny, pokazując efekt zatrucia rośliny. Roślina która poprzez nadmiar miedzi osiągnie stan przed śmiercią, wykarze oznaki podobne do niedoboru żelaza, natomiast korzenie rośliny, osiągną nie naturalne rozmiary. Niektóre nowe pędy mogą przestać się rozwijać, stając się bladozielone lub przybierając niebieskawy odcień. Części narażone to: nowe pędy, młode liście, cała roślina.
  Problemy z miedzią wywołane przez niewłaściwe pH
  Wysokie pH gleby połączone z niedoborem azotu lub jego brakiem.
  Gleba/ziemia
  Miedź jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 4.5.
  Miedź jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 5.0 -7.5 ( nie polecam utrzymywać pH gleby w wysokości 7.0 lub powyżej ) wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami miedzi.

  Wodne bezziemne podłoże
  Miedź jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 6.5-9.0
  Miedź jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 2.0 -6.0 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezziemnego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej ) Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami miedzi.

  Uzupełnianie niedoboru miedzi
  Jednym ze sposobów na uzupełnienie braków miedzie jest foliar feeding stosując siarczna miedzi, czelat miedziowy. Te uzupełniacze niedoboru mogą także zostać użyte bezpośrednio do gleby. Każde nawozy organiczne/chemiczne zawierające miedź uzupełnią jego niedobory. (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !), innymi składnikami odżywczymi zawierającymi miedź są: granulat, nawóz ogrodniczy, świezy piasek.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjęcie przedstawia niedobór miedzi. ( Może wyglądać jak niedobór azotu, lecz spójrz na końcówki liści, są zółte z odcienieami bieli ( bladości), także końcówki niektórych wiatraków liści są zbrązowiałe i opadnięte).
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Molibden ( Mo )

  Molibden zawiera proteiny które pomagają roślinie czerpać azot z powietrza.
  Niedobór molibdeny sprawia że liście zycznają blednąć miejscami przypominając poparzenie słoneczne. Towarzyszy temu dziwny lub ograniczony wzrost łodygi rośliny. Pojawia się żółknięcie środkowych liści rośliny, które są tymsamym powykręcane, co może spowodować ich późniejszą śmierć. Molibden może przypominać niedobór azotu. Niedobór molibdenu pokazuje rdzawy kolor na starszych liściach wywijając ich końcówki ku dołowi i hamując ich rozwój. Niedobór zazwyczaj ukazuje się w starszych i średnich wiekiem liściach, na samym końcu przenosi się na najmłodzsze liście. Generalnie niedobór molibdenu pojawia się w momencie niedoboru siarki i fosforu.
  Nadmiar molibdenu nie powoduję zbyt dużych szkód dla rośliny, może powodować problemy dla ludzi po spożyciu go. Nadmiar molibdenu może wyglądać jak niedobór miedzi lub żelaza. Części narażone to: starsze liście
  Problemy z molibdenem wywołane przez niewłaściwe pH
  pH gleby poniżej 5.5
  Gleba/ziemia
  Molibden jest nieprzyswajany przez roślinę przy wartościach 2.0 – 6.5.
  Molibden jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 7.0 -9.5 - wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami molibdenu.

  Wodne bezziemne podłoże
  Molibden jest nieprzyswajalny przez roślinę przy wartościach 2.0-5.5
  Molibden jest najbardziej przyswajalny przy wartościach 6.0 -8.0 ( nie polecam utrzymywać pH wodnego bezziemnego podłoża w wysokości 6.5 lub powyżej ) Najlepszym przedziałem jest 5.0-6.0; wszystkie wartości z poza podanego zakresu będą skutkowały niedoborami molibdenu.

  Uzupełnianie niedoboru molibdenu
  Jednym sposobem na uzupełnienie molibdenu jest foliar spray zawierającym molibden takimi jak Miracle Grow All Purpose plant food and Miracle Grow: Tomato Plant Food. Mogą one być także mieszane z wodą (Mieszać ˝, silne środki chemiczny, nie zmieszane mogą powodować zniszczenie rośliny !). Inne środki zawierające molibden to: Peters All Purpose Plant food – szybko wchłaniany, świeży piasek i lima – średnio/wolno wchłaniane.
  Jeśli dodałeś za dużo nawozów chemicznych lub organicznych ( gdzie przy organicznych ciężko jest poparzyć roślinę ), musisz przepłukać ziemię dużą ilością wody. Musisz użyć dwukrotnej ilości wody w stosunku do objętości doniczki w jakiej roślina się znajduje. Dla przykładu jeśli doniczka w której znajduje się roślina ma objętość 5 litrów musisz użyć 10 litrów wody, aby pozbyć się szkodliwej ilości nawozów.
  Zdjecia 1 i 2 obrazują niedobór molibdeny w późnej fazie kwitnienia.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Nikiel ( Ni )
  Nikiel potrzebny jest roślinie do prawidłowego rozmnażania – wytwarzania nasion. Jak do tej pory niedobory niklu nie są udokumentowane. Ewentualne symptomy to żółknięcie tkanki liścia, występujące pomiędzy żyłkami liścia pozostawiając żyłki liścia nadal zielone. Inne oznaki to produkcja nasion o słabej jakości, oraz ograniczenie kwiatostanów.

