Aktualne konkursy

Fotka miesiąca
Outdoor 2014 Co Tam w Krzakach Piszczy?
Nie masz jeszcze konta? załóż je za darmo.
Dlaczego Piotr Sz został skazany za handel nasionami konopi? - Prawo narkotykowe w Polsce
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
Krótki link:
Tagi tematu:
Czytaj też: Zatrzymanie kierowcy pod wpływem marihuany | Przeszukanie
    Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    0
    Spalił blantów
    72

Dlaczego Piotr Sz został skazany za handel nasionami konopi?

W dniu 1 marca 2012 media podały sensacyjną wiadomość, że Piotr Sz. został skazany przez Sąd Okręgowy w Opolu za handel nasionami konopi indyjskich. Sąd wymierzył Piotrowi Sz. karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 5 lat próby oraz grzywnę w wysokości 10 tyś. zł, a ponadto orzekł wobec niego świadczenie pieniężne w wysokości 25 tyś. zł. na rzecz Stowarzyszenia Monar.

Przekazana przez media wiadomość odbiła się głośnym echem w Internecie. Właściciele sklepów prowadzących w Internecie sprzedaż nasion konopi zaczęli się zastanawiać, czy jak Piotr Sz., zostaną oskarżeni i skazani za handel nasionami konopi.

Piotr Sz. nie został skazany za handel nasionami konopi indyjskiej

Nasiona konopi indyjskiej nie są narkotykiem w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nie zostały zaliczone ani do substancji psychotropowych, ani do środków odurzających, ani nawet do prekursorów narkotyków. Oznacza to, ze zarówno posiadanie nasion konopi indyjskiej, jak i sprzedaż nasion konopi indyjskiej nie stanowi przestępstwa.

Za co został zatem skazany Piotr Sz.?

Piotr Sz. został skazany za pomocnictwo do popełnienia przez swoich klientów przestępstwa uprawy konopi indyjskich.

Mówiąc ludzkim językiem, Piotr Sz. został skazany za to, że pomagał swoim klientom w popełnianiu przestępstw, polegającego na uprawie konopi indyjskiej w ten sposób, że sprzedawał im nasiona konopi oraz radził im, jak je uprawiać. Sąd doszedł do tego wniosku na podstawie strony internetowej prowadzonej przez Piotra Sz. oraz zeznań i wyjaśnień osób, które kupowały od niego nasiona konopi. Na tej właśnie podstawie Sąd ocenił, że Piotr Sz. wiedząc lub co najmniej domyślając się, że jego klienci uprawiają konopie z kupionych w jego sklepie nasion, pomagał im w popełnieniu tego przestępstwa sprzedając im nasiona i udzielając rad w zakresie uprawy konopi.

Przykład Piotra Sz. wskazuje na to, że osoby oferujące do sprzedaży nasiona konopi narażają się na odpowiedzialność karną za przestępstwo pomocnictwa swoim klientom do popełnienia przestępstwa uprawy konopi.

W przypadku Piotra Sz. na nic się zdało tłumaczenie, że w regulaminie sklepu zamieścił informację, że sprzedaje nasiona konopi wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Sąd nie uwierzył w tym zakresie oskarżonemu, gdyż przeczyły temu:
    • zeznania i wyjaśnienia klientów Piotra Sz., którzy powiedzieli Sądowi, że oskarżony wiedział, że kupione nasiona wykorzystają do uprawy konopi
      oraz
    • treść strony internetowej sklepu Piotra Sz., na której znajdowały się porady dla rolników – osób uprawiających konopie.

Adw.M. Stelmaszczyk pali blanta na koszt:

2. Użytkownicy pytali też o
    Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    0
    Spalił blantów
    3
    Rozumiem że jak ktoś kupi odemnie grabie i zabije nimi teściową to ja będe siedział za to ?

topik53 pali blanty dzięki 3 osobom:

Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    0
    Spalił blantów
    72
    Trzymając się tego przykładu: Jeśli podejdzie do Pana mężczyzna i powie "człowieku sprzedaj mi Twoje grabie, bo już nie wytrzymuję i muszę zatłuc teściową", Panu mu je sprzeda, a on pójdzie do domu i zatłucze ją tymi grabiami, to tak, będzie Pan winny udzielenia pomocy do zabójstwa teściowej.

