Uprawa w ziemi i poprawa poziomu pH
Wiele ogrodów ma problem z pH ziemi. Wysokie pH może zablokować potrzebne składniki odżywcze i może imitować inne problemy jak niedobory żelaza i magnezu. Największym błędem początkujacych growerów jest testowanie i poprawianie pH zbyt wczesnie. Pierwszym krokiem do sprawdzenia czy zbyt wysokie pH jest prawdziwym problemem jest kupno dobrego testera pH. Nie bójcie sie wydać pieniędzy na dobry tester, jest tego wart!
Oto pare polecanychJak podnieść lub obniżyć poziom PHwszystkie za mniej niż 100$)
1. Milwaukee produkuje dwa typy ręcznych testerów. Mały "długopis" nazywany Sharp i większy Smart Meter. Obydwa są łatwe w użyciu. Długopisy Sharp mają zabezpieczenie przeciw chlapaniu (jednak nie są do końca wodoodporne) i posiadają duży, łatwy do odczytania wynik. Mają tez detachable (nie znam tego słowa), wymienna probówke.
2. Oakton - ten sam typ testerów (pozwolilem sobie na skrot myslowy), lecz wg. mnie wyknany troche lepiej - jest całkowicie wodoodporny. ( It floats - Pływa, unosi się na wodzie (?))
3. Shindengen ISFET pH Meters - zbyt kosmiczna technologia nie przetlumacze tego :P

Co to jest pH, i co oznaczają wyrażenia "kwasowość" i "zasadowowość"?
Kwasowość lub zasadowość ziemi jest mieżona w pH (potencjalnej ilości jonów wodoru). Zależy ono od ilość wapna (wapnia) zawartego w twojej ziemi i jej typu. Ziemia z pH poniżej 7.0 jest kwasowa, a z pH powyżej 7.0 jest zasadowa. Ziemia z pH równym 7.0 jest neutralna.
Poprawianie pH ziemi:
Gdy już sprawdziłeś pH twojej ziemi dobrym testerem, możesz zacząć "naprawiać" ziemie by zapewnić roślinom miejsce używając tylko niedrogich materiałów łatwo dostępnych w lokalnym centrum ogrodowym.
#Poprawiaj pH powoli, przez ponad kilka dni i sprawdzaj pH ziemi najczęsciej jak możesz (chyba troche zmienilem sens). Radyklane zmiany pH mogą uszkodzić kożenie.
Podnoszenie pH ziemi: (by była zasadowa)
Generalnie łatwiej obniżyć niż zwiększyć pH ziemi. Dodatek Dolomitu, popiołu, zmielonych kości, zmiażdżonego marmuru albo zmiażdżonych skorup ostryg pomogą podnieść pH ziemi.
by MisterIto
In soil: add dolomite limestone to the soil; use small amounts of hydrated lime. (to chyba nic nie wnosi)
Obniżanie pH ziemi: (by była kwasowa)
Jeśli twoja ziemia powinna być bardziej kwasowa, trociny, zgniłe liscie (composted leaves nie znam przymiotnika od kompost :P ), zmielone nasiona bawełny a w szczególności mech torfowy (pominołem leaf mold) zmniejszą pH.
Od Misterlo:
Mielone nasiona bawełny podczas wzrostu wegetatywnego; Zmielone kości podczas kwitnienia.
Obniżanie pH w uparawie hydroplonicznej:
Użyj kwasu azotowego podczas wzrostu wegetatywnego a podczas kwitnienia - kwasu fosforowego.
Stabilizowanie pH przy pomocy Dolomitu
Najlepszym sposobem by ustabilizować pH jest dodanie 1 uncji (około 27g) Dolomitu na 1 galon (3,785 litra) ziemi.
(Mooss: czyli około 7g na 1litr)
Dolomit można kupić w ogrodowych szkółkach leśnych (garden nurseries. może poprostu w sklepach ogrodniczych?). Kup drobny Dolomit (może być kilka typów Dolomitu jak gruby, średni, drobny).
Dolomit jest użytecznym stabilizatorem pH od lat, ponieważ ma neutralne pH 7 i neutralizuje twoja glebe gdy go do niej dodasz.
Wymieszaj suchą średnią(medium) ziemie i Dolomit bardzo dokładnie, podlej pożądnie mieszanke i gdy ziemia naciagnie wody jeszcze raz wymieszaj ziemie trzęsąc ją. Potem dolej wody i wstrząsnij jeszcze raz.
Najlepiej zmieszać drobny Dolomit z ziemią przed sadzeniem rośliny. Drobny Dolomit pomoże ustabilizować pH; jednak gdy pH sie destabilizuje lub zmienia możesz użyć Dolomitu w płynie. Dodaj go troche do letniej wody i mocno wstrząśnij a następnie podlej nim rośliny. Podlej je dokładnie a pH powinno wrócić do poziomu 7.
Inne korzyści z używania Dolomitu
Dolomit jest równiez bogaty w dwie substancje odzywcze które można przedawkować przez nawozy. Jest bogaty w magnez i wapno.
źródło: overgrow.com