  Choroby roślin wywołane insektami i szkodnikami, wartościami pH oraz zbyt dużą/małą ilością wody.
  Nadmiar wody

  Zbyt duża ilość wody jest jedną z największych pomyłek jakie mogą popełniać ludzie, przyczyną tego jest to, że chcą dać roślinie wszystko co jest jej potrzebne, lecz nadmierna ilość wody nie jest rozwiązaniem. Przez podawanie zbyt dużej ilości wody powodujesz, że korzenie rośliny są zbyt mokre nie mogąc pobierać tlenu z ziemi. Roślina okazuje zbyt dużą ilość wody poprzez: więdnięcie, opadający widok, żółknięcie liści które zaczną później odpadać, także liście które nie są zżółknięte będą odpadały. Jedną z najlepszych metod, jak NIE przelać rośliny jest, podniesienie doniczki gdy ziemia w niej jest sucha później gdy już podlana ( jeden z powodów dlaczego sprytnie jest używać lekkich doniczek ). Jeśli podlewasz podlewaj do momentu gdy zobaczysz, że TROSZKĘ wody zaczyna wypływać ze spodu doniczki. Wtedy będziesz wiedział że roślinka ma wystarczająco wody. Aby zapobiedz przelaniu rośliny możesz wcześniej dodać więcej perlitu do gleby, dolewać wody utlenionej do normalnej wody dla większej zawartości tlenu w wodzie, pomoże to też pozbyć się wewntualnych bakterii w glebie. Po podlaniu odczekaj kilka dni. Mj muszą po podlaniu odstać kilka dni i dopiero wtedy można je podlać ponownie. Jeżeli czubek palca po wsadzeniu w ziemię czujesz że jest suchy, to jest to czas by ponownie podlać roślinę. Wierzchnia warstwa ziemi powinna wyschnąć pomiędzy podlewaniami, jeśli nadal jest wilgotna nie podlewaj. Możesz także użyć testerów woilgotności które możesz dostać w sklepach ogrodniczych.
  Poniżej zdjęcie jak wygląda roślina ze zbyt dużą ilością wody.


  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Zbyt mało wody
  Brak wody może wykazać dokładnie takie same problemy jak jej nadmiar. Roślina więdnie a przy tym wierzchnia warstwa ziemi staje się twarda. Aby zapobiedz wysychaniu ziemi i dostarczaniu właściwej ilości wody, możesz dawać jej troszkę więcej niż normalnie dawałeś, ponieważ roślna czasami potrzebuje większych ilości wody. W wiekszości przypadków zdarza się dodać roślinie za dużo wody niżeli dopuścić do jej odwodnienia. Efekty więdnięcia w przypadku braku wody są bardziej widoczne. Liście i wiatraki liści zbliżą się opadając bliżej łodygi, symptomy będą podobne jak na zdjęciu poniżej. Jedynym sposobem aby zapobiedz odwodnieniu rośliny jest podlewanie jej gdy wyczujesz że doniczka stała się lekka. Upewnij się że parę kropel wody wypłynie po podlaniu od spodu doniczki.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Gnijące korzenie
  Co powoduję gnicie/niszczenie korzeni?? Małe ilości tlenu lub zablokowany jego dostęp do korzeni. Temeperatury są główną przyczyną niszczenia korzeni. Nieskie temperatury zablokują swobodny przyswajanie tlenu, a wysokie temperatury ograniczą jego dostęp. Utrzymywanie temperatur w przedziałach 18.33 – 22.22 stopni celsjusza, spowoduje MAX przyswajanie dostępnego tlenu w glebie. Zbyt duże ilości wody w glebie także powodują niszczenie korzeni. Gnijące części korzeni infekują jeszcze zdrowe korzenie, powodując ich całkowity rozkład a co za tym idzie śmierć rośliny. Nie zbyt dobrze rozwiązany drenaż lub jego brak, gleba wtedy zbyt długo utrzymuje wilgotność powodując niszczenie korzeni nie pozwalając im podeschnąć. W momencie kiedy rozpoznasz że masz problem z korzeniami rośliny i zależnie od tego jak silny jest stopień ich zniszczenia możesz podać roślinie wode utlenioną wraz z normalną wodą aby zniszczyć bakterie powodujące rozpad korzeni. Jeśli stan korzeni jest mocno zaatakowany przez bakterie pzostaje tylko kilka reczy które możesz zrobić: możesz obciąć korzenie zarażaone – jest to zależne od tego czy korzenie które chcesz obciąć są korzeniami pobocznymi czy korzeniami głownymi. Możesz użyć wody zmiesznaje z wodą utlenioną i zanużyć korzenie w niej przed wsadzeniem do ziemi, spowoduje to zniszcenie bakteii, zwróć uwagę że gleba także musi zostać wymieniona przed umieszczeniem w niej rośliny. Używanie sm90 jest lepszym rozwiązaniem niżeli woda utleniona, ponieważ woda utleniona zabija nie tylko złe ale także i dobre bakterie znajdujące się na korzeniach. Jeśli używasz wody utlenionej w systemie wodno powietrznym, woda musi być wymieniana codziennie, a zatem za każdym razem dostarczasz roślinie wodę wraz z wodą utlenioną powodując zabicie także dobrych bakterii. Tak więc nie powinno się używać wody utlenionej w systemie wodno powietrznym. Sm90 jest dobrym produktem do walki z gniciem korzeni. Hydroguard pomaga ochraniać korzenie przed niszczeniem, istnieje także wiele innych dobrych produktów które zabezpieczą korzenie przed zniszczeniem.
  Aby zabezpieczyć korzenie przed zniszczeniem używaj: Thrive Alive B-1, See Weed, Super thrive one także pomogą rozwiązać problem ze zniszczonymi już korzeniami.
  A oto jak wyglądają zniszczone korzenie po nawozach chemicznych.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Przeczytaj o tym więcej:

  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  1 0

 2. Post #2

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Problemy z pH
  Pierwszą oznaką niewłaściwego pH gleby jest część liści lekko powykręcana, brązowe żółtawe i czerwone kropki na liściach. Głównie problem zaczyna się na wiatrakach starszych liści po czym przechodzi na młodsze. Kiedy którekolwiek z powyższych objawów wystąpią powinieneś zacząć od sprawdzenia pH gleby w której znajduje się roślina, pH wody przed dodaniem do gruntu. Jednym z najgorszych efektów dodawania składników odżywczych do rośliny takich jak n.p. earth juice jet to że obniżają pH gleby, tak samo może stać się gdy dodasz do ziemi mączkę kostną, mączkę z krwi, także dobrze jest najpierw przetestować mieszankę którą się dodaje zanim się ją doda. W momencie kiedy na liściach pokażą się kropki, spodziewaj się szybkiego zablokowania składników odżywczych;
  W TAKIEJ SYTUACJI NIE DODAWAJ ŻADNYCH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, DOPKÓKI NIE NAPRAWISZ PROBLEMU ZWIĄZANEGO Z PH GLEBY !!! Powód dlaczego „nie” jest prosty, roślina nie jest w stanie pobrać składników z ziemi przy nieodpowiednim pH, ty dodając składniki z zewnątrz powodujesz ich zwiększenie a co za tym idzie, spowodujesz skażenie rośliny ich nadmiarem. Cyfrowy kwasomierz jest dobrym wyborem ponieważ w miarę dokładnie może pokazać poziom pH, jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na taki tester papierki lakmusowe spełnią swoje zadanie także bardzo dobrze. Nie kupuj zwykłych kwasomierzów, są najtańszym badziewiem jakiekolwiek widziałem, nie dość , że nie podają dokładnych wyników to na dodatek nie można na nich polegać. Jest bardzo dużo innych testerów jednym z nich jest Hanna, tego dokładnie używam i muszę powiedzieć że były te najlepiej wydane pieniądze i nie żałuje ich. Głównym problemem zmiany pH jest mech torfowiec który czyni ziemię bardzo kwasową… z drugiej strony pod uwagę należy wziąć wodę której używasz do podlewania. Musisz być dość ostrożny przywracając roślinie właściwie wartości pH inaczej możesz spowodować szok rośliny. Jeśli masz trochę kamienia dolomitycznego jest dobrze użyć go od czasu do czasu, ponieważ nie stabilizuje on tak dobrze pH ja się większości ludziom wydaje, wpływa on bardzo mocno na inne mikro składniki odżywcze. Jeśli używasz kamienia nie używaj go do tego stopnia aby uniemożliwić roślinie wchłanianie składników odżywczych. Składniki jakie może zablokować to: żelazo ,mangan , cynk i nie tak często ale też miedź. Problem może także powstać gdy dodawałeś kamień przez jakiś czas tak naprawdę sytuacja z pH nie poprawiła się a wręcz przeciwnie pogorszyła, a naprawienie problemu już nie będzie takie proste. Dla prawdziwego ustabilizowania pH przez kamień dolomityczny potrzeba co najmniej roku.
  Poniżej podaje kilka sposobów jak podnieść lub obniżyć poziom pH

  Kiedy pH gleby jest zbyt wysokie:
  Regulatory dodawane do ziemi

  - trociny, liście z kompostownika, wood chips, mączka z nasion bawełny, mech torfowy, sok z cytryny , ocet – wszystkie powyższe obniżą poziom pH
  Regulatory dodawane do środowiska wodnego
  - ( ocet i sok z cytryny dobrze obniżają pH ale nie nadają się do podawania w środowisku wodnym ), kwas fosforowy podczas fazy kwitnienia, natomiast kwas azotowy podczas rozwoju wegetatywnego. ( Tylko i wyłącznie kwalifikowane regulatory powinny być dodawane, upewnij się że nie wpływają na składniki odżywcze )
  Kiedy pH gleby jest zbyt niskie:

  Regulatory dodawane do ziemi
  - kamień dolomityczny, popiół z twardego drewna, mączka kostna, pył marmurowy, pokruszone muszle ostryg, wodorotlenek potasu – wszystkie podniosą pH
  Regulatory dodawane do środowiska wodnego
  - kamień dolomityczny, wodorotlenek potasu, potassium sillicate ( Tylko i wyłącznie kwalifikowane regulatory powinny być dodawane, upewnij się że nie wpływają na składniki odżywcze )

  Poniżej zdjęcie przedstawiające pojawienie się kropek na liściach zanim jeszcze składniki odżywcze zostały zablokowane. Ostatnie zdjęcie przedstawia wysokie pH z powykręcanymi listkami. Listki zmieniają kolor na brązowy co jest oznaką niedoboru potasu. Czasem jest to mylone z nadmiarem azotu także pilnujcie pH.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Gnicie kwiatów
  W ostatnim lub ostatnich dwóch tygodniach kwitnienia rośliny, zależnie czy używałeś nawozów naturalnych czy chemicznych. Jeśli używałeś nawozów chemicznych, musisz spłukać roślinę 1 ˝ do 2 tygodni przed zbiorami aby pozbyć się nawozów. Jeśli natomiast używałeś nawozów organicznych tydzień przed zbiorami w zupełności wystarczy. Dawanie im czystej wody w zupełności wystarczy, można je także pryskać wodą, co podniesie jakość kwiatów. Jeśli zacząłeś pryskać i płukać rośliny wodą, musisz zwrócić szczególną uwagę na kwiaty. Gnicie kwiatów spowodowane jest nadmierną wilgotnością. Na gnijących kwiatach pojawia się brązowa narośl, która jest wstanie bardzo szybko prznieść się na wszytkie kwiaty powodując znaczne straty w zbiorach.
  Ochrona i kontrola
  Usuniecie jakiegokolwiek elementu martwego lub umierającego, pomoże zapobiec gniciu kwiatów poprzez zredukowanie wilgotności i wzmożeniu wentylacji. W sklepach ogrodniczych można dostać specjalne spraye przeciwko grzybom. Jeśli znajdziesz jakikolwiek szary element usuń go natychmiast odcinając go powyżej i poniżej zainfekowanego miejsca i usuń go z growboxu. Redukując wilgotność z 55% do 40% zmniejszysz znacznie ryzyko gnicia kwiatów. Duże kwiatostany są bardzo podatne na grzyby, także miałbym je w szczególności na uwadze.
  Ochrona outdor-ów. Nie używaj foliar spray w nocy, ponieważ ciepło nie będzie w stanie odparować wody ponieważ jest noc. Podlewaj rośliny w ciągu dnia zamiast pod wieczór.
  Upewnij się że rośliny nie mają zbyt dużo stresu, ponieważ może to odbić się na produkcji zdrowych kwiatostanów ich grzybieniem, zła wentylacja może doprowadzić do rozchorowania się rośliny.
  Trzymaj liście z dala od ziemi, upewnij się że jej nie dotykają.
  Trzymaj niższą temperaturę w okuł roślin kiedy odpoczywają w nocy.
  Jeśli miałeś lub masz gnijący kwiat wytnij go i zastosuj którykolwiek z preparatów: Neem oil, Neem2, które przyniosą pomoc.