Adw.M. Stelmaszczyk pali blanty dzięki 2 osobom:

Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    0
    Spalił blantów
    3
    Być może podałem zły przykład.
    Co jeśli osoby którym opmagał ten człowiek, były z kraju w którym hodowla marihuany była legalna? On przecież nie był w stanie tego zweryfikować pod żadnym względem. Mógł pomagać dla jakiegoś Polaka mieszkającego przykładowo w Holandii .

Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    0
    Spalił blantów
    72
    W polskim prawie karnym obowiązuje zasada indywidualizacji odpowiedzialności karnej pomocnika i sprawcy głównego. Mówiąc ludzkim językiem pomocnik do przestępstwa odpowiada za swoje przestępstwo niezależnie czy sprawca główny poniesie odpowiedzialność za swoje przestępstwo ( w tym wypadku za uprawę konopi). Jeśli zatem właściciel sklepu w Polsce sprzedaje nasiona konopi i radzi kupującemu jak ją uprawiać, wówczas odpowie za przestępstwo pomocy do uprawy konopi, nawet wówczas, gdy kupujący zasadzi te nasiona w Holandii, czy w innym kraju, w którym uprawa konopi jest legalna.

Adw.M. Stelmaszczyk pali blanty dzięki 3 osobom:

Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    128
    Spalił blantów
    1,086

sprostowanie

Piotr Sz. pisze:
    14 marca 2012 o 21:52

Witam Serdecznie Czytelników.
    Jako że artykuł jest o mnie, chciał bym wprowadzić pewne sprostowanie, mianowicie chodzi o zapisek:
    „treść strony internetowej sklepu Piotra Sz., na której znajdowały się porady dla rolników – osób uprawiających konopie.”
    Na stronie sklepu nie znajdowały się porady ani informacje jak uprawiać konopie, była tam jedynie oferta sprzedaży nasion z jasnym regulaminem.
    Informacje o uprawie konopi były na oddzielnych stronach nie związanych ze stroną sklepu z nasionami konopi. Strony z informacjami jak uprawić konopie miały wyłącznie charakter informacyjny a na stronie głównej widniał regulamin:
    „Serwis zawiera treści o uprawie marihuany tylko dla osób pełnoletnich!!! Strona nie ma na celu zachęcania nikogo do palenia, uprawiania ani handlowania marihuaną czy innymi narkotykami. Wszystkie zawarte tu informacje są zamieszczone w celach informacyjnych. Nie ponosimy odpowiedzialności, w jaki sposób zawartość serwisu zostanie wykorzystana.”

Cytowanie na sprawie regulaminów oraz konstytucji.
    Konstytucja RP z 2 Kwietnia 1997 Art. 54, punkt 1:
    „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”
    Niestety nie dało skutków.

Paradoksem tej całej sprawy jest to że takie serwisy jak moje działają cały czas i mają się dobrze. Na domiar tego została właśnie wydana książka „ABC Uprawa Marihuany” przez Polskie wydawnictwo Księgarnia Wydawnictwa RADWAN - ABC Uprawy Marihuany
    Książka ta ma taki sam charakter, regulamin jak moje serwisy za które zostałem skazany.
    Wyobraźmy sobie teraz sytuację że policja podczas przeszukania natrafia na plantację konopi i w tym samym miejscu znajduję książkę „ABC Uprawa Marihuany” osoba podejrzana o uprawę zeznaje że wykorzystała informacje z tej książki. Według tego co mi się przytrafiło wydawcy i autorowi książki można postawić zarzuty pomocnictwa i ich skazać.
    Innym paradoksem tej sprawy jest to że w sieci od około 2008 roku działa Polski sklep z nasionami konopi http://www.seed-bank.pl/pres/hodowla który na stronie sklepu posiada Poradnik jak uprawiać konopie i sprzedaje jednocześnie nasiona konopi. Dlaczego ten sklep który ewidentnie łamie prawo działa przez tyle lat i nikt nie stawia właścicielowi zarzutów.

Widocznie zostałem wybrańcem!

Pozdrawiam Wszystkich i Autora tego artykułu który jako jedyny napisał coś sensownego, bo media wypisują stek bzdur i tym samym wprowadzają społeczeństwo w błąd.