  Grzyb

  Grzyb to kolejny problem z jakim możesz się spotkać, ponieważ rośliny są bardzo podatne na niego tak jak i ich kwiaty. Sprzyjającą temperaturą do rozwoju grzyba jest 15,56 do 26,67 stopni celsjusza oraz wysoka wilgotność. Grzyb bardzo niszczy roślinę oraz rozprzestrzenia się bardzo szybko. Grzyby atakujące kwiaty są grzybami które są w stanie przemieszczać się w powietrzu także bardzo szybko roznoszą się na inne kwiaty. Jeśli którykolwiek z kwiatów został zainfekowany jak najszybciej wytnij go i usuń z growboxu, jak najbardziej stosowne będzie zastosowanie sprayu przeciwko grzybom.
  Grzyby potrafią być bardzo agresywne w swoich działaniach oraz przenoszą się bardzo szybko, dobrze dla bezpieczeństwa jest kupić spray przeciw grzybiczny i spryskać nim całą roślinę. Jeśli miałeś grzyba już wcześniej nie spryskuj rośliny zbyt często ponieważ grzyb może się uodpornić na środek który stosujesz, obniżenie wilgotności będzie jak najbardziej wskazane. Spróbuj utrzymać dobrą wentylację w pomieszczeniu, a jeśli posiadasz roślinę na spocie, staraj się ją trzymać odizolowaną ( kwiaty ) od innych dopóki nie upewnisz się że jest zdrowa.

  Kontrola
  Aby zabezpieczyć roślinkę przed grzybem jest kilka rzeczy które musisz zrobić.
  NIE używaj foliar feeding w nocy, w większości przypadków powoduje że wilgotność zwiększa się.
  Przestań podlewać rośliny w nocy poczekaj do rana albo do popołudnia.
  Nie stresuj rośliny, będzie bardziej odporna na różnego rodzaju infekcje.
  Niewłaściwa wentylacja dookoła rośliny może powodować u niej choroby.
  Utrzymuj chłodniejsze temperatury w nocy gdy roślina odpoczywa.

  Jeśli twoja roślina została zaatakowana przez grzyba, pozbądź się zainfekowanej części i zastosuj: neem2, neem oil, wodorowęglan potasu, proszek do pieczenia. Jest dużo innych środków, ale te są najbardziej znane i działają najlepiej.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Problemy ze szkodnikami.
  To nie będzie długi temat, napiszę tylko jaki robak co robi, jakie są objawy i jak się ich pozbyć.
  Białe muszki ( ??mszyce?? )
  Składają ziarna na liściach i powierzchni gleby. Występują jako szkodniki w dość dużych ilościach ale nie trudno jest ich się pozbyć. Najczęstrzą szkoda jaką powodują to wysysanie soków z rośliny. Podaje kilka sposobów jak działać aby się nie pojawiły: Nie dodawaj zbyt dużych ilości wody do rośliny, pozwalaj ziemi wyschnąć pomiędzy podlewaniami, zadbaaj aby doniczki miały dobry drenaż, innym sposobem jest rozłożenie lepów jeśli podejżewasz, że zagnieździły się w towjej roślince pomoże ci to je zidentyfikować. Jeśli je już masz możesz użyć specjalnego mydła na insekty, to nie pozwoli im latać a co za tym idzie rozprzestrzeniać się na inne liście, jeśli będziesz używał mydła dłużej zapobiega to także składaniu przez nie jaj. W przypadku gdy mydło na owady nie zadziała, są mocniejsze środki takie jak pył permeteryny, który może być smiało używany w okresie kwitnienia. Spreader sticker ( którego końcówka umożliwia spryskiwanie większej powierzchni), ORTHENE FOGGERS działa dobrze ale na małych przestrzeniach jest bezpieczny dla rośliny.
  Innymi chemicznymi środkami są: Hot Pepper Wax,Safer Yard & Garden Insecticide ( mogą być używane do dnia zbiorów ), Doc's Neem Pest Soap,Safer Sticky Stakes,TR-11000 Pyrethrum.

  Symphilids
  Małe białe robaczki podobne do krocionogów. Ich działania są śmiertelne dla rośliny, ponieważ schodzą do korzenie i powodują ich niszczenie żywiąc się nimi. Kiedy zaatakują liście w twojej roślince zaczną odpadać. Najczęciej występują w ziemi która nie została oczyszczona, choćby ziemia w której znajdują się odchody zwierząt. ( Wiem że może się to wydawać śmieszne ale sterylizowanie ziemi w piecyku kuchennym przez 30 min przy temperaturze 180 stopni celsjusza, pomoże pozbyć się tych szkodników z ziemi ). Bardzo łatwo jest określić czy te szkodniki zaatakowały Twoją roślinę, ponieważ po podlaniu wychodzą na powierzchnię ziemi. Do ich zwalczenie użyj Fungus Gnat Killer. Dla pewności podawaj środek co siedem dni aby zabić także larwy. Sok tytoniowy zabija je oraz nicienie także.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Fungus Gnats
  Żywią się gnijącymi niszczejącymi elementami rośliny. Dorosłe i larwy żyją w zaciemnionych i wilgotnych obszarach. Dorosłe osobniki składają jaja na powierzchni ziemi w pobliżu łodygi, proces wykluwania zajmuje około 4 dni. Larwy zaczną żywić się malutkimi włoskami na łodydze powoli przesuwając się ku górze rośliny. Komary lubią żywić się materią organiczną a więc będą wykradały składniki odżywcze z rośliny, a więc najlepiej jest pozbyć się ich do końca.
  Jeśli roślina znajduje się na zewnątrz sprawdź ją zanim weźmiesz ją do domu.
  Jeśli masz otwarte okno w domu koło rośliny lepiej załuż siatkę przeciwko komarom aby nie mogły się do niej dostać. Kwiecień jest okresem ich najintensywniejszych działań.
  Połóż specjalną taśmę przylepną na ziemi w doniczce aby przyklejały się do niej.
  Możesz położyć skórkę od ziemniaka na ziemi, larwy będą rwały do niej bardziej niż do rośliny a po 4, 5 dniach usuń skórki wraz z larwami. Aby się ich pozbyć możesz robić wiele rzeczy jak np. położyć paski przeciwko szkodnikom na powierzchni gleby, neem oil albo możesz wysypać na powierzchnię ziemi piasek, który nie pozwoli na złożenie jajek. Sok z tytoniu także pomoże.
  Mogą przebywać w glebie ale także mogą latać. Chemiczny środek nazywany Zone działa bardzo dobrze, można go także stosować w środowisku wodnym.
  Inne środki które pomogą to: Hot Pepper Wax,Safer Yard & Garden Insecticide ( mogą być stosowane do dnia zbiorów ), GNATROL, Doc's Neem Pest Soap,Safer Sticky Stakes,TR-11000 Pyrethrum.
  Zdjęcie 1 pokazuje komarka, zdjęcie 2 pokazuje ich larwy.

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Spider mites:
  Pająki są najgorszymi szkodnikami, ponieważ są ciężkie do usunięcia i powodują bardzo szybką śmierć roślinki. Ich aktywność jest uwarunkowana od czynników klimatycznych w cieplejszych występuje ich znacznie więcej niż w zimnych. Atakując roślinę wysysają z niej składniki odżywcze powodując powstawanie małych kropeczek na liściach. W miarę łatwo określić czy na twojej roślinie żerują pająki ponieważ rozwój rośliny zostanie lekko zahamowany, łodyżki będą krótsze tak jak i ogonki listków. Jeśli infekcja jest w stopni zaawansowanym będziesz widział malutkie kokony z larwami w nich. Najczęściej biorą się ze sklepów sprzedane wraz z ziemią która nie była wysterylizowana. Możesz zminimalizować szansę zakupu „gości” kupując droższą ziemię lecz sterylizowaną. Możesz narazić się na infekcję zabierając roślinkę z zewnątrz do domu jak równierz od kogoś. Pająki żyją na roślince po spodniej stronie liści, w wiekszości przypadków pająki są tak małe że nie jesteś w stanie zauważyć ich gołym okiem. Najlepszym krokiem w kierunku pozbycia się ich jest kupno NO-Pest pasków, działają doskonale i powinny być zawsze używane z innymi metodami. Neem oil pomaga także się ich pozbyć. Podniesienie wilgotności, zniszczy pająki poprzez wchłanianie przez nie wody w wiekszych ilościach rozsadzi je. Możesz użyć także mydła np. Safer Insecticidal Soap. Możesz użyć soku z tytoniu oraz proszku chili. ( Zobacz poniżej jak zrobić sok z tytoniu )
  Złocień powinien być użyty tylko i wyłącznie w ekstremalnych sytuacjach, bezpośrednio na roślinę. Zaczyna rozpad po około tygodniu i jest łatwo usuwany za pomocą czystej wody. Jednak jeśli twoja roślina jest w bliskim okresie kwitnienia lepiej używać łagodniejszych środków. Sok z tytoniu oraz mydło pieprzowe działają bardzo dobrze i powinny być używane, poprzez spryskiwanie górnej strony liści później spodniej a na samym końcu całej rośliny. Jeśli pająki okazują się odporniejsze na niektóre metody, upewnij się że następna którą zastosujesz nie była już przez ciebie wcześniej stosowana ponieważ uodpornisz je w ten sposób jeszcze bardziej, co przyczyni się do jeszcze większej i trudniejszej walki przeciwko nim. Poniżej znajdują się sposoby jak pozbyć się pająków, zwróć uwagę na to że pająki nigdy nie są takie same i różnie reagują na środki do walki z nimi, bardzo rzadko się zdarza że na 2 różne rośliny posiadające pająki zadziała ten sam środek, choć nie mówię że nie. Dobrze będzie jak nauczysz się kontrolować roślinę coanjmniej miesiąc po tym jak wydaje ci się że pozbyłeś się już prblemu. Upenij się że opryskujesz swoją roślinę dokładnie i w całości, nie traktuj tego jako stratę czasu. Poniżej kilka innych produktów pomagających pozbyć się pajączków:
  Hot Pepper Wax,Safer Yard & Garden Insecticide ( mogą być stosowane do dnia zbiorów ), GNATROL, Doc's Neem Pest Soap,Safer Sticky Stakes,TR-11000 Pyrethrum. Wszytkie produkty na których jest napisane dicofol ( powinny być używane w okresie wegetatywnym lub wczesnej fazie kwitnienia )
  Przepis na sok z tytoniu:
  Weź 3 mocne papierosy ( namocz je przez noc w wodzie )
  Doprowadź wyciąg do wrzenia, pozwól się gotować przez 2, 3 minuty,
  Gdy całość wystudzi się możesz pryskać tym roślinę 3 do 4 razy w ciągu tygodnia.
  Zdjęcie 1 przedstawia larwy pająków, zdjęcie 2 pokazuje zniszczenia dokonane przez pająki, zdjecie 3 pokazuje pajączki .