Piotr Sz.
    Odpowiedz
    Leszek pisze:
    19 marca 2012 o 11:32

Witam.
    Jako że został tu poruszony temat mojej książki, chciałbym się nieco udzielić w tym temacie.
    Piotrze, tak jak mówisz, prawdopodobnie zostałeś wybrańcem. Z tego co wiem, to nie była Twoja pierwsza sprawa i może dlatego tak mocno stanęli Ci na odcisk. Wiadomo, że jak prokurator będzie chciał kogoś oskarżyć to na pewno znajdzie ku temu przesłanki, zwłaszcza w tak drażliwym temacie jak konopie. Jedyne co Ci zostaje, to zwrócić się o pomoc do Trybunału Konstytucyjnego.

Jeżeli chodzi o książkę, to podajesz całkiem ciekawy przykład. Książka jest ewidentnie skierowana dla naukowców, osób przewlekle chorych oraz szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. W środku, w wielu miejscach jest odpowiednia adnotacja odnośnie obowiązującego prawa. Z tego, co zrozumiałem prokurator uważał, że doskonale zdawałeś sobie sprawę z tego, że ludzie, kupujący od Ciebie nasiona, uprawiali z nich konopie, a Ty będąc świadomy tych działań, nie poinformowałeś o tym odpowiedniego wydziału do spraw zwalczania przestępczości, więc de facto dostałeś oskarżony o pomocnictwo. Jeżeli chodzi o książkę dla mnie jasną sprawą jest fakt, że książka może dostać się w niepowołane ręce. Dokładnie zostało określone, że wykorzystanie zawartych tam informacji jest w wielu krajach niezgodne z prawem, czytelnicy muszą zaznajomić się z Ustawą o Przciwdziałaniu Narkomanii, a za ICH czyny JA nie mogę odpowiadać. Jeżeli doszłoby do sytuacji, że w miejscu nielegalnej uprawy znajdowała się moja książka, to pytanie pierwsze jakie pojawia się to: „Kto tu popełnił przestępstwo?”. Ja doskonale poinformowałem czytelników o ustawie, wypuściłem na światło dzienne najnormalniejszą w świecie literaturę popularnonaukową i tyle. Oni natomiast nie dostosowali się do przepisów tej ustawy, złamali prawo. Ja nie miałem na celu doprowadzać do sytuacji, w której ktoś będzie łamał prawo, napisałem książkę, a cenzury w Polsce nie ma. Jeżeli by była, to nie byłoby na rynku książki Witkacego „Narkotyki niemyte dusze”, czy np. instrukcji budowy czołgu czy karabinu maszynowego (przecież posiadanie czołgu też jest nielegalne). A osoby, które łamią prawo są przestępcami. Ja nie złamałem prawa, nie wiedziałem, że dochodzi do takiej sytuacji. Oni złamali. Z drugiej strony równie dobrze mogli wykorzystać książkę: „Szczegółowa Uprawa Roślin Tom II” – Praca zbiorowa pod redakcją Zofii Jasińskiej i Andrzeja Koteckiego, gdzie też jest opisane dokładnie, jak uprawiać konopie. To nie ja jestem łamiącym prawo, ja jestem tylko pisarzem.

Dodatkowo w książce nie jest opisane, co Ty musisz zrobić, aby wysadzić konopie, ale CO ROBIĄ ROLNICY, którzy się tym zajmują. To tylko suche opisanie faktów. Kiedy w książkach np. thrillerach, jest opisane, jakich sztuczek użył zabójca by zabić człowieka, a Policja znajdzie w mieszkaniu seryjnego mordercy tą książkę, to autor też zostanie oskarżony? Przecież on jest tylko pisarzem.
    Odpowiedz
    Piotr Sz. pisze:
    20 marca 2012 o 11:28

Leszku była to moje pierwsza sprawa.
    Twoje rozumowanie jest dobre, też tak uważam, ale sąd nie zawsze może się z tym zgodzić, jak ktoś będzie chciał kogoś skazać to to zrobi tak jak w moim przypadku. Nie od dziś ludzie są krzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, a nawet w niektórych przypadkach łamane są prawa człowieka.
    Konstytucja RP z 2 Kwietnia 1997 Art. 54, punkt 1:
    „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”
    Czy mamy to prawo? czy możemy wyjść na ulicę i głosić poglądy które nie zgadzają się z daną sytuacją prawną i żądać zmiany prawa? niestety ale za każde nasze słowo możemy zostać oskarżeni o podżeganie, działając zgodnie z konstytucją możemy zostać oskarżeni z innego Art. ktoś kto jest za legalizacją marihuany i skanduje pewne hasła z tym związane może być oskarżony właśnie o podżeganie do zażywania marihuany.
    W mojej sprawie wszystko było od samego początku naciągnięte, na etapie prokuratury, śledczych Regulaminy które miałem na stronie wcale nie zostały sądowi zgłoszone wręcz zatajone, dla nich one nie istniały a było je widać na stronie głównej tłustym drukiem no ale każdy może nie zauważyć Dlaczego Piotr Sz został skazany za handel nasionami konopi?
    Podobno organy ściagnia mają za zadanie zbierać dowody zarówno na korzyść oskarżonego jaki i na jego nie korzyść a co robią w rzeczywistości wręcz specjalnie nie zbierają dowodów które mogły by pomóc podejrzanemu.

W takim niestety żyjemy kraju.

Poziom upalenia:
    O użytkowniku:
    Status
    Postawił blantów
    2,622
    Spalił blantów
    2,637
    Posiadanie nasion konopii nie jest karane , a kiełkowanie ich ???
    Czy to już zamiar hodowli ???

Gość
    Poziom upalenia:
    Cytat Zamieszczone przez ZIELONA PANIENKA Zobacz posta
    Posiadanie nasion konopii nie jest karane , a kiełkowanie ich ???
    Czy to już zamiar hodowli ???
    "
    Nasiona
    W Polsce, w przeciwieństwie do roślin i suszu konopi, legalne pozostają ich nasiona! Jest tak, ponieważ nasiona nie zawierają THC. Nasion konopi przemysłowych używa się np. do karmienia papug i innych ptaków domowych, które po ich spożywaniu mają ładniejsze, zdrowiej wyglądające upierzenie. Możliwy jest także zakup leczniczych olejków z nasion konopi, informacje o tym znajdziesz w 'artkułach' w kategori sposoby użycia
    Legalne pozostają także: sprzedaż, wymiana i obrót nasionami wszystkich rodzajów i gatunków konopi, w tym także tych wykazujących właściwości medyczne! Prawo złamane zostaje dopiero, gdy wsadzimy nasionko do ziemi/wody. W Polsce nie należy tego robić! PATRZ DZIAŁ PRAWO"

Usatysfakcjonowany pali blanta na koszt:

Nowe wątki w dziale Prawo narkotykowe w Polsce

1. 145g w domu
    Napisane przez użytkownika Zjarany21
    Odpowiedzi: 6
  2. chyba przypał
    Napisane przez użytkownika Mery J.
    Odpowiedzi: 7
  3. Wezwanie !!!
    Odpowiedzi: 17
  4. Co mi grozi za kupno marihuany (zwineli mi ziomka)
    Odpowiedzi: 11
  5. Przypał czy po prostu cykor.
    Napisane przez użytkownika ano
    Odpowiedzi: 13
  6. Przypal na spocie
    Napisane przez użytkownika Ledcompanymrz
    Odpowiedzi: 38
  7. Grzyby
    Napisane przez użytkownika Inator
    Odpowiedzi: 10
  8. Kontrola z energetyki
    Napisane przez użytkownika Madara-Uchiha
    Odpowiedzi: 16
  9. Jak wygląda wpadka na spocie?
    Napisane przez użytkownika leaf
    Odpowiedzi: 12
  10. Marihuana, THC – mity i polowanie na czarownice
    Napisane przez użytkownika ZIELONA
    Odpowiedzi: 1

Forum oparte o skrypt vBulletin © Przypominamy iż nasza witryna jest prowadzona w charakterze wyłącznie informacyjnym. Strona prowadzona jest w języku polskim lecz nie propagujemy żadnych działań nakłaniających do łamania przepisów w Polsce. Pozostając na stronie oświadczasz iż znasz treść obowiązującej ustawy antynarkotykowej i wszystkie informacje znajdujące się tu wykorzystasz tylko i wyłącznie jako materiały edukacyjne na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pliki ciasteczek mogą zostać zapisane zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Copyright 2010 - 2014 © Forum NasionaKonopi.pl