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Gąsienice
  Żują liście. Zniszczenia: niektóre żywią się roślinami, niektóre włosami i wełną, niektóre są szkodnikami w ogrodach i na polach. Gąsienice motyla z rodziny zwójkowatych powodują zniszczenia na drzewach i krzakach, a gąsienice takie jak cabbage loopers i cutworms, mogą powodować duże szkody w ogródkach. Jeśli znajdziesz je na swojej roślinie jest kilka nie szkodliwych a także szkodliwych metod ich pozbycia się.
  Kontrola:
  Najprostszą metodą jest ich zbieranie z rośliny i wrzucenie do wiadra ( woda z mydłem ), jeśli boisz się brać je na ręce możesz użyć rękawic lub poprosić kogoś by je za ciebie zebrał.
  Chemiczne: BTK w sprayu możesz użyć by zlikwidowac gąsienice. BTK może być także użyty jako foliar spray. Jedna łyżeczka neem oil dodana do BT sprawi lepszą przyczepnosć mieszanki do roślin w przypadku foliar spray. BTK jest także w proszku. Jeśli zdecydujesz się użyc BTK spryskaj wierzchnią i spodnią stronę liści, jeśli używasz pyłku zanim zaczniesz zmocz roślinę. Na spocie użyj pyłku zaraz po deszczu.
  Naturalne: Mydło przeciwko insektom, neem oil, spinosad są nabezpieczniejszymi jakich możesz użyć. Są nie toksyczne, przyjazne dla środowiska i zwierząt.
  Zdjęcie obrazuje zniszczenia dokonane przez gąsienicę

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Ślimaki (głównie spoty )
  Ślimaki poroszuają się zostawiąjąc za sobą rodzaj śliny. Jeśli na twojej roślinie zobaczysz błyszczące wyschnięte linie, oraz części twojej roślinki będą zniszczone możesz być pewny to były ślimaki. Jeśli na twoim spocie jest dość wilgotno możesz się spodziewać dużej ilości ślimaków one lubią wilgone tereny. Ślimaki trzymają się zdala od słońca najbardziej preferują zacienione i mokre tereny. Chowają się w trawie roślinach znakach, pod doniczkami, praktycznie wszędzie. Wychodzą na „żery” przeważnie w nocy i w pochmurne dni. Żywią się liściami, łodygami pozostawiając w nich zniszczenia.
  Kontrola:
  Jeśli pozwolisz ślimakom, są w stanie stworzyć ogromne szkody twoim roślinom. Całkowite pozbycie się ich jest niemożliwe, natomiast staraj się zredukować ich liczbę jak to tylko możliwe. Podam parę sposobów jak je kontrolować.
  Znacznie zmniejszysz zniszczenia rośliny spowodowane przez ślimaki jeśli będziesz podlewał rano nie wieczorem.
  Zbieranie ich w nocy, wrzucaj je do wiadra ( woda z mydłem )
  Rozrzucenie ziemi okrzemkowej w około rośliny zatrzyma niechcianych gości ale także zablokuje dostęp innym szkodnikom. Zmocz ziemię naparem z piołunu. Obłóż dookoła swojego spota kabel miedziany ślimaki przechodząc przez niego doznają szoku, tylko upewnij się że nie zamknąłeś ich w swoim ogródku a poza nim.
  Piwo ślimaki kochają piwo we x kubełek napełnij go piwem i zakop niedaleko rośliny, wszystkie będą wiedziały gdzie polewają za darmo ;P
  I najlepsze rozważanie to …. Sól.
  Pogromcy, którzy lubią jeść ślimaki – żaby, węże, inne ślimaki, świetliki, ptaki i żuki.
  Bądź dobrym człowiekiem dla zwierząt i trzymaj się z dala od slug bates trucizny. Jeżeli kiedykolwiek widziałbyś jakie ma ona skutki na zwierzętach nie użyłbyś jej nigdy więcej.
  Leaf miners
  Te małe stworzonka są ogromnym problemem którego ciężko jest się pozbyć, zjadając liść pozostawiają bladą linię za sobą i ogromne szkody naturalnie. Po drodze zostawiają jaja. Jeśli z jaj wyklują się larwy a ty nie zdążysz rozwiązać problemu, znajdziesz się w dużo gorszej sytuacji.
  Kontrola:
  Nie ma jako takiej naturalnej metody usunięcia tego problemu, możesz usunąć zarażone liście. Neem oil zadziała na zarażone elementy.
  Zdjęcie obrazuje zaatakowną roślinę

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Najczęściej atakują łodygi i spód liści, wykluwają się z jaj w marcu do kwietnia, po czym tworzą domy na roślinach. Robią dziury w liściach, łodygach i spijają soki rośliny. Kiedy usadowią się na roślinie tworzą do okoła siebie twardą skorupę aby inne szkodniki nie były w stanie ich zaatakować.
  Kontrola:
  Naturalna woskowa ochrona która pokrywa ich muszlę, służy ochronie przeciwko innym insektom ale także przeciw środkom do walki z nimi. Aby się ich pozbyć użyj insektycydu rolniczego, to zabije starsze jednostki, jeśli możesz wymieszaj go z neem oil przyniesie dużo lepsze efekty i prawdopodobne zniszczenie całej ich populacji na roślinie.
  Możesz zrobić kilka innych rzeczy… więcej jeśli nie jesteś przez zbiorami.
  1.Weź paczkę tytoniu do żucia zmieszaj go z galonem wody ( 3,78l. ) odczekaj aż dobrze się rozpuści i spryskaj całą roślinę … jeśli jesteś palaczem papierosów bez obaw możesz pryskać do samych zbiorów.
  2.Zmieszaj mydło z wodą tak aby jej konystencja była śliska … czymś takim samaruj insekty do momentu aż zaczną tworzyć się wokół nich bańki Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !


  Różnorodne problemy z roślinami.

  Poniższe zdjęcie przedstawia jak wygląda stres rośliny związany z przegrzaniem.
  Jedyny sposób to odsunięcie źródła światła od rośliny. Zainstalowanie lepszej wentylacji np. dodanie większej ilości wiatraków. Jeśli światło jest zbyt blisko rośliny może mieć wysuszone końcówki liści brązowe brzeżki i być powykręcana. Jeśli włożysz rękę pod światło trzymając ją ponad rośliną po minucie nie powinieneś
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Następne zdjęcia obrazują typowe przedawkowanie nawozów.
  Możesz to powstrzymać poprzez nie dodawanie tak dużej ilości nawozów chemicznych/organicznych do wody. Nie podawaj więcej nawozów niż raz na tydzień. Za pierwszym razem zmiesza w ź nawozy z woda a nie w 1/2 . Aby naprawić problem musisz przepłukać glebę jak było pisane wcześniej. Nigdy nie podawaj nawozów roślinie która jest poniżej 2 tygodni życia w większości przypadków kończy się to jej śmiercią.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !

  Problemy związane z łodygą
  Łamliwa łodyga – każdy od czasu do czasu ma lub będzie miał ten problem. Łodyga może się złamać po: naginaniu, upuszczeniu czegoś na roślinę, zwierzęta czy pogoda. Nie ważne jak to się stało najważniejsze jest by nie panikować. Naprawienie złamanej łodygi nie jest problemem wystarczy przyłożyć coś sztywnego w miejscu złamania i owinąć taśmą. Mj ma niezwykłe zdolności do regeneracji, daj jej tydzień a znów zacznie normalnie rosnąć. A następnym razem bądź bardziej uważnym.
  Różne rzeczy które warto wiedzieć
  Kiedy wilgotność jest niska, liście mogą zacząć opadać, utrzymuj wilgotność na poziomie 40-60% zarówno dla fazy wegetatywnej jak i kwitnienia.
  Jeśli roślina wyciąga się może to być parę rzeczy. Nie wystarczająca ilość światła lub nie właściwe światło . Unikaj żarówek zwykłych produkują wiecej ciepła niż dobrego światla. To samo tyczy się halogenów totalnie bezużyteczne. Zamiast tego zdobądź HPS, Mh, jarzeniówki lub kompakt jarzeniowy. HPS będzie utrzymywał twoja roślinkę krótka natomiast zimne jarzeniówki spowodują że będzie ona dobrze rozrośnięta, delikatna biel utrzyma spowoduje że roślina będzie wysoka, mieszanie świateł spowoduje roślinę wysoką i rozrośniętą. Nie ma nic złego w kombinacji światła.
  Albo oszczędzaj prąd i uprawiaj na zewnątrz Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Żółknięcie szczepek
  Jeśli nie ukorzenione jeszcze szczepki zaczynają żółknąć, może to oznaczać że mają zbyt wysoką ilość CO2. Bardzo wazne jest w nowych szczepkach z ółtymi listkami, gdzie zółknięcie zaczyna się od starszych liści, zwrócić uwage na usadowienie w ziemi. Możliwe że końcówka szczepu dostaje zbyt dużą ilość swiatła i powinna zostać głębiej przesunięta. Niektóre żołknięcie szczepek jest całkowicie normlane, może oznaczać że szczepka wypuściła korzenie i pobiera ze starszyc liści składniki odżywcze powodując ich żółknięcie. Dodawanie jakichkolwiek odżywek dla szczepek zanim się ukorzenią spowoduje ich śmierć.
  Jeśli używasz środowiska wodnego, dobrze jest zmieniać wodę co dwa tygodnie dobrze jest wiedzieć jakie ilości powinna posiadać twoja roślina w określonym stadium:
  - sadzonki około 50 – 150 części na milion;
  - nieukorzenione szczepki 100 – 350 części na milion
  - małe roślinki około 400 – 800 części na milion
  - duże rośliny około 900 – 1800 części na milion
  - w okresie kwitnienia używaj dużo wody.
  - zwracaj uwagę na ciemne, blade punkty na liściach oznaczają grzyba, jeśli masz grzyba obniż wilgotność środowiska, oraz podnieś stopień wentylacji.

  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 3. Post #3
  Widać, że się napracowałeś, przyda sie na pewno! Dobra robota.
  0 0

 4. Post #4
  Cytat Zamieszczone przez xaudix Zobacz posta
  Widać, że się napracowałeś, przyda sie na pewno! Dobra robota.
  Haha, Chyba nakopiowałeś
  Nie od dziś to palę i będę to robił dalej,
  To ma tysiące zalet i to bez żadnego ale.
  Ziom podaj ognia, podpalę to jak racę
  Nam nie trzeba więcej kasy, tylko więcej THC
  0 0

 5. Post #5
  Cytat Zamieszczone przez HempGruELOJLB Zobacz posta
  Haha, Chyba nakopiowałeś
  Ok, zrób taki poradnik, zrób poprawne url na forum, powklejaj, ułóż z sensem i poświęć temu tyle czasu co ja, a potem komentuj.
  Na górze napisane jest z jakiej to książki Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać ! ;
  The Complete guide to Sick Plants,pH, and Pest troubles! – Kompletny poradnik odnośnie chorób roślin, pH oraz problemów ze szkodnikami.


  --- Dodano ---

  Cytat Zamieszczone przez xaudix Zobacz posta
  Widać, że się napracowałeś, przyda sie na pewno! Dobra robota.
  Dziękuje za miłe słowa Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 6. Post #6
  Kawał dobrej roboty. Na pewno się przyda. Ode mnie leci blancik a Twoje rośliny niech Ci wynagrodzą mocą i obfitościąKompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  0 0

 7. Post #7
  Cytat Zamieszczone przez adrian grow Zobacz posta
  Kawał dobrej roboty. Na pewno się przyda. Ode mnie leci blancik a Twoje rośliny niech Ci wynagrodzą mocą i obfitościąKompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Wynagrodzą na pewno, będzie wszystko widać na fotoleracji Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 8. Post #8
  Dzieki nawet jesli skopiowales i tak na forum nie ma takiego poradnika napewno nie raz sie przyda lap bucha...!
  Patrz na me ręce jak krusze i kręce ...
  0 0

 9. Post #9
  Cytat Zamieszczone przez Dr Smoke Zobacz posta
  Dzieki nawet jesli skopiowales i tak na forum nie ma takiego poradnika napewno nie raz sie przyda lap bucha...!
  Dzięki Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać ! Każdemu rolnikowi się przyda, który chce zdobyć licencje doświadczonego hodowcy Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 10. Post #10
  Daj mistrzu link do swojej fotorelacji... Na pewno będę do niej zaglądał
  0 0

 11. Post #11
  Cytat Zamieszczone przez adrian grow Zobacz posta
  Daj mistrzu link do swojej fotorelacji... Na pewno będę do niej zaglądał
  Mistrzu spodziewaj jej się na wiosnę o temacie : Easy Sativa, Maroc... by Ekwador Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 12. Post #12
  [QUOTE=Ekwador;147956]Ok, zrób taki poradnik, zrób poprawne url na forum, powklejaj, ułóż z sensem i poświęć temu tyle czasu co ja, a potem komentuj.
  Na górze napisane jest z jakiej to książki Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać ! ;
  [SIZE=5][COLOR=white][B][FONT=&amp]The Complete guide to Sick Plants,pH, and Pest troubles! – Kompletny poradnik odnośnie chorób roślin, pH oraz problemów ze szkodnikami.

  Gościu zacznijmy od tego że moje słowa nie miały cie obraźć więc nie wiem o co spina ... szanuje to co zrobiłeś bo dużo zdjęć było do wklejenia wgl. ale to jest czyste kopiuj wklej wiec nie pucuj sie ile to ty nie zrobiłeś !, a propo do artykułów 3ba podawać źródła ( https://www.forum.haszysz.com/showth...ik-chor%C3%B3b ) z tego co widze to nawet jednego słowa swojego nie wstawiłeś a wmawiasz ile to ty nie zrobiłeś, po 3 na artykuły poświęciłem o wiele wiecej czasu co ty więc przestań bredzić.
  Nie od dziś to palę i będę to robił dalej,
  To ma tysiące zalet i to bez żadnego ale.
  Ziom podaj ognia, podpalę to jak racę
  Nam nie trzeba więcej kasy, tylko więcej THC
  0 0

 13. Post #13
  A jesli chodzi o grzybice jak dopadnie mojego planta w kilku malutkich miejscach na lisciach ze dziurka sie lekko sama zrobila to ten proszek do pieczenia to jak uzyc >? z woda do gleby czy jak??
  0 0

 14. Post #14
  [QUOTE=HempGruELOJLB;148321]
  Cytat Zamieszczone przez Ekwador Zobacz posta
  Ok, zrób taki poradnik, zrób poprawne url na forum, powklejaj, ułóż z sensem i poświęć temu tyle czasu co ja, a potem komentuj.
  Na górze napisane jest z jakiej to książki Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać ! ;
  [SIZE=5][COLOR=white][B][FONT=&amp]The Complete guide to Sick Plants,pH, and Pest troubles! – Kompletny poradnik odnośnie chorób roślin, pH oraz problemów ze szkodnikami.

  Gościu zacznijmy od tego że moje słowa nie miały cie obraźć więc nie wiem o co spina ... szanuje to co zrobiłeś bo dużo zdjęć było do wklejenia wgl. ale to jest czyste kopiuj wklej wiec nie pucuj sie ile to ty nie zrobiłeś !, a propo do artykułów 3ba podawać źródła ( https://www.forum.haszysz.com/showth...ik-chor%C3%B3b ) z tego co widze to nawet jednego słowa swojego nie wstawiłeś a wmawiasz ile to ty nie zrobiłeś, po 3 na artykuły poświęciłem o wiele wiecej czasu co ty więc przestań bredzić.
  Źródło masz na samym początku, z czego to dokładnie jest zaczerpnięte. Nie interesuje mnie ile to Ty zrobiłeś, a Twoje komentarze są zbędne. Czysta zazdrość. Zauważyłem, że nie ma tego na forum, więc wstawiłem i poświeciłem temu tyle czasu ile było trzeba. Koniec i kropka.

  --- Dodano ---

  Cytat Zamieszczone przez konikklog Zobacz posta
  A jesli chodzi o grzybice jak dopadnie mojego planta w kilku malutkich miejscach na lisciach ze dziurka sie lekko sama zrobila to ten proszek do pieczenia to jak uzyc >? z woda do gleby czy jak??
  Posyp po prostu w te miejsce gdzie występuje grzyb Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !
  Prędzej niż jaranie raczej rzucę oddychanie
  0 0

 15. Post #15
  Witam
  Pomożecie z diagnozą co zaatakowało roślinkę albo czego jej brakuje? Najpierw pojawiają się żółte plamki a później robią się dziurki :/ Na 3 zdjęciu jakieś robactwo co rzuciło mi się w oczy.
  Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !-2.jpg Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !-1.jpg Kompletny poradnik chorób/zdjęcia oraz jak zapobiegać !-3.jpg
  0 0

Forum oparte o skrypt vBulletin © Przypominamy iż nasza witryna jest prowadzona w charakterze wyłącznie informacyjnym. Strona prowadzona jest w języku polskim lecz nie propagujemy żadnych działań nakłaniających do łamania przepisów w Polsce. Pozostając na stronie oświadczasz iż znasz treść obowiązującej ustawy antynarkotykowej i wszystkie informacje znajdujące się tu wykorzystasz tylko i wyłącznie jako materiały edukacyjne na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pliki ciasteczek mogą zostać zapisane zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Copyright 2010 - 2016 © Forum NasionaKonopi.pl